حقایق سریال بازی تاج و تخت

۹ حقیقت از سریال بازی تاج و تخت که شاید بعد از سال‌ها هنوز نمی‌دانید

یخ، آتش، خون!

در طول سال‌هایی که صنعت سینما و تلویزیون به اوج خود رسیدند، کم‌تر عناوینی موفق شدند به اندازه بازی تاج و تخت سر و صدا کرده و توجه عده‌ی زیادی از مخاطبان را به خود جلب کنند. این اثر اقتباسی برگرفته از مجموعه کتاب‌های نغمه یخ و آتش نوشته جورج آر. آر. مارتین (George R. R. Martin) با پلات تویست‌های جذاب و شخصیت‌های درگیرکننده به راحتی توانست دل اکثر بینندگان را به دست آورد و لحظه لحظه شوک، غم، ترس و عشق را به آن‌ها تزریق کند.

درست است که ماجراهای وستروس و خاندان‌های آن در ظاهر به پایان رسیده، ولی کار HBO با این اثر محبوب تمام نشده و اسپین‌آف‌های زیادی در برنامه کار این شبکه قرار گرفته‌اند. یکی از مواردی که اکنون مراحل فیلم‌برداری خود را سپری می‌کند، خاندان اژدها است که ۳۰۰ سال قبل از وقایع بازی تاج و تخت رخ داده و ماجرای خاندان تارگرین را روایت می‌کند.

در ادامه قصد داریم حقایقی از سریال Game of Thrones را با شما در میان بگذاریم که شاید در طول یک دهه از شروع پخش سریال، هنوز هم آن‌ها را نمی‌دانستید. دقت داشته باشید که هنوز فرصت تماشای هشت فصل این سریال را نداشته‌اید، مطلب ذیل ممکن است بخشی از داستان را برایتان اسپویل کند.

۹. بازیگر نقش استاد امون در واقعیت نابینا بود

پادگان دیوار یخی همزمان شخصیت‌های دوست‌داشتنی و نه چندان جذابی را درون خود جای داده بود. در بین این شخصیت‌ها استاد امون، یکی از فرماندگان کسل بلک، از افرادی بود که همیشه بین مخاطبان از محبوبیت زیادی داشت؛ پیرمرد نابینا، خردمند و قابل اعتمادی که نزدیک‌ترین مشاور جان بود. در طول سریال مشخص شد که او در واقع عموی دنریس و آخرین تارگرین شناخته‌شده در وستروس بوده که به دلیل وفاداری‌اش به نگهبانان شب، دیگر کم‌تر کسی او را به خطر می‌آورد.

اما شاید نمی‌دانستید که بازیگر این شخصیت، پیتر وان در زندگی واقعی نیز نابینا بود. این بازیگر شناخته‌شده‌ی بریتانیایی که در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی زیادی به ایفای نقش پرداخته بود، در سال ۲۰۱۶ از دنیا رفت. او نقش مستر امون که حضور کلیدی و مهمی در داستان سریال داشت را به قدری خوب ایفا کرد که احساسات خیلی از مخاطبان را برانگیخت.

۸. آزار و اذیت‌ها بازیگر شخصیت جافری را فراری کرد!

می‌توان گفت که یکی از منفورترین شخصیت‌های برنامه تلویزیونی تا قبل از حضور رمزی بولتون به جافری براتیون تعلق داشت. تنها نگاه کردن به تصویری از جافری برای جوش آوردن خون طرفداران بازی تاج و تخت کافی است. شخصیت او آنقدر نفرت‌انگیز بود که تماشای حضور بازیگر او در هر نقش دیگری برای همه غیرممکن بود. البته ناگفته نماند که چنین واکنش شدیدی از جانب طرفداران بازی تاج و تخت نشان می‌دهد که جک گلیسون به خوبی در نقشش فرو رفته است.

منفور بودن جافری به حدی بود که گلیسون مورد آزار و اذیت افراد غریبه در خیابان قرار گرفت. جالب است بدانید که پس از اینکه گلیسون برای ایفای این نقش انتخاب شد، جرج مارتین برای او نامه‌ای با این مضمون نوشت:

عملکرد بی‌نظیرت را تبریک می‌گویم!‌ اکنون همه از تو متنفرند!‌

با این حال گلیسون اظهار کرد که اصلا از اجرای این نقش پشیمان نیست. اما هنگامی که پایان راه شخصیت او از راه رسید، وی اعلام کرد که در سن ۲۱ سالگی قصد بازنشستگی از بازیگری را دارد. دلیل این موضوع هم به نداشتن حریم خصوصی و سبک زندگی سلبریتی‌ها باز می‌گشت. با این حال شش سال بعد این بازیگر به تلویزیون برگشت و در سریال Out Of Her Mind از شبکه بی بی سی به ایفای نقش پرداخت.

۷. سوفی ترنر در زندگی واقعی نیز سرپرستی گرگ خود را قبول کرد

در اولین اپیزود از فصل اول سریال بازی تاج و تخت،‌ خاندان استارک به گروهی از بچه گرگ‌هایی که مادرشان را از دست داده‌اند برخورد می‌کنند. گونه‌ای باهوش و بزرگ از گرگ‌‌‌ها که از قضا نماد خاندان استارک نیز هستند. استارک‌ها در ابتدا قصد کشتنشان را دارند اما جان پیش‌قدم شده و ایده‌ی سرپرستی آن‌ها به ند استارک پیشنهاد می‌دهد که در نهایت مورد قبول واقع می‌شود.

در سریال شاهد این بودیم که سانسا یکی از گرگ‌ها را به سرپرستی گرفت و نامش را لیدی (Lady) گذاشت. سوفی ترنر، بازیگر نقش سانسا آنقدر به این سگ علاقه داشت که دز زندگی واقعی نیز سرپرستی‌اش را بر عهده گرفت. ترنر بیان داشت که همیشه علاقه‌ی زیادی به داشتن سگ داشته اما پدر و مادرش این اجازه را به او نمی‌دادند. در واقع زمانی که در پایان فصل اول این سگ‌ها به بازیگران خاندان استارک پیشنهاد داده شدند، تنها سوفی ترنر سگ خود را پذیرفت و نام او را زونی (Zunni) گذاشت.

متاسفانه حضور لیدی در سریال چندان دوام نداشت و توسط ند استارک به جای گرگ آریا به قتل رسید. سایر گرگ‌ها نیز سرنوشت چندان خوبی نداشتند و تا آخر سریال تنها گرگ‌های جان و آریا به نام گوست و نایمریا از اتفاقات بی‌پایان جان سالم به در بردند.

۶. آیا متوجه حضور اعضای بند‌های موسیقی در سریال شدید؟

شاید آنقدر درگیر داستان و سرنوشت شخصیت‌های وستروس شدید که یادتان رفت نگاهی به سایر بازیگران حاضر که در گوشه و کنار صحنه حضور داشتند، بیاندازید. نکته‌ی جالب این است که میان عوامل سریال خوانندگان و نوازندگان بند‌های موسیقی نیز حضور داشتند. در واقع این ایفای نقش‌ها آنقدر فرعی و کوچک بودند که فقط مخاطبانی که از قبل از این موضوع خبر داشتند یا طرفدار پروپاقرص آن بند بودند متوجه حضورشان می‌شدند. البته این موضوع فقط به افراد فعال در حوزه موسیقی برنمی‌گردد و حتی ستاره‌های هالیوودی و ورزشکاران در بخشی از این سریال به ایفای نقش پرداختند.

می‌توان گفت تقریبا در تمامی فصل‌های Game of Thrones شاهد حضور نوازنده‌ها و خواننده‌های مختلف بودیم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • گری لایت‌بادی (Gary Lightbody)، خواننده بند راک Snow Patrol. لایت‌بادی در فصل ۳ هنگامی که جیمی و برین گرفتار شده بودند، در حال خواندن آهنگ The Bear And The Maiden Fair بود.
  • ویل چمپیون (Will Champion)، درامر گروه کلدپلی به عنوان یکی از نوازنده‌ها طی مراسم عروسی خونین حضور پیدا کرد.
  • حضور اد شیران در فصل هفتم کاملا واضح بود و امکان نداشت مخاطبان آن را از دست بدهند. شیران در نقش یکی از سربازان لنیستر حاضر شده و لحظه‌های ابتدایی حضورش آهنگ Hands of Gold از سومین کتاب نغمه یخ و آتش را خواند.
  • سه تن از اعضای بند متال Mastadon در اپیزود Hardhome از فصل ۵ و سپس در فصل ۷ به عنوان بخشی از ارتش وحشی‌ها به ایفای نقش پرداختند.
  • ویلکو جانسون (Wilko Johnson)، خواننده و گیتاریست و عضو سابق بند Feelgood در نقش ایلین پین، جلادی که ند استارک را به قتل رساند و سپس نامش در لیست ایلیا بارها و بارها تکرار شد به ایفای نقش پرداخت.
  • بند راک Sigur Rós در فصل چهارم به عنوان نوازندگان عروسی جافری و مارجری حضور داشتند.

۵. گونه‌ای از حلزون دریایی به نام دنریس تارگرین نام‌گذاری شده است

شاید جالب باشد بدانید که گونه‌ای از حلزون دریایی به نام مادر اژدها نام‌گذاری شده است؛ البته اژدها کجا و حلزون دریایی کجا! در سال ۲۰۱۳ تیمی از محققان این گونه را درخلیج برزیل کشف کرده و از شباهت بین این موجود و ظاهر کالیسی غافلگیر شدند. این موجود با ظاهری رنگ‌پریده و دارای لاکی به رنگ پلاتینیوم، درست به رنگ موهای کالیسی شباهت داشت و همین موضوع باعث شد که دانشمندان آن را Tritonia Khaleesi بنامند.

البته به نظر می‌رسد که حلزون‌های دریایی تنها کسانی نیستند که چنین اسمی را یدک می‌کشند. چرا که از زمان شروع پخش Game of Thrones، پدر و مادرهای زیادی نام بچه‌های خود را کالیسی گذاشته‌اند.

۴. هفتاد روش مختلف برای گفتن کلمه‌ی Hodor وجود دارد

فقط ذکر کلمه “Hodor” کافی است تا بسیاری از طرفداران را یاد وقایع غم‌انگیز فصل ششم بیاندازد؛ زمانی که یکی از شخصیت‌های دوست‌داشتنی خود را قربانی کرد و بالاخره بعد از مدت‌ها مشخص شد که چرا تنها کلمه‌ای که او می‌تواند ادا کند Hodor است. کریستیتن نارن (Kristian Nairn)، بازیگر شخصیت Hodor، توضیح داد که در واقع ۷۰ روش مختلف برای گفتن کلمه Hodor با آهنگ‌های متفاوت وجود دارد. در واقع بسته به آهنگ این کلمه فرد می‌تواند احساسات و منظور خود را بیان کند.

نارن توانست تنها با همین یک کلمه و در طول چندین فصل بین طرفداران بازی تاج و تخت محبوبیت زیادی به دست بیاورد. او در مصاحبه‌ای توضیح داد که از ایفای این نقش بسیار لذت برده و هیچ مشکلی با آن نداشته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این بازیگر با قدر باور نکردنی ۲ متر و ۱۳ سانتی متر، یک دی‌جی نیز هست و در فاصله بین دو فصل سریال بک تور در آمریکا با نام Rave of Thrones برگزار کرد.

۳. معروف‌ترین صحنه‌های بازی تاج و تخت برگرفته از وقایع تاریخی بودند

بازی تاج و تخت همواره به داشتن صحنه‌های بی‌نظیری معروف بوده که شاید هنوز هم باور کردنشان سخت باشد و بیننده از خود بپرسد آيا واقعا چنین صحنه‌هایی را دیده است یا خیر. حال شاید برایتان جالب باشد بدانید که دو تا از محبوب‌ترین و شوکه‌کننده‌ترین صحنه‌های سریال بر اساس وقایع تاریخی واقعی طراحی شده بودند.

صحنه‌ی تکان‌دهنده و غیرمنتظره‌ی عروسی خونین را به خاطر دارید؟‌ این صحنه‌ی دلخراش که امکان ندارد از ذهن هیچ مخاطبی بیرون برود،‌ در واقع برگرفته از دو رویداد تاریخ اسکاتلند است.

  • قتل‌عام گلنکو در سال ۱۶۹۲: حدود ۳۰ نفر از اعضای کلنی به نام مک‌دونالد از گلنکو، توسط نیرو‌های اسکاتلندی قتل‌عام شدند. گفته می‌شود دلیل این موضوع به بیعت این نیرو‌ها با پادشاه جدید مربوط بوده است.
  • شام سیاه در سال ۱۴۴۰: ویلیام داگلاس ۱۶ ساله،‌ ششمین کنت داگلاس و برادر ده ساله‌اش در مراسم شامی که شاه جیمز دوم ده ساله تدارک دیده بود، به قتل رسیدند. گفته می‌شود قدرت گرفتن خاندان داگلاس باعث ترس شاه و اطرافیانش شده بود و در نهایت به سلاخی کردن آن‌ها منجر شد.

علاوه بر این، ازدواج جافری و مارجری نیز برگرفته از یک واقعه‌ی وحشتناک تاریخی است. در سال ۱۱۵۳، پرنس یوستاس، فرزند شاه استفن،‌ بعد از خفگی ناشی از غذای خود در گذشت. عده‌ای معتقد بودند که مرگ او ناشی از سکته‌ی قلبی بوده در حالی که برخی معتقد بودند این شاهزاده در واقع به دست دشمنان خود به قتل رسیده است؛ درست همانند اتفاقی که برای جافری رخ داد.

۲. اولین پایلوت تلویزیونی بازی تاج و تخت با بازخورد منفی همراه بود 

قسمت آزمایشی بازی تاج و تخت با نمایش تعداد زیادی از شخصیت‌ها در کنار بخش داستانی جذاب، مورد تحسین و استقبال بسیاری قرار گرفت. با این حال جالب است بدانید این قسمت آزمایشی اولین برداشت از سریال نبوده است.

ظاهرا قبل از این ایپزود، یک پایلوت آزمایشی دیگر به نمایش در آمد که در نهایت کنار گذاشته شد. این قسمت که توسط تام مک‌کارتی، کارگردان افشاگر (Spotlight) ساخته شده بود،‌ به صورت خصوصی به نمایش در آمد و نتوانست بازخوردهای مثبتی به دست آورد. این اتفاق به فیلم‌برداری مجدد این اپیزود به کارگردانی Tim Van Patten منجر شد.

طبق گفته‌های دیوید بنیاف، علت شکست اولین قسمت آزمایشی این بود که اکثر تماشاگران متوجه ارتباط جیمی و سرسی نشده بودند؛ موضوعی که نقش پررنگی در طول سریال داشت. خوشبختانه محصول جدید که در نهایت به صورت عمومی به نمایش در آمد، مورد تحسین همگان قرار گرفت و مجموعا ۲.۲ میلیون تماشاگر را به خود اختصاص داد. این قسمت به عنوان یکی از به‌یادماندنی‌ترین اپیزود‌های سریال در ذهن مخاطبان باقی خواهد ماند.

۱. ایوان ریان قرار بود در نقش جان اسنو بازی کند

نهمین اپیزود از فصل ششم سریال بازی تاج و تخت یکی از به‌یادماندنی‌ترین و حماسی‌ترین مبارزات را در دل خود جای داده است که به سختی از ذهن مخاطبان پاک خواهد شد. این مبارزه‌ی خونین دو شخصیت کاملا متضاد را در مقابل هم قرار داده بود. در یک طرف میدان شاهد حضور رمزی بولتون، یکی از منفورترین شخصیت‌های تاریخ برنامه‌های تلویزیونی قرار داشت و طرف دیگر جان اسنو؛ شخصیت محبوبی که از همان ابتدا در دل مخاطبان جا خوش کرده بود.

اما آیا می‌دانستید این صحنه می‌توانست به شکل دیگری رقم بخورد؟ بازیگر شخصیت رمزی یعنی ایوان ریان (Iwan Rheon)، در اصل برای ایفای نقش جان اسنو تست بازیگری داده بود اما در نهایت این نقش به کیت هرینگتون رسید. خوشبختانه ریان توانست به بهترین شکل ممکن نقش خود را ایفا کند و تصور او به جای شخصیت دیگری به غیر از رمزی بولتون تا حدودی سخت است.

با کدامیک از حقایق بالا آشنایی داشتید و کدامیک را برای اولین بار می‌شنیدید؟ اگر حقیقت جالب دیگری از این سریال می‌دانید ایدتان نرود که با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. 

4.3 9 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

14 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا