محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی
1%
  • 0/10

با محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

کاربران کشورهای مختلف چه برندهایی را بیشتر دوست داشتند؟

با محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در سال ۲۰۲۳ آشنا شوید ۰ ۲۰ دی ۱۴۰۲ مقالات فناوری کپی لینک

در این مطلب به معرفی بهترین برندهای تولیدکننده گوشی در جهان می‌پردازیم که در سال ۲۰۲۳ توانستند بیشتر از همه نظر مردم را به خود جلب کنند.

صنعت گوشی‌های هوشمند بسیار عجیب و غیر قابل پیش‌بینی است. شرکت‌های بزرگ برای به دست آوردن سهم بازار با یکدیگر درگیرند و قدرت‌های درحال ظهور خیلی غیرمنتظره از گوشه و کنار ظاهر می‌شوند. اما با نگاهی به عملکرد سالانه‌ی برندها، ممکن است یک تصویر روشن از این صنعت به دست آید. این وظیفه در سال ۲۰۲۳ بر عهده‌ی تیم John’s Phone قرار گرفت تا به بررسی عملکرد شرکت‌های سازنده‌ی گوشی در سالی که گذشت بپردازد و در نهایت، محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در این سال را معرفی کند.

البته با توجه به جامع بودن گزارش، ممکن است فهمیدن اعداد کمی دشوار باشد. بنابراین، به شما یک خلاصه کوتاه از نقاط کلیدی گزارش خواهیم داد تا به درکی کلی از عملکرد شرکت‌ها در سالی که گذشت برسید.

روش بررسی آمار: چگونگی تدوین گزارش محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در سال 2023؟

این اطلاعات توسط یک سری از موثق‌ترین منابع خبری در سراسر جهان منتشر شده این منابع بر اساس اعداد و ارقام منتشر شده در اکتبر ۲۰۲۳ جمع‌آوری شده‌اند آن هم از سوی موسسه‌ی آماری StatCounter و برای هر بازار در سطح جهانی. به صورت کلی اعداد و ارقام کاملا موثق هستند و می‌توان به آن‌ها اعتماد داشت. اما باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که آمار یادشده مربوط به سه ماه آخر سال ۲۰۲۳ می‌شود و نه کل سال ۲۰۲۳.

در این چارت دایره‌ای شکلی که مشاهده می‌کنید، پوکو و شیائومی با هم در نظر گرفته شده‌اند و وان‌پلاس و اوپو هم باید با هم در نظر گرفته شوند که در این صورت سهم وان‌پلاس و اوپو روی هم رفته ۶٫۶٪ خواهد بود. همچنین برای اینکه مشخص شود چه گوشی توانسته در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ عنوان محبوب‌ترین گوشی سال را به خود اختصاص دهد، از اطلاعات موسسه‌ی فوق‌العاده معتبر اومدیا کمک گرفته شد.

به طور کلی، گزارش در مورد محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در سال ۲۰۲۳ به اطلاعات منابع زیادی بستگی دارد اما در این مطلب فقط به آمار منتشر شده توسط موثق‌ترین منابع استناد شده است.

اپل و سامسونگ، با اختلاف در صدر محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در جهان

همانطور که در چارت بالا می‌بینید، اپل و سامسونگ توانستند با اختلاف ناچیزی از یکدیگر، در رتبه‌ی نخست و دوم لیست محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در جهان قرار بگیرند. اپل البته در صدر قرار دارد اما در مجموع این دو رقیب دیرینه، تقریبا ۵۷٪ از سهم کل چارت را به خود اختصاص داده‌اند؛ اپل با ۲۸٫۴٪ و سامسونگ هم با ۲۸٫۲٪.

همچنین از بین ۱۰ گوشی پرفروش نیمه‌ی نخست سال ۲۰۲۳ هم ۵ گوشی متعلق به اپل و ۵ گوشی متعلق به سامسونگ بوده است. در این بین، خیلی عجیب و جالب بود که آیفون ۱۱ را هم با میزان فروش قابل توجهی در لیست شاهد بودیم.

در این چارت دایره‌ای شکلی که مشاهده می‌کنید، پوکو و شیائومی با هم در نظر گرفته شده‌اند و وان‌پلاس و اوپو هم باید با هم در نظر گرفته شوند که در این صورت سهم وان‌پلاس و اوپو روی هم رفته ۶٫۶٪ خواهد بود. همچنین برای اینکه مشخص شود چه گوشی توانسته در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ عنوان محبوب‌ترین گوشی سال را به خود اختصاص دهد، از اطلاعات موسسه‌ی فوق‌العاده معتبر اومدیا کمک گرفته شد.

به طور کلی، گزارش در مورد محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در سال ۲۰۲۳ به اطلاعات منابع زیادی بستگی دارد اما در این مطلب فقط به آمار منتشر شده توسط موثق‌ترین منابع استناد شده است.

اپل و سامسونگ، با اختلاف در صدر محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در جهان

همانطور که در چارت بالا می‌بینید، اپل و سامسونگ توانستند با اختلاف ناچیزی از یکدیگر، در رتبه‌ی نخست و دوم لیست محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی در جهان قرار بگیرند. اپل البته در صدر قرار دارد اما در مجموع این دو رقیب دیرینه، تقریبا ۵۷٪ از سهم کل چارت را به خود اختصاص داده‌اند؛ اپل با ۲۸٫۴٪ و سامسونگ هم با ۲۸٫۲٪.

همچنین از بین ۱۰ گوشی پرفروش نیمه‌ی نخست سال ۲۰۲۳ هم ۵ گوشی متعلق به اپل و ۵ گوشی متعلق به سامسونگ بوده است. در این بین، خیلی عجیب و جالب بود که آیفون ۱۱ را هم با میزان فروش قابل توجهی در لیست شاهد بودیم. این یعنی کاربران به آیفون ۱۲ اعتماد زیادی ندارد و همچنان فکر می‌کنند مدل استاندارد از یازدهمین نسل از پرچم‌داران اپل ارزش خرید بیشتری در مقایسه با این گوشی دارد که البته فکر می‌کنیم منطقی هم باشد.

آیفون ۱۲ گوشی اصلا جذابی نبود؛ حداقل در مقایسه با آیفون ۱۱ که آنقدر خوب و معقول بود که توانست مثل آیفون XR فروش فوق‌العاده‌ای را حتی تا چند سال بعد از زمان عرضه‌اش تجربه کند.

نکته‌ی جالب اما اینجاست که پرفروش‌ترین گوشی سامسونگ در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ اصلا گوشی پرچم‌دار نبود؛ در واقع بهتر است بگوییم در بین ۵ گوشی پرفروش این شرکت فقط یک پرچم‌دار دیده می‌شود تا مشخص شود چقدر وضعیت سامسونگ از لحاظ فروش گوشی بالارده بحرانی است.

همانطور که مشاهده می‌کنید، گلکسی A14 4G که تقریبا ارزان‌ترین گوشی سامسونگ محسوب می‌شود، توانست با ۱۲٫۴ میلیون نسخه، بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارد. رتبه‌ی دوم هم به گلکسی اس ۲۳ اولترا اختصاص دارد با ۹٫۶ میلیون دستگاه. رتبه‌ی سوم تا پنجم هم به نسخه‌ی 5G گلکسی A14 با ۹ میلیون، گلکسی A54 با ۸٫۸ میلیون و گلکسی A34 با ۷٫۱ میلیون نسخه اختصاص پیدا کرد.

اما در میان محصولات اپل، سه نماینده از سری آیفون ۱۴، یک نماینده از آیفون ۱۳ و یک نماینده از آیفون ۱۱ را شاهد هستیم که مورد آخر دهمین گوشی پرفروش سال لقب گرفت با آمار ۶٫۹ میلیون دستگاه.

آیفون ۱۴ پرو مکس صدرنشین توانست به رکورد خارق‌العاده‌ی ۲۶٫۵ میلیون فروش دست پیدا کند که برای یک پرچم‌دار بیشتر از ۱۰۰۰ دلاری چنین آماری عالی محسوب می‌شود. آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ هم به ترتیب با ۲۱ میلیون و ۱۶٫۵ میلیون فروش، در رتبه‌ی دوم و سوم قرار دارند تا بدین ترتیب پرچم‌داران نسل ۱۴ شرکت آمریکایی سال پرفروغی را شاهد باشند.

آیفون ۱۳ با فروش ۱۵٫۵ میلیون نسخه ثابت کرد که هنوز جذاب‌تر از خیلی از گوشی‌های دیگری است که در بازار به فروش می‌رسند چون این گوشی در واقع سپتامبر ۲۰۲۱ راهی بازار شد و اینکه می‌بینیم توانست در شش ماه نخست سال ۲۰۲۳ همچنان در لیست محبوب‌ترین گوشی قرار داشته باشد، آمار خیره‌کننده‌ای محسوب می‌شود.

اگرچه اپل فقط گوشی پرچم‌دار تولید می‌کند و سامسونگ گوشی‌های متنوع‌تری را برای فروش در سبد محصولاتش دارد اما با این حال این چارت نشان می‌دهد اپل چقدر توانسته در بازار گوشی‌های بالارده مردم را بیشتر راضی نگه دارد. به عبارتی دیگر، باید گفت اگر میان‌رده‌ها و اقتصادی‌های سامسونگ نباشند، باید ظاهرا هر ۱۰ گوشی پرفروش یک سال را از برند اپل شاهد باشیم.

آمار منطقه‌ای چه می‌گوید؟

اما اگر از آمار جهانی خارج شویم و نگاهی به کشورهای مختلف بیندازیم، محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی اندکی وضعیت متفاوتی پیدا می‌کنند که طبیعی هم هست.  اگر به نقشه‌ی زیر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اپل در بازارهایی نظیر استرالیا، ژاپن و آمریکا، با اختلاف محبوب‌تر از هر شرکت دیگری است.

سامسونگ اما به عنوان یک شرکت کره‌ای، در کشورهای اسرائیل، مکزیک و البته کره‌ی جنوبی بیشترین فروش را دارد. شیائومی، یکی از محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی چینی، در کشورهایی نظیر یونان، اسپانیا و هندوستان توانسته بهتر از هرجای دیگری ظاهر شود و این نشان می‌دهد چقدر این کشور روی کشورهای آسیایی تأثیر گذاشته است.

اگر تا اینجای کار با آمارها متعجب نشده‌اید، کاملا طبیعی است؛ چون چند سالی هست که اپل، سامسونگ و شیائومی را در رتبه‌های اول و دوم و سوم می‌بینیم. اوضاع زمانی جالب می‌شود که می‌بینیم شرکت‌های نوظهور چقدر دارند عالی ظاهر می‌شوند.

برای مثال برندهایی نظیر تکنو، اینفینیکس و اوپو که البته اوپو طی چند سال اخیر با وان‌پلاس عملا ادغام شده، توانسته‌اند با عرضه‌ی گوشی‌های قدرتمند و قیمت‌مناسب در بازارهایی نظیر آفریقا و یک سری کشور آسیایی، عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند. تکنو هم با در پیش گرفتن همین سیاست، توانسته در بازارهایی نظیر اوگاندا و جمهوری دموکرات کنگو، عالی ظاهر شود. اینفینیکس هم سال فوق‌العاده‌ای را با عرضه‌ی گوشی‌های جذاب تجربه کرد.

اوپو علاوه بر بازارهای یادشده، بیشتر در اندونزی و فیلیپین توانست عالی ظاهر شود و گوشی زیادی بفروشد. آمار نشان می‌دهد که شرکت‌های نوظهور چقدر در زمینه‌ی بازاریابی و تطبیق سیاست‌های فروش بر مبنای وضعیت بازارهای مختلف، توانستند سال ۲۰۲۳ را با عملکردی عالی پشت سر بگذارند. این شرکت‌ها با علم بر اینکه کاربران کشورهای یادشده ترجیحات خاص و قدرت خرید پایینی دارند، اقدام به تولید محصولاتی کرده‌اند که هم آن‌ها توانایی خریدشان را داشته باشند و هم اینکه به بهترین شکل ممکن نیازشان را برطرف کنند.

پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴؛ محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی چه تغییری خواهند داشت؟

تحلیل‌گران با نگاهی به سال ۲۰۲۴ که اکنون در آن حضور داریم و همچنین بررسی عملکرد شرکت‌ها در سالی که گذشت، پیش‌بینی می‌کنند که در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۳، رشدی ۷٫۳ درصدی در آمار فروش کلی گوشی را شاهد باشیم. چرا که شرکت‌های چینی گوشی‌های زیادی را راهی بازار کرده‌اند. همچنین بازار کلی فروش گوشی هم قرار است رشد ثابتی با نرخ ۳٫۸٪ داشته باشد. در این بین، برندهای چینی تنها شرکت‌هایی هستند که انتظار می‌رود رشدی دورقمی را تجربه کنند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن اشاره کنیم، بازار گوشی‌های تاشو است. این بازار به لطف سامسونگ و یک سری شرکت‌های چینی، روند رو به رشدی به خود گرفته که قابل توجه است. البته در این بازار برندهای چینی روی هم رفته آمار بهتری از خود به نمایش گذاشته‌اند که کاملا هم طبیعی بوده. علی‌رغم اینکه آمار فروش گوشی‌های هوشمند در سه ماه دوم ۲۰۲۳ با افتی ۱۰ درصدی همراه بوده، اما سامسونگ و هواوی به صورت کلی فروش فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده‌اند. این دو شرکت در حال حاضر در صدر قرار دارند اما شرکت‌های چینی با عرضه‌ی محصولات متنوع‌تر و جذاب‌تر، بهتر توانسته‌اند توجه کاربران را به خود جلب کنند.

یک عامل تعیین‌کننده‌ی دیگر در رابطه با محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی حضور دوباره و قدرتمند هواوی است. این شرکت طی چند سال اخیر به خاطر تحریم‌های آمریکا کاملا گم شده بود اما حالا آنقدر خودکفا شده که می‌تواند تراشه‌ی 5G تولید کند و همین موضوع هم سبب شده بار دیگر محبوبیت از دست رفته‌اش را بازگرداند. حالا بیایید به آمار نگاهی بیندازیم؛

اپل در هفته‌ی نخست سال ۲۰۲۴ افتی ۳۰ درصدی را در فروش تجربه کرد. اما این به خاطر علاقه‌ی کم مردم به گوشی‌های اپل نیست، بلکه به حاطر رشد چشمگیری است که هواوی بار دیگر در این بازار داشته و توانسته با سری میت ۶۰، خیلی از کاربران را شیفته‌ی خود کند. بازگشت پرقدرت هواوی شاید بتواند سهم ۷۱ درصدی اپل از بازار چین را به شدت کاهش دهد. حال باید دید آیا این اتفاق رخ می‌دهد یا خیر.

بهترین شرکت‌های فروشنده‌ی گوشی هوشمند در جهان

در لیست بالا می‌بینیم که اگرچه سامسونگ از لحاظ محبوبیت برند و فروش گوشی در بین ۱۰ گوشی برتر، پشت سر اپل قرار دارد اما به صورت کلی،‌ همچنان بهترین شرکت تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند در جهان محسوب می‌شود و توانسته حداقل تا سه ماه سوم سال ۲۰۲۳، ۵۸٫۶٪ از سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

اپل، شیائومی، اوپو و TRANSSION هم به ترتیب با ۵۰، ۴۱٫۵، ۲۶٫۴ و ۲۶٪ از سهم بازار، در ربته‌های دوم تا پنجم برترین تولیدکنندگان گوشی هوشمند در جهان قرار گرفته‌اند.

محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی؛ نتیجه

بازار گوشی‌های هوشمند فوق‌العاده هیجان‌انگیز و غیر قابل پیش‌بینی دنبال می‌شود. آمار فروش گوشی‌های هوشمند و محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی هم چنین چیزی را به وضوح به نمایش گذاشت که در این مطلب می‌توانید بخوانید.

محبوب‌ترین برند، اپل انتخاب می‌شود، پرفروش‌ترین برند، سامسونگ؛ پرفروش‌ترین گوشی در لیست ۱۰ گوشوی برتر متعلق به اپل است، سامسونگ در کل بیشترین میزان فروش را در سراسر جهان دارد. همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد وضعیت بازار گوشی‌های هوشمند از وضعیت خاورمیانه هم پیچیده‌تر است و تحلیل‌گران آن واقعا کار سختی در پیش‌بینی وضعیت آن حتی در یک فصل آینده دارند.

در رابطه با آمار و ارقام یادشده هم باید گفت که این  اطلاعات بر اساس آخرین گزارشات به دست آمده از سوی معتبرترین و موثق‌ترین موسسه‌های آماری و تحلیلی تا سه ماه سوم سال ۲۰۲۳ جمع‌آوری شده و سه ماه آخر را در بر نمی‌گیرد. در این سه ماه، اپل از گوشی‌های سری آیفون ۱۵ رونمایی کرد، شیائومی سری شیائومی ۱۴ و ردمی نوت ۱۳ را به بازار چین عرضه کرد، وان‌پلاس یک سری پرچم‌دار را در دسترس قرار داد و سامسونگ هم از بخشی که بیشترین درآمد را دارد یعنی از سری گلکسی A، دو گوشی جذاب A15 و A25 را روانه‌ی بازار کرد.

اما با در نظر گرفتن همه‌ی موارد، باز هم بعید به نظر می‌رسد جدول‌های ارائه شده در این مطلب دستخوش تغییرات اساسی شوند و عمدتا باز هم رتبه‌ها به همین شکل خواهد بود؛ حتی با در نظر گرفتن گوشی‌های جدید. حداقل در رابطه با محبوب‌ترین برندهای تولیدکننده گوشی که می‌توان چنین چیزی را گفت، حال اگر آمار فروش کمی جابجا شود، جای تعجبی نخواهد داشت.

چه اطلاعاتی در رابطه با این مطلب بیشتر از همه توجه شما را به خودش جلب کرد؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments