#مهسا_امینی
اسنایدر کات Justice League: معرفی ایزدهای شرور و دستیارانشان

اسنایدر کات Justice League: معرفی ایزدهای شرور و دستیارانشان

از دارک‌ساید تا گرنی گودنس

در اسنایدر کات Justice League که طی روزهای آتی از طریق HBO Max در دسترس قرار می‌گیرد، شاهد حضور دو ایزد شرور خواهیم بود.

اگر Batman v Superman: Dawn of Justice را به یاد داشته باشید، بروس وین در بخشی از فیلم درباره‌ی آینده‌ی سیاره‌ی زمین یک کابوس می‌بیند؛ کابوسی که طبق آن، دارک‌ساید حمله کرده و نه تنها همه را شکست داده، بلکه سوپرمن را تحت کنترل خود گرفته و او را به یکی از زیردستانش تبدیل کرده است. این کابوس در واقع یک الهام بود تا یکی از پروتاگونیست‌های داستان نسبت به تهدید بعدی آگاهی داشته و برای مقابله با آن از هم اکنون دست به کار شود.

نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی فرا رسید و Justice League سرانجام روی پرده‌ی نقره‌ای رفت. پنجمین فیلم DC Extended Universe از لحاظ کیفی نتوانست منتقدان و مخاطبان را راضی کند. علاوه بر این، اولین اقتباس سینمایی لیگ عدالت با آنچه انتظار می‌رفت تفاوت‌هایی زیادی داشت؛ برای مثال، خبری از دارک‌ساید در جریان داستان نبود و استپن‌ولف در جایگاه آنتاگونیست اصلی قرار داشت. به مرور زمان مشخص شد جاس ویدون پس از اینکه جایگزین زک اسنایدر روی صندلی کارگردانی شد، صحنه‌های متعددی را دوباره فیلمبرداری کرد و بخش‌های زیادی از داستان را تغییر داد. اسنایدر به دلیل خودکشی دخترش مجبور شده بود پروژه را در مراحل پایانی فاز پس‌تولید ترک کند.

پس از اینکه مشخص شد جاس ویدون بسیاری از بخش‌های فیلمنامه‌ی اصلی Justice League را تغییر داد، گروهی از طرفداران یک کمپین تحت عنوان ReleaseTheSnyderCut ایجاد کردند تا بتوانند از طریقش درخواست خود را به گوش مدیران وارنر رسانده و آن‌ها را به عرضه‌ی نسخه‌ی اصلی متقاعد کنند. در ابتدا به نظر نمی‌رسید کمپین موفقیت‌آمیز باشد؛ زیرا در طول تاریخ سابقه نداشته یک استودیو نسخه‌ی متفاوتی از فیلمی را منتشر کند. به مرور زمان، تعدادی از دست‌اندرکاران و بازیگران از جمله جیسون موموآ و بن افلک به کمپین پیوسته و در کنار طرفداران ایستادند. در همین حین، زک اسنایدر جزئیات بیشتری را از فیلمنامه‌ی اصلی به اشتراک گذاشت.

اتفاقاتی که در پاراگراف پیشین به آن‌ها اشاره شد، دست به دست هم داده و نهایتا وارنر را به تسلیم شدن مجبور کرد. استودیوی آمریکایی اوایل سال گذشته‌ی میلادی رسما اعلام کرد اسنایدر کات Justice League در دست ساخت بوده تا برای انتشار در سرویس HBO Max  آماده شود. از آن‌جایی که فاصله‌ی زمانی چندانی با انتشار اسنایدر کات نداریم، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به معرفی خلاصه‌وار شخصیت‌های منفی بپردازیم.

دارک‌ساید

دارک‌ساید، مشهورترین ایزد شروری است که در اسنایدر کات Justice League حضور دارد. اگر اشاره به نام او را نادیده بگیریم، می‌توان گفت به صورت کامل از نسخه‌ی سینمایی که سال ۲۰۱۷ میلادی روی پرده‌ی نقره‌ای آمده بود حذف شد.

با توجه به تریلرهایی که تا به اینجای کار از اسنایدر کات Justice League منتشر شده‌اند، می‌توان گفت دارک‌ساید زمانی که همچنان با نام اوکساس شناخته می‌شد به زمین حمله کرد اما نتوانست به خواسته‌ی خود، یعنی تصرف این سیاره دست یابد؛ زیرا گونه‌های مختلف انسان‌ها از جمله آمازون‌ها و آتلانتیسی‌ها متحد شده و به کمک یکدیگر موفق شدند دشمن مشترک را متوقف کنند.

ری پورتر، اولین بازیگری است که نسخه‌ی لایو اکشن دارک‌ساید را به تصویر می‌کشد. او وظیفه‌ی صداپیشگی و موشن کپچر این شخصیت را بر عهده داشت. پورتر از دهه‌ی ۹۰ میلادی به فعالیت در حوزه‌ی صداپیشگی و بازیگری پرداخت و در آثار متعددی حضور یافت اما چندان شناخته شده نیست.

استپن‌ولف

استپن‌ولف در نسخه‌ی سینمایی Justice League حضور داشت اما جاس ویدون مواردی را پیرامونش تغییر داد. در نسخه‌ی اصلی، استپن‌ولف یکی از فرماندهان ارتش دارک‌ساید بوده و توسط او ماموریت می‌یابد تا به زمین حمله کند؛ ماموریتی که اگر با موفقیت به سرانجام برسد، بهایش به دست آوردن آزادی خواهد بود. به بیان دیگر، دارک‌ساید در نسخه‌ی اصلی آنتاگونیست قصه بود اما در نسخه‌ی سینمایی استپن‌ولف در چنین جایگاهی ایستاده است.

عدم پرداخت به سرگذشت استپن‌ولف و رابطه‌اش با دارک‌ساید، تنها مورد نیست که پیرامون این ایزد شرور تغییر کرده است. استودیوی برادران وارنر دیدگاه مثبتی نسبت به طراحی اولیه‌ی استپن‌ولف نداشت و آن را بیش از حد ترسناک می‌دانست. از همین رو، به جاس ویدون پیشنهاد کرد طراحی‌اش را تغییر دهد؛ پیشنهادی که مورد پذیرش قرار گرفت.

در کمیک بوک‌ها، استپن‌ولف برادر هگرا ملکه‌ی آپوکالیپس و دایی دارک‌ساید است. پس از اینکه یوگا خان پادشاه آپوکالیپس در دیوار سرچشمه زندانی شد، هگرا فرمانروایی سیاره را به دست گرفت و فرماندهی ارتش را به برادرش سپرد. با گذشت مدتی، دارک‌ساید پیشنهاد می‌کند به سیاره‌ی نیو جنسیس حمله کنند. این حمله، باعث آغاز جنگ میان دو سیاره‌ی آپوکالیپس و نیو جنسیس شده و همچنین مرگ استپن‌ولف را در یکی از نبردها به همراه دارد. در ادامه مشخص می‌شود همه‌ی این اتفاق‌ها نقشه‌ی دارک‌ساید بوده تا دایی‌اش را از راه برداشته، مادرش را مسموم کرده و به پادشاه سیاره‌اش تبدیل شود.

با گذشت مدتی، دیساد یک وسیله اختراع کرد و با استفاده از آن، استنپن‌ولف را به زندگی بازگرداند. بدین ترتیب، او به فرمانده‌ی دارک‌ساید تبدیل شد.

دیساد

دیساد، یکی دیگر از شخصیت‌های شروری است که جاس ویدون ترجیح داد از روند داستان حذف کند. در حال حاضر، اطلاعات چندانی از سرگذشتش در دنیای سینمایی دی‌سی در دسترس نیست و تنها می‌دانیم او یکی از پیروان اصلی دارک‌ساید بوده و وظیفه‌ی شکنجه کردن دشمنان را به دوش می‌کشد.

در کمیک بوک‌ها، دیساد پسری جوان و بیگناه بود که در سیاره‌ی نیو جنسیس زندگی می‌کرد. دارک‌ساید پس از ملاقات با پسر جوان تصمیم گرفت او را فریب داده و به سمت تاریکی بکشاند. دارک‌ساید به پسرک گفت گربه‌اش دیگر حیوان خانگی او را که یک پرنده بود کشته است. سپس پسر جوان را تشویق کرد تا گربه را به صورت زنده در خاک دفن کند. در پی این اتفاق، او سیاره‌ی محل زندگی‌اش را ترک کرد و به دارک‌ساید پیوست. او به مرور زمان به فردی سادیسمی تبدیل شده که از شکنجه لذت می‌برد.

اسنایدر کات لیگ عدالت نخستین باری نیست که نسخه‌ی لایو اکشن دیساد را به تصویر می‌کشد. شخصیت مزبور پیش از این در سریال Smallville حضور یافته بود. دیساد در محصول شبکه‌ی The WB ظاهری شبیه به انسان‌ها داشت اما چنین موضوعی برای اثر انحصاری HBO Max صادق نیست. در ضمن، پیتر گینس نقش دیساد را ایفا کرده است. او مانند ری پورتر چهره‌ی مشهوری در میان علاقه‌مندان به فیلم و سریال نیست.

گرنی گودنس

گرنی گودنس، دیگر شخصیت شروری است که در نسخه‌ی سینمایی لیگ عدالت جایی نداشت و در نسخه‌ی اسنایدر کات حضور دارد. تاکنون هیچ گونه اطلاعاتی از سرگذشت او در DC Extended Universe منتشر نشده و حتی صحنه‌های زیادی با محوریتش به نمایش درنیامده‌اند. گرنی تنها در یک صحنه و در کنار دو شخصیت دارک‌ساید و دیساد قابل‌مشاهده است.

در کمیک بوک‌ها، گرنی گودنس اهل سیاره‌ی آپوکالیپس بوده و در خانواده‌ای بزرگ شد که به یکی از پایین‌ترین طبقه‌های اجتماعی تعلق داشت. او از والدینش جدا شد تا پس از گذراندن آموزش‌های مورد نظر، به یکی از سربازان خبره‌ی دارک‌ساید تبدیل شود. یکی از مراحل آموزش، تربیت یک سگ بود. بین او و سگ به مرور زمان رابطه‌ی عمیقی شکل گرفت. در آخرین مرحله‌ی تمرین، از گرنی خواسته شد سگ خودش را بکشد اما او از چنین کاری سرباز زد و مربی‌اش را به قتل رساند.

وقتی دارک‌ساید از پرنی گودنس پرسید چرا سگ را نکشت، پاسخ داد سگ را به گونه‌ای تربیت کرده که همیشه فرمان دارک‌ساید را در اولویت قرار می‌دهد. در نتیجه، اگر او را می‌کشت، در واقع یکی از دارایی‌های باارزش اربابش را از بین برده بود. دارک‌ساید با شنیدن چنین جملاتی به سگ دستور داد به گرنی حمله کند. سگ هم این کار را انجام داد و نهایتا توسط گرنی کشته شد. دارک‌ساید که تحت تاثیر فرمانبرداری سگ قرار گرفته بود، وظیفه‌ی آموزش گروهی از سربازانش را به گرنی سپرد. گرنی از شستشوی مغزی و شکنجه برای آموزش سربازان استفاده می‌کند.

نخستین باری نیست که گرنی گودنس به دنیای لایو اکشن قدم می‌گذارد. او قبلا در فصل پایانی سریال Smallville حضور یافته بود. در ضمنف در حال حاضر مشخص نیست چه کسی نقش گرنی را در اسنایدر کات Justice League ایفا می‌کند.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا