فیلم The Matrix 4│آیا شخصیت نیل پاتریک هریس همان آرکیتکت است؟

بررسی یکی از جذاب‌ترین تئوری‌ها پیرامون شخصیت نیل پاتریک هریس

بدون شک فیلم The Matrix Resurrections یکی از مورد انتظارترین عناوین ماه‌های آتی محسوب می‌شود که تئوری‌ها و فرضیات متعددی توسط علاقه‌مندان پیرامون شخصیت‌ها و اتفاقات این اثر مطرح شده است. یکی از مورد بحث‌ترین شخصیت‌های حاضر در این عنوان توسط نیل پاتریک هریس (Neil Patrick Harris)‌ ایفا می‌شود و تا به امروز اطلاعات چندان زیادی در مورد آن در دسترس قرار نگرفته است. با این وجود، یکی از تئوری‌های محبوب موجود حول این شخصیت، بیانگر این نکته است که بازیگر محبوب سریال How I Meet Your Mother درواقع ایفاگر نسخه جوان‌تر شخصیت آرکیتکت یا همان معمار خواهد بود.

تا به امروز اطلاعات بسیار محدودی از داستان چهارمین فیلم ماتریکس منتشر شده است. صرفا می‌دانیم که در جریان این فیلم، شخصیت نئو با بازی کیانو ریوز (Keanu Reeves) به نوعی حافظه‌اش را از دست داده و اتفاقات سه‌گانه پیشین را به صورت کامل فراموش کرده است. با این حال، نئو مجددا با چهره‌های کاملا‌ آشنایی ملاقات خواهد کرد و به تدریج تصاویری مختلفی از گذشته در ذهنش پدیدار می‌شوند. در نهایت شخصیت محبوب سینمای اکشن دهه ۲۰۰۰ میلادی نسبت به تمام جهان اطرافش مشکوک می‌شود و سرنوشتش را درون ماتریکس می‌پذیرد. البته در این بین نیروهایی وجود دارند که تمام تلاش‌شان را برای متوقف کردن نئو و جلوگیری از دست یابی او به هویت واقعی‌اش، به کار می‌گیرند.

فیلم ماتریکس 4 درکنار تمام شخصیت‌های محبوب نام آشنا سه‌گانه ابتدایی فرنچایز، شخصیت‌های جدیدی را نیز به مخاطبین معرفی خواهد کرد. همانطور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های جدید سری توسط نیل پاتریک هریس ایفا می‌شود و آن‌طور که از تریلر رسمی فیلم مشخص شده، هریس ایفاگر نقش روان پزشک شخصیت نئو خواهد بود. در نگاه اول این‌گونه به نظر می‌رسد که این روان پزشک بدون نام درواقع آنتاگونیست اصلی فیلم است، اما اگر تیم سازنده برنامه دیگری را برای او در سر داشته باشند و این شخصیت درواقع نسخه متفاوتی از آرکیتکت باشد، چه تغییراتی در داستان فیلم ایجاد می‌شود؟ در ادامه به بررسی جنبه‌های مختلف این تئوری‌ می‌پردازیم.

نقش و اثرگذاری شخصیت آرکیتکت در دنباله‌های فیلم مارتیکس

اگرچه که زمان حضور شخصیت آرکیتکت در فیلم‌های دوم و سوم ماتریکس بسیار محدود بوده و مدت زمان چندان زیادی به منظور آشنایی هرچه بیشتر با این شخصیت در اختیار مخاطبین قرار نمی‌گیرد، نمی‌توان هیچ‌گونه از اثر گذاری و نقش بسیار مهم او در تاریخ و مکانیزم‌های مختلف جهان ماتریکس چشم پوشی کرد. اولین حضور شخصیت آرکیتکت در این فرنچایز به فیلم The Matrix Reloaded محصول سال ۲۰۰۳ بازمی‌گردد که طی یک سکانس نسبتا کوتاه، عملکردهای شخصی‌اش و تاریخچه ماتریکس را به اختصار برای نئو توضیح می‌دهد. در جریان این سکانس آرکیتکت به صورت واضح اعلام می‌کند که او مسئول اصلی شکل‌گیری جهان ماتریکس و وجودیت شخصیت نئو است. علاوه‌بر این، در طول تاریخ نبرد بزرگ انسان‌ها و ماشین‌ها، آرکیتکت به عنوان طراح اصلی هر شش نسخه ماتریکس عمل کرده است؛ البته هریک از این نسخه‌‌ها دارای یک نقص بزرگ بوده و آن‌هم چیزی نیست جز ظهور یک منجی برای جناح انسان‌ها!

در طول تاریخ نبرد بزرگ انسان‌ها و ماشین‌ها، آرکیتکت به عنوان طراح اصلی هر شش نسخه ماتریکس عمل کرده است

در بخش پایانی فیلم The Matrix Revolutions نیز شخصیت آرکیتکت حضور مختصری را در زمان تنظیم مجدد جهان ماتریکس و شکل گیری نسخه هفتم آن دارد. طی این سکانس، او به اوراکل اطلاع می‌دهد که به واسطه صلح برقرار شده میان نئو و ماشین‌ها، هرتعداد از انسان‌ها که به دنبال آزادی هستند، می‌توانند جهان ماتریکس را بدون مشکل ترک کنند. 

چگونگی حضور نیل پاتریک هریس در قالب نسخه متفاوتی از آرکیتکت

باتوجه به ارتباط عمیقی که میان آرکیتکت و ماهیت واقعی جهان ماتریکس وجود دارد، حضور این شخصیت در فیلم The Matrix Resurrections دور از انتظار نیست و مطمئنا تیم سازنده نیز خواستار تلف شدن پتانسیل بسیار بالا این شخصیت نبوده و نیستند. از طرف دیگر، آرکیتکت همواره نئو را یک ناهنجاری و شگفتی برجسته میان طراحی بزرگ و بدون نقصش می‌داند. از دید آرکیتکت، نئو درواقع بازتابی از کنجکاوی‌ها و عیب‌های خود او به عنوان یک خالق است!

درصورتی‌که نیل پاتریک هریس ایفاگر نقش آرکیتکت باشد، حضور او به عنوان روان‌ پزشک شخصیت نئو کاملا منطفی به نظر می‌رسد؛ چراکه او فرصت مناسبی را به منظور تحقیق و مطالعه حول جنبه‌های مختلف ماهیت نئو و قدرت‌هایش به دست آورده است. همچنین با تجویز قرص‌های آبی رنگ، آرکیتکت می‌تواند نئو را از یادآوری اتفاقات گذشته و پی بردن به پتانسیل درونی‌اش بازدارد. در مورد قرص‌های مذکور، یک تئوری‌ دیگر نیز وجود دارد. براساس این فرضیه، قرص‌های آبی رنگ سبب می‌شوند تا نئو درون یک محیط شبیه سازی کاملا جدید زندانی شود و از جهان واقعی یا ماتریکس دور بماند.

از طرف دیگر، می‌دانیم که در فیلم چهارم برخی از شخصیت‌ها نظیر مورفیوس قرار است تا با ظاهری کاملا متفاوت و جوان‌تر مجددا به مخاطبین معرفی شوند. بنابراین از آن‌جایی که بازیگر اصلی شخصیت آرکیتکت یعنی هلموت بکایتس (Helmut Bekaitis) در این پروژه حضور ندارد، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که نیل پاتریک هریس جانشین او شده و این‌بار نسخه متفاوتی را از شخصیت مذکور شاهد خواهیم بود. 

مدارکی که حضور نیل پاتریک هریس به عنوان آرکیتکت را تکذیب می‌کند

همان‌قدر که تئوری‌ حضور نیل پاتریک هریس به عنوان آرکیتکت در فیلم چهارم مجموعه ماتریکس جذاب و هیجان‌انگیز است، باید خاطر نشان کرد که تا به امروز هیچ‌ مدرک رسمی حول این موضوع منتشر نشده و نمی‌توان با قاطعیت کامل در مورد آن صحبتی را انجام داد. در تریلر یا اطلاعات منتشر شده از این فیلم، هیچ‌گونه اشاره‌ای به ماهیت واقعی شخصت هریس و ارتباط احتمالی او با آرکیتکت صورت نمی‌گیرد؛ اما این حقیقت که شخصیت او قرص‌های سرکوب کننده حافظه را به نئو تجویز می‌کند، نشان‌گر آن است که او شخصیتی منفی و احتمالا آنتاگونیست اصلی در طول داستان فیلم خواهد بود.

رونمایی از شخصیت هریس به عنوان یک برنامه جدید در جهان ماتریکس بعید به نظر نمی‌رسد

همچنین این احتمال وجود که شخصیت نیل پاتریک هریس درواقع به عنوان یک نوع زندان‌بان برای نئو عمل کند و توسط ماتریکس برای زیرنظر گرفتن تمامی فعالیت‌های او طراحی شده باشد. باتوجه به معرفی شخصیت‌های برنامه ریزی شده‌ای نظیر اوراکل در فیلم‌های پیشین این مجموعه، رونمایی از شخصیت هریس به عنوان یک برنامه جدید در جهان ماتریکس بعید به نظر نمی‌رسد. در کنار مطالب مطرح شده، شایعات دیگری نیز توسط طرفدارن منتشر شده که به فعالیت شخصیت هریس به عنوان یک مامور و تجسم تازه‌ای از مامور اسمیت اشاره دارند. اگر به خاطر داشته باشید، در سه‌گانه اصلی هوگو ویوینگ (Hugo Weaving) ایفاگر نقش مامور اسمیت و آنتاگونیست اصلی این سری بوده است.

همانطور که در بخش‌های مختلفی از این مطلب اشاره شد، تمامی تئوری‌ها و مطالب ذکر شده صرفا در حد شایعه هستند و هیچ‌یک از آن‌ها به صورت رسمی تایید یا تکذیب نشده‌اند. بنابراین می‌بایست برای دست‌یابی به اطلاعات بیشتر و واقعیت مخفی شده در نسخه جدید جهان ماتریکس، تا تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۱ دی ۱۴۰۰) برای عرضه رسمی فیلم The Matrix Resurrections منتظر بمانیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا