بررسی بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare

بازی Call of Duty: Modern Warfare نوسازی بخش چندنفره‌ی این سری را هدف گرفته است

لحظه‌شماری برای تجربه‌ی یک جنگ تمام عیار

بازی Call of Duty: Modern Warfare نوسازی بخش چندنفره‌ی این سری را هدف گرفته است Masoudezt ۰ ۲۸ مهر ۱۳۹۸

سری بازی‌های Call of Duty از آن دسته بازی‌هایی هستند که قطعا تمامی علاقه‌مندان به سبک شوتر اول‌شخص با آن‌ها خاطرات بسیار خوبی دارند. نسخه جدید این سری، تحت عنوان Modern Warfare به‌زودی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. در این مطلب به بررسی بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare خواهیم پرداخت.

اولین نسخه سری Call of Duty در سال ۲۰۰۳ منتشر شده و از آن زمان تاکنون، تنها سال ۲۰۰۴ بود که در آن نسخه جدیدی از این سری محبوب به بیرون راه نیافت. در آن زمان، استودیو اینفینیتی وارد، مسئولیت طراحی و توسعه آنچه از یک اثر جنگ جهانی دوم می‌توان انتظار داشت را برعهده گرفته بود.با گذشت زمان، شرایط هم تغییر کرد و استودیو تری‌آرک در سال‌های مشخصی، به طراحی و ساخت نسخه‌هایی در این سری پرداخت؛ همچنین استودیو اسلج‌همر هم مدتی بعد در سال ۲۰۱۱، در ساخت آثار این سری محبوب شرکت کرد. حاصل این زحمات از سال 2003 تاکنون، 16 عنوان اصلی در سری Call of Duty  بوده است.

در عنوان جدید منتشر شده در سری Call of Duty، شاهد ایجاد تغییراتی در حال و هوای کلی سری بودیم. بازی جدید، تحت عنوان Call of Duty: Modern Warfare منتشر شد و در واقع، تجسمی دوباره از سه‌گانه محبوب Modern Warfare بوده و خاطرات ماندگار آن را دوباره در دل هواداران زنده کرده است.به‌طور کلی، در عنوان جدید، از بخش داستانی تا بخش چندنفره، همگی دستخوش تغییراتی اساسی شده‌اند. هم‌اکنون، شما می‌توانید در بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare به صورت ۲ به ۲ تا ۲۰ به ۲۰ رقابت کنید. علاوه‌بر این موارد، بخش Spec Ops هم دوباره به سری بازگشته است، اما اینفینیتی وارد در این مورد اطلاعات بیشتری به مخاطبان خود نداده است. تمامی موارد ذکر شده، توسط موتور گرافیکی جدید و ناشناخته‌ای طراحی شده است که با کارت گرافیک‌های قدرتمندتری سازگار بوده و به خوبی، احساس قرار گرفتن در شرایط بازی را به بازیکن منتقل می‌کنند؛ در واقع، در طول بازی شخصیت شما حرکاتی طبیعی و آهسته‌تری داشته و دیگر خبری از راه رفتن روی دیوار نیست.

گرافیک بازی به‌شدت واقع‌گرایانه است

در رویدادی که در این هفته با موضوع بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare برگزار شد، کارگردان انیمیشن بازی، Mark Grigsby و کارگردان طراحی بخش چندنفره‌ی آن، Geoffrey Smith در مورد آینده این عنوان با قاطعیت و امید زیادی صحبت کردند. باتوجه به اینکه امروزه، پشتیبانی از سرویس آنلاین بازی‌های ویدیویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در مورد سری بازی‌هایی که به صورت سالانه منتشر می‌شوند همیشه این سوال مطرح خواهد شد: آیا پس از گذشت یک سال از عرضه‌ی بازی، پشتیبانی از این نسخه همچنان ادامه خواهد داشت؟ با توجه به اینکه در این ژانر عناوین متنوع و زیادی ساخته می‌شود، آیا این عنوان می‌تواند تا معرفی نسخه جدید و یا پس از آن، همچنان پرمخاطب و محبوب باقی بماند؟

پاسخ مارک گریکسبی و جفری اسمیت به این سوال، به گونه‌ای مبهم و بی‌نتیجه بود:

بنده فکر می‌کنم این سوال گسترده‌تر از آن چیزی است که من در این جایگاه بتوانم به آن پاسخ بدهم، اما اینکه نسخه جدید، به‌عنوان اثری بزرگ یاد شود چیز بسیار خوبی است.

اسمیت در ادامه صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که اینفینیتی وارد برنامه ریزی بسیار خوبی برای پشتیبانی پس از عرضه Modern Warfare دارد؛ همچنین باتوجه به اینکه خبری از سیزن‌پس در برنامه‌های پس از عرضه نخواهد بود، تمامی نقشه‌ها و محتویاتی که قرار است به بازی افزوده شود، به صورت رایگان در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت. استودیو سازنده این بازی، هنوز در مورد پرداخت‌های درون برنامه و اینکه در چه بخش‌هایی از بازی وجود دارند صحبتی نکرده است؛ همچنین عدم وجود سیزن‌پس و بسته‌هایی که به وسیله آن‌ها، بازیکنان با پرداخت پول می‌توانند نسبت به سایرین برتری پیدا کنند، یکی از عوامل مهمی است که دوستداران سری Call of Duty  را برای تجربه بخش چندنفره Modern Warfare به‌شدت علاقه‌مند کرده است.

بازسازی اسلحه‌ها و نقشه‌ها

در طول روند ساخت Call of Duty: Modern Warfare ، گریکسبی به عنوان کارگردان انیمیشن این عنوان تمرکز خود را روی بازسازی کامل سلاح‌ها از ابتدا قرار داده بود؛ این بازسازی از صدای اسلحه تا نحوه‌ی حرکت آن و سر بازیکن در طول بازی را شامل می‌شود. نتیجه بازسازی و طراحی دوباره این است که بازیکن، میزان وزن سلاحی که در دست دارد را به‌ خوبی احساس خواهد کرد. گریکسبی در این زمینه گفت:

هنگامی که ما پروژه را شروع کردیم، قانون اول این بود که تفاوت‌های بارز میان سلاح‌های مختلف بازی به‌خوبی نشان داده شوند. ما سعی داشتیم تا بازیکن بتواند باتوجه به نحوه در دست گرفتن، تفاوت وزن سلاح‌های سبک تا موارد سنگین‌تر مانند اسلحه‌های دسته‌بندی LMG را به خوبی حس کند. در واقع تلاش ما در این راستا بود که هریک از سلاح‌های بازی، دقیقا احساسی مانند نمونه واقعی خود در بازیکن ایجاد کنند.

در نسخه‌ی جدید سری Call of Duty، ساختار طراحی نقشه‌ها هم دستخوش تغییراتی شده و از حالت همیشگی خود خارج شده است. بازی Modern Warfare دارای محیط‌هایی کوچک برای نبرد ۲ به ۲ (مانند نقشه‌ی Gunfight) بوده و در کنار آن، نقشه‌هایی بزرگ برای نبرد ۱۰ به ۱۰ و ۲۰ به ۲۰ و یا حتی جنگ میان ۱۰۰ بازیکن با یکدیگر در حالت جدید Ground War هم وجود دارند.

 

حالت‌های مهیجی در بخش چندنفره قرار داده شده‌اند

در نقشه‌های بازی، فضاهای مختلفی برای استفاده در نبرد‌ها وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید در یک قطار متروکه پنهان شده و از آن نقطه، دشمنان خود را یکی پس از دیگری از بین ببرید. همچنین شما می‌توانید در ها را کمی باز کرده و از لای در به فضای آن‌طرف سرک بکشید، نارنجک پرتاب کنید یا حتی درهای پست سر خود را ببندید. بازی دارای سه‌حالت اصلی تک‌نفره، چندنفره و حالت کوآپ Special Ops (حالتی چندنفره که در آن بازیکنان به‌جای قرار گرفتن در مقابل یکدیگر، در کنارهم بوده و باید باهمکاری مراحل را پشت سر بگذارند) که با پیش‌ رفتن در هر کدام از این حالت‌ها، ویژگی‌ها و سلاح‌های متفاوتی برای شما باز خواهد شد. اسمیت تفاوت سیستم سلاح‌ها را این‌گونه توضیح داد:

در نسخه‌های گذشته، تفاوت اندکی میان سلاح‌ها وجود داشت؛ هنگامی که شما در حالت تک‌نفره از یک اسلحه‌ استفاده می‌کردید، در سایر حالات بازی هم دقیقا همان سلاح با همان ویژگی‌ها در دست شما قرار می‌گرفت.در جدیدترین نسخه‌ی سری Call of Duty، در صورتی که می‌خواهید یکی از اسلحه‌های خود را ارتقا دهید، اما هنوز در رقابت با سایر بازیکنان در بخش آنلاین ضعف دارید، می‌توانید به بخش Spec Ops درفته و در آنجا، لوازم جانبی سلاح مورد نظر را به دست آورید.

براساس گفته‌های اسمیت و گریگسبی، تعداد نقشه‌های موجود در عنوان Modern Warfare همچنان درحال افزایش است. بیشتر نقشه‌های این اثر در اندازه‌ی استاندارد طراحی شده‌اند؛ این نقشه‌ها تحت عنوان تاکتیکال در بازی نامیده شده و نبردهای ۶ به ۶ در آن‌ها صورت خواهد گرفت. علاوه بر نقشه‌های استاندارد، در بخش چندنفره بازی Call of Duty: Modern Warfare به تعداد کافی نقشه‌های بزرگ برای نبرد‌های شلوغ و سنگین و نقشه‌های کوچک برای رقابت‌هایی با تعداد نفرات کمتر قرار داده شده است. همچنین هنگامی که از اسمیت در مورد پتانسیل بخش بتل‌ رویال پرسیده شد، این‌گونه پاسخ داد:

قطعا موتور بازی‌سازی ما توانایی طراحی چنین محیط‌های بزرگی برای اجرای حالت بتل‌ رویال را دارد، اما در اینجا صحبت از بخش چندنفره مطرح است. آیا شما دوست دارید چنین حالتی را در بازی خود داشته باشید؟

او در ادامه‌ی سخنان خود در مورد نقشه‌های بازی گفت:

نقشه‌های نبرد از چیزی که هم‌اکنون نمایش داده شد [در رویداد معرفی بازی] بیشتر و وسیع‌تر خواهد بود. در واقع، هم‌اکنون این نقشه‌ها در دست ساخت بوده و بنا به‌ دلایلی آماده‌ی پیاده‌سازی نیستند.

حالت جدیدی به نام Realism

در نسخه‌ی جدید سری Call of Duty حالت سخت بازی دست‌خوش تغییراتی شده است به شکلی که در درجه‌های سخت‌تر بازی حالتی وجود دارد که در آن، بازیکن بدون HUD (تمامی اطلاعات اضافه‌ای که در طول بازی، برای بازیکن روی صفحه نمایش داده می‌شوند؛ مانند میزان سلامتی، خشاب اسلحه و…) باید داستان را پیش ببرد. اسمیت نام این حالت را Realism Mode یا حالت واقع‌گرایانه گذاشته است. همچنین او در این زمینه اضافه کرد:

طراحی و ایده این حالت از یک باگ شروع شد. -هنگام تست بازی- در یکی از روزها، HUD در صفحه نمایش داده نمی‌شد و از آنجایی که این عنوان از لحاظ بصری طراحی فوق‌العاده‌ای داشته است، همه از دیدن این منظره شگفت‌زده شدند. به‌ طور کلی هنگامی که HUD در اختیار شما قرار دارد، آن ابهام لازم در نبرد را نخواهید داشت. زمانی که بدون HUD در بازی پیش می‌روید، نمی‌توانید به‌ سادگی و در لحظه تشخیص دهید که آیا دشمنتان از بین رفته است یا خیر؛ همین مسئله، شکی را در شما به‌وجود می‌آورد که آیا مسیر خود را ادامه دهید یا خیر. بنده فکر می‌کنم در هر زمینه‌ای این ابهام به هیجان بازی اضافه می‌کند. ما همچنان در حال بررسی برای رشد و بهبود این حالت و ارائه‌ی راه‌ حل‌های مختلف برای رفع مشکلات احتمالی در این زمینه هستیم.

در نسخه‌ای از بازی که در رویداد معرفی آن به‌ نمایش گذاشته شده بود، این حالت از بازی با قابلیت دید در شب ترکیب شده بود. دید در شب هم یکی دیگر از حالت‌های جدید بازی Call of Duty: Modern Warfare است که به‌کمک آن می‌توانید در تاریکی محض بجنگید، مناطقی که تنها منبع روشنایی در آن‌ها نوری است که از داخل خانه‌ها یا چراغ‌های خیابان ساطع می‌شود. همچنین در بعضی از نقشه‌ها، دکمه‌ی خاموش کردن چراغ وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید چراغ‌های یک اتاق را خاموش کرده و به کمک دید در شب برای دشمنانتان کمین کنید. عینک دید در شب، محیط‌های تاریک را کاملا برایتان روشن می‌کند. دقت داشته باشید، هنگامی که در یک محیط تاریک، به وسیله اسلحه‌ی خود نشانه‌گیری می‌کنید (زاویه‌ی دیدتان در حالت نشانه‌گیری قرار می‌گیرد)، نور لیزری روی اسلحه ظاهر می‌شود که دشمنتان به کمک آن می‌تواند موقعیت شما را شناسایی کند. اسمیت در مورد قابلیت دید در شب گفت:

در Call of Duty 4 یک نسخه‌ی ضعیف از دید در شب را پیاده‌‌سازی کرده بودیم، اما شهامت طراحی نقشه‌های تاریک برای استفاده از آن را نداشتیم؛ چون در صورت استفاده، محیط یا کاملا سبز می‌شد یا وضوح بسیار ضعیفی داشت. خوشبختانه تیم طراحی بخش تک‌نفره‌ی بازی، وقت بسیار زیادی روی استفاده از عینک دید در شب در داستان بازی صرف کرده و در نهایت، تجربه‌ی جذابی را در این زمینه برای بازیکنان آماده کرده است. برای آماده‌ شدن این بخش، تست‌های مختلفی تاکنون روی آن اعمال شده‌اند؛ به عنوان مثال ما در نقشه‌های تاریک بازی، در نقشه دور می‌زدیم یا شروع به تعقیب یکدیگر می‌کردیم تا مشکلات بازی هنگام استفاده از این حالت را پیدا کنیم.

 

به‌ نظر می‌رسد، عنوان Call of Duty: Modern Warfare مخصوص افرادی ساخته شده‌ که لذت و هیجان نبرد در سری Modern Warfare را در میان ربات‌ها، پرواز شخصیت‌ها و… گم کرده‌اند. تیم طراحی این بازی تلاش کرده است تا هم بخش داستانی بازی را غنی و باکیفیت در آورد و هم بخش چندنفره‌ای پرهیجان و جذاب بسازد. گریگسبی در این زمینه گفت:

قطعا دوست دارم بازیکنان هم این مسئله را حس کنند که بازی Call of Duty: Modern Warfare  بهترین گیم‌پلی و طراحی اسلحه را در میان تمامی بازی‌های تاکنون ساخته شده و نه فقط بازی‌های شوتر دارد. دوست دارم بازیکنان این مسئله را حس کنند که ما تکالیف خود را به خوبی انجام داده ایم و هم‌اکنون پس از تحقیقات خود واقعی‌ترین احساس را در زمینه انیمیشن‌ها، افکت‌ها، صدا و هنر طراحی به‌ وجود آورده‌ایم.

اسمیت در ادامه اضافه کرد:

به‌نظر من این که بگوییم هدف از ساختن این عنوان، طراحی بهترین نسخه Modern Warfare بوده‌، چیز مشخص و واضحی است، زیرا این مسئله در مورد تمامی عناوینی که ساخته می‌شود صدق می‌کند و می‌خواهید بهترین عنوانی باشد که روی آن کار کرده‌اید. این عنوان بهترین بازی است که تاکنون ساخته شده و بازیکنان هم به این نتیجه خواهند رسید.

بازی Call of Duty: Modern Warfare در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۸ (مصادف با ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹) برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

 
 
0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا