قسمت اول سریال خاندان اژدها - House of The Dragon

موشکافی قسمت اول سریال خاندان اژدها – House of The Dragon

از زخم پادشاه تا شباهت‌های رینیرا و دنریس تارگرین

قسمت اول سریال خاندان اژدهاHouse of The Dragon به تازگی منتشر شده و چنان که به نظر می‌رسد،‌ جزئیات بسیاری در آن وجود دارد.

پس از مدت‌ها انتظار، سریال House of The Dragon که جدیدترین اثر اقتباسی از رمان‌های مارتین است منتشر شد و اینطور که به نظر می‌رسد، با همان قسمت اول هم به خوبی موفق شده تا نظر بسیاری از طرفداران قدیمی و جدید Game of Thrones را به خود جلب کند.

در سریال خاندان اژدها، داستان حدود ۲۰۰ سال پیش از وقایع داستان بازی تاج و تخت روایت می‌شود و این یعنی در دورانی هستیم که خاندان تارگرین (Targaryen)، کنترل قلمرو وستروس (Westeros) را به دست داشته و بر آن حکومت می‌کنند.

با این وجود، این سریال برخلاف گیم اف ترونز که داستان بخش‌های بسیاری از فصل‌های آخر را از کتاب‌های مارتین جدا کرد، اینبار کاملا براساس ایده‌پردازی‌ها و کتاب‌هایی از جمله رمان آتش و خون (Fire And Blood) است که روایت جنگ داخلی خاندان تارگرین را بازگو می‌کرد. به همین دلیل نیز انتظار می‌رود که باز هم در این سری جدید، شاهد داستانی فوق‌العاده هیجان‌انگیز باشیم که طی چند فصل، به خوبی انتظارات طرفداران سریال بازی تاج و تخت را برآورده می‌کند.

با این وجود جهانی و داستانی که زاده ذهن خلاق مارتین باشد، قاعدتا جزئیات فوق‌العاده جالبی را خواهد داشت که اگر از قالب نوشته جدا شده و به تصویر کشیده شود، ممکن است برخی از آن‌ها را بدون دقت کافی از دست بدهید! به همین دلیل نیز در این مطلب قصد داریم تا برخی از جزئیات قسمت اول سریال خاندان اژدها را بررسی کرده و نکاتی که شاید هنگام تماشا به آن‌ها دقت نکرده بودید را دریابیم.

– تفاوت پیشینه انتخاب جانشین شاه جاهیریس

جاهیریس (Jaehaerys) اسم پادشاهی است که حدود ۶۰ سال بر قلمرو وستروس حکمرانی کرد و در این دوران، همه چیز در شکوه و زیبایی قرار داشت؛ خاندان تارگرین و همچنین سایر لوردهای ساکن در وستروس همگی از صلح و آرامش به دست آمده راضی بودند، تا اینکه بالاخره جریان انتخاب ولیعهد و به عبارتی جانشین جاهیریس به میان آمد و در نتیجه، جنگی رخ داد.

با این وجود برای اینکه جلوی چنین جنگی گرفته شده و آتش آن قلمرو را به خاک و خون نکشد، جاهیریس باید جانشین خود را انتخاب می‌کرد و این کار بالاخره انجام شد؛‌ اقدامی که در همان صحنه‌های ابتدایی سریال می‌بینیم و ویسریس (Viserys) که از بستگان شاه بوده به مقام جانشینی انتخاب می‌شود، چراکه پسر پادشاه فوت شده بود. این در حالی است که در سریال خاندان اژدها این انتخاب بین ویسریس و رنیریس (Rhaenerys)، زنی که نوه جاهیریس بود انجام شد، اما در حقیقت در کتاب آتش و خون نوشته شده که این انتخاب بین انیس (Aenys)، فرزند رنریس و ویسریس انجام شده بود.

البته در نظر داشته باشید که تاریخ خاندان تارگرین‌ها در کتاب آتش و خون از دید یک مورخ نگارش شده و همین موضوع نشان می‌دهد که احتمال متفاوت بودن وقایع آن وجود دارد. این در حالی است که سریال هم به همین شکل نمایش داده می‌شود و شاید اتفاقات آن متفاوت باشند.

– دیمن راه‌های مخفی به قصر بلد بود که هیچکس از آن خبر نداشت!

در قسمت اول سریال خاندان اژدها ما با شخصیتی به نام دیمن (Daemon) آشنا می‌شویم؛ کسی که برادر شاه ویسریس است و ظاهرا اخلاق بسیار تندی دارد. او یک جنگجو است که مبارزه کردن را تنها راه برای رفع مشکلات خود می‌بیند.

با این وجود، ۹ سال پس از پادشاهی ویسریس ظاهرا هنوز هم مسئله انتخاب ولیعهد یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که او با آن دست و پنجه نرم و می‌کند و به نظر می‌رسد که تلاش‌های بسیار زیادی را هم برای داشتن فرزند پسر انجام داده و تعدادی از نوزادان خود را هم سر همین ماجرا از دست داده است!

با این وجود، همسر ویسریس باردار است و او خواب دیده که این بچه پسر خواهد بود؛ اگر سریال گیم اف ترونز یا همان بازی تاج و تخت را دیده باشید، قاعدتا می‌دانید که خواب تارگرین‌ها احتمال بسیار بالایی برای به واقعیت پیوستن دارد و جالب است که همین اتفاق در سریال House of The Dragon هم می‌افتد. این یعنی فرزند ویسریس پسر است، اما در همان دقایق اول زاده شدن به دلیل ضعف جان می‌دهد.

به همین دلیل نیز ویسریس سعی می‌کند تا پس از این اتفاق آشوبی که برای این ماجرا به پا شده را برای انتخاب ولیعهد رفع کند، در حالی که می‌بینیم دیمن به حرف‌های لوردها و همچنین برادرش در خفا گوش می‌دهد. دیمن پیش‌تر موفق شده بود تا بدون اینکه کسی متوجه شود به اتاق تخت آهنین برود و حال می‌بینیم که او می‌تواند سخنان محرمانه بین لوردهای قلمرو را به راحتی گوش کند! این یعنی دیمن حتما درباره نقشه قلعه به خوبی اطلاعات دارد و حتی ممکن است خود ویسریس هم چنین جزئیاتی را از راه‌های مخفی قلعه نداشته باشد.

– زخم چپ و ناتوان بودن ویسریس

یکی از جزئیات فوق‌العاده مهمی که در همان قسمت اول سریال خاندان اژدها مشاهده می‌شود و احتمالا طرفداران سریال بازی تاج و تخت هم به شدت منتظر دیدن آن بودند، تخت آهنین است. در حقیقت تخت آهنین مکانی است که حکمران ۷ قلمرو روی آن می‌نشیند و نماد قدرت بالای او خواهد بود. با این وجود، درباره شاه ویسریس مشکلی وجود دارد که عملا قدرت او را زیر سوال خواهد برد.

کسی که روی تخت آهنین می‌نشیند، باید بداند که این جایگاه عملا خطرناک‌ترین جایی است که یک فرد می‌تواند در آن قرار داشته باشد و هر لحظه احتمال هرگونه تهدیدی وجود خواهد داشت. اما به جز تهدیدهای خارجی، تخت آهنین نماد قدرتی است که باید کنترل شود؛ به نحوی که اگر حکمران با نشستن روی آن روال کار را به دست نگیرد و از پس قدرت بالای آن برنیاید، این نشانه ضعف او خواهد بود و به زودی برکنار خواهد شد.

در قسمت اول سریال House of The Dragon ما می‌بینیم که ویسریس روی این تخت می‌نشیند و ظاهرا از سمت چپ زخمی پشت او ایجاد شده که ناشی از تکیه دادن به تخت آهنین است. این در حالی است که زخم خوردن از تخت آهنین، به باور لوردهای این قلمرو به معنای ضعف شاه بوده و عملا یعنی تخت آهنین او را پس زده است. همچنین در سکانس‌های پایانی این قسمت، باز هم ویسریس از سمت چپ (دستش) بریده می‌شود و خون می‌آید. این در حالی است که اگر به خوبی نحوه نشستن دیمن روی تخت را دیده باشید، او همیشه از سمت راست روی تخت تکیه می‌کرد و دستش را روی تکیه راست قرار می‌داد.

این موضوع نشان می‌دهد که دیمن گرچه اخلاق تند و قوانین سختی را دنبال می‌کند، اما برای شاه شدن قدرت کافی را داشته و حتی بهتر از ویسریس می‌تواند اوضاع را کنترل کند؛ حتی اگر این کار به کشتن افراد بی‌شماری ختم شود!

– ملکه نایمرا کیست؟

در سکانسی از همان صحنه‌های ابتدایی قسمت اول سریال خاندان اژدها ما می‌بینیم که شاهزاده رینیرا (Rhaenyra) تارگرین به همراه دوستش الیسنت های تاور (Alicent Hightower) در باغی پر از برگ‌های قرمز نشسته‌اند و درباره وضعیت ولیعهد آینده صحبت می‌کنند. سپس می‌بینیم که الیسنت درباره ولیعهدی به نام نایمریا (Nymeria) صحبت می‌کند که با وجود زن بودن، ارتش روینار (Rhoynar) را به دست گرفته بوده است.

در واقع انتخاب ولیعهد دختر و زن موردی بود که در آن زمان هرگز لوردهای قلمروهای مختلف با آن کنار نیامده و چنین اقدامی را نمی‌پذیرفتند. اما شاهزاده نایمرا کسی بود که با شجاعت توانست این کار را انجام بدهد و حکومت دورن (Dorne) را به دست بگیرد؛ جایی که نهایتا با مورس مارتل (Mors Martell) ازدواج کرد و حدود دو دهه حکمرانی کرد.

این داستان در واقع بیننده را برای انتخاب رنیرا تارگرین در صحنه‌های پایانی قسمت اول، به عنوان ولیعهد حکمران بعدی وستروس آماده می‌کند و هنگامی که رنیرا صفحه مربوط به پیشنیه نایمرا را از کتاب جدا می‌کند، نشان می‌دهد که برای این کار کاملا آماده است.

– زین خاص برای اژدها

قسمت اول سریال خاندان اژدها - House of The Dragon

یکی از مواردی که در قسمت خاندان اژدها همان اول کار دیده می‌شود، اژدها و اژدهاسواری افراد است! این یعنی برخلاف بازی تاج و تخت، در سریال House of The Dragon نیازی نیست تا چند فصل صبر کنیم تا یک اژدها ببینیم. با این وجود، نکته‌ای که وجود دارد این است که تارگرین‌های این دوره از زین‌های خاصی برای سوار شدن روی اژدها استفاده می‌کنند،‌ در حالی که دنریس (Daenerys) در سریال Game of Thrones هرگز از چنین ابزاری برای راحت کنترل کردن و نشستن پشت اژدها استفاده نمی‌کرد.

– دارک سیستر

همانطور که اشاره شد، دیمن یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین شخصیت‌هایی است که در همان قسمت اول سریال خاندان اژدها قدرت‌نمایی او را می‌بینیم و بیشتر با شخصیتش آشنا می‌شویم. با این وجود، جالب است بدانید که او از شمشیری استفاده می‌کند که پیش‌تر دست خواهر ایگان فاتح (Aegon)، ویسنیا (Visenya) بوده و دارک سیستر (Dark Sister) نام دارد. این در حالی است که شمشیر خود ایگان، یعنی بلک فایر (Blackfyre) دست شاه ویسریس دیده می‌شود.

– بدون اژدها ما فرقی با انسان‌های عادی نداریم!

یکی از کلیدی‌ترین مواردی که در همان قسمت اول خاندان اژدها به آن اشاره می‌شود، این است که رینیرا تارگرین شباهت‌های بسیاری را با دنریس از سریال گیم اف ترونز دارد؛ با این تفاوت که شاید هوش بالاتری داشته و از همان سن پایین، به امور حکمرانی وارد می‌شود.

با این وجود،‌ اگر به دنبال یک وجه تشبیه فوق‌العاده خوب بین این دو شخصیت باشید، بهتر است به این دیالوگ که «بدون اژدها ما هم انسان‌های عادی هستیم و فرقی با دیگران نداریم» دقت کنید. این جمله را رنیرا به پدرش ویسریس هنگامی که به عنوان ولیعهد انتخاب شده بود در خلوت می‌گوید و پیش‌تر در فصل ششم سریال گیم اف ترونز، آن را از زبان دنریس که آن را به جان اسنو (Jon Snow) می‌گفت شنیده بودیم!

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا