برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
الف های ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

معرفی ۵ تن از مهم ترین الف های ارباب حلقه ها

ادیب، استاد، جنگجو و البته فریبکار، همه در قوم الف‌ها!

معرفی ۵ تن از مهم ترین الف های ارباب حلقه ها ۱ ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

الف‌ها موجوداتی معمولا خیر خواه و زبرجد در هنرهای مختلف هستند و جهان تالکین نگاه خوبی به آن‌ها داشته است. در این مطلب نگاهی به مهم ترین الف های ارباب حلقه ها خواهیم داشت.

الف‌ها در جهان تالکین و البته داستان دوست داشتنی ارباب حلقه‌ها در میان مهم‌ترین و بهترین شخصیت‌ها جای دارند. الف‌ها پیش از انسان‌ها و دوارف‌ها در سرزمین میانه حضور داشته و اعمال بسیار زیادی از آن‌ها در مسیر جنگ حلقه و بسیاری اتفاقات دیگر حیاتی بوده‌اند.

الف‌ها در طبیعت فناناپذیر هستند، در نتیجه زمان زیادی برای ماجراجویی‌های بزرگ و البته شهرت در اختیار آن‌ها است. الف‌ها عموما خوب و درست کار هستند و تعداد انگشت شماری الف بد در جهان تالکین و سرزمین میانه دیده می‌شود. در کنار آن نباید فراموش کرد که حتی برخی از الف‌های خوب نیز در بخشی از زندگی خود دست به کار منفی زده‌اند! حال در این مطلب نگاهی به مهم ترین الف های ارباب حلقه ها خواهیم داشت.

فینور

فینور (Feanor) نه تنها یکی از مهم ترین الف های ارباب حلقه ها، بلکه به باور بسیاری مهم‌ترین شخصیت در تاریخچه سیاره آردا است. فینور، تک فرزند میریل (Miriel)، اولین همسر شاه فینوه نولدور (King Finwe of the Noldor) و پدید آورنده سیلماریل‌ها (Silmarils) است. سیلماریل‌ها جواهراتی ارزشمند بوده که نور دو درخت (Two Trees) را در خود داشته و به قدری قدرتمند هستند که مورگوث (Morgoth) بارها برای به دست آوردن آن‌ها تلاش کرده است.

مورگوث و یار او اونگولیانت (Ungoliant) دو درخت را از بین برده و خانه فینور را به منظور به دست آوردن این جواهرها تخریب کردند. فینور و پسران او عهد بسته بودند که هر کسی برای غصب سیلماریل‌ها تلاش کند را از دم تیغ بگذرانند. البته برخی از بستگان دور آن‌ها مانند گالادریل (Galadriel) و برادرانش به این عهد قسم نخوردند.

عهد فینور و دنبال کردن سیلماریل‌ها در حقیقت داستان اصلی عصر اول و دوم سرزمین میانه است. برن (Beren) و لوثین (Luthien) اولین کسانی هستند که به سیلماریل دست پیدا می‌کنند. در نهایت همه سیلماریل‌ها جمع آوری شده، اما از نو گم می‌شوند. این داستان همزمان با داستان جنگ حلقه ادامه دارد!

گالادریل

زمانی که فرودو (Frodo) و سم (Sam) به لوثلورین (Lothlorien) پا می‌گذارند، گالادریل یکی از مسن ترین موجودات سرزمین میانه است. در زمان ورود آن‌ها به لوثلورین، گالادریل در حدود ۸۰۰۰ سال عمر داشته و همین موضوع به تنهایی او را تبدیل به یکی از مهم‌ترین موجودات سیاره آردا و داستان ارباب حلقه‌ها می‌کند.

گالادریل و برادرانش برای قسم نخوردن به عهد فینور، اما حضور مداوم در سرزمین میانه و اهمیت ندادن به سیماریل‌ها شهرت دارند! گالادریل یکی از مایاها نبوده، با این حال صمیمیمت بسیار زیاد او با ملیان مایا (Melian the Maia)، قدرت‌هایی مشابه به او اعطا کرده است که او با استفاده از آن‌ها از لوثلورین حفاظت می‌کند. سلبریان (Celebrian)، همسر الراند هاف الون (Elrond Halfelven) دختر گالادریل و آرون ایونستار (Arwen Evenstar) نوه گالادریل هستند.

فینراد فلگاند

فینراد فلگاند (Finrod Flagund) بزرگ‌ترین برادر گالادریل است. زمانی که گالادریل به دنبال مورگوث به سرزمین میانه آمد، فینراد نیز همراه او بود. پس از ورود به سرزمین میانه، فینراد در صدد برپایی پادشاهی نارگوثروند (Nargothrond) بر آمد و نام فلگاند را برای خود برگزید. فینراد در این دوره به عنوان یکی از قوی‌ترین پادشاهان میان الف‌ها شناخته می‌شد.

فلگاند بیش از هرچیز برای علاقه به معماری شهرت داشت. او پیش از حفر غارهای نارگوثروند به بنا کردن میناس تیریث (Minas Tirith) افسانه‌ای در جزیره تول سیریون (Tol Sirion) روی آورد. حلقه باراهیر (Ring of Barahir) که آراگورن (Aragorn) در اختیار داشته، در حقیقت هدیه فینراد به نوادگان شاه جدید، باراهیر بیور (Barahir of the House of Beor) بوده است.

فینراد رابطه بسیار خوبی با قوم انسان‌ها داشت و به همین دلیل او از معدود الف‌هایی بود که اعمال برن و لوثین را تایید می‌کرد. فینراد با استفاده از قدرت‌های جادویی، خود، یاران خود و برن را به اشکال مختلف درآورده و وارد مقر مورگوث می‌شد. در این مسیر اما او با شکست مواجه شد و طی مبارزه با گرگینه‌های مورگوث به قتل رسید تا برن بتواند فرار کند و به زندگی ادامه دهد.

الراند هاف الون

کتاب هابیت‌ها نوشته تالکین، اولین کتابی بود که در سال ۱۹۷۷ اقتباسی کارتونی دریافت کرد. اولین الفی که در این کتاب و کارتون به ما معرفی شد، الراند، پادشاه ریوندل (Rivendell) بود. او بیش از هر چیز به دلیل روابط فامیلی مهم شهرت دارد. مادر الراند، الوینگ (Elwing) بوده که سیلماریلی که به دست لوثین افتاد را در اختیار داشت. مادرزن او نیز گالادریل مشهور و دختر او آرون ایونستار هستند.

الراند در داستان هابیت‌ها نقش بسیار مهمی داشته، کلمات مختلف در نقشه‌ها و بر شمشیر را برای ثورین (Thorin) و یارانش ترجمه کرده و به آن‌ها کمک رسانده است. مجمع الراند نیز در داستان یاران حلقه رکنی اساسی داشت. علاوه بر آن، او پیش از ترک کردن سرزمین میانه پس از سفری طولانی مدت، دست دختر خود، آرون، را در دست شاه السار (King Ellesar) نهاد.

کلبریمبور

کلبریمبور (Celebrimbor) نوه فینور بوده و مانند نیاکان استادی به تمام معنا است. بر خلاف باور بسیاری، کلبریمبور سازنده همه حلقه‌های قدرت و حلقه یگانه نیست. او دست به ساخت سه عدد از حلقه‌های قدرت زده و هدف او از طراحی و ساخت آن‌ها حفاظت از الف‌ها در برابر نیروهای شیطانی از جمله سائورون (Sauron) بوده است.

پادشاهی ارجیون (Kingdom of Eregion) در عصر دوم برای هنر و جادوی خود شهرت داشت. در این دوران، کلبریمبور با گالادریل و سلبورن (Celebron) عهد دوستی بست و به سرعت به عنوان یکی از بهترین آهنگران سرزمین میانه شهرت یافت. زمانی که سائورون ظهور کرد، خود را در قالب آناتار (Annatar) خیر خواه و با استعداد مخفی کرد و به کلبریمبور نزدیک شد. اما از همان ابتدا، یاران او از آناتاری که در حقیقت سائورون بود احساس بد و دشمنی دریافت می‌کردند.

زمانی که سائورون حلقه یگانه را در اختیار خود درآورد، کلبریمبور و دیگر الف‌ها از قدرت بسیار زیاد آن با خبر شده و از قرار دادن سه حلقه ساخته شده در اختیار او سر باز زدند. کلبریمبور این سه حلقه را ویلیا (Vilya)، ناریا (Narya) و ننیا (Nenya) نام نهاد و به مناطقی خارج از ارجیون فرستاد تا از دست سائورون محفوظ بمانند. در نتیجه این اتفاقات، پادشاه تاریکی به ارجیون حمله کرده و برای به دست آوردن حلقه‌ها تلاش می‌کند. سائورون پس از شکنجه بسیار کلبریمبور را به قتل رسانده، اما کلبریمبور هرگز محل حلقه‌ها را افشا نمی‌کند!

الف‌ها داستان سرایان بزرگ دنیای تالکین هستند و نقش بسیار مهمی دارند. به نظر شما مهم ترین الف های ارباب حلقه ها کدام هستند؟ فکر می‌کنید لگولاس (Legolas) نیز باید در این فهرست حضور پیدا می‌کرد؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments