برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
حفره های داستانی فیلم Morbius
1%
  • 0/10

۵ مورد از حفره‌های داستان فیلم Morbius که بیننده را سردرگم می‌کند

از باگ‌های موربیوس چه می‌دانید؟

۵ مورد از حفره‌های داستان فیلم Morbius که بیننده را سردرگم می‌کند ۰ ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ مارول کپی لینک

حفره‌های داستان فیلم Morbius به حدی بزرگ و عجیب بودند که همه را متعجب و شوکه کردند.

به نظر می‌رسد که متاسفانه جدیدترین اقتباس کمپانی سونی از فرنچایز مرد عنکبوتی، طرفداران این فرنچایز را به شدت نا امید کرده است. حفره‌های داستان فیلم Morbius باعث شده تا بسیاری از مخاطبین، ماجرای این فیلم را به خوبی درک نکنند و پس از تماشای این اثر با سوالات بسیار زیادی روبه‌‎رو شوند.

Morbius، در باکس آفیس نسبتاً ضعیف عمل کرده و دلیل آن هم انتقادات منفی زیادی است که از زمان اکران دریافت کرده است. در واقع، حفره‌های داستانی زیادی در مورد این فیلم پرفروش خونخوار وجود دارد که باعث می‌شود سطح فیلم‌سازی کمپانی سونی زیر سوال برود. متاسفانه موربیوس نه تنها به فراموش شدن انتقادات منفی فیلم Venom: Let There Be Carnage کمکی نکرد بلکه اوضاع را برای کمپانی سونی وخیم‌تر کرد. 

۵. قدرت موربیوس

یکی از گیج کننده ترین حفره‌های داستان فیلم Morbius ماهیت قدرت‌های شخصیت موربیوس است. هر ابرقهرمان یا موجود فرا انسانی به قدرتی خاص نیاز دارد تا او را نسبت به مابقی موجودات فانی تمیز دهد و باعث شود او به فردی خاص تبدیل شود. بدون شک این موضوع در رابطه با موربیوس هم صدق کرده و انتظار می‌رود در این فیلم او با قدرت‌های خاصی معرفی شود. اما متاسفانه داستان فیلم Morbius بیننده را در مسیر پاسخ به این سوال تنها گذاشته و سردرگم می‌کنند. هیچ تعریف خاصی برای قدرت‎‌های مایکل موربیوس معروف عنوان نشده و مشخص نیست این خوناشام در حقیقت از چه قدرت‌هایی بهره می‌برد که در نهایت باعث می‌شود او به یکی از آنتی‌هیرو‌های بزرگ تبدیل شود.

داستان از روند تبدیل شدن موربیوس اینگونه به ما می‌گوید که او با ترکیب DNA خود با خفاش‌ها، قدرت یک خون آشام را به دست می‌آورد. با این حال، این توضیح زمانی که در معرض بررسی دقیق قرار می‌گیرد چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. در حالی که علاقه و تشنگی موربیوس برای خون قطعاً شبیه به یک هیولا بوده و شاید منطقی به نظر برسد اما نمی‌توان این را در مورد قدرت و سرعت فوق‌انسانی او نیز مطرح کرد.

علاوه بر این، در حالی که خفاش‌ها به وضوح می‌توانند پرواز کنند، مشخص نیست که چرا ژن‌های خفاش او به موربیوس اجازه می‌دهند تا بدون هیچ بالی در هوا پرواز کند. و البته، موضوع دگرگونی اندام و فیزیک بدنی موربیوس نیز عجیب است. خون‌آشام شدن موربیوس به طور ناگهانی این امکان را به او داد تا هیکل وی از حالتی به شدت پژمرده و ضعیف به کالبدی عضلانی و قوی تبدیل شود که هیچ توضیح منطقی برای این امر وجود ندارد. 

البته بدون شک نباید انتظار داشت تا اتفاقات ژانر ابرقهرمانی با قوانین جهان واقعی مطابقت داشته باشد. اما حتی با توجه به استانداردهای موجود در کتاب‌های مصور، قدرت‌های موربیوس چالشی بزرگی را برای باور بیننده ایجاد می‌کند. به هر حال، منشأ قدرت خفاش شرور فرنچایز بتمن Man-Bat نیز، منشأ مشابهی با موربیوس دارد، اما او به جای موجودی شبیه به خون آشام، به هیولایی خفاش مانند و غول پیکر تبدیل می‌شود. تبدیل شدن موربیوس به خون آشام از طریق DNA خفاش تقریباً به همان اندازه منطقی است که فرمول مارمولک کرت کانرز (Curt Connors) او را به یک اژدها تبدیل کرد.

غیرقابل قبول بودن قدرت‌های موربیوس در اوج فیلم، زمانی که او به طور خود به خود قدرت کنترل خفاش‌ها را از طریق تله‌پاتی به دست می آورد، به اوج خود می‌رسد. جالب است که او حتی عشق خود مارتین بنکرافت (Martine Bancroft) را با گاز گرفتن دوباره زنده می‌کند و ظاهراً او را نیز به یک خون آشام تبدیل می‌کند، اما تصمیم می‌گیرد که مایلو دوست دوران کودکی خود را به خاطر تبدیل شدن به یک خوناشام بکشد. منشاء‌های ابرقهرمانی به ندرت قابل باور هستند، اما به دست آوردن چنین توانایی‌هایی توسط موربیوس با منطقی که فیلم ارائه می‌کند قانع کننده نیست. به نظر می‌رسد که متأسفانه، اختلاف بین منشا علمی قدرت‌های موربیوس و توانایی‌های خارق‌العاده‌ای که او به نمایش می‌گذارد، به طور دقیق و کامل بررسی نشده است. همچنین مشخص نیست رنگ‌هایی که انرژی و قدرت موربیوس را به نمایش می‌گذارند، دقیقا به چه علتی و با چه منطقی از هم تفکیک می‌شوند.

۴. نظر مردم در رابطه با خون‌آشام‌ها

یکی از جالب‌ترین نکاتی که در فیلم به چشم می‌آید این است که ظاهرا در این جهان هیچ کسی به خون آشام بودن یا نبودن موربیوس اهمیتی نمی‌دهد و اینکه آیا خون آشام‌ها واقعا وجود دارند یا نه برای مردم شهر چندان هم مهم نیست. حال اگر چنین موضوعی صدق می‌کند، مایکل چرا تا این حد از ماهیت خون آشام بودن خود ناراضی است. در حالی که این گونه خاص از خون آشام‌ها منشا عرفانی ندارند، با این وجود موربیوس در این فیلم به عنوان خون آشام اصیل به تصویر کشیده شده است. موربیوس به طور مداوم توسط همه اطرافیانش به عنوان یک خون آشام شناخته می‌شود، حتی در موارد متعدد در مورد شباهت او با افرادی مانند کنت دراکولا شوخی می‌شود. با این حال، هیچ یک از شخصیت‌های فیلم هیچ گونه شوکی از این که این موجودات افسانه‌ای در دنیای واقعی وجود دارند را تجربه نمی‌کنند. حتی اگر در دنیای ابرقهرمان‌ها زندگی کنیم، با این حال باور برخی موضوعات همواره برای مردم عادی سخت و ترسناک خواهد بود.

در یک صحنه، ای ال رودریگز (Al Rodriguez) یکی از ماموران FBI که در حال تحقیق درباره موربیوس است، حتی برای بازجویی از او، با خود آب مقدس می‌آورد و توسط سیمون استرود (Simon Stroud) با بازی تایریس گیبسون (Tyrese Gibson) به خاطر خرافاتی بودن مورد تمسخر قرار می‌گیرد. اما زمانی که موربیوس واقعاً در همان صحنه به یک خون آشام تبدیل می‌شود، نه استرود و نه رودریگز متعجب یا شوکه نمی‌شوند. آنها به سادگی ماهیت مایکل را بدون اظهار نظر خاصی می پذیرند، درست مانند سایر شخصیت‌های فیلم. حتی گویندگان اخبار که از اعمال وحشت‌ناک جنایتکار اسرارآمیز «قاتل خون‌آشام» گزارش می‌دهند، اصلاً نگران واقعی بودن خون‌آشام‌ها نیستند. همچنین در حالی که به نظر می‌رسد ونوم در این جهان شخصیتی نام آشنا است، به نظر نمی‌رسد این جهانی باشد که در آن حضور عوامل فراطبیعی به یک اتفاق عادی تبدیل شده باشند. با این حال، هیچ کس به وضعیت موربیوس توجهی نمی‌کند. جالب‌تر اینکه مردم جهان خود ونوم از هویت او به طور دقیق آگاهی ندارند اما موربیوس به شوخی صراحتا خود را ونوم خطاب می‌کند.

۳. انگیزه مایلو چیست؟

حفره های داستانی فیلم Morbius

مهم‌ترین رکن هر مبارزه انگیزه آن مبارزه است. اما این موضوع می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین کم و کاستی‌های فیلم موربیوس باشد. از بزرگ‌ترین نکات برجسته این فیلم، بازی مت اسمیت (Matt Smith) بازیگر سریال مشهور و محبوب Doctor Who، در نقش مایلو (Milo)، برادر معنوی موربیوس و در عین حال دشمن اصلی او در این فیلم است. مایلو صرفاً مست قدرت است و ترجیح می‌دهد یک زندگی با لذت و خونخواری داشته باشد تا اینکه به زندگی در آستانه مرگ خود برگردد. به این ترتیب، دلایل او برای مخالفت با موربیوس صرفاً مبتنی بر حفظ خود است. با این حال، خطوط متعدد داستانی انگیزه‌های دیگری را برای کینه توزی او از موربیوس نشان می‌دهند.

مایلو در طول مواجهه با پدرش، دکتر امیل نیکلاس (Dr. Emil Nicholas) با بازی جرد هریس (Jared Harris)، ادعا می‌کند که موربیوس شاگرد مورد علاقه نیکلاس بوده و او تمام عمرش را در سایه موربیوس زندگی کرده است. با این حال، این رقابت برادری که شبیه به رابطه ثور (Thor) و لوکی (Loki) است، در رابطه با این دو چندان درست از آب در نمی‌آید. نه تنها رفتار موربیوس و مایلو در اوایل فیلم کاملاً صمیمانه به نظر می‌رسد، بلکه در ادامه نشان داده می‌شود که مایلو وکیلی ثروتمند و تاثیر گذار است و زندگی اجتماعی او دست کمی از زندگی مایکل ندارد. خطوط داستانی دیگری از مایلو او را به گونه‌ای توصیف می‌کند که می‌خواهد موربیوس طبیعت درنده‌گر خود را بپذیرد، شبیه به دشمن ولورین، Sabretooth. با این حال آنگونه که باید در این اثر به چنین انگیزه‌ای پرداخته نمی‌شود. علی‌رغم تلاش‌های مت اسمیت به عنوان یک بازیگر موفق، مایلو آنتاگونیستی است که به نظر می‌رسد نویسندگان فیلم نمی‌دانند با آن چه کنند.

۲. چه بلای سر آنا آمد؟

به نظر می‌رسد که سازندگان فیلم مفهوم کلیف‌هنگر را به درستی درک نکرده‌اند. در اولین اکت فیلم، یکی از اولین صحنه‌هایی که موربیوس را در آن می‌بینیم، او در حال صحبت با بیمارش آنا (Anna)، دختر کوچکی است که از همان بیماری لاعلاج خونی رنج می‌برد که او و مایلو نیز به آن مبتلا هستند. بعداً، موربیوس مجبور می‌شود آنا را به کما ببرد تا جان او را موقتا نجات دهد. در حقیقت نا امیدی مایکل از بهبودی وضعیت آنا، او را به سمتی پیش می‌برد که در نهایت مایکل را به یک خوناشام تبدیل می‌کند. اما پس از تبدیل شدن موربیوس به یک خون آشام، آنا دیگر هرگز دیده نشده و نامی از او در فیلم برده نمی‌شود. هر چقدر تصور این که این دختر بی گناه کل فیلم در کما رها شده است، بد به نظر می‌‎رسد اما راه جایگزین یعنی درمان تجربی موربیوس و تبدیل شدن او به یک خون آشام، حتی بیمارگونه‌تر هم به حساب می‌آید. سرنوشت آنا نیز یکی از مواردی است که نویسندگان فیلم موربیوس هرگز به آن توجه نکرده‌اند. 

۱. ارجاع به مارول

صحنه‌های متعددی در سرتاسر فیلم وجود دارند که به دیگر شخصیت‌های دنیای مارول اشاره می‌کنند. به طور مثال هنگامی که موربیوس از ونوم نام می‌برد و از اسم او برای ترساندن خلافکار‌های خیابانی و تصاحب آزمایشگاه آن‌ها استفاده می‌کند. جالب‌تر از همه، در طول صحنه بازجویی، موربیوس به استرود و رودریگز می‌گوید که «شما نمی‌خواهید من را وقتی گرسنه هستم ببینید».  این البته مشابه عبارت جذاب بروس بنر است: «اگه عصبانی باشم از من خوشت نمیاد» که در سال ۱۹۷۷ در مجموعه The Incredible Hulk از آن استفاده شد و به عنوان جمله معروف هالک در بین مخاطبین شهرت یافت. این ارجاع بیش از آنکه هوشمندانه باشد، نا امید کننده است، به خصوص که هالک و موربیوس هیچ ارتباطی باهم در کمیک‌ها ندارند. ارجاع‌های بیجا باعث می‌شود تا بیننده با خود بیندیشد که موربیوس خود به تنهایی حرفی برای گفتن ندارد. مخصوصا به علت تبلیغات غلطی که سونی برای این اثر انجام داد.

در تریلر فیلم موربیوس روی دیوارهای شهر پوسترهایی از اسپایدرمن دیده می‌شود و پیش‌تر نیز در تریلرها ساختمان آسکورپی که در سری مرد عنکبوتی شگفت‎‌انگیز می‌بینیم دیده می‌شود اما هیچ کدام از این موارد و هیچ مرد عنکبوتی در خود فیلم حضور ندارد. به نظر می‌رسد که سونی از عنوان اسپایدرمن برای جلب نظر مردم سواستفاده کرده و این حرکت به شدت باعث رنجش خاطر طرفداران شده است. تنها نامی که از اسپایدرمن در این فیلم برده می‌شود در صحنه پس از تیتراژ فیلم است.

با این حال جالب است بدانید که صحنه پس از تیتراژ هم منطقی به نظر نمی‌رسد و ظاهرا خود از حفره‌های داستان فیلم Morbius به حساب می‌آید. در این صحنه والچر (Vulture) را می‌بینم که از جهان خود به این جهان تله پورت می‌شود و ظاهرا تلاش می‌کند تا با کمک موربیوس گروه شش خبیث را تشکیل دهد. اما حتی اگر موربیوس در جهان مرد عنکبوتی شگفت انگیز زندگی می‌کند و در نهایت با او به مشکل برخورده و حالا به پیشنهاد والچر قصد دارد به گروه شش خبیث بپیوندد، باز هم بینندگان به گمراهی کشیده خواهند شد.

زیرا با توجه آنچه که در فیلم Spider-Man: No Way Home دیدیم، اسپایدرمن اندروگارفیلد (Andrew Garfield) چیزی در رابطه با گروه انتقام جویان نمی‌داند، به این معنی که در جهان او چنین چیزی وجود ندارد. اگر چنین باشد پس والچر زره خود را از کجا آورده! زیرا هنگامی که او به زندان این جهان تله پورت شد لباس عادی به تن داشت. شرایط هنگامی عجیب‌تر می‌شود که حتی اگر با توجه به صحبت‌های خود موربیوس او در جهان ونوم زندگی کند، باز هم در آن جهان هیچ اسپایدرمنی وجود ندارد. ممکن است پس از اتفاقات فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness شرایط جوری تغییر کرده که همه این ارتباطات منطقی به نظر برسند.

اسپینوزا از خود متنفر است!
کارگردان فیلم Morbius نسبت به انتقاداتی که از فیلم او می‌شود واکنش نشان داد
کلیک کنید
پروژه‌ای که می‌تواند دنیای مرد عنکبوتی سونی را سامان بخشد!
دنیل اسپینوزا از پتانسیل بالای فیلم شش خبیث گفت
کلیک کنید
فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۳ تنها راه نجات دنیای سونی
اندرو گارفیلد از توضیح در رابطه با فیلم TASM3 خسته شده است!
کلیک کنید
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی


مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments