شخصیت پیس میکر - Peacemaker

شخصیت پیس میکر (Peacemaker) کیست و چه جایگاهی در دنیای دی سی دارد؟

صلح و آرامش، با چاشنی خون!

شخصیت پیس میکر (Peacemaker) یکی از آنتی‌هیروهای دنیای کمیک بوکی و همچنین سینمایی دی سی است که رفتار و شاخصه‌هایی بسیار خاص و متفاوت دارد. با این وجود، چقدر با Peacemaker و انگیزه‌های او برای سلاخی دشمنانش آشنا هستید؟

دنیای سینمایی دی سی در حال حاضر در بحران بزرگی از هویت به سر می‌برد که فیلم‌ها و سریال‌های آن فوق‌العاده پراکنده، با داستان‌هایی اکثرا نامربوط یا ضعیف هستند. با این وجود، ظاهرا چنین روندی قرار نیست تا همیشه ادامه پیدا کند و به نحوی فیلم ریبوت The Suicide Squad استارت آن را زد. در این اثر سینمایی، روایت جوخه انتحاری که پیش‌تر در سال ۲۰۱۶ دیده بودیم کاملا بازنویسی شد و حتی شخصیت‌‌های تازه‌ای به آن اضافه شدند که البته، طولی نکشید تا بیش از نصف آن‌ها به خاک و خون کشیده شدند!

در حقیقت معنا و مفهوم فیلم هم همین بود که جوخه انتحاری متشکل از تیمی از قانون‌شکن‌های بی‌مصرف باشد که مردن یا زنده ماندن آن‌ها اهمیت چندانی را برای تیم هدایت کننده نداشته باشد. اما در میان اعضای این تیم، چند نفر توانستند جان سالم به در برده و حرفه‌ای عمل کنند. شخصیت پیس میکر یکی از همین کاراکترهایی بود که نشان داد نه‌تنها از اینکه به ماموریت مرگ ارسال شده نگران نیست، بلکه حتی از این ماجراجویی اوج لذت را هم می‌برد!

اما چه دلیلی دارد که پیس میکر انقدر به رسیدن به صلح و آرامش اهمیت می‌دهد که حتی راضی است به خاطر آن هرکس را که مانع آن بود بکشد؟! در واقع کار این شخصیت در مسیر خوب با عملکردی کاملا غلط است، ولی باید بدانید که او هم انگیزه‌هایی را از خود داشته و داستان زندگی سخت و ناراحت‌کننده‌ای دارد.

پیشینه کمیک بوکی شخصیت Peacemaker

اول از همه باید بدانید که Peacemaker شخصیت اصلی و اورجینال دنیای DC نیست، بلکه یک شرکت ناشر کتاب‌های کمیک به نام چارلتون (Charlton Comics) این شخصیت را به مخاطبان معرفی کرده بود. شخصیت پیس میکر اولین بار در شماره ۴۰ از سری کمیک Fightin’ Five در سال ۱۹۶۶ ظاهرا شد و سپس پنج جلد کمیک جداگانه و مختص به داستان خود را دریافت کرد که چندان هم با استقبال طرفداران همراه نشد.

طبق این داستان، هویت پیس میکر را فردی به نام کریستوفر اسمیت (Christopher Smith) بر عهده می‌گیرد که در ابتدابه عنوان یک جاسوس، به کشورهای مختلف سفر می‌کرد تا صاحبان قدرت و ارباب‌هایی که دستور جنگ می‌دهند را از بین ببرد. این داستان در جای خود جالب بود و در آن زمان هم طرفداران خاص خود را داشت، اما در سال ۱۹۸۰ میلادی، کمپانی دی سی شخصیت‌های بسیاری چارلتون کمیکس را خرید که پیس میکر و دیگر کاراکترهای محبوب مانند بلو بیتل (Blue Beatle) از جمله آن بودند.

چند سال پس از آوردن این شخصیت‌های جدید به جهان دی سی، نویسندگان تقریبا همه آن‌ها را در کمیک Crisis On Infinite Earth به عنوان ابرقهرمانانی از زمین ۴ معرفی کردند. در این کمیک که سال ۱۹۸۵ منتشر شده بود، اتفاق بزرگی رخ می‌دهد که کل داستان کتاب‌های کمیک دی سی به قبل و بعد از آن تقسیم می‌شوند. در واقع این روایت به این دلیل نوشته شد که مرو ولفمن (Marv Wolfman)، یکی از نویسندگان کمیک‌های دی سی تصمیم گرفت تا آشفتگی بزرگی که در جهان‌های مختلف و موازی افتاده را جمع کند و همه را در یک دنیای واحد که DCU نام داشته باشد از نوع بسازد.

این ایده نیز در نهایت عملی شد و شخصیتی به نام Anti-Monitor پس از شکست دادن Monitor، موفق شد تا هزاران جهان موازی و زمین‌های مختلف را به کلی نابود کند! در این بین شخصیت‌های مهم فراوانی مانند سوپر گرل (Super Girl) و همچنین فلش (The Flash) از دوران Silver Age که بین مخاطبان کتاب‌های کمیک دی سی محبوبیت بالایی داشتند. با این حال، ماموریت نهایتا با شکست خوردن Anti-Monitor به پایان رسید و دوره تازه‌ای در جهان دی سی به راه افتاد؛ دوراه‌ای که داستان شخصیت پیس میکر نیز در آن دستخوش تغییرات بسیاری شد.

داستان و زندگی جدید در دنیای دی سی

شخصیت Peacemaker در دنیای پس از کرایسیس دی سی، داستان تازه‌ای را دریافت کرد که در کمیک ریبوت مختص به او روایت شد. در کمیک Peacemaker که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد، یک سرگذشت بسیار تاریک و وحشتناک برای کریستوفر اسمیت برای مخاطبان ارائه شد تا دید فوق‌العاده متفاوتی را به این کاراکتر داشته باشند. در این داستان جدید، اولین چیزی که متوجه شدیم این بود که کریستوفر، در واقع پسر یک افسر ارتش نازی است و نام فامیل او اشمیت است، نه اسمیت.

پدر کریستوفر که در جنگ جهانی دوم به خشن‌ترین شکل ممکن افراد را در راه فرمان‌های هیتلر کشته، بار قتل ۵۰,۰۰۰ فرد بی‌گناه را به دوش می‌کشد که خود برای تبدیل شدن به یک شخصیت منفی بیش از حد کافی خواهد بود! با این حال پس از آنکه جنگ برخلاف میل نازی‌ها رفت، اشمیت برای اینکه دستگیر نشود دقیقا در مقابل چشمان پسرش خودکشی کرد! صحنه‌ای که تا ابد در ذهن کریستوفر باقی خواهد ماند.

پس از این اتفاق نیز مادر کریستوفر او را همراه با خود به سرزمینی دور یا همان آمریکا برد و نام فامیل خانواده خود را هم به اسمیت عوض کرد تا کریستوفر اسمیت به همان هویتی برسد که پیش‌تر در کمیک‌های چارلتون دیده شده بود. با این حال او پس از گذراندن دوران تحصیلی پایه، به نیروهای ارتش پیوست و طی عملیات مختلف نشان داد که یکی از بهترین سربازان وظیفه‌شناس برای انجام ماموریت خواهد بود. اما در یکی از ماموریت‌هایی که او به همراه گروه خود داشت، آن‌ها به روستایی رفتند که طبق گزارشات، در آن دشمنی مهم مخفی شده و باید پیدا می‌شد.

هویت شخصیت Peacemaker نیز اولین بار در این صحنه نشان داده شد؛ جایی که کریستوفر اسمیت بدون در نظر گرفتن عواقب کار، روی تمامی افراد داخل روستا گلوله خالی کرد و همه را کشت! قاعدتا طبق قوانین ارتش او به زندان فرستاده شد، اما پروژه‌ای تحت عنوان پیس میکر به او معرفی شد تا اگر در آن شرکت کرد، جانش به او بخشیده شود و مراحل دادگاهی به کلی کنار زده شوند. نتیجه کار نیز واضح بود؛ کریستوفر این رول را پذیرفت و در عملیات سری که به او داده می‌شد یاد گرفت تا چطور با تروریست‌ها با خشونت هر چه تمام‌تر رفتار کند، یا به عبارتی سلاخی کامل!

پس از مدتی نیز این پروژه توسط دولت آمریکا کنار زده شد، اما شخصیت پیس میکر که توانست از دادگاهی شدن فرار کند، تازه کارش را شروع کرده بود! در حقیقت او با کشتن پشت سر هم افراد و دیدن مرگ پدرش در دوران کودکی، دچار توهم و مشکلات ذهنی شده بود و حتی نمی‌توانست برای خود یک تصمیم درست بگیرد. تنها چیزی که شخصیت پیس میکر را هدایت می‌کرد، خشم بیشتر در مقابل افرادی بود که با صلح و آرامش مخالف بودند. برای رسیدن به این مهم نیز او هرکاری انجام می‌داد و هر کسی را از سر راه بر می‌داشت؛ حتی اگر آن فرد رئیس جمهور آمریکا باشد!

با این وجود شخصیت Peacemaker بعدها طی پروژه جوخه انتحاری یا همان Suicide Squad، عضو تیمی از شخصیت‌های منفی دنیای دی سی می‌شود که قصد دارند تا جلوی نقشه‌های اکلیپسو (Eclipso)، یکی از ابرشرورهای دنیا دی سی را بگیرند. در نهایت نیز پیس میکر جت خودش را به یکی از تانک‌های دشمن می‌زند و در انفجار، همه فکر می‌کنند که او کشته شده است. اما از آنجا منطق کمیک بوک چندان هم با جهان واقعی همخوانی ندارد، سال‌ها بعد نشان داده شد که او هنوز زنده است، اما راه خود را کمی تغییر داده و حال زندگی آرام‌ترین دارد.

همچنین در کمیک جدید سال ۲۰۲۱ Suicide Squad، شخصیت پیس میکر به عنوان رهبر گروه معروف جوخه انتحاری معرفی می‌شود که اینبار پیشینه مشابهی با نسخه قدیمی در جهان کمیک بوکی چارلتون دارد. او و تیمش وظیفه دارند تا تالون (Talon) که از ابرسربازهای گروه محفل جغدها است را دستگیر کنند.

به علاوه، لازم به ذکر است که در مدت نبود کریستوفر اسمیت، فردی به نام میتشل بلک (Mitchell Black) هویت شخصیت پیس میکر را بر عهده گرفت و با همان انگیزه‌های کریستوفر اسمیت شروع به کشتن دشمنانی کرد که برخی از آن‌ها اصلا گناهی نداشتند. با وجود، بالاخره او هم به سرنوشت پیس میکر اصلی دچار شده و در نهایت کشته شد.

قدرت‌ها و قابلیت‌های شخصیت پیس میکر

Peacemaker برخلاف آنچه که از یک شخصیت ابرقهرمانی انتظار دارید، دارای قدرت‌های ویژه و توانایی فوق فیزیکی خاصی که با تزریق سرم یا خوردن دارویی که یک دانشمند شررور یا خوب طراحی کرده نیست. بلکه او یک انسان عادی، با قدرت فیزیکی بالاست که با تمرین و ورزش به دست آمده و نتیجه کار هیچ تحقیقات یا آزمایشی نخواهد بود. با این وجود، پیس میکر هر قدر هم که از نظر فیزیکی روی خودش کار کرده و قوی باشد، باز هم در درجه انسان آسیب پذیر خواهد بود.

به همین دلیل نیز باید بدانید که لباس او نوعی ضد گلوله است و دستکش‌هایش هم توانایی شلیک گلوله‌های آتشین را دارند. همچنین کلاه پیس میکر که فضای اضافه‌ای بالای آن وجود دارد، محل قرار گرفتن رادار و لیزر است. همچنین او در برخی داستان‌های کمیک (بخصوص نسخه‌های قدیمی چارلتون) از یک جت پک برای پرواز کردن و نقل مکان استفاده می‌کند. از نظر سلاح نیز او هر چه که به دستش برسد را به عنوان عامل قتل استفاده می‌کند؛ حال این سلاح می‌تواند یک تفنگ پیشرفته باشد، یا یک هفت تیر ساده. دقت تیراندازی او نیز نتیجه تمرین بوده و به همین دلیل نیز در ارتش به عنوان سرباز درجه ۱ شناخته می‌شد.

پیس میکر در دنیای سینمایی دی سی

دنیای سینمایی دی سی در حال حاضر داستان واحد و کاملا مرتبطی ندارد و ریبوت The Suicide Squad با کنار زدن نسخه ۲۰۱۶ هم به نحوی اثبات این ماجرا خواهد بود. با این حال، باید بدانید که جیمز گان (James Gunn) در کارگردانی ساخت این فیلم منتشر شده در سال ۲۰۲۱ نهایت تلاش خود را کرد و نتیجه کار نیز چیزی به مراتب بهتر از نسخه قبل شده بود. در این فیلم باز هم همان چهارچوب کلی ثابت مانده و اماندا والر (Amanda Waller) باز هم قصد دارد تا جمعی از زندانیان ویژه و ابرشرور دنیای دی سی را جمع کند تا به یک تیم تسک فورس تبدیل شوند. در میان شخصیت‌های این فیلم چهره‌های تازه‌ای دیده می‌شوند، اما بسیاری از آن‌ها تازه هستند و پیس میکر نیز یکی از همین کاراکترهای جدید بود.

آوردن پیس میکر به دنیای سینمایی دی سی در واقع با یک انتخاب بازیگر بسیار صحیح همراه شد که آن هم استفاده از جان سینا (John Cena) برای ایفای نقش بود. سینا هم از نظر فیزیکی توانایی به نمایش گذاشتن پیس میکر را دارد، هم طنز کافی در رفتار و دیالوگ‌های او برای قرار گرفتن در کنار دیگر شخصیت‌های جوخه انتحاری به خوبی ادا می‌شوند. جدای از این موضوع نیز داستان پیس میکر در این فیلم، چندان هم ریشه‌ای و کامل نبود و حتی در نهایت شاهد یک درگیری عجیب بین او و بلاداسپورت (Bloodsport) بودیم. این در حالی است که سریال جدید و مختص به این شخصیت که نویسنده داستان آن خود جیمز گان بوده، روایت زندگی پیس میکر بعد از The Suicide Squad را ادامه می‌دهد تا بیشتر با آنتی‌هیرو عدالت‌طلب دی سی، در قالب یک سریال تلویزیونی آشنا شویم.

نظر شما درباره Peacemaker چیست؟ با ما در میان بگذارید!

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا