بهترین فیلم های اکشن

بهترین فیلم های اکشن دهه ۸۰ میلادی

از پلیس بورلی هیلز تا ترمیناتور

دهه 1980 میلادی، دوران یکه‌تازی فیلم‌هایی بود که قصه‌های جذابی را برایمان روایت کردند و شخصیت‌های نمادینی را به ما نشان دادند. این مقاله، شامل معرفی تعدادی از بهترین فیلم های اکشن در دهه 80 میلادی است.

بدون شک، دهه 80 جان تازه‌ای به فرهنگ پاپ بخشید چنان‌که هنوز هم از آن به عنوان یک دهه استثنایی یاد می‌شود. این دهه، دهه‌ای کاملا نوستالژیک است که همه مردم احساس می‌کنند در آن بزرگ شده‌اند. نوستالژی دهه 80 تجارت بزرگی است و بسیاری از رسانه‌ها در ده یا حتی چند سال گذشته سعی کرده‌اند که آن زمان را به ما یادآوری کنند یا به‌نوعی از آن تقلید کنند. این تلاشی برای استفاده از شگفتی و خلاقیت سینما به حساب می‌آید که در آن دهه به اوج رسید. دهه‌ای که به ایده‌ها و ژانرهای سینمایی اجازه داد تا رشد کنند و عامه‌پسندتر شوند.

علاوه بر این، خلوصی در فیلم‌های دهه 80 وجود داشت که در دهه‌های قبل یا بعد از آن دیده نمی‌شود. در آن زمان، همه چیز سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز بود و حتی اگر قرار بود که فیلم به موضوع مهمی اشاره کند، این کار را به کمک داستانی اکشن و سرگرم‌کننده انجام می‌داد. در دهه 80 میلادی، فیلمسازان جدیدی پیدا شدند و چیزهای جدیدی را امتحان کردند تا راه‌های جدیدی برای سرگرم کردن ما بیابند. همه این کارها برای آن بود که شما با قهرمانان تنومند فیلم‌ها همراه شوید تا گاهی بخندید و گاهی هم از انفجار یا زد و خورد شخصیت‌ها لذت ببرید.

Beverly Hills Cop

فهرست بهترین فیلم های اکشن دهه ۸۰ میلادی، با فیلم پلیس بورلی هیلز شروع می‌شود. در این فیلم، شاهد ترکیب ژانرهای اکشن و کمدی هستیم که ترکیب جذابی به نظر می‌رسد. پلیس بورلی هیلز، ادی مورفی را در نقش اکسل فولی (پلیس نابغه) معرفی می‌کند که برای پیدا کردن قاتلی خطرناک به شهر بورلی هیلز سفر می‌کند.

فیلم، داستان ساده‌ای را دنبال می‌کند که هم صحنه‌های اکشن مهیجی دارد و هم صحنه‌های کمیک بامزه‌ای را در خود، جای داده است. همچنین حضور ادی مورفی در نقش پلیسی که به جای بازوهایش باید از عقلش استفاده کند، حضوری خیره‌کننده و به‌یادماندنی است.

Indiana Jones and the Last Crusade

آخرین جنگ صلیبی، سومین قسمت از مجموعه فیلم‌های ایندیانا جونز (Indiana Jones) است که هریسون فورد را در نقش ایندیانا جونز (باستان‌شناس معروف) نشان می‌دهد. این‌بار، ایندیانا جونز در جست‌وجوی جام مقدس است و در این مسیر با پدرش همراه می‌شود. یکی از نکات جذاب فیلم این است که شاهد بازی شان کانری، جیمز باند سابق سینما، در نقش پدر ایندیانا جونز هستیم.

آخرین جنگ صلیبی، قطعا یکی از اکشن‌ترین فیلم‌های مجموعه ایندیانا جونز است چراکه لحنی تاریک و خشونتی گرافیکی را نمایش می‌دهد و از این نظر، اثر متفاوتی در میان فیلم‌های این مجموعه به حساب می‌آید. البته نباید از طنز فوق‌العاده و باطراوت فیلم نیز غافل شویم.

First Blood

در این بخش از معرفی بهترین فیلم های اکشن دهه ۸۰ میلادی، بیایید از کمدی به سراغ تراژدی برویم. فیلم اولین خون که سیلوستر استالونه را تبدیل به یک ستاره پرطرفدار کرد، فقط شامل صحنه‌های اکشن و بزن بزن نیست بلکه نگاهی ویژه به درون شخصیت اصلی‌اش نیز انداخته است.

در واقع، فیلم اولین خون به ما می‌گوید که جنگ ویتنام چه تاثیر مخربی بر رزمندگان آمریکایی گذاشت و چگونه زندگی آن‌ها را متلاشی کرد. به همین دلیل، فیلم با صحنه تکان‌دهنده‌ای شروع می‌شود که غم‌انگیز و قابل تامل است. این فیلم با اکشن توقف‌ناپذیر و فیلمبرداری چشم‌نوازی که دارد، شما را به‌خوبی سرگرم خواهد کرد.

The Untouchables

فیلم تسخیرناپذیران (اثر معروف برایان دی پالما) اگرچه یک فیلم جنایی است، اما سکانس‌های اکشن فوق‌العاده‌ای نیز دارد که هیجان را به رگ‌های شما تزریق می‌کنند. مثلا یکی از بهترین و مشهورترین صحنه‌های تیراندازی در تاریخ سینما، در این فیلم به نمایش درآمده است.

این فیلم، همچنین روایتگر داستانی با تمام خصوصیات ژانر اکشن است که قهرمانان درستکار را در برابر شروران قاتل و شنیع قرار می‌دهد. داستان فیلم از این قرار است که یک مامور فدرال به نام الیوت نس (کوین کاستنر) تیمی را تشکیل داده تا بتواند به کمک آن‌ها، آل کاپون (رابرت دنیرو) را دستگیر و زندانی کند.

Predator

زمانی که می‌خواهید فهرستی از بهترین فیلم های اکشن دهه 80 تهیه کنید، نمی‌توانید فیلم‌های آرنولد شوارتزنگر را نادیده بگیرید. گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد، ولی ما فیلم غارتگر را انتخاب کرده‌ایم که اثری در ژانر اکشن و ترسناک است و یک لحظه هم از ایجاد هیجان، دست نمی‌کشد.

داستان فیلم در یکی از جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی، اتفاق می‌افتد که اجساد انسان‌ها در چهار گوشه‌اش پراکنده شده است. با ورود یک گروه ضربت آمریکایی به آن‌جا، معلوم می‌شود که یک هیولای بیرحم و عظیم‌الجثه در این مکان زندگی می‌کند. هیولایی که وقتی با هر انسانی مواجه می‌شود، او را به شکل فجیعی به قتل می‌رساند.

Lethal Weapon

بیراه نیست اگر بگوییم که فیلم اسلحه مرگبار، توانست ژانر اکشن را دوباره تعریف کند و تاثیری ماندگار بر این ژانر بگذارد. این فیلم به زندگی مارتین ریگز (مل گیبسون) می‌پردازد که پلیسی افسرده است و بعد از مرگ همسرش به خودکشی فکر می‌کند. در ادامه، او با راجر مورتاف (دنی گلاور) ملاقات می‌کند که پلیسی در آستانه بازنشستگی است.

ریگز و مورتاف، دو شخصیتی هستند که رفاقت گیرا و عمیق‌شان می‌تواند آن‌ها را به یکی از بهترین زوج‌های سینمایی در ژانر اکشن تبدیل کند. روابط آن‌ها با یکدیگر علاوه بر اینکه باعث خلق صحنه‌های هیجان‌انگیز می‌شود، شامل عمق و صمیمیت زیادی نیز هست.

The Terminator

فیلم نابودگر (Terminator) نه‌تنها مشهورترین فیلم آرنولد شوارتزنگر است، بلکه باید آن را یکی از بهترین و نوستالژیک‌ترین فیلم های اکشن دهه 80 میلادی نیز بدانیم. نابودگر، همچنین اثر مهمی در کارنامه جیمز کامرون محسوب می‌شود چراکه به او کمک کرد تا راه خود را در سینمای عامه‌پسند آمریکا باز کند و به عنوان پولسازترین فیلمساز آمریکایی شناخته شود.

این فیلم اکشن و علمی تخیلی که در مواقعی به یک فیلم ترسناک هم شبیه می‌شود، در دسته خلاقانه‌ترین آثار دهه 80 قرار می‌گیرد. داستان فیلم در مورد یک زن معمولی به نام سارا کانر (لیندا همیلتون) است که برای نجات جانش مجبور می‌شود از دست رباتی بیرحم و بی‌احساس، فرار کند.

Raiders of the Lost Ark

مهاجمان صندوق گمشده، فیلمی مهیج و سرگرم‌کننده از استیون اسپیلبرگ است که در آن برای اولین‌بار با هریسون فورد همکاری کرد. این همکاری چنان موفقیت‌آمیز بود که به یک فیلم خلاصه نشد و در چند فیلم دیگر نیز ادامه پیدا کرد. بنابراین فورد در دو فیلم دیگر از مجموعه ایندیانا جونز به اسپیلبرگ پیوست تا این فرانچایز به‌یادماندنی تکمیل شود.

در این فیلم، شخصیت ایندیانا جونز چنان ملموس و دوست‌داشتنی است که انگار از اعصار گذشته با ما بوده است؛ درست مانند بتمن یا شرلوک هلمز. مهاجمان صندوق گمشده، شامل برخی از بهترین سکانس‌های اکشن تاریخ سینما مانند تعقیب و گریز در صحرا و دویدن در معبد نیز هست.

Die Hard

فیلم جان سخت، دارای همه خصوصیاتی است که باعث می‌شوند یک فیلم اکشن مخاطبش را به وجد آورد و غرق در هیجان کند. شخصیت اصلی فیلم، جان مک‌کلین رام‌نشدنی است که بروس ویلیس در نقش او ظاهر می‌شود. او زمانی که می‌فهمد همسرش (بانی بدلیا) و همکارانش توسط تروریست‌ها به گروگان گرفته شده‌اند، از مهارت‌ها و هوش خود استفاده می‌کند تا آن‌ها را نجات دهد.

شخصیت‌پردازی در فیلم جان سخت به حاشیه نرفته است و این فیلم می‌تواند به عنوان یک فیلم درونی هم شناخته شود. زیرا در طول داستان، مک‌کلین به گذشته‌ها می‌اندیشد و از اینکه شوهر بهتری برای همسرش نبوده پشیمان است. جدال ذهنی او با خودش در کنار حوادث مهیجی که برای خانواده‌اش اتفاق می‌افتد، به یک تعادل بی‌نظیر رسیده‌اند.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا