مایکروسافت Smart Delivery سونی

مایکروسافت با Smart Delivery هوشمندانه برای سونی دردسر ساخت

مایکروسافت نسل بعدی را واقعا جدی گرفته است

از بین تمام قابلیت‌ها و مشخصاتی که چند شب پیش از ایکس‌باکس سری ایکس منتشر شد، قابلیت Smart Delivery بیشتر از بقیه توجه من را به خود جلب کرد. این قابلیت این امکان را فراهم می‌کند تا کسانی که یک بازی را برای ایکس‌باکس وان خریده‌‌اند، نسخه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس را (در صورت انتشار) به صورت رایگان دریافت کنند. به این ترتیب لازم نیست تا برای یک بازی که در نسخه‌ی بعد ارتقای گرافیکی می‌یابد یا موارد جدیدی دریافت می‌کند، پول اضافه داد. همیشه رقابت بین کنسول‌ها سر مواردی چون سخت‌افزار و قیمت بود، اما مایکروسافت با Smart Delivery می‌تواند رقابت با سونی را وارد مرحله‌ی جدیدی کند.

نگاهی به عملکرد سونی در انتشار عناوین ریمستر در نسل هشتم داشته باشیم؛ ریمستر عناوینی چون The Last of Us، سه‌گانه‌ی Uncharted، قسمت سوم God of War، بازسازی کامل Shadow of the Colossus و سه‌گانه‌ی Crash Bandicoot که برای یک سال در انحصار PS4 قرار داشت. بساط نسخه‌های ریمستر بازی‌های مولتی‌پلتفرم هم که حسابی در این ۶-۷ سال داغ بود. نسل هشتم برای بسیاری از ناشران فرصتی بود تا از بازی‌های قدیمی‌تر خود درآمد تازه‌ای کسب کنند، اما حرکت مایکروسافت در نسل آینده این معادله را حسابی به هم می‌ریزد.

در واقع مایکروسافت قدم اول این مسیر را با Backward Compatibility برداشت تا برای تجربه‌ی عناوین نسل‌های قبلی دیگر به دیسک بازی و کنسول‌های قدیمی نیازی نباشد. صرفا جدیدترین کنسول و خود بازی را حالا چه فیزیکی یا چه دیجیتالی داشته باشید. حالا Smart Delivery قدمی دیگر در این مسیر است؛ قبلا بازی‌های نسل قبل را روی نسل حاضر داشتید، حالا بازی‌های نسل حاضر را برای نسل بعد خواهید داشت!

این قابلیت در وهله‌ی اول برای جامعه‌ی کاربران و مشتریان یک برد تمام عیار است. بازی را یک بار می‌خرید و دو نسل تجربه می‌کنید، آن‌هم با تمام پیشرفت‌های گرافیکی و امکانات جدیدش. اما برای ناشران و سازنده‌ها وضعیت چگونه می‌شود؟ مایکروسافت اعلام کرده که سازندگان می‌توانند به اختیار از Smart Delivery استفاده کنند و اجباری در آن وجود ندارد. با این اوصاف، شاید ناشرها از خیرش بگذرند و باز هم به ساخت ریمستر ادامه دهند، ولی واقعا این‌چنین می‌شود؟ من شک دارم. واقعیت این است که مایکروسافت با Smart Delivery حداقل بخشی از نقشه‌های سونی برای نسل آینده را به هم می‌ریزد. به احتمال خیلی زیاد پلی‌استیشن ۵ از قابلیت Backward Compatibility هم پشتیبانی می‌کند، ولی عرضه‌ جداگانه‌ نسخه‌ی فیزیکی یک بازی برای دو نسل متفاوت چیزی بود که سونی به عنوان یک منبع درآمد رویش حساب باز می‌کرد. سونی تا الان می‌خواست صبر کند و ببیند مایکروسافت چه چیزهایی برای نسل بعدی رو می‌کند، اما با این رویه تنها چیزی که نصیبش می‌شود غافل‌گیری‌های رقیب است و عقب افتادنش در کورس رقابت.

اتفاق جالب دیگر، حمایت همه‌جانبه‌ی CD Projekt Red از Smart Delivery بود. این استودیو اعلام کرد که Cyberpunk 2077 روی پلتفرم مایکروسافت از این قابلیت پشتیبانی می‌کند. تصور کنید که مورد انتظارترین بازی سال جاری میلادی شامل این قابلیت می‌شود؛ عنوانی که از همین حالا میلیون‌ها مخاطب منتظر تجربه‌اش هستند و افراد بیشتری هم به عملکرد آن نگاه می‌کنند. حالا این جمعیت عظیم چنین خبری را می‌بینند. قطعا بخشی از آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند و جذب نسل بعدی ایکس‌باکس می‌شوند. حمایت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی حال حاضر جهان که به‌تازگی به دومین شرکت باارزش اروپا تبدیل شده است، قطعا شرکت‌های بیشتری را وسوسه خواهد کرد تا در بازی‌های خود از Smart Delivery بهره ببرند.

سونی در نسل هشتم همیشه روی سه فاکتور «قدرت»، «قیمت» و «بازی» تمرکز داشت و با اتکا به همین موارد توانست موفق باشد. مایکروسافت هم پس از افتضاح ابتدای نسل، به‌مرور این موضوع را فهمید و حالا برای Xbox Series X می‌خواهد روی هر سه مورد کار کند. مایکروسافت طی نسل هشتم با اقداماتی مثل Backward Compatibility و Xbox Game Pass آن‌چنان به کاربران خود وفاداری نشان داد که حالا به‌راحتی آن‌ها را از دست نمی‌دهد. در اطرافیان خودم افراد بسیاری هستند که یا ایکس‌باکس وان خریده‌اند و یا می‌خواهند بخرند. اقدام هوشمندانه‌ی مایکروسافت با Smart Delivery کاری می‌کند که افراد بسیار بیشتری به فکر خرید Xbox Series X در نسل بعد بیفتند. با این اوصاف سونی بهتر است هر چه زودتر فکری به حال وضعیت خود بکند، وگرنه بلایی که ابتدای نسل هشتم سر مایکروسافت آمد، این بار سر خودش می‌آید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا