تست باتری آیفون

تست باتری آیفون 14 | بررسی دوام باتری خانواده آیفون ۱۴

باتری آیفون‌های جدید چقدر شارژ نگه می‌دارند؟

یکی از نگرانی‌هایی که معمولا کاربران برای گوشی‌های هوشمندشان دارند، عمر باتری است. در این مقاله قصد داریم به تست باتری آیفون 14، 14 پلاس، 14 پرو و 14 پرو مکس از جدیدترین محصولات اپل بپردازیم.

تست باتری آیفون های 14

اگر به وب‌سایت اپل یا سایر سایت‌ها مراجعه کنید، اطلاعاتی درباره‌ی میزان شارژدهی آیفون‌های مختلف ارایه شده است. بر أساس اطلاعات ارایه شده، آیفون 14 تا ۹۰ ساعت به طور معمول شارژ نگه می‌دارد. با این گوشی می‌توان ۱۹ ساعت و ۴۱ دقیقه مکالمه کرد، ۱۸ ساعت وبگردی و ۱۸ ساعت و ۲۸ دقیقه ویدیو تماشا کرد. آیفون 14 پلاس در حالت عادی ۱۰۲ ساعت (معادل ۴ روز و نیم) شارژ نگه می‌دارد. با این گوشی ۲۳ ساعت و ۳۸ دقیقه می‌توان مکالمه کرد، ۱۶ ساعت و ۲۰ دقیقه وبگردی و ۱۹ ساعت و ۲۳ دقیقه ویدیو تماشا کرد.

در بخش مشخصات آیفون 14 پرو میزان شارژ دهی را ۸۶ ساعت (معادل ۳ روز و نیم) اعلام شده، ۱۸ ساعت و ۵۲ دقیقه برای مکالمه، ۱۹ و ۵۵ دقیقه وبگردی و ۱۷ ساعت و ۱۸ دقیقه برای تماشای ویدیو شارژ نگه می‌دارد. اما زمان شارژدهی آیفون 14 پرو مکس به طور معمول ۱۲۱ ساعت (بیشتر از ۵ روز) است، برای مکالمه ۲۷ ساعت و ۲۳ دقیقه، وبگردی ۲۳ ساعت و ۳۹ دقیقه و پخش ویدیو ۲۴ ساعت و ۳۸ دقیقه اعلام شده است.

اما بر أساس آزمایش‌هایی که یوتیوبرها در زمینه تست باتری آیفون ها انجام دادند، آیفون 14 پلاس عملکرد بسیار خوبی را در سناریوی استفاده معمولی از خود نشان داد و به طور متوسط کمتر از ۲ درصد در هر شب از دست داد. در خارج از منزل، عملکرد عالی بود، به جز زمانی که از دوربین استفاده می‌شود. با این حال، هنگام آزمایش در حالت کالیبره شده، در همه موارد استفاده، عملکرد دستگاه بالاتر از حد متوسط بود، به خصوص هنگام پخش ویدیو.

وقتی نوبت به شارژ رسید، شارژر کوچک ۲۰ واتی ۲ ساعت و ۲۹ دقیقه طول کشید تا باتری ۴۳۲۳ میلی‌آمپر ساعتی را به طور کامل شارژ کند. اما با شارژر بی‌سیم ۲ ساعت و ۵۴ دقیقه طول کشید تا باتری شارژ شود که بیشتر از حد متوسط بود. اما در تست ‌هایی که در زمینه تست باتری توسط بلاگرها انجام شده، اگر با آیفون 14 پلاس فقط موسیقی پخش کنید، تا ۱۰۰ ساعت دوام می‌آورد که ۵ ساعت بیشتر از آیفون 14 پرو مکس است. وضعیت برای پخش ویدیو برعکس است، زیرا آیفون 14 پرو مکس تا ۲۹ ساعت دوام می‌آورد در حالی که آیفون 14 پلاس تا ۲۶ ساعت.

اگرچه، طبق مشخصات خود اپل، آیفون 14 پرو مکس تنها ۵ درصد نسبت به آیفون 14 پلاس در زمینه صوتی شارژ کمتری ارایه می‌دهد، با این حال در زمینه‌ی پخش ویدیو ۲۵ درصد طولانی‌تر شارژ نگه می‌دارد. البته مشخص نیست که چه چیزی باعث می‌شود اپل آیفون 14 پلاس را به‌عنوان «طولانی‌ترین عمر باتری» اعلام کرده است، با توجه به اینکه اعداد و ارقام خودش با این ادعا در تناقض است.

ادعای اپل از منظر فیزیک نیز منطقی نیست، زیرا باتری آیفون 14 پرو مکس فقط چند درصد کوچک‌تر از باتری پلاس است و تفاوت تراکم پیکسلی نمایشگر این دو گوشی 457 PPI در مقابل 460 PPI باعث نمی‌شود چنین تفاوت فاحشی در عمر باتری وجود داشته باشد. با این حال، آیفون 14 پرو مکس از نسل دوازدهم فناوری صفحه نمایش OLED سامسونگ بهره می‌برد. ساختار پلی‌سیلیکونی با دمای پایین و بهبود کارایی مواد دیود ساطع کننده نور، همراه با به‌روز‌رسانی صفحه نمایش می‌تواند تا یک هرتز کاهش یابد، در مقایسه با پنل نسل یازدهم آیفون 14 پلاس، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف باتری صورت می‌گیرد.

 

این واقعیت که اپل بالاترین میزان روشنایی را روی یک تلفن ۲۰۰۰ نیت برای مدل‌های آیفون 14 پرو ارایه کرده، همچنین استنباط می‌کند که این تلفن‌ها از جدیدترین فناوری OLED سامسونگ پشتیبانی می‌کنند، زیرا تفاوت‌ نسل‌های مختلف آیفون در روشنایی بالاتر و مصرف انرژی کمتر آشکار می‌شود. علاوه بر این، آیفون 14 پرو مکس دارای پردازنده A16 است که بر اساس ساختار معماری ۴ نانومتری TSMC ساخته شده است، در حالی که آيفون 14 پلاس روی پردازنده قدیمی‌تر ۵ نانومتری A15 با پنج هسته پردازشگر گرافیکی اجرا می‌شود. در اینجا افزایش مصرف انرژی از نسل ۵ نانومتری تا ۴ نانومتری حداکثر ۱۱ درصد است، بنابراین بخش عمده برتری عمر باتری 14 پرو مکس نسبت به 14 پلاس ناشی از فناوری نمایشگر بهتر است.

در تست‌های دیگر نیز آیفون 14 پلاس ۵ امتیاز کمتر از آیفون 14 پرو مکس می‌گیرد. به دلایلی، آیفون 14 پلاس در بسیاری از سناریوهای عمر باتری نمی‌تواند با آیفون 14 پرو مکس مطابقت داشته باشد. با کمال تعجب، مدل ارزان‌تر هنگام استفاده از ماژول GPS و همچنین موقع استفاده از دوربین یا برقراری تماس تلفنی، دوام بیشتری دارد. متأسفانه، شارژ مجدد آیفون 14 پلاس نیز کمی طول می‌کشد. این گوشی به ۲:۲۹ ساعت برای شارژ مجدد از طریق اتصال سیمی و ۲:۵۴ ساعت در صورت قرار دادن روی شارژر بی‌سیم نیاز دارد.

آیفون 14 پرو برای پخش موسیقی، ویدیو یا هنگام بازی زمان بیشتر شارژ نگه می‌دارد. بر اساس آزمایش‌ها، پردازنده A16 Bionic به‌خصوص به دلیل راندمان بهبود یافته، عملکرد بهتری دارد. در نهایت تست باتری آیفون 14، 14 پرو، 14 پلاس و 14 پرو مکس انجام شد نشان داد که تمام آزمایش‌های صورت گرفته از پخش صدا، مکالمه، ویدیو، بازی و وبگردی، آیفون 14 دقیقا ۹ ساعت و ۴۳ دقیقه به حالت اکتیو، ۱۶ ساعت حالت آماده‌باش و کل زمانی که باتری دوام آورد که به صفر رسید و خاموش شد، ۲۵ ساعت و ۴۳ دقیقه بود. این زمان‌ها برای آیفون پرو، به ترتیب ۹ ساعت و ۴۷ دقیقه در حالت فعال و ۲۷ ساعت و ۴۷ دقیقه طول کشید تا زمانی که خاموش شود. در این آزمایش تست باتری آیفون 14 پلاس و 14 پرو مکس هر دو به شکل مساوی، ۱۱ ساعت و ۳۸ دقیقه به حالت اکتیو و ۲۷ ساعت و ۳۸ دقیقه طول کشید که شارژ دستگاه به شکل کامل به اتمام برسد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا