فیلم ماتریکس ۴

فیلم The Matrix 4│ رفرنس‌های تریلر دوم

بررسی تمامی رفرنس‌ها و نکات مهم تریلر نهایی فیلم

درحالی‌که تقریبا کم‌تر از دو هفته تا انتشار رسمی فیلم مورد انتظار The Matrix 4 زمان باقی مانده، کمپانی وارنر برادرز به تازگی از تریلر دوم و نهایی این اثر رونمایی کرده است. در جریان این تریلر به برخی از سوالات طرفداران تاحدودی پاسخ داده می‌شود، اما نکته جالب آن استفاده از صحنه‌ها و سکانس‌های مختلف از سه‌گانه ابتدایی سری به خصوص فیلم اول بوده است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به نکات مهم و رفرنس‌های مختلف تریلر جدید فیلم ماتریکس ۴را مرور کنیم.

تریلر منتشر شده، صحنه‌های کاملا جدیدی را از فیلم The Matrix Resurrections در قیاس با تریلر اول به نمایش می‌گذارد. مشخصا در صورتی‌که با فیلم‌های این فرنچایز آشنایی داشته باشید، به راحتی متوجه وجه تشابه بسیاری از  صحنه‌های نمایش داده شده با نسخه‌های پیشین خواهید شد. اگرچه که هنوز اطلاعات چندان زیادی حول داستان و اتفاقات فیلم در دسترس نیست، باتوجه به برخی دیالوگ‌های موجود در این تریلر می‌توان گفت که احتمالا داستان این فیلم روی حلقه‌ها و گره‌های زمانی متمرکز خواهد بود. در ادامه به بررسی نکات و رفرنس‌های متعدد تریلر دوم این اثر می‌پردازیم.

گم شده در زمان

در همان لحظات ابتدایی تریلر جدید چهارمین فیلم ماتریکس، می‌توانید اولین نگاه اجمالی به تشابه زمان حال با اتفاقاتی که در نسخه‌های پیشین این مجموعه رخ داده‌اند را مشاهده کنید. طی این لحظات نسخه جدید شخصیت مورفیوس با بازی یحیی ابدول متین دوم (Yahya Abdul-Matten II) به گیر افتادن بشریت درون یک سری چرخه‌های زمانی و تکرار شدن هریک از آن‌ها اشاره می‌کند. در ادامه می‌بینیم که شخصیت‌های نئو با بازی کیانو ریوز (Keanu Reeves) و ترینیتی با بازی کری- ان ماس (Carrie-Anne Moss) از یک کافی شاپ خارج می شوند و به گونه‌ای که از قبل با هم آشنایی دارند، یک‌دیگر را نگاه می‌کنند. در این لحظه تریلر به صحنه‌ای از فیلم The Matrix  Reloaded رجوع می‌کند و آن را برای مخاطبین به نمایش می‌گذارد.

ترینیتی حکم منبعی از قدرت و راهنمایی را برای نئو دارد

سکانس نمایش داده شده، درواقع یکی از مهم‌ترین صحنه‌های فیلم‌ دوم محسوب می‌شود. هردو شخصیت نام برده به دنبال کسب رستگاری و باور این نکته هستند که نئو درواقع همان منجی است و می‌تواند به بشریت یا هرشخصی که به دنبال رهایی است، کمک کند. در همین لحظه یک زن از راه می‌رسد و از نئو درخواست می‌کند تا از پسر نوجوانش به نام جیکوب مراقبت کند. سپس نئو کاملا غرق در تفکر و چرایی این درخواست شده است و با اندکی درنگ مکالمه‌ای میان او و ترینیتی آغاز می‌شود. ترینیتی که به وضوح متوجه درگیری‌های ذهنی نئو شده، خطاب به او می‌گوید که همه چیز در شرایط خوبی قرار دارد و آن‌ها [بشریت] صرفا به تو نیاز دارند.  نئو نیز با یک جمله کوتاه این پیام را به معشوقه‌اش می‌رساند که تنها نیازش، شخص ترینیتی است و بدون او نمی‌تواند این مسیر را ادامه دهد!

این رفرنس به خودی خود مفهوم بسیار زیادی را دارا است چراکه به زمان گم شدگی شخصیت و تفکرات نئو درکنار عدم اطمینان شخصی‌اش حول آینده اشاره دارد. در هردو دو صحنه نمایش داده شده طی این تریلر، ترینیتی حکم منبعی از قدرت و راهنمایی را برای نئو دارد. این‌گونه به نظر می‌رسد که در این لحظه ترینیتی مجددا متوجه اهمیت خود در زندگی نئو و نقشی که می‌تواند در پیش‌برد مسیر او داشته باشد، می‌شود.

مامور اسمیت

در ادامه تریلر، مخاطبین و طرفداران فرنچایز ماتریکس با چهره آشنای دیگری مواجه می‌شوند. جاناتان گراف (Jonathan Groff) که تا پیش از این به عنوان یکی از تراپیست‌های نمایش داده شده در تریلر اول شناخته می‌شد، درحالی‌که به کلان شهر مقابلش خیره شده است، دیالوگ فراموش نشدنی شخصیت مامور اسمیت با باز هوگو ویوینگ (Hugo Weaving) در فیلم اول را بیان می‌کند. در دیالوگ مذکور، مامور اسمیت به این موضوع اشاره دارد که انسان‌ها صرفا در حال گذران زندگی‌شان هستند و به تکراری بودن این چرخه توجهی را ندارند. او همچنین در ادامه به ریشه‌های جهان ماتریکس و چگونگی کارایی سیستم آن به منظور کنترل بشریت اشاراتی را انجام می‌دهد. درصورتی‌که فیلم ابتدایی سری ماتریکس را مشاهده کرده باشید، می‌دانید که صحبت‌های مطرح شده در واقع در زمان شکنجه شخصیت مورفیوس با بازی لارنس فیشبرن (Laurence Fishburne)‌ توسط مامور اسمیت نمایش داده می‌شوند. این‌گونه به نظر می‌رسد که نئو نیز مجددا در مخمصه‌ای مشابه گیر افتاده است و باید نسخه جدید مورفیوس را این‌بار از دستان جاناتان گراف نجات دهد.

لب‌های مهر و موم شده

یکی دیگر از ارجاعات تریلر جدید فیلم ماتریکس ۴، صحنه به هم چسبیدن لب‌های نئو در ملاقات با اشخاصی بسیار خطرناک محسوب می‌شود؛ این صحنه در حالی نمایش داده می‌شود که انگار نئو در فیلم The Matrix Resurrections از اشتباه بودن یک سری اتفاقات و جریان کنونی زندگی‌اش آگاه است. سکانس مذکور، به فیلم اول این فرنچایز و اولین ملاقات نئو با شخصیت مامور اسمیت بازمی‌گردد. به دنبال ارتبط محدودی که نئو با مورفیوس برقرار می‌کند، مامورین امنیتی جهان ماتریکس به سراغ او در محل کارش می‌روند و بازجویی نسبتا مختصری را انجام می‌دهند.

حین این بازجویی، نئو از مامور اسمیت درخواست تلفن می‌کند و اسمیت در پاسخ به او می‌گوید که فایده یک تلفن چیست وقتی نمی‌توانی از طریق آن صحبتی را انجام بدهی. سپس لب‌های نئو به یک دیگر چسبیده می‌شوند و او دیگر قادر به حرف زدن نیست. ارجاع به این سکانس، هم‌زمان با لحظه‌ای صورت می‌گیرد که لب‌های جاناتان گراف به یک‌دیگر متصل شده‌اند و اتفاقی مشابه با نئو برایش رخ داده است؛ البته ترس بسیار کم‌تری را در قیاس با نئو می‌توان در صورت نسخه جدید شخصیت مامور اسمیت مشاهده کرد!

قرص‌های آبی و قرمز

در صحنه بعدی تریلر، لحظه مکالمه فراموش نشدنی نسخه قدیمی مورفیوس با نئو در فیلم اول و بیان حقایق مختلفی که در مورد ماهیت بشریت وجود دارند، نمایش داده می‌شود. تریلر سکانس مطرح شده را در قالب ویدیویی که با پروژکتور در مقابل شخصیت‌های جدید فیلم و صدالبته نئو در حال نمایش است، به نمایش می‌گذارد و پروتاگونیست فرنچایز مجددا با قرص‌های آبی و قرمز رنگ مواجه می‌شود. این لحظه، درواقع یادآور زمانی است که مورفیوس به نئو پیشنهاد می‌دهد که با انتخاب هریک از این قرص‌ها می‌تواند به زندگی روزمره‌اش بازگردد یا چشم‌هایش را به روی حقیقتی که در اطرافش نهفته است، باز کند. همچنین از آن‌جا که در لحظه نمایش این ویدیو نسخه جدید مورفیوس در کنار نئو قرار گرفته است، پیشنهادی مشابه به نئو ارائه می‌شود.

بیداری از رویا

پس از آن‌که قرص‌های مذکور به نئو پیشنهاد می‌شوند و او مجددا مسیر گذشته‌اش را از سر می‌گیرد، می‌بینیم که نئو به سمت یک آینه می‌رود و دستش را به سمت آن دراز می‌کند. در این لحظه تریلر صحنه‌ای مشابه از فیلم اول را نمایش می‌دهد چراکه در این اثر نیز نئو همین کار را انجام داده بود. در فیلم The Martix محصول سال ۱۹۹۹، نئو با استفاده دو انگشت دستش با آینه ارتباط برقرار می‌کند و ماده موجود در آینه به تدریج تمام بدنش را فرا می‌گیرد. سپس نسخه قدیمی شخصیت مورفیوس شروع به پرسش سوالاتی پیرامون رویاهایش و هرآن‌چه که او در مورد جهان پیرامون آن تجربیات می‌داند، می‌کند.

نئو آیا تا به حال رویایی را داشته‌ای که واقعیت داشتن آن کاملا اطمینان داشته باشی؟ چه می شد اگر هیچوقت نتوانی از آن رویا بیدار شوی؟ چگونه می‌توانستی تفاوت موجود میان جهان رویا و دنیای واقعی را متوجه شوی؟

در فیلم اول نئو همچنان نسبت به هرآن‌چه که در رخ دادن است، شک دارد و درنهایت همراهانش مجبور می‌شوند تا پیش از غرق شدن تمام بدنش در ماده جدا شده از آینه، او را خارج کنند. نئو سپس درون یک محفظه مخصوص بیدار می‌شود و درحالی‌که متوجه اتصال یک نوع کابل به بدنش شده است، درمی‌یابد که تعداد انسان‌های بی‌شمار دیگری نیز درون محفظه‌های مشابه قرار دارند. او با وحشت به محیط اطراف و سازه‌های عظیم الجثه نگاه می‌کند تا این‌که در نهایت توسط مورفیوس و سایر انسان‌های رها شده، نجات داده می‌شود.

در جریان تریلر نهایی فیلم The Matrix 4 نیز بلافاصله پس از آن‌که نئو آینه را لمس می‌کند، لحظات مختصری را از گذشته و حضورش در محفظه مذکور را می‌بینیم. او مجددا از جهان رویا بیدار شده و نسبت به فیلم اول یا اولین تجربه‌اش، از آگاهی بیشتری برخوردار است. ناگفته نماند که در کنار استفاده از قرص‌ها یا متصل شدن به آینه، نئو درون یک فضای مطلقا سفید نیز حضور می‌یابد که این موضوع ارجاعی به سکانس مشابه در فیلم اول به شمار می‌رود.

آقای اندرسون

رفرنس واضح بعدی که در تریلر دوم چهارمین فیلم سری ماتریکس نمایش داده می‌شود، زمانی است که جاناتان گراف با صدای بلند نامی را که مامور اسمیت از آن برای خطاب کردن نئو استفاده می‌کرد، فریاد می‌زند. گراف هنگامی‌که در زیر باران قرار دارد، عبارت «آقای اندرسون» را فریاد می‌زند و بلافاصاله صحنه‌ای مشابه از مامور اسمیت با بازی هوگو ویوینگ را مشاهده می‌کنیم. این اتفاق احتمالا تجلی‌گر مواجهه مجدد نئو با دشمنش اصلی‌اش و تمامی اتفاقات گذشته است.

من هنوز کونگ فو بلدم

آخرین ارجاع صورت گرفته در تریلر به سه‌گانه ابتدایی مجموعه ماتریکس، به مبارزه نئو با جاناتان گراف و استفاده از یک عبارت به یادماندنی بازمی‌گردد. هنگامی‌که در جریان فیلم اول و پس از گذراندن چندین ساعت تلاش و تمرین نئو برای مبارزه با تمامی نیروهای شیطانی حاضر در جهان ماتریکس آماده می‌شود، او از جمله «من کونگ فو بلدم» استفاده می‌کند. حال، مجددا در این تریلر و پس از انجام یک مبارزه قابل توجه می‌بینیم که نئو عبارت مطرح شده را به زبان می‌آورد.

سایر نکات حائز اهمیت

جهان ماشین‌ها

در کنار تمامی رفرنس‌های مطرح شده، در تریلر جدید فیلم ماتریکس ۴ از جزئیات و نکات کاملا مهمی نیز رونمایی صورت می‌گیرد. در یک صحنه، می‌توانیم جهان ماشین‌ها را مشاهده کنیم که نسبت به گذشته گستردگی بیشتری را پیدا کرده است، اما آن‌ها همچنان از انسان‌ها به عنوان منبع انرژی بهره می‌گیرند و جایگزین دیگری را نیافته‌اند.

ماشین‌ها به منظور احیا نئو چندین قطعه مکانیکی را به بدنش اضافه کرده‌اند

چگونگی زنده ماندن نئو

مشخصا یکی از سوالات مهمی که پیرامون فیلم The Matrix Resurrections وجود دارد، چگونگی بازگشت شخصیت‌های نئو و ترینیتی از مرگ است. در مورد ترینیتی هنوز اطلاعات به خصوصی در دسترس نیست، اما باتوجه به یکی از صحنه‌های تریلر، می‌توان گفت که نئو توسط ماشین‌ها به زندگی بازگشته است. در این صحنه ماشین‌ها به سختی در حال کار کردن روی جسم او هستند؛ آن‌طور که پیدا است، ماشین‌ها به منظور احیا نئو چندین قطعه مکانیکی را نیز به بدنش اضافه کرده‌اند.

بازگشت نایوبی

همانطور که پیش از این نیز اعلام شده بود، در کنار بازگشت ستارگانی همچون کیانو ریوز برخی از دیگر بازیگران فیلم‌های پیشین نظیر جیدا پینکت اسمیت (Jada Pinkett Smith) ایفاگر نقش نایوبی نیز در این دنباله بازخواهند گشت. درصورتی‌که به چهره نایوبی در این تریلر توجه کنید، متوجه می‌شوید که او نسبت به شخصیت‌هایی همچون نئو یا ترینیتی افزایش سن بیشتری را داشته و کاملا پیر شده است. این موضوع احتمالا بیان‌گر آن است که در فیلم ماتریکس ۴ با چندین خط زمانی مواجه خواهیم بود؛ البته هیچ‌گونه قطعیتی برای این موضوع وجود ندارد!

فیلم  The Matrix Resurrections در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۱ دی ۱۴۰۰) به صورت هم‌زمان از طریق سالن‌های سینما و سرویس استریم HBO Max در دسترس قرار می‌گیرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا