1%
  • 0/10

چرا عملکرد پلی استیشن 5 بهتر از ایکس باکس سری ایکس است؟

با وجود قدرت کمتر

چرا عملکرد پلی استیشن 5 بهتر از ایکس باکس سری ایکس است؟ ۰ ۱۳ تیر ۱۴۰۳ کنسول‌های بازی کپی لینک
عملکرد پلی استیشن ایکس باکس

علی‌رغم قدرت بیشتر ایکس باکس سری ایکس نسبت به پلی استیشن 5 روی کاغذ، سوال اصلی این است که چرا کنسول سونی عملکرد بهتری در اجرای بازی‌ها دارد؟

برهیچکس پوشیده و پنهان نیست که مشابه نسل هشتم صنعت بازی‌ها، ژاپنی‌ها در طول نسل نهم نیز در رقابت با ردموندی‌ها با اختلاف فاحشی پیروز شده‌اند و بر اساس گزارش‌های متعدد، فروش کنسول پلی استیشن 5 گاها تا دو و حتی سه برابر ایکس باکس سری ایکس است.

در حالی که می‌توان دلایل مختلفی را برای این موفقیت تعمیم داد، لیکن سوالی که ذهن برخی از گیمرها و حتی سازندگان را به خود درگیر کرده، این است که با وجود اینکه ایکس باکس سری ایکس روی کاغذ بسیار قدرتمندتر از پلی استیشن 5 است، اما چرا عملکرد کنسول سونی در اجرای بازی‌ها بهتر است؟

بر اساس گزارش اخیر رسانه معروف دیجیتال فاندری، به نظر می‌رسد که یکی از دلایل این اتفاق مربوط به کامپایلر کارآمدتر پردازنده گرافیکی پلی استیشن 5 نسبت به ایکس باکس سری ایکس می‌شود. در واقع، کامپایلر بهتر باعث برنامه‌نویسی ساده‌تر و افزایش دسترسی شده و به بیان ساده‌تر، کار را برای توسعه‌دهندگان راحت‌تر می‌کند.

مورد بعدی که بسیار حائز اهمیت دارد، معماری کارت گرافیک PS5 است. در حقیقت اگرچه واحد پردازشی کنسول کمتر از رقیب خود بوده، اما سرعت پردازش بیشتری دارد. بر این اساس، رندرینگ تصاویر با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد و مهم‌تر از این‌ها، موتورهای سازنده بازی‌ها نیز سازگاری بیشتری با این سرعت دارند.

تمامی این موارد در کنار یکدیگر منجر به افزایش کارآمدی و عملکرد بهتر پلی استیشن 5 در اجرای بازی‌ها شده است. گفتنی است که ایکس باکس روی دایرکت ایکس ۱۲ و DXR Ray Tracing API تمرکز کرده که این مورد باعث شده تا توسعه بازی‌ها برای آن شبیه به ساخت بازی‌ها برای کامپیوتر باشد.

دقت داشته باشید که عملکرد بهتر PS5 نسبت به Xbox Series X شامل تمامی بازی‌ها نمی‌شود و گاها این کنسول ردموندی‌ها است که از نظر فنی بهتر عمل می‌کند. برای مثال، این کنسول بهترین کیفیت و تجربه فنی از بسته الحاقی بازی الدن رینگ را برای گیمرها به ارمغان می‌آورد.




نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments