بازی Lies of P
1%
  • 0/10

نقد و بررسی بازی Lies of P | روی تاریک کودکی ما!

روی تاریک دنیای پینوکیو، به اندازه روی روشنش جذاب است!

نقد و بررسی بازی Lies of P | روی تاریک کودکی ما! ۰ ۰۷ مهر ۱۴۰۲ بررسی بازی کپی لینک

بازی Lies of P در فقدان عناوین سولزلایک استودیو FromSoftware به راحتی قادر است جای آن‌ها را پر کند. بازی Lies of P عنوانی کامل از نظر گیم پلی و داستان بوده که هر طرفدار سولزلایک را راضی نگه می‌دارد.

سری بازی Dark Souls و بازی‌های Bloodborne و Elden Ring طی یک دهه اخیر سبب شده که هر گیمرهای زیادی شیفته چالش‌های سخت سبک سولزلایک شده و نبود بازی در این سبک باعث شود کاربران زیادی کنسول‌ها یا رایانه شخصی خود را فراموش کنند. حال بازی Lies of P تلاش کرد این عطش کاربران را برطرف کرده و از همین ابتدا باید بگوییم که به بهترین نحو ممکن موفق به انجام این کار شده است.

بازی Lies of P که توسط استودیوی کره‌ای Round 8 توسعه یافته و توسط استودیو Neowiz به انتشار رسیده است، بدون شک قدرت این را داشته که جای خالی بازی‌های استودیو FromSoftware را پر کند. قدرت این بازی در هر بخشی قابل مشاهده است. در کنار گیم پلی بی نظیر و داستان عالی و درگیر کننده، قدرت شخصی سازی عالی و فضا سازی مناسب به کمک پینوکیو آمده تا تجربه‌ای لذت بخش و البته گاهی سخت را در اختیار کاربران قرار دهد.

داستان بازی Lies of P

اکثر ما در کودکی داستان جذاب پینوکیو را شنیده یا خوانده‌ایم. حال استودیو Round 8 با تبدیل داستان کارلو کولودی (Carlo Collodi)، نویسنده ایتالیایی به یک داستان فانتزی ترسناک، رخی تازه از دنیای پینوکیو را به ما نشان می‌دهد. داستان بازی Lies of P در حالی که به داستان اصلی و دنیای پینوکیو وفادار بوده، با افزودن شخصیت‌های منفی بیشتر و افزودن عمق بیشتر به شخصیت‌هایی که از پیش می‌شناختیم، داستانی به شدت درگیر کننده با چاشنی ترس را به ما ارائه داده که به راحتی می‌توان آن را با بازی‌هایی چون Elden Ring یا Bloodborne مقایسه کرد.

داستان بازی Lies of P به نحوی طراحی شده که اگر شما از داستان اصلی پینوکیو آگاه باشید، تا حدی می‌توانید آینده خود را پیشبینی کنید، اما در عین حالش پیچش‌های داستانی در این بازی وجود داشته که تصورات شما را بر هم زده و در نهایت احساس می‌کنید که به شما خیانت شده است و باید آن را بخشی مثبت در داستان این بازی دانست. در نهایت این بازی در سبک سولزلایک بوده و اتفاقات بد و به دور از انتظار در بطن داستان چنین بازی‌هایی دیده می‌شود.

گیم پلی بازی Lies of P

بازی Lies of P در بخش گیم پلی یک شاهکار به تمام معنا بوده و در حالی که در ابتدا گمان دارید که این بازی کپی یک به یک از بازی Bloodborne است، با پیش روی در آن متوجه می‌شوید که اینگونه نبوده و توسعه دهندگان به خوبی دنیای مخصوص به خود را در این بازی دوست داشتنی شکل داده‌اند.

اولین موضوعی که در این بخش نظر شما را جلب می‌کند، روان بودن مبارزات است. فارغ از اینکه شما از چه سلاحی، در برابر چه دشمن یا باسی استفاده کنید، تمام ضربات و دفاع‌های شما به همان نحوی که انتظار دارید عمل کرده و هیچ اتفاق غیر منتظره‌ای در این بخش رخ نمی‌دهد.

پس از آن نگاهی به دشمن‌ها و باس‌های این بازی خواهیم داشت. دشمنان بازی Lies of P به طور قابل توجهی از لحاظ تعداد تنوع دارند، اما بخش عمده دشمنان این بازی را می‌توان به راحتی از مسیر خود خارج کرد. به عبارت دیگر، عموم دشمنان این بازی تنها در رویارویی ابتدایی و به دلیل شناخت نداشتن کاربر از آن‌ها چالش برانگیز هستند، اما در رویارویی‌های بعدی به آسانی می‌توان از آن‌ها عبور کرد.

با وجود دشمنان معمولی آسان، مینی باس‌های بازی همه و همه چالش برانگیز بوده و ازدیاد حرکات و ضربات آن‌ها باعث می‌شود شما حتی پس از چند مرتبه کشته شدن در برابر آن‌ها نیز هنوز با ترس به سراغشان بروید. این موضوع باعث شده ما کمتر بر آسانی چالش دشمنان معمولی تمرکز کنیم که به باور ما نشان از برنامه ریزی توسعه دهندگان بوده تا شما را پس از آرامش نسبی و جمع آوری ارگو (Ergo = ارز درون بازی، مانند Rune در بازی Elden Ring) قابل توجه، شما را با چالشی حقیقی روبرو کنند.

به باس‌های اصلی بازی Lies of P می‌رسیم. باس‌های بازی Lies of P را می‌توان یکی از بهترین بخش‌های این بازی دانست. ابتدا به طراحی آن‌ها باید اشاره داشت که خارق العاده بوده و زیبایی ترکیب دنیای عروسک‌ها با دنیای بازی‌های ترسناک با هنر دوره ویکتوریا را به خوبی در آن‌ها می‌بینید.

در کنار آن، هر باس در این بازی مانند هر بازی دیگر در سبک سولزلایک حرکات و ضربات مخصوص به خود را داشته و هر باس در این بازی چالشی بوده که به راحتی نمی‌توان از آن عبور کرد. باس‌های اصلی این بازی کاملا نقطه مخالف دشمنان معمولی بوده و تمام نیرویی که برای رویارویی با دشمنان معمولی جمع آوری کرده‌اید را باید در برابر باس‌های اصلی بازی صرف کنید.

به باور ما قدرت اصلی این بازی را باید در بخش سلاح‌ها و نحوه شخصی سازی آن‌ها دانست

در ادامه این بخش به سلاح‌های بازی Lies of P می‌رسیم. به باور ما قدرت اصلی این بازی را باید در بخش سلاح‌ها و نحوه شخصی سازی آن‌ها دانست. شما در این بازی تقریبا از مبارزات راه دور و استفاده از جادو محروم هستید و ما بیش از آنکه این را یک ضعف ببینیم، باور داریم که توسعه دهندگان به صورت کاملا عامدانه از شما درخواست رویارویی مستقیم با دشمنان را دارند. در نتیجه این نه تنها ضعف نبوده، بلکه نشان از تمرکز توسعه دهندگان بر طراحی عالی مبارزات فاصله نزدیک دارد.

در این بازی سلاح اصلی در دست راست کاربران قرار گرفته و سلاحی رباتی با نام Legion Arm در دست چپ شما بوده که کاربردهای مختلفی داشته و یکی از نقاط قوت این بازی محسوب می‌شود. موضوعی که به شدت نظر ما درباره سلاح‌ها را جلب کرد، قدرت جدا سازی دسته از تیغه سلاح است. شما می‌توانید قطعات مختلف سلاح خود را به صورت جداگانه ارتقا داده و در عین حال با دیگر سلاح‌ها تلفیق کنید. این موضوع باعث شده شما آزادی عمل داشته و بتوانید به طور مداوم روش مبارزه خود را برای لذت بردن از بازی تغییر دهید.

به بخش Legion Arm می‌رسیم. این وسیله که در دست چپ شما قرار داشته، به شما اجازه می‌دهد کارهای مختلفی با آن انجام دهید. سلاح Legion Arm یک نوآوری واقعی بوده و کاربردهای مختلف آن می‌تواند با ترکیب با سلاح شخصی سازی شده شما، نحوه مبارزه تازه‌ای را در اختیار شما قرار دهد.

فضا سازی و صدا گذاری بازی Lies of P

شهر کرات (Krat) بدون شک یکی از زیباترین شهرها در دنیای بازی‌های ویدیویی است! معماری زیبا و البته سقوط پس از یورش عروسک‌ها رخی ترسناک و در عین حال خیره کننده به شهر این بازی داده که به خوبی شما را در خود غرق می‌کند. شهر کرات البته با وجود زیبایی خود، پس از مدتی تکراری شده و به عبارتی بخش‌های مختلف آن، کپی ناقصی از دیگر بخش‌ها بوده و شما پس از چند ساعت تجربه بازی احساس می‌کنید که تمام شهر را زیر پا گذاشته‌اید!

به بخش صدا گذاری بازی می‌رسیم. صدا گذاری بازی Lies of P معمولی بوده و نمی‌توان آن را خیلی خوب یا خیلی بد دانست. اما در این میان یک چیز باعث شده ما عاشق این بازی شویم و آن موسیقی متن بازی است. موسیقی متن بازی ترکیبی از کلاسیک‌های حماسی و آرامش بخش است. موسیقی متن این بازی به راحتی پتانسیل این را داشته که در پلی لیست روزانه شما قرار بگیرد!

به طور کلی بازی Lies of P خیلی راحت می‌تواند فقدان عناوین دوست داشتنی استودیو FromSoftware را پر کرده و شکی نیست که این بازی می‌تواند طرفداران سبک سولزلایک را راضی نگه دارد. در نتیجه به باور ما نباید این بازی را از دست داد. این بازی پتانسیل چند مرتبه به پایان رساندن را نیز دارد!


8.5 عالی
بازی Lies of P خیلی راحت می‌تواند فقدان عناوین دوست داشتنی استودیو FromSoftware را پر کرده و شکی نیست که این بازی می‌تواند طرفداران سبک سولزلایک را راضی نگه دارد. در نتیجه به باور ما نباید این بازی را از دست داد. این بازی پتانسیل چند مرتبه به پایان رساندن را نیز دارد!
  • قابلیت شخصی سازی پیشرفته
  • باس فایت‌های چالش برانگیز
  • شخصیت پردازی عالی
  • موسیقی متن جذاب
  • تنوع بالای دشمنان
  • داستان جذاب
  • مبارزات روان
  • صداگذاری نه چندان قوی
  • شهر زیبا اما یکنواخت

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments