#مهسا_امینی
نقد و بررسی بازی Rainbow Six: Extraction

نقد و بررسی بازی Rainbow Six: Extraction

بسته الحاقی یا بازی جدید؟ مسئله این است!

شهرهای ویران، دشمنان شبیه به زامبی و کار تیمی، همه برای طرفداران Rainbow Six Siege آشنا به نظر می‌رسند و حالا قرار است جدی‌تر به پاکسازی آن‌ها بپردازند. بازی Rainbow Six Extraction به تازگی منتشر شده تا همه این‌ها را نه برای مدت محدود، بلکه برای همیشه در اختیار ما بگذارد.

سومین سال عرضه بازی Rainbow Six Siege یعنی سال ۲۰۱۸ بود که ما Operation Chimera با حضور دو شخصیت فوق‌العاده قوی Lion و Finka را در کنار بخش Outbreak دریافت کردیم و این بخش توانست با تم آخرالزمانی، شیوع بیماری و تبدیل شهر مکزیکو سیتی به ویرانه مخاطبین بسیاری را جلب کند. بخش Outbreak در اصل حالت PvE بازی Rainbow Six Siege برای مدتی محدود بود و دشمنان ما در عوض انسان و دیگر اپراتورها، موجوداتی عجیب الخلقه و شبیه به زامبی بودند. این بخش درست مانند بخش PvP به شدت بر پایه کار تیمی بود و پیش‌روی به صورت تکی در اکثریت اوقات نتیجه منفی داشت.

در حدود چهار سال از عرضه بخش Outbreak در بازی Rainbow Six Siege گذشته و نسخه جدید از این سری بازی یعنی Rainbow Six Extraction انتشار یافته که بهتر است آن را یک بازی جدید ندانیم و آن را بسته الحاقی جدید بازی Rainbow Six Siege و نمونه بهبود یافته بخش Outbreak در این بازی بدانیم.

بازی R6: Extraction را بهتر است نسخه پیشرفت یافته بخش Outbreak در بازی R6: Siege بدانیم!

بازی Rainbow Six Extraction در سبک اول شخص شوتر بقا بر پایه PvE (بازیکن در برابر محیط) بوده که با الهام از بخش Outbreak در نسخه محبوب پیشین خود، شما را در میان بیماری کشنده‌ای که کشور آمریکا را در بر گرفته قرار می‌دهد تا با جمع آوری اطلاعات و مقابله مستقیم با آن، این بیماری را از بین ببرید.

گیم پلی بازی Rainbow Six Extraction همانطور که انتظارش را داشتیم شباهت بسیار زیادی با Siege داشته و نحوه کنترل شخصیت‌ها، لگد سلاح‌ها و غیره، همگی به طور کامل مشابه با بازی Siege هستند. اپراتورهای بازی Extraction نیز به طور کامل مشابه با بازی Siege بوده و شاهد حضور اپراتورهایی چون Sledge، Finka، Lion و بسیاری دیگر از آن‌ها در ابتدای بازی هستیم که با استفاده از گجت‌های آشنای خود در برابر دشمنان به مبارزه می‌پردازند.

در این میان موضوع جذاب و جالب توجه، تنوع بسیار زیاد دشمنان و نحوه حمله و قرار گیری آن‌ها در مکان‌های مختلف نقشه‌های بازی‌ست که شما را وادار به چینش آرایش مناسب و منطقی می‌کند و در غیر این صورت شکست شما تقریبا صد در صدی‌ست. هر نقشه بازی به سه بخش تقسیم می‌شود که با استفاده از چک‌پوینت‌هایی با نام Airlock از یکدیگر جدا شده و هر بخش شامل برخی عملیات شده که گذر از آن‌ها باعث کاهش میزان پیشرفت شما در بازی شده و البته بقا را تا حدی آسان‌تر ساخته که البته تمام چاشنی بازی را گرفته و آن را بی مزه می‌کند!

دشمنان بازی بسیار مختلف بوده که یکی از بهترین بخش‌های آن است. برخی از آن‌ها از راه نزدیک و برخی از راه دور به شما حمله می‌کنند و در کنار آن‌ها شاهد دشمنان زره پوش یا حتی انفجاری هستیم که از لحاظ نحوه حمله بسیار به تروریست‌های انتحاری بخش Terrorist Hunt بازی R6: Siege شباهت دارند. همین موضوع باعث شده آرایش شما و استراتژی معنی ویژه‌ای به خود بگیرد و از آنجایی که تیم شما حداکثر سه عضو داشته، این موضوع را بیش از پیش نمایان می‌کند.

همانطور که اشاره شد، ما با یک ویروس کشنده روبه‌رو هستیم و همین موضوع نتیجه در قدرت بسیار بیشتر دشمن نسبت به ما دارد و استفاده از قدرت‌های هجومی و البته تدافعی، به همراه استفاده از محیط بازی که می‌توان در آن بسته‌های کمک‌های اولیه، مهمات و غیره را یافت، بسیار هوشمندانه طراحی شده و باعث می‌شود شما با استراتژی از آن‌ها بهره ببرید و استفاده بد موقع از آن‌ها می‌تواند شما را بیش از پیش به شکست نزدیک کند.

دیگر مکانیسم بازی که بسیاری با آن آشنا هستند، تقویت دیوارهای قابل تخریب و بستن راه در و پنجره‌هاست که می‌تواند تا حدی کار شما برای پیش‌برد عملیات فرعی را آسان ساخته و از سوی دیگر دید شما را کور کند. البته این مسئله به اندازه بازی Rainbow Six Siege ضروری نبوده و استفاده نسبتا کمتری داشته و توجه شما عموما بر آرایش تیمی و استفاده صحیح از گجت اپراتور شماست و این یکی از مسائلی که تفاوت بسیار زیادی میان Siege و Extraction ایجاد کرده و باعث می‌شود حس یک بازی نو به ما منتقل شود. به طور کلی گیم پلی بازی ما بیشتر حالت هجومی داشته و کمتر نیازمند دفاع می‌شوید، با این حال ترکیب حالات تدافعی در حملات و استفاده از مانورهای فریب دهنده مانند استفاده از گجت اپراتور Alibi یا گیج کردن دشمنان با گجت Ela می‌توانند بسیار جذاب باشند.

هدف شما تنها کشت و کشتار نیست! هدف شما در حقیقت جمع آوری اطلاعات لازم برای پیش‌برد تحقیقات توسط تیم REACT، به همراه بقا و جا نماندن هیچ‌یک از اپراتورهاست. تیم REACT تیمی متشکل از چندین دانشمند و اعضای تیم Rainbow Six بوده که قصد دارند منشا بیماری را یافته و آن را ریشه کن کنند و جمع آوری XP بیشتر و پیش‌برد عملیات داده شده، مسیر رسیدن شما به این هدف را هموار تر می‌کند. شما هرچقدر اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید، سطح کلی و سطح اپراتور شما سریع‌تر پیشرفت کرده که پیش‌برد عملیات را ساده‌تر و در عین حال هیجان انگیزتر می‌کند.

پیش‌تر اشاره شد که اپراتورهای این بازی عینا اپراتورهای بازی Siege هستند که شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف این بازی و حوصله سر بر ترین بخش آن باشد. بدون شک ما انتظار داشتیم که با گذشت هفت سال از انتشار بازی Siege، حس و حالی تازه را حداقل از نظر نحوه استفاده از قابلیت‌ها و تفنگ‌ها داشته باشیم که وجود اپراتورهای قدیمی این لذت را به طور کامل از ما گرفته‌اند.

اپراتورهای این بازی عینا اپراتورهای بازی Siege هستند که شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف این بازی و حوصله سر بر ترین بخش آن باشد

البته، بازی Rainbow Six Extraction شما را وادار به استفاده از تمام اپراتورها می‌کند و این نکته می‌تواند تنها نکته مثبت بخش اپراتورهای بازی باشد. شما زمانی که با یک اپراتور وارد بازی می‌شوید، در صورت صدمه دیدن در جریان بازی که احتمال آن تقریبا صد در صد است، برای مدتی آن اپراتور را برای رفع مصدومیت از دست خواهید داد و باید منتظر بمانید سلامت او بازیابی شود. شرایط از این نیز می‌تواند بدتر شود! در صورتی که اپراتور شما حین عملیات کشته شده و یاران شما نتوانند اپراتور شما را به محل خروج برسانند، باید عملیات نجات انجام دهید و در غیر این صورت امتیاز بسیاری از شما کم خواهد شد.

در سوی دیگر ما دلیلی دیگر برای استفاده از همه اپراتورها داریم. شما برای دستیابی به گجت‌های دقیق‌تر و البته تفنگ‌های بهتر اپراتورها، نیاز دارید سطح آن‌ها را افزایش دهید و این موضوع، نیاز تیم و مصدومیت اپراتورها، شما را وادار به استفاده از تمامی اپراتورهای بازی می‌کند. ارتقا سطح تنها به اپراتورها ختم نشده و شما برای دستیابی به گجت‌های قابل استفاده برای تمام اپراتورها مانند جلیقه ضد گلوله، مین‌های حرارتی و بسیاری چیز‌های دیگر که شاهد برخی از آن‌ها در Siege بودیم نیازمند تکمیل برخی چالش‌ها هستید. چالش‌های بازی نیز بسیار آسان و البته جذاب هستند که به کمک آن‌ها می‌توانید لوازم تزئینی، نقشه‌های جدید و البته گجت‌ها را به دست آورید.

همانطور که اشاره شد نقشه‌ها و مکان‌های جدید بازی با استفاده از چالش‌ها بازگشایی شده و ارتقا سطح اپراتورها هیچ کمک مستقیمی در این باره به شما نمی‌کند و همین موضوع باعث شده بازی کردن با کاربران غریبه نیز جذاب شود، چون شما باید چالش‌ها را به منظور دستیابی به مراتب بالاتر در بازی تکمیل کنید.

جلوه‌های بصری عنوان Rainbow Six Siege شاید آن چیزی که در تریلرهای سال ۲۰۱۵ تماشا می‌کردیم نبود، ولی جلوه‌های بصری بازی Rainbow Six Extraction در نسل نهم بسیار به تریلرهای بازی Siege در سال ۲۰۱۵ نزدیک بوده و به معنای واقعی چشم نواز هستند. از نور پردازی گرفته تا جلوه‌ها و افکت‌های مربوط به دشمنان شما، همه و همه نمود یک بازی نسل نهمی دارند که می‌تواند هر کسی را جلب کند. فضای بازی Extraction در اکثر اوقات تاریک و مملو از بیماری پخش شده بوده و دشمنان شما با رنگ‌ها سبز و زرد و قرمز به خوبی حس در خطر بودن و رویارویی با دشمنان را القا کرده و می‌توانید آن‌ها را به راحتی و البته به لطف گجت‌ها سریع تشخیص دهید. شاید یکی دیگر از بزرگ‌ترین نقاط قوت این بازی را بتوان پیشرفت گرافیکی نسبت به نسخه پیشین دانست و بیش از هر چیز به بخش نورپردازی توجه شده که نه تنها حس و حال یک منطقه ویرانه را منتقل می‌کند، بلکه بسیار واقعی و قابل لمس به نظر می‌رسند.

جلوه‌های بصری بازی Rainbow Six: Extraction در کنسول‌های نسل نهم و رایانه‌های شخصی بسیار چشم نواز بوده و متوجه می‌شوید که با یک بازی نسل نو روبه‌رو هستید!

در این بخش بد نیست به این نکته اشاره کرد که فضاهای بازی بسیار مشابه یکدیگر بوده و گاهی نمی‌توان شهرها و مکان‌های متفاوت را بدون آگاهی از نام مکان تشخیص داد و این نکته به همراه حضور اپراتورهایی که سال‌هاست با آن‌ها به تجربه بازی Rainbow Six Siege پرداخته‌ایم، بازی Rainbow Six Extraction را پس از مدتی نه چندان طولانی تکراری کرده و گاهی زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید از بازی خارج شده و به فکر تجربه بازی دیگر هستید. در سوی دیگر، سازه‌های مربوط به بیماری درون بازی بسیار خوش ساخت و دقیق هستند و به خوبی حس حضور در میان گونه‌ای بیگانه را به شما انتقال می‌دهند.

در همین راستا، ما انتظار داریم که در آینده نه چندان دور نقشه‌ها و شهرهای بیشتری به این بازی اضافه شوند. واقعیت این است که شما می‌توانید در مدت زمانی نسبتا کوتاه تمام نقشه‌های اصلی بازی را به پایان برسانید. دیگر نکته منفی این بخش این است که شما با اشخاص واقعی به مبارزه نمی‌پردازید و دشمنان شما همه هوش مصنوعی داشته و همین موضوع باعث می‌شود برعکس بازی Rainbow Six Siege با استراتژی‌های جدید آشنا نشوید و به عبارتی می‌توانید پس از مدتی با یک استراتژی واحد یک منطقه را به طور کامل پاکسازی کنید که بدون شک پس از مدتی از آن خسته می‌شوید.

بخش صدا گذاری بازی Extraction نیز مانند بسیاری دیگر از بخش‌های این بازی شبیه به Siege و البته بخش Outbreak بوده و اگر بگوییم صداهای بازی از نسخه پیشین کپی شده و در بازی جدید قرار گرفته‌اند، به احتمال بسیار بالا صحیح گفته‌ایم و واقعا می‌توان آن را نقطه ضعفی بیش از حد بزرگ برای استودیویی بزرگ چون یوبیسافت دانست. تنها بخش جدید صداگذاری این بازی صدای برخی از دشمنان ما بوده که اطمینان داریم پیش‌تر و در دیگر بازی‌های سبک بقا آن‌ها را شنیده‌ایم و واقعا نمی‌توان به چشم نکته‌ای مثبت به آن نگریست.

به طور کلی بازی Rainbow Six Extraction را به معنای واقعی نمی‌توان یک بازی کامل که حداقل سه سال برای توسعه آن صرف شده دانست و همانطور که پیش‌تر اشاره شد باید آن را بسته الحاقی پیشرفته بخش Outbreak برای بازی Rainbow Six Siege در نظر گرفت که البته قیمت ۳۹.۹۹ دلاری آن نیز تا حدی به این موضوع اشاره دارد. در همین راستا باید اشاره داشت که به طرزی عجیب فقدان هیجان به شدت در این بازی حس شده و نسبت به یک بازی سبک بقا آدرنالین را در بدن شما جاری نمی‌سازد، با این حال بدون شک اگر دوستانی دارید که عاشق بازی‌های سبک بقا و شوتری بسیار عالی که البته سال‌هاست آن را تجربه می‌کنیم هستند، این بازی به شدت برای شما و دوستانتان خوب بوده و می‌تواند شما را راضی نگه دارد، ولی باید احتمال داد که پس از مدتی نه چندان طولانی از این بازی خسته شده و آن را کنار بگذارید. آیا شما بازی Rainbow Six Extraction را تجربه کرده‌اید؟ به نظر شما آینده این بازی چگونه خواهد بود؟ منتظر نظرات شما هستیم.


6.5 قابل قبول
اگر طی سال ۲۰۱۸ بخش Outbreak در بازی R6: Siege را تجربه کرده باشید، بازی R6: Extraction چندان چیز تازه‌ای برای شما نخواهد داشت. بازی Extraction را واقعا نمی‌توان یک بازی کامل دانست و بهتر است به چشم بسته الحاقی بازی Siege به آن نگاه کرد، با این حال اگر از طرفداران سر سخت سبک بقا هستید، این بازی می‌تواند شما را راضی نگه دارد. در انتها باید گفت محتوای نسبتا کم بازی Extraction احتمالا شما را به سرعت خسته کرده و باعث می‌شود آن را خیلی زود کنار بگذارید.
  • جلوه‌های بصری فوق‌العاده
  • نیازمندی به کار تیمی بسیار زیاد
  • سیستم رتبه بندی و ارتقا سطح عالی
  • تفاوت بسیار زیاد دشمنان در نقشه‌های بازی
  • گیم پلی تکراری
  • صداگذاری تکراری
  • کمبود محتوای بازی
  • نبود اپراتورهای جدید نسبت به R6: Siege
  • شباهت بسیار زیاد به بخش Outbreak در R6: Siege
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا