تست مقاومت آیفون 14 پرو مکس در مقابل گلکسی اس 22 اولترا

تست مقاومت آیفون 14 پرو مکس در مقابل گلکسی اس ۲۲ اولترا

کدام گوشی مقاوم‌تر است؟

پس از عرضه‌ی گوشی‌های پرچمدار، برخی یوتیوبرها اقدام به آزمایش‌هایی برای بررسی سرسختی این دستگاه‌ها می‌کنند. در این مقاله شاهد تست مقاومت آیفون 14 پرو مکس در مقابل گلکسی اس ۲۲ اولترا هستیم. 

همه گوشی‌های هوشمند شکننده هستند و آیفون 14 پرو مکس و نیز گلکسی S22 اولترا مطلقاً از این قاعده مستثنی نیستند. اما جدیدترین گوشی اپل و سامسونگ چقدر بادوامند؟ این موضوع اجتناب‌ناپذیر است که گوشی‌های هوشمند با بدنه‌ی شیشه‌ای، هیچ کدام بدون آسیب از تست سقوط سربلند بیرون نمی‌آیند. به خصوص زمانی که هر دو دستگاه را از ارتفاع تقریباً یک و نیم متری روی بتن پرتاب کنید. سوال این است که در تست مقاومت آیفون 14 پرو مکس در مقابل سامسونگ گلکسی اس 22 اولترا، کدام بادوام‌تر هستند. روی کاغذ، آیفون 14 پرو مکس نسبت به S22 Ultra برتری دارد چراکه حاشیه‌ی دستگاه از فولاد بسیار مقاوم ساخته شده است.

علاوه بر این، بخش جلویی آیفون 14 پرو مکس دارای محافظ سرامیکی و نسخه انحصاری گوریلا گلس است و بنابر ادعای اپل سخت‌ترین شیشه برای گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود. این محافظ از زمان عرضه آیفون 12 روی گوشی‌های اپل قرار گرفته و ظاهرا حالا که به آیفون ۱۴ رسیده، مقاوم‌تر شده است. البته گلکسی اس 22 اولترا نیز به لحاظ متریالی که در ساخت آن به کار برده شده، دستگاهی مقاوم است چرا که بخش جلویی و پشت دستگاه با شیشه گوریلا گلس ویکتوس پلاس پوشانده شده است.

باید به این موضوع اشاره کنیم که این مدل آزمایش‌ها معمولا با خشونت همراه است و گوشی‌های پرچمداری که همیشه داخل قاب‌های ضد ضربه و مقاوم نگهداری می‌کنیم که مبادا آسیب ببینند، در این تست‌ها تحت انواع آزمایش‌ها قرار می‌گیرند تا مقاومت و آسیب‌پذیری آن در برابر گوشی‌های هوشمند رقیب و نسل‌های قبل بررسی شود.

در این مقاله آیفون 14 پرو مکس و گلکسی اس 22 اولترا مورد بررسی قرار می‌گیرند تا ببینیم کدام یک بادوام‌تر است. هر دو گوشی هوشمند دارای بدنه شیشه‌ای هستند، یعنی علاوه بر نمایشگر، بخش پشتی گوشی هم از جنس شیشه ساخته شده است. سامسونگ گلکسی اس 22 اولترا را به گوریلا گلس Victus+ مجهز کرده و اپل از فناوری سپر سرامیکی برای بخش نمایشگر و از شیشه گوریلا گلس در پشت استفاده کرده که بر أساس گزارش اپل از فرآیند دو یونی استفاده می‌کند.

البته هر دو گوشی تفاوت‌های دیگری در طراحی دارند؛ از جمله قاب فولادی ضد زنگ و لبه صاف برای آیفون 14 پرو مکس و آلومینیوم و طراحی شیشه‌ای منحنی برای گلکسی اس 22 اولترا، اما به هر حال شیشه هر دو گوشی در هر تست سقوط آسیب می‌بیند.

تست اول مقاومت سقوط از پشت هر دو دستگاه مورد بررسی قرار گرفت که در آیفون 14 پرو مکس شکستگی بیشتری نسبت به S22 Ultra با تعداد بیشتری ترک و آسیب دیدگی لنز دوربین به‌وجود آمد و بیشتر آسیب‌دیدگی مربوط به گلکسی اس ۲۲ اولترا مربوط به لبه‌ی کناری سمت چپ دستگاه بود، اما هر دو دستگاه پس از سقوط دچار مشکل عملکردی نشدند و نمایشگرها آسیبی ندیدند. در تست سقوط از گوشه، هر دو فریم دچار خراشیدگی شدند و ضربه‌های مشهودتری در آیفون ۱۴ پرو مکس مشاهده شد. به طوری که حتی قسمت‌هایی از پشت شیشه‌ای هم دچار شکستگی شد.

در تست افتادن نمایشگر از جلو، هر دو صفحه‌نمایش شکستند، اما آیفون 14 پرو مکس دارای ترک‌خوردگی محدود به یک گوشه بالای دستگاه بود، در حالی که کل صفحه‌نمایش گلکسی S22 اولترا ترک خورد. اما در بخش عملکردی این گلکسی اس ۲۲ اولترا بود که حسگر اثر انگشت کار نکرد، اما با اینکه گوشه‌ی بالایی آیفون ضربه خورده و ترک برداشته بود، هم حسگر تشخیص چهره به خوبی کار کرد و هم حسگر اثر انگشت. بر این اساس از لحاظ فنی، در تست مقاومت نمایشگر آیفون 14 پرو مکس “برنده” شد، اما با توجه به آسیب دیدگی همچنان نیاز به تعمیر نمایشگر دارد.

با همه تفاسیر می‌توان به این نتیجه رسید که شیشه قطعا دچار شکستگی می‌شود و هیچ سازنده‌ی گوشی هوشمندی تاکنون موفق به توسعه فناوری شیشه نشکن نشده است. در تست مقاومت آیفون 14 پرو مکس، لنزهای دوربین دچار شکستگی شد که می‌تواند به این دلیل باشد که آیفون دارای دوربین‌هایی هستند که بیشتر بیرون زده‌اند.

آزمایش‌های سقوط گوشی‌ نشان می‌دهند که داشتن AppleCare+ برای مدل‌های آیفون 14 به همراه یک قاب، بسیار مهم است، اما شایان ذکر است که امسال، اپل قابلیت تعمیر را برای مدل‌های استاندارد آیفون 14 بهبود بخشیده است. اکنون گزینه‌ای برای باز کردن آیفون 14 از پشت وجود دارد، به علاوه نمایشگر دارای اتصالات کمتری است که تعویض شیشه در بخش پشت و جلو را آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند. اما متأسفانه در مورد مدل‌های آیفون 14 پرو این امکان وجود ندارد و تعمیر این دستگاه دشوارتر است.

3.5 2 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا