The Conjuring

تایملاین کامل مجموعه فیلم‌های The Conjuring

این دنیای وحشتناک را چگونه دنبال کنیم؟

ترتیب وقایع و خط داستانی در مجموعه‌ی ترسناک The Conjuring اندکی پیچیده و گیج‌کننده است. در این مقاله قصد داریم تایملاین کامل این فیلم‌ها را برایتان شرح دهیم.

دنیای The Conjuring تاکنون چندین فیلم به خود دیده که هر کدام با شیاطین ترسناک و اتفاقات عجیب و غریب خود که تا حدودی برگرفته از وقایع دنیای واقعی هستند، یکی از موفق‌ترین فرنچایزهای سبک وحشت در تاریخ سینما را رقم زده‌اند. عمده‌ی تمرکز این مجموعه روی اعمال وحشتناک و خونین انسان‌ها و اجسامی است که تحت کنترل شیاطین هستند و در این میان، یک زوج «اهریمن‌شناس» به نام اد و لورین وارن، سعی در توقف آن‌ها دارند. خانواده‌ی وارن در دنیای واقعی نیز به همین کار مشغول بوده و چیزی حدود ۵۰ سال به دنبال کشف رازهای پشت وقایع فراطبیعی و همچنین اشیای اهریمنی مثل عروسک آنابل معروف بوده‌اند. دنیای کانجورینگ پر است از موجودات ترسناک جهنمی، اتفاقات میخکوب‌کننده و داستان‌هایی که از رویدادهای واقعی الهام گرفته شده‌اند؛ هر فیلم به‌طور مستقل یک داستان مجزا را روایت می‌کند، اما همه‌ی آن‌ها به‌شکل مستقیم یا غیرمستقیم با هم در ارتباط بوده و دنیایی منسجم را تشکیل می‌دهند.

اولین فیلم این مجموعه، The Conjuring بود که در سال ۲۰۱۳ به کارگردانی جیمز وان اکران شد. در همین ابتدای کار، بینندگان با وارن‌ها و خطرهایی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا می‌شوند. اتفاقاتی که اد و لورین در این فیلم رقم می‌زنند، کلید آغاز دنیای سینمایی وحشتاکی را زد که پس از آن چندین اسپین‌آف، پیش‌درآمد و دنباله به خود دیده و هر بار طرفداران سبک وحشت را از ترس به صندلی‌هایشان میخ کرده است. این فیلم‌ها از لحاظ زمانی گاهی اختلافی چند ده ساله با هم دارند و به دلیل گستردگی و جزئیات فراوان خود، دنبال کردن ترتیب درست وقایع در آنها کمی مشکل است. این مطلب به شما کمک خواهد کرد که راه خود را در دنیای تاریک کانجورینگ پیدا کنید.

راهبه (عصر تاریک – ۱۹۵۲)

ریشه‌ی تمام عجایب مجموعه‌ی کانجورینگ به اتفاقی هولناک در «عصر تاریک» (دوره‌ای از قرون وسطی که بلاها و بدبختی‌های پرشمار اروپا را دربرگرفته بود) برمی‌گردد که در فیلم «راهبه» (The Nun) به تصویر کشیده می‌شود. در این دوره، راهبی شرور در صومعه‌ی «کارتا» در رومانی، اهریمنی به نام «ولک» (Valak) را از جهنم به زمین احضار می‌کند. این شیطان قدرتمند طبق افسانه‌ها، ارباب بزرگ جهنم است و حضور او در دنیای انسان‌ها کابوسی هولناک رقم خواهد زد. کلیسای کاتولیک روم برای حل مشکل وارد عمل شده و با استفاده از خون مسیح، موفق می‌شوند ولک را دوباره راهی جهنم کنند تا تهدید او برای سده‌ها خنثی شود.

این البته پایان کار نبود چرا که با وقوع جنگ جهانی دوم و آسیب دیدن کلیسا در بمباران‌ها، ولک بار دیگر بیدار شده و آشوب را با خود می‌آورد. پدر برک و خواهر آیرین (به ترتیب با بازی دمیان بیچیر و تایسا فارمیگا) به محل فرستاده می‌شوند تا علت وقوع اتفاقات عجیب پس از خودکشی یک راهبه در سال ۱۹۵۲ را کشف کنند. این دو در خلال تحقیقات خود، با ولک که فرم یک راهبه‌ی ترسناک را به خود گرفته رو‌به‌رو می‌شوند و با مصیبت‌های فراوان بالاخره او را شکست می‌دهند. شکستی که بار دیگر موقتی است.

ریشه‌های آنابل (۱۹۴۳-۱۹۵۵)

عروسک آنابل یکی از مهم‌ترین و نمادین‌ترین عناصر مجموعه فیلم‌های کانجورینگ است که تعدادی از وحشتناک‌ترین اتفاقات این دنیا را رقم زده و نقش به‌سزایی در داستان آن دارد. ریشه‌ی شکل‌گیری این عروسک شیطانی در فیلم Annabelle: Creation مشخص می‌شود که بین سال‌های ۴۳ تا ۵۵ میلادی رخ می‌دهد. چند سال قبل از شروع تحقیقات پدر برک و خواهر آیرین، زن و شوهری به نام استر و ساموئل مالینز (با بازی میراندا اُتا و آنتونی لاپالیا) دختر خود به نام بی (مخفف آنابل) را در یک حادثه‌ی تصادف خودرو از دست می‌دهند. غم شدید مرگ دخترشان چنان این زوج را در عذاب فرو می‌برد که گول یک اهریمن شرور را خورده و اجازه می‌دهند او یکی از اسباب بازی‌های بی را تسخیر کند، به خیال آن که دخترشان را به زندگی برمی‌گرداند. با شروع فعالیت‌های خرابکارانه و خشونت‌آمیز این اسباب بازی که یک عروسک است، مالینزها او را در اتاقی حبس می‌کنند.

دو سال بعد، استر در بستر بیماری و انزوا افتاده و ساموئل تصمیم می‌گیرد تعدادی کودک یتیم را به همراه ولی آنها که راهبه‌ای به نام خواهر شارلوت (استفانی سیگمن) است در خانه‌اش پناه دهد. شارلوت زمانی در صومعه‌ی کارتا حضور داشته و حتی عکسی از راهبه‌های آنجا از جمله ولک دارد؛ هر چند در فیلم می‌بینیم که او از هویت واقعی ولک آگاه نیست. عروسک پس از مدتی، یکی از کودکان (جنیس با بازی تالیتا بیتمن) را فریب می‌دهد که او را آزاد کند. سپس در طول داستان می‌بینیم که ولک جنیس را تسخیر می‌کند. پس از چندین بار قتل و خونریزی، جنیس فرار کرده و هویت آنابل را برای خود انتخاب می‌کند. مدتی بعد، زوج شارون و پیت هیگینز در جنوب کالیفرنیا او را به فرزندخواندگی قبول می‌کنند.

شروع فعالیت وارن‌ها (۱۹۵۲ – حال حاضر)

مصادف با شروع تحقیقات برک و آیرین در رومانی، زوج وارن (با بازی پاتریک ویلسون و ورا فارمیگا) موسسه‌ی تحقیقات فراطبیعی نیوانگلند را راه‌اندازی می‌کنند. اد به‌عنوان اهریمن‌شناس و لورین که یک «واسطه‌ی روحی» با توانایی ارتباط با ماورالطبیعه است، در دوران نوجوانی با هم آشنا شده و پس از ازدواج به مدت نیم قرن به جست‌وجوی اتفاقات فراطبیعی و ریشه‌های آن می‌پردازند. اد وارن در دنیای واقعی در سال ۲۰۰۶ فوت کرد و همسرش هم از آن پس بیشتر در قالب مشاور در امور پارانورمال فعال بوده است.

وارن‌ها در خانه‌شان در شهر مونرو، ایالت کنتیکت، موزه‌ای تاسیس می‌کنند که تمام اشیا و واسطه‌های فیزیکی تسخیرشده توسط شیاطین و اهریمن‌ها را در آن قرار داده و از آنها محافظت می‌کنند. وقایع اصلی یکی از فیلم‌های مجموعه کانجورینگ در همین موزه رقم می‌خورد.

آنابل (۱۹۶۷)

فیلم Annabelle دومین فیلم اکران‌شده از این مجموعه بوده و وقایع آن از لحاظ زمانی، پس از Annabelle: Creation رخ می‌دهد. پس از یک پرش زمانی ۱۲ ساله، با زوج جوانی در سانتا مونیکا آشنا می‌شویم که قرار است به زودی بچه‌دار شوند. جان فُرم، مرد خانواده (با بازی وارد هورتون) برای همسرش میا (آنابل والیس) هدیه‌ای می‌خرد که زندگی‌شان را برای همیشه دگرگون می‌کند: عروسک آنابل. این دو که هیچ ایده‌ای از ریشه‌های وحشتناک این عروسک ندارند، خیلی سریع با اتفاقاتی عجیب در زندگی‌شان رو‌به‌رو می‌شوند، از جمله مرگ همسایه‌هایشان یعنی پیت و شارون هیگینز. مشخص می‌شود که آنابل (یا همان جنیس) پس از چند سال زندگی در کنار هیگینزها به یک فرقه‌ی شیطانی ملحق شده و پدر و مادر ناتنی‌اش را به طرز فجیعی می‌کشد. او سپس وارد خانه‌ی فرم‌ها شده و گلوی خود را جلوی عروسک آنابل می‌بُرد تا روحی که ۱۲ سال پیش او را تسخیر کرده بود، دوباره به داخل عروسک برگردد.

کابوس اصلی فرم‌ها تازه از اینجا شروع می‌شود. شیطان درون آنابل تلاش می‌کند بدن میا را تسخیر کرده و در این راه انواع و اقسام بلاها را سر زوج نگون‌بخت می‌آورد. در نهایت پس از مقاومت شدید این دو، آنابل به طرز مرموزی ناپدید می‌شود. عروسک به شکلی نامشخص، سر از یک مغازه‌ی عتیقه‌فروشی در آورده و یک بار دیگر توسط فردی ناآگاه به عنوان هدیه خریداری می‌شود؛ این بار توسط یک زن مسن به عنوان کادویی برای یک دانشجوی پرستاری به نام دبی (مورگانا بریجرز).

کانجورینگ (۱۹۷۱)

وقایع اولین فیلمی که از این مجموعه منتشر شده، تقریبا همزمان با اتفاقات Annabelle Comes Home جریان دارد. حین یک فرایند جن‌گیری که وارن‌ها در آن کمک می‌کنند، لورین تصویری از مرگ همسرش را می‌بیند اما چیزی به او نمی‌گوید. مدتی بعد راجر و کارولین پرون (ران لیوینگستون، لیلی تیلور) از وارن‌ها می‌خواهند که خانه‌ی تسخیر‌شده‌شان را بررسی کنند. بعد از مصیبت‌های فراوان، اد و لورن موفق می‌شوند اهریمتی که خانه را تسخیر کرده شکست دهند. بلافاصله بعد از آن، پرونده‌ی بزرگ دیگری از راه می‌رسد: تسخیر خانه در امیتی‌ویل نیویورک.

آنابل به خانه می‌آید (۱۹۷۲)

مدتی پس از وقایع «آنابل»، دبی و هم‌خانه‌اش کامیلا پس از پشت سر گذاشتن چندین اتفاق ترسناک و خشن، عروسک را به وارن‌ها سپرده و آن دو نیز آنابل را در موزه‌ی زیرزمین خود حبس می‌کنند. سپس در زمان به جلو رفته و اد و لورین را می‌بینیم که باید برای یک پرونده به سفر بروند، دخترشان جودی را به پرستارش مری الن سپرده و راهی می‌شوند. مجموعه‌ای از وقایع، باعث آزادی آنابل از قفسش شده و کابوس‌های وحشتناکی برای ساکنین خانه رقم می‌زند. در نهایت اما همه‌چیز به حالت عادی برگشته و آنابل دوباره گیر می‌افتد.

نفرین زن گریان (۱۹۷۳)

زن گریان یا La Llorona یکی از افسانه‌های محلی معروف آمریکای لاتین است. در نسخه‌ی مجموعه‌ی کانجورینگ، زنی در سال ۱۶۷۳ در مکزیک فرزندانش را غرق کرده و تبدیل به روحی می‌شود که تا ابد به دنبال قتل فرزندان انسان‌هایی است که تسخیرشان می‌کند. آنا تیت-گارسیا (لیندا کاردلینی) یک مددکار اجتماعی است که به پرونده‌ی زنی به نام پاتریشیا آلوارز برمی‌خورد. روح زن گریان به دنبال کشتن فرزندان پاتریشیا است و اشتباه آنا باعث می‌شود این اتفاق رخ دهد. پس از این اتفاق، آنا خود درگیر نفرین زن گریان شده و هدف او قرار می‌گیرد. پس از کش‌ و قوس‌های فراوان، زن گریان توسط یک صلیب از جنس چوب درختی که کنار محل وقوع تراژدی ۱۶۷۳ بوده، نابود می‌شود.

وقایع فیلم «نفرین زن گریان» داخل دنیای کانجورینگ رخ می‌دهد اما ارتباط چندانی با داستان سایر فیلم‌ها ندارد. تنها اشاره به اتفاقات فیلم‌های دیگر، تجربه‌های یک پدر روحانی به نام پرز با عروسک آنابل است که در قالب فلش‌بک نشان داده می‌شود.

کانجورینگ ۲ (۱۹۷۶-۱۹۷۷)

دو مورد از بزرگ‌ترین پرونده‌های زندگی اد و لورین وارن در فیلم The Conjuring 2 نشان داده می‌شوند: ماجراهای خانه‌ی خانواده‌ی لوتز در امیتی‌ویل و خانه‌ی هاجسون‌ها در انفیلد. حین تحقیقات در امیتی‌ویل، لورین یک بار دیگر رویایی از مرگ همسرش را می‌بیند که به نظر این بار جدی‌تر است، چرا که ولک در آن حضور دارد (لورین تا آن زمان از هویت ولک بی‌خبر است). پس از حل پرونده، مادری مجرد به نام پگی هاجسون (فرانسس اوکانر) و چهار فرزندش از وارن‌ها خواهش می‌کنند که اتفاقات عجیب و ترسناکی که در خانه‌شان در انفیلد انگلستان رخ می‌دهد را بررسی کنند.

در انفیلد، لورین پی می‌برد که روح صاحب قبلی خانه، بیل ویلکینز، به تسخیر اهریمنی در فرم راهبه درآمده و با کشف نام این اهریمن و گفتن آن (Valak)، خانواده هاجسون و همسرش اد را نجات می‌دهد. با وجود شکست دوباره‌ی ولک، به نظر نمی‌آید کار او با دنیای کانجورینگ تمام شده باشد، چرا که احتمالا از طریق تسخیر یکی از اسباب بازی‌های فرزند کوچک خانواده‌ی هاجسون، در فرم «مرد کج و کوله» در دنیا باقی مانده است.

آینده‌ی دنیای کانجورینگ

همانطور که حضور اهریمن‌ها و شیاطین در دنیا پایانی ندارد، بعید است دنیای سینمایی کانجورینگ حالا حالاها به آخر خط برسد. در حال حاضر یک دنباله و دو فیلم اسپین‌آف از مجموعه در دست ساخت هستند و حتی شاید فیلم‌های بیشتری از ماجراجویی‌های فراطبیعی خانواده‌ی وارن در آینده شاهد باشیم. جزئیات چندانی از سه فیلم پیش‌رو مشخص نیست اما جیمز وان که از ابتدای آغاز به کار مجموعه در قالب کارگردان و حالا تهیه‌کننده اجرایی در پروژه حضور داشته، اطلاعات اندکی از برخی از آنها در میان گذاشته است.

کانجورینگ ۳

طبق توصیفات جیمز وان و پیتر سفران (به‌ترتیب کارگردان و یکی از تهیه‌کنندگان مجموعه)، فیلم The Conjuring 3 به عنوان دنباله‌ی دو فیلم اصلی مجموعه، احتمالا مسیر متفاوتی در پیش خواهد گرفت. تولیدکنندگان نمی‌خواهند از فرمول تکراری «خانه‌ی تسخیرشده‌» که در فیلم‌های قبلی دنیای کانجورینگ شاهدشان بودیم بیش از حد استفاده کنند و شاید در این فیلم به سراغ پرونده‌های کمتر شناخته‌شده‌ی وارن‌ها بروند، از جمله ماجراهایی با حضور گرگینه‌ها!

مرد کج و کوله

فیلم «مرد کج و کوله» (The Crooked Man) اسپین‌آف بعدی دنیای کانجورینگ با محوریت اهریمن عجیب و غریبی است که حضور کوتاهی در کانجورینگ ۲ داشت. از جزئیات این کاراکتر چیز چندان مشخصی در دسترس نیست و شاید او اصلا فرم دیگری از ولک باشد. طبق توصیف وان، این فیلم اولین «داستان پریانِ تاریک» در دنیای کانجورینگ خواهد بود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا