نقد فصل دوم سریال See

نقد فصل دوم سریال See – دیدن

برادرکشی

سریال See یا «دیدن» یکی از آثار محبوب شبکه‌ی Apple Tv Plus با بازی تماشایی جیسون موموآ و دیو باتیستا است که پخش فصل دوم آن به تازگی پایان یافته و به همین بهانه در این مقاله به نقد فصل دوم سریال See می‌پردازیم که پیشرفت‌های قابل توجهی را نسبت به فصل اول داشته است.

سریال سی، دو سال پیش با ایده‌ی جالب و کمی خلاقیت، موفقیت خوبی برای شبکه‌ی نوپای اپل به همراه آورد اما ضعف‌های متعددی مانند روایت خسته کننده و داستان نه‌چندان قدرتمندی داشت که باعث تبدیل شدن آن به اثری قابل قبول شده بود. با این حال شورانر سریال یعنی استیون نایت نهایت تلاش خود را کرده تا فصل دوم سریال See این عیب‌ها را برطرف کند و تا حد زیادی نیز در انجام این کار موفق عمل کرده است.

داستان و روایت سریال See در فصل دوم بهتر شده و دیگر خبری از آن گفت و گوهای بی سر و ته فصل قبلی نیست. فصل دوم سریال See با فاصله‌ی کوتاهی از اتفاقات گذشته جریان دارد و روی انتقام و درگیری‌های خانوادگی برای تصاحب قدرت تمرکز دارد. برادر بابا یعنی ایدو با طعمه قرار دادن دختر او، بابا واس را گیر انداخته و بالاخره فرصت گرفتن انتقام مرگ پدرش را به دست آورده است. از سوی دیگر مارگرا جایگاه قبلی خود به عنوان شاهدخت را پس گرفته و چالش‌های فراوان و تصمیمات سختی را در پیش دارد.

نقد فصل دوم سریال See
دیو باتیستا از عهده‌ی ایفای نقش شخصیت منفی سریال به خوبی بر آمده است.

غافلگیری و امداد غیبی از جمله نکات مثبت فصل دوم سریال See هستند که از آنها به نحو درستی برای جذابیت بخشیدن به داستان و غیر قابل پیش‌بینی کردن آن استفاده کرده‌اند. مقابله‌ی شخصیت‌های مثبت با حیله‌گری‌های ملکه کین و تشنگی ایدو برای انتقام هم خوب کار شده و هم به دلیل تمرکز روی عنصر خانواده به قدر کافی دراماتیک است. در این بین شخصیت تاماکتی جون (با اجرای زیبای کریستیان کامارگو) نقش مهمی در حوادث داستانی و حل بحران‌ها دارد.

تاماکتی در فصل اول نقشی منفی را بر عهده داشت اما خیانت ملکه به او و کشته شدن خانواده‌اش باعث ایجاد تغییرات زیادی در شخصیت او شد. او حالا مانند ققنوس از خاکستر سر بر آورده و برای جبران یک عمر قتل و غارت، گرفتن انتقام از ملکه و کمک به مارگرا برای گرفتن حقش تلاش می‌کند. بدون شک شخصیت پردازی تاماکتی جون و بازی کریستیان کامارگو از نقاط قوت سریال هستند.

یکی از مشکلات فصل دوم سریال See پی ریزی نکردن درست برخی اتفاقات مهم سریال مانند برخی از تصمیمات ملکه کین است. مثلا برای حذف برخی از شخصیت‌ها هیچ پی ریزی درستی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه بیننده به جای غافلگیر شدن، بی تفاوت به تماشای آن سکانس می‌نشیند. از طرفی شاهد چند حفره‌ی داستانی و عدم توجه سازنده به موارد مختلفی مانند نابینا بودن شخصیت‌ها هستیم که یکی دیگر از نقاط ضعف سریال See هستند.

مورد دوم بیشتر مربوط به سکانس‌های اکشن است. سازندگان در طراحی مبارزات عامل نابینایی انسان‌ها در نظر نگرفته‌اند و منطق را فدای سرعت و جذابیت سکانس‌های اکشن کرده‌اند. در واقع نوع مبارزه‌ی شخصیت‌ها با نابینا بودنشان در تضاد است. به جز این مورد سکانس‌های اکشن سریال See واقعا تماشایی و نفس‌گیر هستند و از فصل قبل هم خشونت بیشتری دارند. این مبارزات جذاب از اصلی‌ترین دلایل بیننده برای تماشای این سریال هستند.

فصل دوم سریال See
مبارزه‌ی ایدو و بابا واس تماشایی و دراماتیک است.

اوج این سکانس‌های اکشن به قسمت آخر و نبرد بزرگ بین دو قلمرو مربوط می‌شود که در بر دارنده‌ی بار دراماتیک و اکشن زیادی  است. گل سر سبد این نبردها مبارزه‌‌ی بابا و ایدو واس است که از آن می‌توان به عنوان نقطه‌ی اوج سریال یاد کرد. جیسون موموآ و دیو باتیستا اجرای بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته‌اند و در نشان دادن احساسات درونی شخصیت‌هایشان قدرتمند عمل کرده‌اند. جدا از ضعفی که بالاتر به آن پرداختیم، نبردهای قسمت آخر واقعا تماشایی هستند و غافلگیری‌های هیجان انگیزی نیز درون خود دارند. همچنین بار درام مناسبی، خصوصا در مبارزه‌ی نهایی دارد که به جذابیت هر چه بیشتر سریال کمک شایانی کرده است.

موسیقی متن یکی از عناصر مهم در ایجاد این لحظات دراماتیک است که در فصل دوم سریال دیدن از پتانسیل آن به خوبی استفاده شده و بیننده را بیش از پیش غرق در تماشای سریال می‌کند. بر مک‌کرری «Bear McCreary» پیش از این بارها هنر آهنگسازی خود را خصوصا در خلق قطعات حماسی ثابت کرده و برای فصل دوم سریال See نیز موسیقی‌های شنیدنی زیادی ساخته است.

نبردهای قسمت آخر واقعا تماشایی هستند و غافلگیری‌های هیجان انگیزی نیز درون خود دارند. همچنین بار درام مناسبی، خصوصا در مبارزه‌ی نهایی بابا و ایدو واس دارد که به جذابیت هر چه بیشتر سریال کمک شایانی کرده است.

پایان بندی سریال نیز ضعف‌های مختلفی دارد و دلیل قانع کننده‌ای برای انتظار کشیدن و هیجان‌زده بودن بیننده برای تماشای فصل سوم سریال See ارائه نمی‌کند. یکی از دلایل این موضوع در همان مشکلی است که بالاتر به آن پرداختیم؛ یعنی پی ریزی نکردن درست حوادث داستانی. همچنین تا اواسط قسمت آخر جواب بسیاری از سوالات به طور کامل داده شد و پرونده‌ی برخی شخصیت‌ها بسته شد. در نتیجه این جمع‌بندی کار سریال See را در فصل سوم سخت خواهد کرد.

فصل دوم سریال See با برطرف کردن بیشتر مشکلات فصل قبلی و اضافه کردن شخصیت‌های جدید به داستان یک سر و گردن از فصل اول بالاتر است. سکانس‌های مبارزه‌ی سریال خشن‌تر و جذاب‌تر از گذشته شده و تماشای آنها واقعا لذت بخش است. فصل دوم سریال See در کنار نبردهای جذاب و تماشایی، داستان و روایت خوبی دارد و نبرد بین بابا و ایدو واس را به شکلی دراماتیک و هیجان انگیز به تصویر کشیده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

7.5 خوب
فصل دوم سریال See با برطرف کردن بیشتر مشکلات فصل قبلی و اضافه کردن شخصیت‌های جدید به داستان یک سر و گردن از فصل اول بالاتر است. سکانس‌های مبارزه‌ی سریال خشن‌تر و جذاب‌تر از گذشته شده و تماشای آنها واقعا لذت بخش است. فصل دوم سریال See در کنار نبردهای جذاب و تماشایی، داستان و روایت خوبی دارد و نبرد بین بابا و ایدو واس را به شکلی دراماتیک و هیجان انگیز به تصویر کشیده است.
  • بهبود قابل توجه روایت و داستان نسبت به فصل اول
  • شخصیت پردازی شخصیت‌های اصلی
  • سکانس‌های مبارزه جذاب
  • موسیقی متن
  • حفره‌های داستانی و اشکالات منطقی
  • پی ریزی نکردن درست برخی اتفاقات مهم
  • جمع‌بندی سریال
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا