#مهسا_امینی
شخصیت منفی سریال Stranger Things

شخصیت منفی سریال Stranger Things در حقیقت کیست؟

شروری که همیشه در کمین بوده است..

فصل چهارم سریال Stranger Things اخیرا به پایان رسیده و ما دوباره شاهد حضور شخصیت‌ها و داستان‌های جدیدی بودیم که جذابیت این سریال را دو چندان کرده بود. وکنا (Vecna) با نقش‌آفرینی جیمی باور (Jamie Bower) اصلی‌ترین و مهم‌ترین شخصیت منفی سریال Stranger Things است که با حضورش، شرارت را به مرحله‌ای دیگر رساند.

با به پایان رسیدن فصل چهارم سریال چیزهای عجیب، یک نکته بسیار مهم فاش شد؛ وکنا، یک شرور واقعی بوده و حضور او در سه فصل اخیر این سریال، هرچند نامحسوس اما آشکار، به اثبات رسیده است. شخصیت منفی سریال Stranger Things با برنامه‌ریزی‌های دقیقی که برای گسترش دادن شرارات خود کشیده بود، حال بیش از پیش حضور و قدرت بالای خود را به الون (Eleven) با بازی میلی بابی براون (Millie Bobby Brown) و دوستانش، نشان داد. سریال Stranger Things را می‌توان به عنوان یکی از موفق‌ترین پروژه‌های نتفلیکس (Netflix) نام برد که حتی بعد از پخش چهار فصل، تا به امروز توانسته است مخاطبان زیادی را از سرتاسر دنیا، مجذوب خود کند. اثری که در ابتدا فقط برای یک فصل قراردادش بسته شده بود. سریالی با یک فصل و داستانی که با مرگ و فداکاری الون، برای نجات دوستانش، به پایان می‌رسید. با این حال، نتفلیکس را می‌توان ناجی این پروژه دانست که با متقاعد کردن برادران دافر (The Duffer Brothers) سازندگان اصلی سریال، برای ساخت فصل دوم، عملا مهر تاییدی بر آغاز یک پروژه جهانی و جذابی زد که توانست به موفقیت بزرگی، دست پیدا کند.
فصل چهارم سریال چیزهای عجیب را می‌توان نقطه عطفی برای این فرانچایز دانست. فصلی که نگاهی دقیق و جذاب به تاریخ حضور وکنا، اصلی‌ترین شخصیت منفی سریال Stranger Things انداخت و بینندگان را با این شرور خطرناک، آشنا کرد. موجود خطرناکی که ظاهرا تا به امروز، مسئول تمام چیزهایی بوده است که در شهر هاوکینز (Hawkins) اتفاق افتاده است. وکنا پیش از اینکه به یک هیولای قدرتمند تبدیل شود، «شماره یک» دکتر برنر یا همان پاپا با نقش آفرینی متیو موادین (Matthew Modine) بوده است. شماره یک، الهام بخش آزمایش‌هایی بود که پاپا با الون و سایر کودکانی که مانند او بودن، انجام داد. الون بعد از ارتباطات نزدیکی که با شماره یک برقرار کرد، ناخواسته او را آزاد می‌کند. آزادی که منجر به کشته شدن کودکانی شد که در آزمایشگاه به همراه الون، زندگی می‌کردند. اما تنها بازمانده‌ این قتل عام یعنی الون، توانست شماره یک را با قدرت بالای ذهنی خود شکست دهد. این شکست منجر به فرستاده شدن شماره یک به جهان وارونه (Upside Down) شد. جهانی که وکنا با قدرت خود در آن یک سلاح کشنده را متولد کرد. مایند فلایر (Mind-Flayer) که توسط وکنا ساخته شده است، در فصل سوم به عنوان شرور اصلی این سریال به مخاطبین معرفی شد.
تبدیل شدن سریال چیزهای عجیب از  پروژه‌ای یک فصلی به سریالی بیش ازیک فصل، قطعا نشان دهنده ذهن باز و تخیل بالای سازندگان این اثر است. از اتصال جذاب داستان هر فصل و ارتباط شگفت‌انگیز تمامی شرورهای این سریال با یکدیگر به ما اثری منحصر‌به‌فرد و قوی را تحویل داده است. اثری که با پخش فصل چهارم از آن سوالی برای مخاطبین پیش آمد و آن این است که آیا مهم‌ترین شخصیت منفی سریال Stranger Things یعنی وکنا، مسبب تمامی اتفاقاتی بوده است که در هاوکینز رخ داده است یا نه؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تمامی موارد و سرنخ‌هایی بپردازیم که اثبات می‌کند، وکنا همیشه وجود داشته است و هربار قوی‌تر از قبل، قدرت خود را به الون و دوستانش نشان می‌داد.

سرنوشت نامعلوم کودکانی که به همراه الون در آزمایشگاه زندگی می‌کردند

از آنجایی که تایید شده است جین، همان «شماره یازده» یا الون است، پس قطعا می‌توان به این نتیجه رسید که دکتر برنر قبل از الون هم سوژه‌های دیگری را نیز پیدا کرده است تا آزمایشات ذهنی خود را بر مغزشان، اجرایی کند. تا قبل از پخش فصل دوم این سریال، بسیاری از مخاطبین گمان می‌کردند که الون تنها مورد موفقیت‌آمیزی بود که توانست از دست آزمایشات و خودخواهی دکتر برنر، نجات پیدا کند اما با پخش فصل دوم از این سریال و معرفی شخصیت کالی (Kali) یا همان «شماره هشت» با نقش‌آفرینی لینا برتلسن (Linnea Berthelsen)، عملا این مسئله به اثبات رسید که بیرون از آزمایشگاه هاوکینز، کودکانی وجود دارند که مانند الون از قدرت ذهنی بالایی برخوردار هستند.
جودی هاوسر (Jody Houser) نویسنده کمیک بوک‌های استرنجر تینگز، پیشتر اعلام کرده بود که هیچ محدودیتی برای معرفی دیگر کودکان آزمایشگاه هاوکینز در کمیک بوک‌ها وجود نداشت اما تنها محدودیتی که داشتند این بود که به هیچ وجه نباید از «شماره یک» استفاده می‌کردند. حال با پخش فصل چهارم از این سریال، مشخص شد که خود سازندگان Stranger Things، برنامه‌ای بسیار جذاب و هیجان‌انگیزی را برای شماره یک داشتند. شماره یکی که تبدیل به وکنا، شخصیت منفی سریال Stranger Things شده و باعث رعب و وحشت ساکنین شهر هاوکینز و ایجاد دردسرهای زیاد برای الون و دوستانش شد.

ارتباط بین مایند فلایر و الون

یکی از سرنخ‌های دیگری که پیرامون حضور همیشگی وکنا وجود دارد، سوسو و چشمک زدن چراغ‌ها هنگام حضور موجوداتی است که از جهان وارونه وارد جهان اصلی شده‌اند، درست مانند زمانی که الون از قدرت ذهنی خود استفاده می‌کند. این ارتباط می‌تواند نشان دهنده‌ ارتباط مایند فلایر و وکنا باشد؛ شماره یکی که پیش از تبدیل شدن به وکنا، مانند الون تنها یک مورد آزمایشی برای دکتر برنر بوده تا ایده‌های خود را اجرایی کند. شباهت‌هایی که بین مایند فلایر و الون وجود دارند را می‌توان نشانه‌ای از قدرت یکسان این دو دانست، به دلیل اینکه مایند فلایر ارتباط مستقیمی با وکنا دارد و وکنا زمانی مانند الون با استفاده از قدرت ذهنی خود توانسته بود دکتر برنر و سایر کارکنان آزمایشگاه هاوکینز را شگفت‌زده کند.

ساعت و تیک‌تاکش، سرنخی مهم برای حضور همیشگی وکنا

یکی از نکات دیگری که باعث جلب توجه بسیاری از بییندگان این سریال شد، حضور ساعت و صدای تیک تاکی بود که پیشتر در فصل‌های یک و دو این سریال نیز مشاهده کرده بودیم. صدای زنگ ساعتی که در فصل اول این سریالی، هنگامی به صدا در می‌آمد که بیننده با یک صحنه‌ی دلهره‌آور و حساس رو‌به‌رو می‌شد؛ زمانی که شخصیت ویل بایرز (Will Byres) با هنرمندی نوآ اشنپ (Noah Schnapp) برای اولین بار با دموگورگن (Demogorgon) مواجه می‌شود، صدای زنگ ساعتی به گوش می‌رسد. همچنین در فصل دوم زمانی که شخصیت جیم هاپر (Jim Hopper) با هنرمندی دیوید هاربر (David Harbour) وارد تونلی می‌شود که در آن دموداگ‌ها (Demodogs) حضور دارند، بازهم صدایی به گوش می‌رسد که احتمال می‌رود صدای ساعت یا فقط یک افکت ترسناک باشد که قصد بالا بردن هیجان بیننده را دارد. با این حال، حضور ساعت پدربزرگ وکنا در فصل چهارم این سریال، می‌تواند مهر تاییدی بر ارتباط داشتن صداهایی باشد که ویل و هاپر در فصل‌های یک و دو شنیده بودند. نشانه‌ای از حضور وکنا و کنترل داشتن او بر تمامی ماجراهایی که در هاوکینز تا به امروز، اتفاق افتاده‌اند.

دموگورگن، تحت کنترل وکنا!

صحنه‌های متعدد زیادی در فصل‌های پیشین وجود دارند که می‌توانند به عنوان سرنخ، مورد استفاده قرار گیرند. در صحنه آغازین فصل اول، ما شاهد فرار یک داشنمند مشغول به کار در آزمایشگاه هاوکینز هستیم که با سرعت بالایی در حال فرار کردن از چیزی است که او را به شدت ترسانده، در نهایت این فرد موفق می‌شود که خود را به آسانسور برساند اما این دانشمند اطلاع ندارد، دموگورگنی که از دستش فرار می‌کرد، زودتر از او خود را به آسانسور رسانده است و از بالای سقف آسانسور به او حمله می‌کند و زندگی این دانشمند را به پایان می‌رساند. حال سوالی که پیش می‌آید این است که دموگورگن چگونه توانسته است مسیر رسیدن به آسانسور را به راحتی پیدا کند، با در نظر گرفتن این حقیقت که آزمایشگاه هاوکینز، محل جدیدی برای این موجود به حساب می‌آید، عملا پیدا کردن مسیرهای مختلف باید برای این هیولا کاری سخت باشد. تنها یک پاسخ می‌تواند، جواب سوال ما باشد و آن این است که وکنا توانسته است دموگورگن را کنترل کند، به دلیل اینکه زمانی او به عنوان شماره یک در آزمایشگاه هاوکینز، زندگی کرده و قطعا از تمامی راه‌ها و مسیرهای مخفی که وجود دارند، مطلع است.

ویل و ملاقات با دموگورگنی که تحت کنترل وکنا درآمده است

دموگورگن در فصل اول از این سریال، بعد از ترک آزمایشگاه هاوکینز، وارد شهر می‌شود تا جنگل‌های این شهر را کشف کند. جنگل‌هایی که در آن برای نخستین‌بار با ویل رو‌به‌رو می‌شود. ویل که با دموگورگن مواجه شده است، سعی می‌کند با بالاترین سرعت ممکن از دست این موجود ترسناک فرار کند و موفق می‌شود که خود را به خانه برساند اما او نمی‌داند که موجودی از او زیرک‌تر وجود دارد، هیولایی که توسط قدرت ذهنی بالای وکنا تحت تصرف درآمده است، موفق به باز کردن در خانه می‌شود و ویل در کسری از ثانیه ناپدید شده و این اتفاق را می‌توان سرآغازی برای حکومت وکنا و شرارت‌هایش دانست.

توهمات ویل در فصل دوم شباهت زیادی به اتفاقات فصل چهارم دارد

در فصل دوم، ویل توانست از دست جهان وارونه نجات پیدا کند اما تاثیراتی که این جهان بر روح و روان ویل گذاشته‌اند، عمیق‌تر از چیزی بود که می‌توان تصور کرد. تصویرهای وحشتناکی که گاه به گاه، سمت ویل می‎‌آمدند، آینده‌نگری‌های این شخصیت و کابوس‌های ترسناکی که خواب شبانه را از این کاراکتر گرفته بودند، شباهت بسیار نزدیکی به اتفاقات و توهماتی داشت که از سمت وکنا به قربانیانش در فصل چهارم، تحمیل شد.

ویل، مایند فلایر را به عنوان یک مرد به دیگران معرفی کرد

ویل درنهایت، علی‌رغم تلاش زیادی که از خود نشان داد، تسلیم مایند فلایر شده و به ویروس کشنده این هیولای خطرناک، مبتلا می‌شود. ویل سعی می‌کند مقاومت کند اما قدرت مایند فلایر بیشتر از چیزی است که او تصور کرده و عملا مایند فلایر، اختیار کنترل ذهن ویل را به دست می‌آورد. یکی از نکات جالبی که وجود دارد این است که ویل مرتبا از ضمیر He (او برای اشاره به جنسیت مرد) استفاده می‌کرد و این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده قدرت ناخودآگاه ویل باشد. قدرتی که از همان اول به ما سرنخ‌های مهمی را پیرامون جنسیت شخصیتی می‌دهد که کنترل تمامی هیولاهای خطرناکی که شهر هاوکینز را تهدید می‌کنند را به دست آورده است.

بالا آمدن بیلی از سطح زمین، هنگام مبارزه با الون

یکی از سرنخ‌های دیگری که حضور همیشگی وکنا را اثبات می‌کند، صحنه‌ای از قسمت چهارم فصل سوم این سریال است. هنگامی که الون و دوستانش با قرار دادن شخصیت بیلی (Billy) با نقش‌آفرینی دِیکِر مانتگامری (Dacre Montgomery) در مخزن آبی با دمای بالا، سعی در خارج کردن ویروس Mind Flayer از بدن او می‌کنند اما قدرت این هیولا به حدی زیاد است که در آخر بیلی مجبور به تسلیم شدن در برابر این هیولا می‌شود. حال که بیلی تحت کنترل مایند فلایر در آمده است، این موجود خطرناک از او به عنوان یک عروسک خیمه شب‌بازی استفاده می‌کند. عروسکی که دیگر هیچ اختیاری از خود ندارد و بیلی به طرز عجیبی از سطح زمین بالا می‌آید. صحنه‌ای بسیار آشنا که ما در فصل چهارم مشاهده کردیم؛ هنگامی که وکنا با قدرت ذهنی خود، قربانیانش را از سطح زمین بالا می‌آورد و به طرز فجیعی آن‌ها را به قتل می‌رساند.

دزدیده شدن قدرت‌های الون توسط وکنا

در پایان فصل سوم مشاهده کردیم که الون بعد از مبارزه با Mind Flayer، تمامی قدرت‌های خود را از دست می‌دهد. تعداد بسیار کمی از اهالی شهر هاوکینز از قدرت‌ بالای الون خبردار داشتند اما نباید این نکته را نیز فراموش کرد که وکنا قبل از تبدیل شدن به هیولایی خطرناک، در آزمایشگاه هاوکینز مشغول به کار و زندگی بوده است و حال بسیار منطقی به نظر می‌رسد که اتفاقاتی که در قسمت‌های آخر فصل سوم رخ دادند، تنها نقشه‌ای از طرف وکنا بود که قدرت الون را از او سلب کند، چون وکنا این را به خوبی می‌داند تنها راه شکست خوردنش از طریق مبارزه با الون خواهد بود. در قسمت‎های پایانی فصل چهارم نیز مشاهده کردیم، وکنا هنگامی حمله واقعی خود را به سمت شهر هاوکینز آغاز کرد که متوجه شد الون قدرت خود را به دست آورده است.
فصل چهارم سریال چیزهای عجیب را می‌توان یکی از قوی‌ترین آثاری دانست که در سال ۲۰۲۲ از سمت پلتفرم نتفلیکس پخش شد. اثری که با تحسین فراوانی از سمت منتقدین و بینندگان مواجه شد. حال باید منتظر ماند و دید که در فصل پنجم و آخر این سریال، چه سرنوشتی منتظر نوجوانان ماجراجوی شهر هاوکینز است.

به نظر شما در فصل پنجم، الون و دوستانش قادر خواهند بود که شهر هاوکینز را برای همیشه از دست وکنا و موجودات جهان وارونه نجات دهند؟ کدام صحنه از فصل چهارم شما را غافلگیر کرد؟


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا