هر آنچه از فیلم جدید اسپایدرمن می‌دانیم
1%
  • 10/10

هر آنچه از فیلم جدید اسپایدرمن می‌دانیم

آغاز سه‌گانه دوم تام هالند!!

هر آنچه از فیلم جدید اسپایدرمن می‌دانیم ۱۶ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

بعد از اتمام سه‌گانه اول، استودیو مارول و سونی پیکچرز وظیفه بزرگتری برای ساخت Spider-Man 4 دارند. از آنجایی که طی چند ماه گذشته اخبار، اطلاعات و گمانه‌زنی‌های زیادی بین طرفداران دست به دست شده، قصد داریم در این مطلب نگاهی به فیلم جدید اسپایدرمن داشته باشیم.

از جا ماندن سیمبیوت ونوم در سکانس پس از تیتراژ Spider-Man: No Way Home گرفته تا شایعات و گمانه‌زنی‌های مطرح شده در رابطه با نقش پررنگ دردویل و کینگ پین در داستان سه‌گانه دوم، فیلم جدید اسپایدرمن مدت‌هاست که به یکی از بزرگترین و مورد انتظارترین پروژه‌های استودیو مارول تبدیل شده است. متاسفانه علیرغم تکمیل شدن فیلمنامه، کوین فایگی (Kevin Feige) هنوز از نویسنده، کارگردان یا ستاره‌های اصلی آن پرده برنداشته است. به‌همین خاطر نمی‌دانیم چه تیمی قراره ماجراجویی‌های جدید پیتر را به تصویر بکشد. صرف نظر از این موارد، طی چند ماه اخیر شاهد خبرساز شدن شایعه، گمانه‌زنی و گزارش‌های غیررسمی متعددی بودیم که قراره در این مطلب به‌صورت موشکافانه آنها را بررسی کنیم.

فیلم جدید اسپایدرمن چه زمانی اکران می‌شود؟

بیش از دو سال از اکران فیلم مولتی‌ورسی Spider-Man: No Way Home در سینماها می‌گذرد، اما بنا به دلایلی نامشخص نه اثری از اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول است و نه خبری رسمی در رابطه با سه‌گانه دومش. البته به‌لطف افشاگران به‌روزرسانی‌های زیادی طی چند ماه گذشته منتشر شده که یکی از پرسروصداترین آنها تلاش سونی پیکچرز برای تبدیل سه‌گانه دوم اسپایدرمن به یک ماجراجویی مولتی‌ورسی است. این موضوع برخلاف تصور سونی، واکنش‌های منفی زیادی به‌همراه داشت، چراکه هیچکس نمی‌خواهد به تماشای داستانی تکراری با شخصیت‌های تکراری بنشینند. سپس تاریخ اکران اختلافات جدیدی بین این دو کمپانی مطرح بوجود آورد، چراکه به‌گفته CanWeGetSomeToast، سونی پیکچرز روی سال ۲۰۲۵ پافشاری می‌کند اما مدیر استودیو مارول تاکید کرده که اگر چنین اتفاقی بیوفتد، به ‌هیچ وجه در روند توسعه فیلم مشارکت نخواهد کرد.

ظاهرا آقای کوین فایگی سال ۲۰۲۶ را برای آغاز سه‌گانه دوم در نظر دارد، زیرا شواهد اخیر حاکی از آن است که داستان فیلم Avengers 5 و Avengers: Secret Wars را راه اندازی کند. به‌همین خاطر هم استودیو مارول دنبال راهی است تا سه‌گانه دوم اسپایدرمن را قبل از اکران انتقام جویان در سال ۲۰۲۶ آغاز کند. از این گذشته، عناوین بزرگی همچون Thunderbolts ،The Fantastic Four و Captain America: Brave New World همگی برای سال آینده در نظر گرفته شده‌اند و اگر سریال‌های دیزنی پلاس مانند Daredevil: Born Again و Ironheart را هم به میکس اضافه کنیم، دیگر تقریبا هیچ جایی برای اسپایدرمن باقی نمی‌ماند، به‌خصوص بعد از تغییر استراتژی دیزنی. بنابراین خواسته سونی طبق معمول غیرمعقول و نشدنی است.

جان واتس کارگردان فیلم جدید اسپایدرمن نخواهد بود

توافق سونی پیکچرز و استودیو مارول در سال ۲۰۱۵ باعث شد تا یکی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان تاریخ بتواند با حضور افتخاری کوتاه اما پررنگی در فیلم Captain America: Civil War به دنیای سینمایی مارول پا بگذارد. خوشبختانه به‌دنبال استقبال بی‌سابقه طرفداران و همچنین فروش شگفت انگیز فیلم در گیشه، ماجراجویی‌های اسپایدرمن با یک سه‌گانه به کارگردانی جان واتس‌ و دو حضور افتخاری بزرگ در رویدادهای کراس‌اوری Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame ادامه پیدا کرد.

واتس حین ساخت قسمت پایانی سه‌گانه، یعنی Spider-Man: No Way Home با سختی و چالش‌های بسیار زیادی دست و پنجه نرم کرد که یکی از بزرگترین آنها متوقف شدن پروسه تولید پیرو همه‌گیری ویروس کووید بود. چند ماه بعد از اکران ماجراجویی مولتی‌ورسی اسپایدرمن در سینماها، جان واتس وظیفه کارگردانی ریبوت مرموز و به‌شدت مورد انتظار Fantastic Four را به‌عهده گرفت اما طولی نکشید که به‌خاطر فشار کاری و خستگی از ژانر ابرقهرمانی، پروژه را ترک کرد. از آن زمان شایعات زیادی مبنی بر قطع همکاری او با استودیو مارول در فضای مجازی مطرح شده که ظاهرا همگی حقیقت داشتند، زیرا به‌تازگی افشاگری قابل اعتماد به‌نام MyTimeToShineHello، احتمال بازگشت جان واتس به‌عنوان کارگردان فیلم Spider-Man 4 را به‌کلی رد کرده است. به‌گفته او، استودیو مارول قصد دارد سه‌گانه جدید را به درو گدارد (Drew Goddard)، نویسنده چندین قسمت سریال دردویل و فیلم کنسل شده شش خبیث بسپارد.

پیتر پارکر در سه‌گانه دوم مقابل کدامیک از آنتاگونیست‌ها قرار می‌گیرد؟

افشاگران اخیرا مدعی شدند که برخی از پروژه‌های دنیای سینمایی مارول عمدا یا سهوا نقش کینگ پین و ونوم به‌عنوان ابرشرورهای فیلم Spider-Man 4 را اسپویل کرده است. اگر به‌خاطر داشته باشید، در سکانس پس از تیتراژ قسمت پایانی سه‌گانه اسپایدرمن، ادی براک بواسطه طلسم دکتر استرنج دوباره به دنیای خود بازگشت اما تکه‌ای از سیمبیوت ونوم را در خط زمانی اصلی دنیای سینمایی مارول جا گذاشت. سپس در سکانس پس از‌ تیتراژ اسپین آف تلویزیونی اکو شاهد راه اندازی شدن یکی از محبوب‌ترین خطوط داستانی کمیک‌های دردویل، یعنی Devil’s Reign بودیم. شاید بگویید پایان اکو چطور به اسپایدرمن ربط پیدا می‌کند؟ برای کسانی که نمی‌دانند، در این خط داستانی کینگ پین به شهردار جدید نیویورک تبدیل می‌شود و قانونی تصویب می‌کند که فعالیت تمامی ابرقهرمانان و افراد دارای قدرت را غیرقانونی می‌شمارد (سناریویی مشابه قرارداد سوکوویا در فیلم Captain America: Civil War). در ادامه هم تیم جدیدی از Thunderbolts به رهبری جان واکر را گردهم می‌آورد تا با قهرمانانی که این قانون جدید را نادیده می‌گیرند، مقابله کنند.

استودیو مارول با رونمایی از برند “Marvel Spotlight” رسما تایید کرد که قراره بیشتر به روی داستان‌های کوچک و شخصیت‌های سطح خیابان متمرکز شود. برد ویندربام (Brad Winderbaum)، رئیس بخش استریمینگ استودیو نیز در یکی از مصاحبه‌های خود کینگ پین را تانوس سطح خیابان دنیای سینمایی مارول خطاب کرده بود. همه اینها یعنی کمپین شهرداری ویلسون فیسک قراره تاثیر بسزایی روی پروژه‌های استریت لول مثل Daredevil: Born Again و Spider-Man 4 داشته باشد. بنابراین انتخاب شدن ونوم و کینگ پین به‌عنوان ابرشرورهای سه‌گانه دوم اسپایدرمن نمی‌تواند خیلی دور از ذهن باشد.

آیا والچر مایکل کیتون در فیلم جدید اسپایدرمن حضور دارد؟

آدرین تومس ملقب به والچر (کرکس) یکی از معدود شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول است که سرنوشت و آینده‌اش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بعد از ایفای نقشی پررنگ در فیلم Spider-Man: Homecoming، دیگر خبری از این ابرشرور قدیمی و نمادین اسپایدرمن نشد تااینکه سونی پیکچرز تصمیم گرفت در سکانس پس از تیتراژ فیلم Morbius، او را از دنیای سینمایی مارول خارج و به دنیای سینمایی محکوم به شکست خود منتقل کند.

تا به امروز هیچکس به‌طور دقیق نمی‌داند که چرا والچر باید تحت تاثیر طلسم دکتر استرنج قرار بگیرد و به دنیایی دیگر منتقل شود اما به‌گفته دنیل ریچمن، احتمال بازگشت دوباره او به دنیای سینمایی مارول وجود دارد. پیش‌تر فیل ساندرز (Phil Saunders)، کانسپت آرتیست استودیو مارول با انتشار کانسپت آرتی جذاب تایید کرده بود که والچر قرار بود نقشی پررنگ در داستان مولتی‌ورسی Spider-Man: No Way Home داشته باشد اما طبق معمول، سونی آن را از فیلمنامه نهایی حذف کرد.

می‌دانید تغییرات ناگهانی همیشه بخش جدایی ناپذیری از کار ما بوده و خواهد بود. در نسخه اولیه فیلمنامه، پیتر تصمیم می‌گیرد علیرغم اختلافاتی که با والچر داشته، از او برای درمان ابرشرورهای مولتی‌ورسی کمک بگیرد. تصور اینکه پیتر بخواهد ابرشرورهای داستان را با کمک بازوهای مکانیکی هک شده دکتر اختاپوس به خانه آدرین تومس ببرد خنده‌دار و در عین حال هیجان‌ انگیز است اما متاسفانه در دسترس نبودن مایکل کیتون برای فیلمبرداری به عوض شدن فیلمنامه و حذف شدن این صحنه منجر شد.

آیا داستان فیلم جدید اسپایدرمن در دنیای سینمایی سونی روایت می‌شود؟

به‌گفته دنیل ریچمن (Daniel Richtman)، افشاگری که ابتدا خبر انتخاب شدن پدرو پاسکال (Pedro Pascal) برای نقش رید ریچاردز را منتشر کرد، با انتشار گزارشی جدید مدعی شده که داستان فیلم قراره در دنیای سینمایی سونی روایت شود و ارتباطات بیشتری با سایر شخصیت‌های فرانچایز مثل ونوم، موربیوس یا حتی کریون شکارچی داشته باشد. این موضوع در عین جذاب بودن، به‌شدت ترسناک و نگران‌کننده است، چراکه دنیای سینمایی سونی به معنای واقعی کلمه یکی از بدترین فرانچایزهای تاریخ سینما نام گرفته و اصلا وضعیت خوبی ندارد. در واقع هر چقدر که دیدن اسپایدرمن تام هالند (Tom Holland) کنار ونوم تام هاردی (Tom Hardy) و کریون شکارچی آرون تیلور جانسون (Aaron Taylor-Johnson) هیجان‌ انگیز است، اما به‌هیچ وجه ارزش ریسک کردن را ندارد.

اگر داستان سه‌گانه دوم در فرانچایز محکوم به شکست سونی روایت شود، نه‌تنها ارتباط اسپایدرمن با سایر شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول آسیب می‌بیند، بلکه حضور پیدا کردنش در اقتباس لایو اکشن Avengers: Secret Wars نیز با مشکل مواجه می‌شود. خوشبختانه این موضوع در حد یک شایعه است، بنابراین فعلا جای هیچ نگرانی نیست.

فیلم جدید اسپایدرمن روایت‌گر چه داستانی است؟

به‌لطف اعتصابات انجمن نویسندگان و اتحادیه بازیگران، اوضاع پروژه کمی پیچیده و غیرقابل پیش بینی شده است. تام هالند قبلا در یکی از مصاحبه‌‌هایش تاکید کرده بود که قبل از خواندن نسخه نهایی فیلمنامه با استودیو مارول وارد مذاکره نمی‌شود. از طرف دیگر افشاگری قابل اعتماد مدعی شده که جان واتس قرار نیست پس از کناره‌گیری از پروژه Fantastic Four کارگردانی فیلم را برعهده بگیرد و دوباره پشت دوربین برود. او هیچ اختلاف نظر یا مشکل خاصی با مارول نداشت، صرفا به‌خاطر فیلمبرداری طاقت فرسا Spider-Man: No Way Home در طول همه‌گیری کرونا تصمیم گرفت مدتی از آثار ابرقهرمانی فاصله بگیرد.

کوین فایگی هم چند ماه پیش تایید کرده بود که پیتر پارکر پس از ماجراجویی مولتی‌ورسی خود، به قهرمانان سطح خیابان خواهد پیوست. بنابراین انتظار می‌رود سه‌گانه دوم بیشتر روی ماجراهای کوچک‌تر متمرکز شود تا تهدیدات جهانی. سپس گزارش غیررسمی دیگری مدعی شد که داستان فیلم می‌تواند به عواقب سریال مورد انتظار Daredevil: Born Again بپردازد. اگر این ریبوت هجده قسمتی اقتباسی از کمیک‌های Daredevil: Back in Black و Devil’s Reign باشد، تاثیر کمپین شهرداری کینگ ‌پین که در سکانس پس از تیتراژ اسپین آف اکو راه اندازی شد، می‌تواند در سایر پروژه‌های دنیای سینمایی مارول، به‌ویژه سه‌گانه دوم اسپایدرمن احساس شود. چرا؟ چون تبدیل شدن ویلسون فیسک به یک سیاستمدار قدرتمند و بانفوذ، سناریویی مشابه قرارداد سوکوویا فیلم Captain America: Civil War را تکرار خواهد کرد و به‌همین خاطر عواقب سنگینی برای ابرقهرمانان سطح خیابان به‌همراه خواهد داشت.

افشاگری معروف به‌نام Cryptic4Qual که اخیرا شایعه‌ای جدید مبنی بر انتشار اولین تریلر فیلم Deadpool 3 در تاریخ ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) را مطرح کرده بود، نیز مدعی شده که این فیلم روایت‌گر داستان جنگ داخلی کاپیتان آمریکا در سطح خیابان است و چهره‌های آشنایی مثل شیطان هلزکیچن چارلی کاکس (Charlie Cox)، مرد مورچه‌ای پل راد (Paul Rudd)، کیت بیشاپ هیلی استاینفلد (Hailee Steinfeld) و اکو آلاکوا کاکس (Alaqua Cox) را به میدان نبرد بازمی‌گرداند.

آیا فیلم جدید اسپایدرمن مایلز مورالز دنیای سینمایی مارول را معرفی خواهد کرد؟

از زمانیکه سه‌گانه اسپایدرمن تام هالند با فیلم Spider-Man: Homecoming آغاز شد، طرفداران بی‌صبرانه منتظر ورود مایلز مورالز به دنیای سینمایی مارول بودند، چراکه دونالد گلاور (Donald Glover) در حضور افتخاری کوتاهی به ایفای نقش آرون دیویس، عموی مایلز پرداخته بود. با اینکه هیچ اشاره مستقیمی به اسپایدرمن محله بروکلین نشد، اما در یکی از سکانس‌های حذف شده فیلم، آرون با بردن نام مایلز صراحتا حضور برادر زاده‌اش در دنیای سینمایی مارول را تایید کرد‌. همچنین در سکانس پایانی فیلم Spider-Man: No Way Home، الکترو جیمی فاکس (Jamie Foxx) نسبت به حضور اسپایدرمن سیاه پوست در جهان‌های موازی ابراز امیدواری کرده بود که خودش اشاره‌ای غیرمستقیم به این شخصیت محبوب و دوست داشتنی است.

در حالی که هنوز هیچگونه اطلاعات موثقی منتشر نشده، اما دنیل ریچمن، افشاگر قابل اعتماد صنعت سینما به‌تازگی مدعی شده که مایلز مورالز قراره با فیلم Spider-Man 4 به دنیای لایو اکشن پا بگذارد و به احتمال زیاد با مایلز فرانچایز محکوم به شکست سونی پیکچرز که طبق گزارش‌های رسمی، فیلم انفرادی مخصوص به خود را دارد، فرق کند. البته این موارد همگی در حد شایعه هستند و فعلا نباید نسبت به حقیقت داشتن چیزی امیدوار بود.

آیا مایلز مورالز در دنیای سینمایی مارول وجود دارد؟ به‌جز دیالوگ جالب الکترو در اکت پایانی، یک ایستراگ دیگر از مایلز مورالز در فیلم Spider-Man: No Way Home وجود دارد که تا مدت‌ها از آن بی‌خبر بودیم. این ایستراگ بزرگ تنها در دوبله برزیلی فیلم پیدا می‌شود و مربوط به سکانسی است که پیتر وارد آپارتمان جدیدش می‌شود (به احتمال زیاد همان آپارتمانی است که صاحبش آقای دیکوویچ است). برخلاف نسخه اصلی، در این سکانس می‌توان صدای همسایه طبقه بالا را شنید که به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند. متاسفانه در نسخه اصلی به‌دلیل پخش شدن موسیقی متن، صدای آنها به‌شدت مبهم است اما در دوبله برزیلی صدای همسایه‌ها بهتر شنیده می‌شود.

طبق ترجمه انگلیسی زیرنویس هماهنگ شده با دوبله برزیلی فیلم، ریو می‌گوید “مایلز، عزیزم بیا وسایلت را جمع کن و بخواب”. در ادامه جف، پدر مایلز می‌گوید “اگر همین الان نخوابی به‌مدت یک ماه از تماشای تلویزیون محروم می‌شوی”. شاید مارول هنوز درباره این ایستراگ صحبت نکرده باشد، اما از آنجایی که فیلم در خط زمانی اصلی دنیای سینمایی مارول جریان دارد و دونالد گلاور نیز در قسمت اول سه‌گانه ایفاگر نقش آرون دیوس بوده، می‌توان با اطمینان گفت که مایلز مورالز در MCU حضور دارد، فقط هنوز خودشو به مخاطبان نشان نداده است.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Spider-Man 4 تاریخ اکران مشخصی ندارد اما طبق جدول اکران به‌روزشده دیزنی و استراتژی جدید در نظر گرفته شده برای استودیوهای زیرمجموعه آن، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۶ راهی سینماها شود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

16 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments