معرفی سریال Snowpiercer

معرفی سریال Snowpiercer – برف‌شکن

ویران‌شهر متحرک شبکه‌ی TNT

اگر طرفدار فیلم‌های پسا آخرالزمانی باشید، احتمالا نام Snowpiercer به گوشتان خورده است. «بونگ جون-هو» در سال ۲۰۱۳ میلادی فیلمی با این نام کارگردانی کرد و حالا هم اقتباس تلویزیونی آن از شبکه‌ی TNT در حال پخش است.

Snowpiercer در ابتدا یک رمان گرافیکی فرانسوی بود. این اثر در سال ۱۹۸۲ میلادی منتشر شد و تقریبا ۳۰ سال بعد از آن، پا به عرصه‌ی سینما گذاشت. سریال Snowpiercer روایت تازه‌ای از این داستان است و ماجراهای مسافران قطاری با همین نام را برای بیننده بازگو می‌کند. هفت سال از وقوع یک یخبندان بزرگ گذشته و تمدن به آن صورت که در ذهن داریم، به کلی از بین رفته است. تنها بازماندگان بشریت حالا در یک قطار جمع شده‌اند و برای بقا دور دنیا می‌گردند. ساختار این قطار درست مثل جوامع انسانی از قوانین و طبقه‌بندی‌های خاصی پیروی می‌کند. مسافران براساس جایگاه اجتماعی خود، در واگن‌های مختلفی قرار می‌گیرند و با نزدیک شدن به واگن‌های انتهایی این قطار، کیفیت زندگی و امکانات هم کمتر می‌شود. سریال Snowpiercer به ماجراهای کارآگاهی به نام «آندره لیتون» می‌پردازد که باید پرده از اسرار یک پرونده‌ی قتل در این قطار بردارد اما پای او ناخواسته به ماجراهای دیگری باز می‌شود.

«داوید دیگز» (Daveed Diggs) و «جنیفر کانلی» (Jennifer Connelly) از بازیگران اصلی سریال Snowpiercer هستند. «دیگز» طی مصاحبه‌ای اعلام کرده که این سریال در گذر زمان بیشتر و بیشتر به زندگی مردم در این قطار و قوانین حاکم بر آن خواهد پرداخت. «بونگ جون-هو» (Bong Joon-ho) که این روزها نامش بیشتر با فیلم «انگل» (Parasite) گره خورده، نقش مهمی در ساخت این سریال دارد. او هم در نوشتن داستان و هم در تهیه‌کنندگی سریال Snowpiercer با شبکه‌ی TNT همکاری کرده است. البته ساخت این اثر با حاشیه‌هایی هم همراه بوده. براساس توافق اولیه، قرار بود «جاش فریدمن» (Josh Friedman) به عنوان شورانر این سریال فعالیت کند که بیشتر به دلیل نوشتن فیلمنامه‌ی آثاری مثل «کوکب سیاه» (The Black Dahlia) و «جنگ دنیاها» (War of the Worlds) شناخته می‌شود. متاسفانه او و پس از دو سال فعالیت روی این پروژه، به دلیل اختلاف نظرهایی که در زمینه‌ی داستان و فیلمنامه‌ی با شبکه‌ی TNT پیدا کرد، از تیم سازنده جدا شد. پس از او، کارگردان این مجموعه هم به همکاری خود با TNT پایان داد و به همین دلیل، مراحل ساخت و زمان پخش این سریال با وقفه‌ای یک ساله همراه شد. فصل اول سریال Snowpiercer قرار است در ۱۰ قسمت پخش شود و شبکه‌ی TNT هم از همین حالا برنامه‌ی خود برای ساخت فصل دوم را اعلام کرده است.

سریال Snowpiercer می‌خواهد یک داستان علمی – تخیلی را از آینده‌ی بشر روایت کند و در کنار آن، به برخی مسائل سیاسی و اجتماعی هم طعنه می‌زند. فصل اول این سریال چندان مورد استقبال منتقدان قرار نگرفته و تا به اینجای کار توانسته نمره‌ی ۶.۳۹ از ۱۰ را در سایت Rotten Tomatoes و نمره‌ی ۵۴ از ۱۰۰ را در سایت Metacritic برای خود ثبت کند. هرچند که مشکلات در دوران تولید و تاخیر در پخش سریال، خیلی‌ها را در خصوص تماشای آن دو دل کرده، اما همراه شدن نام «بونگ جون-هو» با این اثر می‌تواند انگیزه‌ی خوبی برای تماشای Snowpiercer به طرفداران آثار اکشن و ویران‌شهری (Dystopian) بدهد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا