فیلم The Matrix 4│بررسی تمام اطلاعات منتشر شده

هرآن‌چه که تا به امروز پیرامون فیلم ماتریکس ۴ می‌دانیم

تقریبا پس از گذشت دو دهه از انتشار سه‌گانه محبوب ماتریکس، لانا واچوفسکی (Lana Wachowski) تصمیم گرفت تا به صورت رسمی ساخت دنباله جدید این فرنچایز را آغاز کند. تا به امروز اطلاعات بسیار محدودی پیرامون جنبه‌های مختلف این اثر به ویژه داستان آن توسط تیم سازنده ارائه شده است. با این حال تصمیم گرفتیم تا در این مطلب نگاه ویژه‌ای را به تمامی جزئیات و اطلاعات حائز اهمیت فیلم The Matrix 4 داشته باشیم.

مدت زمان اندکی پس از انتشار ساخت این فیلم، در جریان مراسم سینماکان ۲۰۲۱ اعلام شد که فیلم ماتریکس ۴ با عنوان رسمی Resurrections در دسترس مخاطبین قرار خواهد گرفت. عنوان این فیلم درواقع می‌تواند اشاره مستقیمی را به بازگشت‌ برخی از شخصیت‌های محبوبی که در فیلم‌های پیشین به طرق مختلفی کشته شده‌اند، اشاره داشته باشد. البته هنوز توضیح و اطلاعات چندان زیادی پیرامون چگونگی بازگشت شخصیت‌هایی همچون نئو با بازی کیانو ریوز (Keanu Reeves) و ترینیتی با بازی کری- ان ماس (Carrie- Anne Moss)‌ ارائه نشده و همچنان این موضوع به عنوان یک علامت سوال بزرگ باقی مانده است. در ادامه به بررسی تمام اطلاعات به خصوصی که حول فیلم The Matrix: Resurrections در دسترس قرار گرفته‌اند، می‌پردازیم.

یک وبسایت اختصاصی به منظور انتخاب واقعیت

در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۶ شهریور ۱۴۰۰) کمپانی وارنر برادرز اولین تصاویر رسمی از چهارمین فیلم ماتریکس را در اختیار طرفداران قرار داد. نکته جالبی که حول انتشار این تصاویر وجود داشت، عرضه آن‌ها از طریق یک وبسایت تازه تاسیس به نام Choose Your Reality بود. با مراجعه به این وبسایت، دو قرص قرمز و آبی رنگ در وسط تصویر دیده می‌شوند که در بازه زمانی مذکور اشخاص می‌توانستند با انتخاب هر یک از آن‌ها تصاویر به خصوصی را از دنیای درون یا خارج از ماتریکس مشاهده کنند. البته در حال حاضر اگر به این وبسایت مراجعه کنید، با انتخاب هریک از قرص‌ها صرفا یک تیزر کوتاه از تریلر رسمی فیلم The Matrix 4 برای‌تان به نمایش گذاشته می‌شود. ناگفته نماند که در زمان ورود به این وبسایت، تصاویر و ویدیوها با توجه به بازه زمانی محل زندگی‌تان نمایش داده می‌شوند و همین مسئله می‌تواند حسابی شما را برای ورود مجدد به جهان ماتریکس هیجان زده کند!

لانا واچوفسکی به تنهایی چهارمین فیلم سری ماتریکس را می‌سازد

همانطور که احتمالا اطلاع دارید، خواهران واچوفسکی کارگردانی و ساخت هر سه فیلم ابتدایی فرنچایز ماتریکس را برعهده داشته‌اند. حال این‌بار در غیاب لیلی واچوفسکی (Lily Wachowski)، لانا به تنهایی وظیفه کارگردانی و نگارش بخشی از فیلمنامه فیلم The Matrix 4 را برعهده گرفته است. بنابر آن‌چه که توسط خواهران واچوفسکی اعلام شده، علت اصلی غیبت لیلی در این پروژه، فیلمبرداری و تولید هم‌زمان آن با فصل دوم سریال کمدی Work in Progress برای شبکه شوتایم بوده است. در زمان معرفی رسمی فیلم چهارم توسط کمپانی وارنر برادرز، لانا واچوفسکی مصاحبه‌ای را با رسانه هالیوود ریپورتر انجام داد و در جریان آن به اهمیت بازگشت به جهان ماتریکس اشاره داشت.

 بسیاری از ایده‌هایی که من و لیلی در حدود ۲۰ سال پیش پیرامون واقعیت به آن‌ها پرداخته بودیم، هم‌اکنون به زندگی روزمره بشریت مرتبط‌تر هستند. من خیلی خوش‌حالم که می‌توانم این شخصیت‌ها را مجددا به زندگی‌ام بازگردانم. همچنین قدردان این نکته هستم که باوجود گذشت مدت زمان نسبتا زیادی، یک‌بار دیگر فرصت هم‌کاری و مشارکت با دوستان مستعدم را به دست آورده‌ام.

به دنبال انتشار صحبت‌های لانا واچوفسکی، توبی امریک (Toby Emmerich) یکی از مدیران عالی رتبه کمپانی وارنر برادرز نیز به تمجید از این کارگردان پرداخت و دنباله جدید این سری را یک اثر جاه‌طلبانه و صدالبته جذاب و مهیج معرفی کرد.

بازگشت کیانو ریوز و کری- ان ماس

در زمان تایید شدن پروسه تولید فیلم ماتریکس ۴، بسیاری از اشخاص گمان می‌کردند که داستان این اثر حول شخصیت‌هایی کاملا تازه جریان خواهد داشت و دیگر شاهد بازگشت شخصیت‌های محبوب پیشین نخواهیم بود. با این حال پس از گذشت مدت زمان بسیار اندکی، اعلام شد که کیانو ریوز و کری- ان ماس مجددا در قالب شخصیت‌های نئو و ترینیتی بازخواهند گشت. بازگشت این دو شخصیت نه تنها برای طرفداران این فرنچایز شوکه کننده بوده، بلکه برای ستارگان نام برده نیز دور از انتظار بوده است. مطابق اعلام کری- ان ماس به مجله امپایر، او هیچ‌گاه احتمال بازگشت به جهان ماتریکس و نقش آفرینی مجدد به عنوان ترینیتی را در ذهنش نداشته است؛ بلکه پیشنهاد حضور در این فیلم به صورت ناگهانی به او داده شده است. به گفته او، داستان این دنباله عمیق‌تر از سایر نسخه‌های پیشین خواهد بود و مخاطبین را به صورت کامل در خود غرق خواهد کرد.

داستان این دنباله عمیق‌تر از فیلم‌های پیشین خواهد بود 

در کنار صحبت‌های کری ان- ماس طی مصاحبه با مجله امپایر، کیانو ریوز نیز ضمن تقدیر از لانا واچوفسکی و اشاره به کیفیت بسیار بالای فیلمنامه فیلم The Matrix: Resurrections، اتفاقات این فیلم را کاملا معنی‌دار دانسته و اساس کلی داستان آن را منجسم‌تر از سه‌گانه ابتدایی توصیف کرده است!

سایر بازیگرانی که در فیلم چهارم ماتریکس حضور می‌یابند

کیانو ریوز و کری ان- ماس تنها ستارگان نام آشنای فیلم چهارم سری ماتریکس برای طرفداران آن نخواهند بود. جیدا پینکت اسمیت (Jada Pinkett-Smith) به عنوان نایوبی، دنیل برنهاردت (Daniel Bernhardt) به عنوان مامور جانسون و لمبرت ویلسون (Lambert Wilson) به عنوان فرنچ‌من دیگر بازیگرانی محسوب می‌شوند که پیش از این سابقه حضور در فیلم‌های ابتدایی این فرنچایز را دارا بوده‌اند و به زودی نیز در فیلم ماتریکس ۴ دیده‌ خواهند شد.

از جمله بازیگرانی که برای اولین بار قرار است تا در جهان ماتریکس قدم بگذارند می‌توان به یحیا ابدول- متین دوم (Yahya Abdul-Mateen II)، نیل پاتریک هریس (Neil Patrcik Harris)، جسیکا هنویک (Jessica Henwick) و جاناتان گراف (Jonathan Groff) اشاره کرد. مکس ریملت (Max Riemelt)، برایان جی. اسمیت (Brian J. Smith)، الن هالمن (Ellen Hollman) و کریستینا ریچی (Christina Ricci) دیگر بازیگران جدید این مجموعه به شمار می‌روند. به غیر از یحیا ابدول- متین دوم، تا به امروز نقش هیچ‌یک از اشخاص نام برده به صورت رسمی مشخص نشده و صرفا یک سری شایعات و تئوری‌ها حول هریک از آن‌ها توسط طرفداران مطرح شده است؛ بازیگر مذکور ایفاگر نقش مورفیوس در جریان این دنباله خواهد بود.

 لارنس فیشبرن برای ایفای نقش مورفیوس بازنخواهد گشت

بدون شک یکی از شخصیت‌های اثرگذار و محبوب سه‌گانه ابتدایی سری ماتریکس، مورفیوس با بازی لارنس فیشبرن (Laurence Fishburne) بوده است. با این وجود هیچ‌گاه از وی برای حضور مجدد در فیلم چهارم دعوت به عمل نیامده است. این بازیگر اخیرا در مصاحبه با وبسایت کولایدر اعلام کرد که از سوالات مختلف اشخاص پیرامون این پروژه شدیدا خسته شده و دیگر توان تحمل سوالاتی که هیچ‌گونه پاسخی را برای آن‌ها دارا نیست، ندارد. بخشی از گفته‌های لارنس فیشبرن به شرح زیر است:

این مسئله که مردم از من در مورد فیلم چهارم ماتریکس به صورت مداوم سوال می‌کنند، تا حدودی منطقی است. اما از آن‌جا که من در این پروژه حضور ندارم، آن‌ها می‌بایست سوالات‌شان را با دیگر بازیگران یا عوامل فیلم مطرح کنند. درواقع من هیچ‌گونه پاسخی را برای ارائه به سوالات‌شان دارا نیستم.

اگرچه که این بازیگر در فیلم چهارم سری مذکور حضور نخواهد داشت، اما شایعات متعددی پیرامون بازگشت او در فیلم پنجم و مواجه شدن مخاطبین با دو نسخه کاملا متفاوت از شخصیت مورفیوس توسط طرفداران مطرح شده است. باوجود کنار گذاشته شدن از فیلم The Matrix: Resurrections، لارنس فیشبرن مجددا با کیانو ریوز در دنباله جدید سری John Wick هم‌بازی خواهد شد. مراحل تولید این دنباله هم‌اکنون در حال انجام است. 

هیچ‌گونه سفر به گذشته و عقب‌گردی در داستان وجود ندارد

تا به این لحظه، تیم سازنده فیلم The Matrix: Resurrections از انتشار اطلاعات دقیق حول داستان این عنوان خودداری کرده‌اند و سوالات طرفداران همچنان بی‌پاسخ باقی مانده‌اند. با این حال، کیانو ریوز رابطه احساسی که میان شخصیت‌های نئو و ترینیتی وجود دارد را یکی از پایه‌های اصلی داستان فیلم معرفی کرده است. اگرچه که در جریان فیلم سوم مرگ هردو شخصیت مذکور به تصویر کشیده شد و همچنان چگونگی بازگشت آن‌ها مشخص نیست، می‌توان با قاطعیت گفت که فیلم چهارم به عنوان یک پیش‌درآمد عمل نخواهد کرد. باتوجه به گفته‌های کیانو ریوز در مصاحبه‌ سال گذشته‌اش با وبسایت IGN، این اثر دنباله‌ای برای سه‌گانه اصلی خواهد بود و تحت هیچ شرایطی نباید به آن، به عنوان یک پیش‌درآمد برای فیلم اول یا روایت یک سری رویدادها در گذشته نگاه کرد.

فیلم ماتریکس ۴  صنعت فیلم سازی را دگرگون خواهد کرد

در سپتامبر ۲۰۲۰، نیل پاتریک هریس اذعان داشت که لانا واچوفسکی در تلاش است تا سبک و استایل جلوه‌های بصری فیلم چهارم سری ماتریکس را با آن‌چه که در گذشته این فرنچایز نمایش داده شده است، تغییر دهد. به دنبال صحبت‌های ستاره مذکور، جسیکا هنویک دیگر بازیگر جدید این مجموعه نیز در مصاحبه‌ای با وبسایت کمیک بوک اعلام کرد که این اثر، صنعت فیلم سازی را دگرگون خواهد کرد. ادامه صحبت‌های او در بخش زیر قرار گرفته است:

لحظات به خصوصی روی صحنه وجود دارد که من و یحیا عبدالمتین دوم به یکدیگر با حیرت نگاه می‌کنیم و از ایده‌های لانا واچوفسکی متحیر می‌مانیم. لانا در حال انجام یک سری کارهای به خصوص در زمینه جنبه‌های فنی است و روال کاری‌اش را می‌توان تقریبا مشابه با آن‌چه که در گذشته انجام داده بود، در نظر گرفت. من فکر می‌کنم که او مجددا با این فیلم صنعت فیلم‌سازی را دگرگون خواهد کرد. لانا از تجهیزاتی استفاده می‌کند که تا پیش از پروسه تولید این فیلم، مشابه آن‌ها را ندیده بودم. در حال حاضر، این تنها چیزی است که می‌توانم بگویم.

این دنباله با درجه سنی R منتشر خواهد شد

بنابر اعلام سازمان MPAA، فیلم چهارم مجموعه ماتریکس با درجه سنی R منتشر خواهد شد. این سازمان در میان علت‌های اصلی تصمیمش به خشونت بسیار بالایی که در فیلم وجود دارد، اشاره داشته است. مشخصا باوجود بازگشت بسیاری از عوامل و بازیگرانی که در نسخه‌های پیشین حضور داشته‌اند، این انتظار وجود داشت که فیلم ماتریکس ۴ نیز درجه سنی مشابه با سایر فیلم‌های این مجموعه را دریافت کند.

تداخل برنامه‌های کاری مانع از بازگشت شخصیت مامور اسمیت شده است

یکی از بازیگرانی که به منظور بازگشت مجدد به جهان ماتریکس توسط عوامل سازنده فیلم چهارم دعوت شده بود، هوگو ویوینگ (Hugo Weaving) ایفاگر نقش مامور اسمیت در سه‌گانه ابتدایی بوده است. در زمان شروع مراحل پیش تولید پروژه، لانا واچوفسکی تمام تلاشش را برای بازگرداندن ویوینگ به کار گرفته اما تداخل برنامه‌های کاری این بازیگر با پروسه تولید فیلم The Matrix 4 مانع از حضور مجدد او شده است. هوگو ویوینگ علت اصلی عدم بازگشتش در این پروژه را عدم اطلاع یابی از زمان دقیق شروع مراحل تولید آن اعلام کرده است. بنابر گفته‌های ویوینگ، در زمانی که لانا واچوفسکی پیشنهاد حضور مجدد در نقش مامور اسمیت را به او داده، این کارگردان تاریخ دقیقی را برای شروع پروسه تولید این پروژه اعلام نکرده است و پس از گذشت مدت زمان اندکی، او متوجه تداخل برنامه‌هایش و در نتیجه عدم وجود امکان بازگشت شده است.

البته در کنار صحبت‌های مطرح شده، هوگو ویوینگ در یک مصاحبه دیگر به این موضوع اشاره داشته که شخصا مشکلی با تداخل برنامه‌ها نداشته و در تلاش بوده است تا بتواند به صورت هم‌زمان در پروسه تولید فیلم چهارم سری ماتریکس نیز حضور یابد. با این وجود لانا واچوفسکی پس از گذشت دو ماه از ارائه پیشنهاد هم‌کاری، تصمیمش را تغییر می‌دهد و این تداخل زمانی را مانع پیش‌برد روند تولید تلقی می‌کند!

اشخاص مستعد و مطرحی که در پشت صحنه تولید این پروژه حضور دارند

 خواهران واچوفسکی بدون مشارکت با سایر نویسنده‌ها، شخصا و در قالب یک تیم دو نفره نگارش فیلمنامه هرسه فیلم مجموعه ماتریکس را برعهده داشته‌اند. حال، فیلم چهارم به عنوان اولین پروژه این فرنچایز سینمایی شناخته می‌شود که در جریان نگارش فیلمنامه آن، از قلم نویسنده‌های دیگر نیز استفاده شده است. فیلمنامه این پروژه مشترکا توسط لانا واچوفسکی به همراه دیوید میچل (David Mitchell) و الکساندر همن (Alexander Hemon) به رشته تحریر درآمده است. دیوید میچل بیشتر برای نگارش فیلمنامه آثاری همچون فیلم Cloud Atlas شناخته می‌شود و الکساندر همن نیز سابقه حضور در پروژه‌هایی نظیر فیلم Nowhere Man داشته است. پیش از این، هر دو نویسنده نام برده و خواهران واچوفسکی در پروسه تولید سریال Sense8 محصول سرویس استریم نتفلیکس، تجربه هم‌کاری با یک‌دیگر را به دست آورده‌اند.

فیلم چهارم به عنوان اولین پروژه این فرنچایز سینمایی شناخته می‌شود که در جریان نگارش فیلمنامه آن، از قلم نویسنده‌های دیگر نیز استفاده شده است

شکی وجود ندارد که یکی از دلایل اصلی صحبت‌های جسیکا هنویک پیرامون انقلابی بودن فیلم ماتریکس ۴، حضور یک فیلمبردار جدید و کاربلد به نام جان تول (John Toll) در پشت صحنه این اثر بوده است. این فیلمبردار باتجربه پیش از این به دلیل مشارکت در پروسه تولید دو فیلم Braveheart و Legends of the Fall برنده جایزه اسکار شده است. جان تول در گذشته فیلمبرداری برخی از آثار خواهران واچوفسکی نظیر فیلم Cloud Atlas را برعهده داشته است. بیل پوپ (Bill Pope) فیلمبردار سه‌گانه اصلی این سری بوده اما در تابستان گذشته اعلام کرد که حضور در پروژه ساخت دو دنباله منتشر شده، برای او تجربه‌ای سخت و طاقت فرسا بوده است. بخشی از صحبت‌های او به شرح زیر است:

همه چیز در مورد تجربه‌ای که در زمان تولید فیلم اول به دست آمد، فوق العاده بود. اما در مورد هردو دنباله منتشر شده وضعیت دچار تغییرات بسیاری شد. در زمان تولید دنباله‌ها، ما دیگر آزادی عمل لازم را نداشتیم. فشار بسیار زیادی روی عوامل مختلف فیلم‌ها وجود داشت. شخصا در وجودم احساس خوبی را نسبت به این اشخاص نداشتم. من احساس می‌کردم که جهت کاری و پروسه تولید این عناوین باید به صورت دیگری باشد. اختلافات و مشکلات شخصی بسیاری در زمان تولید این آثار میان همه ما پیش آمد که تمامی آن‌ها سبب شدند تا تجربه حضور در پروسه تولید این عناوین به نوعی به یک شکنجه روحی برای من بدل شوند!

خواهران واچوفسکی و تام تیکور (Tom Tykwer) گذشته غنی را با یک‌دیگر داشته‌اند. میان خالقین سری ماتریکس و این فیلم‌ساز آلمانی، در پروژه‌هایی نظیر فیلم Cloud Atlas و سریال Sense8 هم‌کاری صورت گرفته است. تام تیکور در کنار فعالیت در زمینه کارگردانی و نگارش فیلمنامه، گاها به عنوان آهنگ‌ساز در پروژه‌های مختلفی حضور می‌یابد و مطابق انتخاب لانا واچوفسکی، توسعه و تولید موسیقی متن چهارمین فیلم از این سری محبوب نیز به او محول شده است. دان دیویس (Don Davis) ساخت موسیقی متن سه‌گانه ابتدایی ماتریکس را برعهده داشته است.

در کنار تغییر آهنگ‌ساز و فیلمبردار این فرنچایز، لانا واچوفسکی از یک تدوین‌گر جدید برای فیلم The Matrix: Resurrections استفاده کرده است. جوزف جت سالی (Joseph Jett Sally) ادیتور ۲۴ قسمت از سریال Sense8 به عنوان تدوین‌گر جدید این مجموعه شناخته می‌شود. زک استنبرگ (Zach Staenberg) ادیتور پیشین این مجموعه بوده که برای فیلم The Matrix محصول سال ۱۹۹۹ برنده جایزه اسکار شده است.

اطلاعات اندکی حول داستان فیلم ماتریکس ۴ در دسترس قرار دارند

باتوجه به تریلر رسمی منتشر شده از فیلم The Matrix 4 و آن‌چه که تا به امروز پیرامون داستان آن منتشر شده، می‌دانیم که شخصیت نئو به نوعی حافظه‌اش را از دست داده و مجددا درون جهان ماتریکس گیر افتاده است. او می‌بایست یک بار دیگر خرگوش سفید را دنبال کند و از توهمی که درون آن قرار دارد،‌ رهایی یابد. با این حال، خروج از ماتریکس این‌بار دشوارتر و پرخطرتر به نظر می‌رسد و نئو باید با چالش‌های کاملا تازه‌ای مواجه شود. یکی از تهدیدات اصلی که احتمالا در مسیر پروتاگونیست این فرنچایز قرار می‌گیرد، روان پزشک او با بازی نیل پاتریک هریس خواهد بود. این شخصیت بدون نام در تلاش است تا با تجویز قرص‌های آبی رنگ که سبب فراموشی و از بین رفتن حافظه می‌شوند، از بازیابی خاطرات نئو و دست یابی‌ او به هویت واقعی‌اش جلوگیری کند!

در این بین اما تئوری‌های بی‌شماری توسط طرفداران در مورد داستان این اثر مطرح شده که اکثریت آن‌ها به آتش بس برقرار شده میان نئو و ماشین‌ها اشاره دارند. یکی از شروط اصلی نئو به منظور برقراری صلح این بود که ماشین‌ها هرکدام از انسان‌ها را که دیگر خواستار زندگی درون جهان ماتریکس و محیط شبیه سازی شده آن نیستند، آزاد کنند. این موضوع نه تنها سبب می‌شد تا بشریت مقداری بیشتری از آزادی را به دست آورد، بلکه این اطمینان را نیز به همراه داشت که سیستم ماتریکس بدون نیاز به ریبوت شدن به حیاتش ادامه دهد. فیلم ماتریکس ۴ می‌تواند پایان این صلح موقت و شروع نبردی تازه با ماشین‌ها را به تصویر بکشد.

زمان انتشار و محل‌هایی که برای پروسه فیلمبرداری فیلم انتخاب شده‌اند

مراحل تولید فیلم چهارم فرنچایز ماتریکس از تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۰ (۱۵ بهمن ۱۳۹۸) در سن فرانسیسکو آغاز شده و تا پایان آن سال در کشور آلمان ادامه یافته است. فیلمبرداری این پروژه در مارچ ۲۰۲۰ به دلیل مشکلات ناشی از شیوع گسترده ویروس کووید-۱۹ متوقف و در نهایت مجددا از اواسط ماه آگوست در شهر برلین از سرگرفته شد؛ فیلمبرداری این اثر در نوامبر سال گذشته میلادی به پایان رسیده است. همانند پروسه تولید، روند و تاریخ رسمی انتشار The Matrix 4 نیز با فراز و نشیب‌های متعددی همراه بوده است. انتشار این اثر در ابتدا برای ماه می گذشته برنامه ریزی شده بود و سپس به ماه آپریل موکول شد. سرانجام کمپانی وارنر برادرز تصمیم گرفت تا تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ (۱ دی ۱۴۰۰) را به عنوان زمان رسمی عرضه این فیلم اعلام کند. فیلم The Matrix: Resurrections در کنار اکران روی پرده‌های سینما، به صورت هم‌زمان از طریق سرویس استریم HBO Max نیز به مدت ۳۱ روز در دسترس مخاطبین قرار خواهد گرفت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا