#مهسا_امینی
نقد و بررسی بازی Spelunky 2بازی Spelunky 2

نقد و بررسی بازی Spelunky 2

دنباله‌ای درخور برای یکی از بهترین روگ‌لایک‌های تاریخ

بازی Spelunky 2 با بهبود تجربه‌ی نسخه‌ی قبلی تجربه‌ای دلنشین و سرگرم‌کننده ارائه می‌کند که می‌تواند ساعت‌ها شما و دوستانتان را پای خود بنشاند.

اگر با مجموعه‌ی Spelunky آشنا نیستید باید بگوییم که با یکی از بهترین نمونه‌های سبک «روگ‌لایک» (Roguelike) طرف هستید. مشخصه‌ی اصلی این نوع بازی‌ها، استیج‌های کاملا تصادفی در هر مرحله است و بازیکن باید با جمع‌آوری آیتم و حفظ جان‌های باقیمانده، آن‌ها را پشت سر بگذارد. در صورت مرگ، تمام دارایی‌های بازیکن از دست رفته و مراحل باید از اول شروع شوند. از زمان شکل‌گیری این سبک، بازیسازهای مختلف المان‌های متفاوتی را با حفظ ویژگی‌های اصلی روگ‌لایک به آن اضافه کرده‌اند. بازی اسپلانکی که سال ۲۰۰۸ توسط «درک یو» به‌عنوان یک نرم‌افزار رایگان برای سیستم عامل ویندوز ساخته شد، مکانیک‌های روگ‌لایک را با سبک پلتفرمر ترکیب می‌کرد و تبدیل به یک بازی جریان‌ساز در نوع خود شد. روان بودن گیم‌پلی بازی به همراه پرداخت فراوان به جزئیات مراحل، دشمنان و خطرات محیطی، تجربه‌ای لذت‌بخش و البته بسیار دشوار به ارمغان می‌آورد که باعث شد از آن به‌عنوان یکی از بهترین روگ‌لایک‌های تاریخ یاد شود. حال درک یو با دنباله‌ی شاهکارش برگشته و با همکاری استودیوی BlitWorks قسمت دوم بازی را ساخته که ایده‌های جدیدی دارد.

تمام هدف شما در بازی Spelunky 2 آن است که کاراکتر ماجراجوی خود را در معدن‌ها، جنگل‌ها و غارهای یخی که در هر گوشه‌شان خطری نشسته عبور دهید و به استیج بعدی برسانید. اجازه ندهید ظاهر بامزه و گرافیک کارتونی این پلتفرمر 2D شما را گول بزند؛ در این بازی هر آن ممکن است از جایی که فکرش را نمی‌کنید ضربه بخورید و تمام زحماتتان به باد برود. هر استیج تله‌ها و دشمنان منحصر به فرد خود را دارد و چینش هوشمندانه‌ی آن‌ها باعث می‌شود که قبل از هر قدمتان به خوبی اطراف را چک کنید تا غافلگیر نشوید. نکته‌ی بسیار جالب اسپلانکی ۲ برای من، وادار کردن بازیکن به نقشه کشیدن برای پیشروی در مراحل بود. بسیار پیش می‌آید که برای عبور از یک نقطه باید راه‌های مختلف را بررسی کرده و از المان‌های محیط برای فعال کردن تله‌ها یا باز کردن مسیر استفاده کنید. تصادفی بودن مراحل باعث می‌شود که اینگونه چالش‌های بازی تکراری نشوند.

در بازی‌هایی همچون Spelunky 2 بسیار مهم است که کنترل‌های بازی و پیاده‌سازی مکانیک‌های پلتفرمینگ بی‌نقص باشند تا بازیکن مجبور نشود علاوه بر دشمنان و خطرات محیط با کنترل‌های خود بازی هم کلنجار برود. خوشبختانه سازندگان در این زمینه فوق‌العاده عمل کرده‌اند. هیچ گونه ایرادی در طراحی کنترل‌های بازی و پیاده‌سازی لبه‌ی پلتفرم‌ها وجود ندارد؛ میزان پرش، سرعت حرکت کاراکتر و هیت‌باکس‌ها دقیقا به همان اندازه‌ای هستند که باید باشند. در نتیجه تجربه‌ی گیم‌پلی بازی بسیار روان و دلنشین شده و صرفا مهارت‌ها و سرعت یادگیری و اُخت شدن شما با مکانیک‌های بازی است که در سالم رسیدن به مقصد نقش ایفا می‌کنند.

بازی Spelunkey 2 واقعا سخت است! نه تنها وجود موانعی چون تله‌های باستانی، دشمنان و خطرات محیطی بارها و بارها باعث مردنتان می‌شوند، بلکه ویژگی‌های دیگری هم در بازی وجود دارند که شما را وادار به حرکت کردن می‌کنند. اگر میزان لوتی که جمع‌ کرده‌اید از مقداری مشخص بیشتر شوند و یا در نقشه الماس پیدا کنید، یک روح به دنبالتان می‌افتد و تنها کاری که از دستتان بر می‌آید، فرار کردن است. احتیاط کردن بیش از حد هم کار دستتان خواهد داد، چرا که روح مذکور پس از ۳ دقیقه سر و کله‌اش در نقشه پیدا می‌شود. با ورود این روح، سرعت همه چیز در بازی اسلوموشن می‌شود که یک جنبه‌ی جدید و بسیار جالب به گیم‌پلی اضافه می‌کند. ترکیب این موارد میزانی منطقی از دشواری را در بازی خلق کرده که نه تنها اعصاب‌خردکن نیست، بلکه با هر با شکست، انگیزه و اشتیاق بیشتری برای تجربه‌ی دوباره بازی به بازیکنان می‌دهند، خصوصا اگر به شکل چندنفره آن را بازی کنید.

بازی از لحاظ گرافیک هنری و فنی چشم‌نواز است و جزئیات زیادی در طراحی کاراکترها و محیط به چشم می‌خورد. از طرفی بازی باگ‌ها و ایرادات فنی بسیار کمی دارد و اصلا پیش نمی‌آید که مثلا ناخواسته NPCهای بازی تحریک شده و به شما حمله کنند. به‌عنوان کمک حال شما، تعدادی فروشگاه هم در برخی استیج‌ها وجود دارند که آیتم‌های تقویتی در ازای پول به شما می‌فروشند؛ امکان دزدیدن این آیتم‌ها هم وجود دارد اما در آن صورت باید از دست فروشنده‌ی عصبانی که قصد جانتان را می‌کند فرار کنید. با آنکه تمرکز بازی روی گیم‌پلی منحصر به فرد خود است، اما مطابق قسمت اول داستانی هم در آن گنجانده شده که ماجراهای فرزند Spelunky Guy را روایت می‌کند. «آنا» باید در کره‌ی ماه به دنبال پدر و مادرش بگردد که سال‌ها قبل به دنبال پیدا کردن گنجی ارزشمند به این کره آمده‌اند. داستان کم‌رمق و کمرنگ است و هدف پشت آن صرفا زمینه‌چینی برای دنیا و اتفاقات بازی است که از این جهت نمی‌توان چندان به آن خرده‌ای گرفت.

بازی Spelunky 2 تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش و دلنشین است که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را به تنهایی یا همراه با دوستانتان امتحان کنید. بازی با حفظ تمام ویژگی‌های فوق‌العاده‌ی نسخه‌ی پیشین و اضافه کردن ایده‌ها و چالش‌های جدید، دنباله‌ای بسیار درخور برای یکی از بهترین روگ‌لایک‌های تاریخ است که با گیم‌پلی روان، موسیقی گوش‌نواز و جلوه‌های بامزه و رنگارنگ خود، ساعت‌ها سرگرمتان خواهد کرد.


9.5 شاهکار
بازی Spelunky 2 یک روگ‌لایک جذاب، دوست‌داشتنی و بسیار سخت است که ارزش تکرار زیادی دارد. گیم‌پلی روان و بسیار متعادل بازی به شکلی منصفانه بازیکن را به چالش می‌کشد و هیچ جایی برای اتکا به شانس باقی نمی‌گذارد. تجربه‌ی این بازی چه به‌صورت تک‌نفره و چه چندنفره قطعا ارزش امتحان کردن را دارد.
  • گیم‌پلی روان و بسیار کم‌نقص
  • طراحی هوشمندانه‌ی دشمنان، خطرات محیط و تله‌ها
  • تعادل بسیار عالی بازی که سختی زیاد آن را به تجربه‌ای دلنشین بدل می‌کند
  • موسیقی و جلوه‌های گرافیکی بسیار جذاب و دوست‌داشتنی
  • ارزش تکرار بسیار بالا
  • هیچ!
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا