شخصیت های ایرانی در بازی ها

۵ مورد از حضور شخصیت‌‌های ایرانی در بازی‌های ویدیویی معروف

ایرانیان در ویدیو گیم

وجود یک شخصیت ایرانی در بازی ها می‌تواند توجه بسیاری از کاربران را جلب خواهد کرد، با این حال آیا عنوانی را می‌شناسید که در آن یک NPC ایرانی وجود داشته باشد؟ (ترجیحا Prince of Persia و بازی‌های ایرانی مانند سفیر عشق را فاکتور بگیرید!)

بازی‌های ویدیویی داستان محور درست به مانند فیلم سینمایی هستند که روایت آن‌ها از یک زاویه دید دیگر بیان شده و افراد به صورت مستقیم با اتفاقات آن در ارتباط هستند. در این داستان نیز درست به مانند هر فیلم و سریال دیگری شخصیت‌هایی وجود دارند که به نمونه قابل کنترل آن کاراکتر اصلی و سایر آن‌ها را NPC می‌نامند. حال تصور کنید که یک بازی ساخته شده توسط استودیوهای آمریکایی یا بر فرض مثال فرانسوی، دارای یک شخصیت ایرانی باشد!

این اتفاق قاعدتا اصلا مورد عجیبی نیست، چراکه شخصیت ژاپنی، کره‌ای، ایتالیایی و عملا از هر ملیتی در دنیای بازی‌های ویدیویی ممکن است که حضور داشته باشد. اما باز هم وقتی که به عنوان یک ایرانی کاراکتر فارس‌زبان را در بازی‌ها پیدا می‌کنیم، توجه ما به سمت او جلب می‌شود. به همین منظور نیز در لیست زیر، ۵ مورد از حضور یک شخصیت ایرانی در بازی های ویدیویی را آورده‌ایم تا شاید با دیدن آن‌ها خاطره‌ای زنده شده یا اینکه با تجربه عناوین مورد نظر، یک کاراکتر ایرانی را در آن‌ها ملاقات کنید!

۵. اردشیر بلیک در بازی Final Fantasy 14

نام سری بازی فینال فانتزی یا همان Final Fantasy تقرییا دو دهه است که شنیده می‌شود و محبوبیت آن بین کاربران بسیار بالا رفته تا به یکی از فرنچایزهای پایه دنیای بازی‌های ویدیویی تبدیل شود. با این وجود در کشور ما این سری به اندازه‌ای که Call of Duty و Resident Evil محبوب هستند، چندان طرفداری ندارد و از همین جهت نیز اطلاعات افراد درباره آن پایین‌تر است. با این وجود اگر از دسته بازیکنانی هستید که به این مجموعه علاقه داشته و Final Fantasy 14 را بازی کرده باشید، احتمالا نام یک شخصیت ایرانی NPC در بازی به نام اردشیر بلیک (Ardashir Balyk) را شنیده‌اید.

این کاراکتر در واقع پسر یک تاجر است که در یکی از Quest های داخل بازی به نام Anima Weapons حضور دارد. این شخصیت در مرحله‌های مختلف بازی کار چندان خاصی انجام نمی‌دهد و توضیحات درباره او چنین است که این پسر به کیمیاگری و به عبارتی جادو علاقه دارد. با این وجود استعداد جادوگری چیزی نیست که در هرکسی وجود داشته باشد و از طرفی هم پدر او با ادامه این کار مخالف بوده و می‌خواهد که پسرش مثل خودش تاجر شده و راه و رسم خانواده را ادامه دهد. به هر حال کمی پیدا کردن یک شخصیت ایرانی در عنوانی که پر از شخصیت‌های ژاپنی است عجیب به نظر می‌رسد. عجیب‌تر از آن نیز رفتار پدر اردشیر است که به حق یک نمونه بارز ایرانی از این عضو خانواده را خاطرنشان می‌کند.

۴. آذر در بازی Assassin’s Creed: Valhalla (بسته الحاقی Wrath of The Druids)

سری بازی Assassin’s Creed امکان ندارد که بدون اشاره به ایران و فرقه قاتلین آن باشد! در واقع آنقدر این اشاره‌ها زیاد هستند که عملا همه حداقل برخی از آن‌ها را دیده‌ایم، اما داشتن شخصیت ایرانی در بازی، موضوعی است که سازندگان کمی نسبت به آن کوتاهی کرده‌اند. به جز عنوان Odyssey که در گزینه بعدی آن را توضیح خواهیم داد، در بسته الحاقی Assassin’s Creed: Valhalla نیز می‌بینیم که یک شخصیت ایرانی در بازی به نام آذر (Azar) وجود دارد.

آذر یک تاجر دوره‌گرد است که به ایرلند آمده و از طرفی شاید در اولین ملاقات فکر کنید که او یک پسر است! اما چنان که در اطلاعات بازی دیده می‌شود، او شخصیتی مؤنث بوده و مجبور است که برای هدایت یک کاروان، ظاهر خود را کمی متفاوت نشان دهد. همچنین چشم راست او در زمان کودکی و پس از کشته شدن پدر و مادرش آسیب دیده و به همین دلیل همیشه او را با چیزی که چشمش را می‌پوشاند در بازی خواهید دید.

۳. داریوش در بازی Assassin’s Creed Odyssey

داریوش که در بازی او را با نام Darius می‌بینیم، شخصیتی است که در داستان بازی Assassin’s Creed: Odyssey و بسته الحاقی جذاب آن به نام Legacy of The First Blade مشاهده می‌کنیم. در واقع در این بازی امپراطوری هخامنشی و کاراکترهای ایرانی بسیاری را می‌بینیم، اما مهم‌ترین شخصیت ایرانی در کل بازی های ویدیویی شاید همین داریوش باشد که بالاخره همانطور که باید و شاید پیشینه اساسین‌ها در ایران باستان را به تصویر می‌کشد.

البته اگر طرفدار درجه ۱ سری بازی Assassin’s Creed باشید، قاعدتا در عنوان Assassin’s Creed 2 یک مجسمه بزرگ به نام Darius را مشاهده کرده‌اید که در کنار الطایر و دیگر اساسین‌های بزرگ قرار دارد. این فرد به عنوان اولین اساسین استفاده کننده از تیغه مخفی یا همان Hidden Blade معرفی شده و در داستان Odyssey نیز خشایارشا را که یک پادشاه خوش‌گذران و ستمگر نشان داده شده به قتل می‌رساند.

۲. لیلا رحمانی در بازی Fallout 76

با سری Fallout ما شاهد برخی از بهترین عناوین حاضر در سبک نقش‌آفرینی بوده‌ایم که به ترتیب عدد تا بازی Fallout 4 عرضه شدند. با این حال پنجمین بازی با نام Fallout 76 عرضه شد و انتقادات بسیاری را هم به آن وارد کردند که می‌توان گفت برخی از آن‌ها واقعا به حق بودند! با این وجود برای طرفداران این فرنچایز، بازی Fallout 76 نیز داستان مهیج و جذاب خود را دارد که در آن یک شخصیت به نام Leyla Rahmani نیز حضور دارد.

در بسته الحاقی Steel Dawn که برای بازی Fallout 76 عرضه شده بود، لیلا رحمانی در نقش یک فرمانده حرفه‌ای ظاهر می‌شود که البته هویت ایرانی بودن او را کسی تایید نمی‌کند و در فایل‌ها هم چیزی در این مورد ذکر نشده است. اما حداقل وقتی که او نوشیدنی به دست گرفته و به فارسی می‌گوید «به سلامتی»، دیگر می‌توان مطمئن شد که او نیز از خودمان است!

۱. سمینه عبادی در بازی Horizon: Zero Dawn

برخلاف برخی از شخصیت‌های نام‌برده در این لیست، سمینه عبادی عملا نقش خاصی را در Horizon: Zero Dawn بازی نمی‌کند و تنها یک NPC دیجیتالی است که پیش‌تر در موسسه بین‌المللی حافظه اجتماعی بوده و در بخش Gaia Prime در نقشه بازی پیدا می‌شود. با این وجود نکته‌ای که درباره این شخصیت وجود دارد، این است که او در شهری به نام نیو تهران کار می‌کرده که ظاهرا آینده‌ای بر تهران حاضر در نظر گرفته شده و اسم آن نیز تغییر پیدا کرده که نشان دهنده پیشرفت تکنولوژی به صورت گسترده در آن است.

اما نظر شما درباره این کاراکترهای حاضر در دنیای بازی‌های ویدیویی چیست؟ آیا مورد دیگری را هم سراغ دارید که در یک عنوان ساخت شرکت‌های خارجی، نام یک شخصیت ایرانی در آن‌ها برده شود؟

3 2 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا