برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
قسمت چهارم سریال House of the Dragon

موشکافی قسمت چهارم سریال House of the Dragon

شهوت در کنار نزاع‌های ناخواسته

1%
  • 0/10
موشکافی قسمت چهارم سریال House of the Dragon ۰ ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ مقالات جانبی (تلویزیون) کپی لینک

قسمت چهارم سریال House of the Dragon به‌وضوح نشان می‌دهد که رینیرا تارگرین با تصمیمات و خواسته‌های خودخواهانه خود موقعیتش را به‌عنوان جانشین بعدی تخت آهنین به‌خطر می‌اندازد.

سریال House of the Dragon داستان اصلی قسمت چهارم خود را با بازگشت دیمون تارگرین (Daemon Targaryen) به کینگز لندینگ آغاز می‌کند. دیمون در برابر برادر خود، پادشاه برحق تخت آهنین سر تنظیم فرو می‌آورد و تاج پادشاهی دریایی نرواش را به ویسریس تارگرین (Viserys Targaryen) اهدا می‌کند. سپس دو برادر صمیمانه یکدیگر را در آغوش می‌گیرند و به نزاع‌های به‌وجود آمده بین خود را خاتمه می‌دهند. ویسریس بازگشت دیمون را جشن می‌گیرد و از او در مقابل همسرش، آلیسنت های‌تاور (Alicent Hightower) تمجید می‌کند. دیمون پس از پشت سر گذاشتن اتفاقات گوناگون به خانه بازگشته بود و با حضور در کنار خانواده خود دوباره طعم آرامش را احساس می‌کرد، اما این آرامش پایدار نبود و به‌خاطر اعمال خودش نابود شد. دیمون برادر زاده‌اش، رینیرا تارگرین (Rhaenyra Targaryen) را به روسپی‌خانه‌ای که همیشه در آن پاتوق می‌کرد برد و در آن‌جا او را با لذت شهوت آشنا کرد. رینیرا که به دوران بلوغ نزدیک‌تر می‌شد، این موضوع در نظرش جالب آمد اما دست بر قضا یکی از جاسوسان اتو های‌تاور، مشاور پادشاه در آن محل حضور داشت و حضور دیمون و رینیرا در روسپی‌خانه را به ارباب خود خبر داد. اتو بی‌درنگ این خبر ناگوار و شوک‌برانگیز را به ویسریس اطلاع داد که موجب خشم پادشاه شد. همچنین سبب شد که موقعیت رینیرا به‌عنوان وارث بعدی تخت آهنین زیر سوال برود.

هدف ویسریس از ازدواج رینیرا و لینور ولاریون چیست؟

پس از اتفاقات و شایعات حضور رینیرا و عموی خود، دیمون در روسپی‌خانه، ویسریس به دختر خود دستور داد که بدون هیچ انکاری با لینور ولاریون (Laenor Velaryon)، پسر سی سنیک (Sea Snake) ازدواج خواهد کرد. رینیرا را که نیز چاره‌ای دیگری نداشت به ازدواج با لینور رضایت داد و همچنین باید وظیفه‌اش را به‌عنوان شاهزاده دراگون استون انجام می‌داد. اما رینیرا جایگاه اتو های‌تاور، مشاور پادشاه را زیر سوال می‌برد و جلوی پدرش موضوعاتی را برملا کرد که سبب برکناری اتو از مقامش شد. رینیرا متوجه می‌شود که نامزدی او با لینور مسیری برای ویسریس ایجاد می‌کند که به شکافت بین خاندان تارگرین و ولاریون را التیام بخشد و از قدرت‌های آن‌ها برای مستحکم کردن خاندان تارگرین استفاده کند. به‌علاوه اگر ازدواج لانا ولاریون با سیالورد براووس (Sealord of Braavos) صورت می‌گرفت، قدرت خاندان تارگرین و حکومت آن‌ها تضعیف می‌شد. بنابراین ویسریس ازدواج دخترش و پسر سی سنیک را برنامه‌ریزی کرد تا قدرت ناوگان ولاریون را در اختیار بگیرد و از ضعیف شدن خاندان تارگرین جلوگیری کند.

علاوه بر این ازدواج این دو خاندان برای جانشینی رینیرا نیز منفعتی دارد و به موقعیت او به‌عنوان وارث بعدی تخت آهنین قدرت می‌بخشد. ویسریس در قسمت سوم این موضوع را به‌شدت به دخترش توصیه می‌کرد که با ازدواج موقعیت خودش را برای جانشینی تاج و تخت حفظ کند، اما رینیرا با این امر مخالفت می‌کرد. از آنجایی که موقعیت رینیرا به‌عنوان وارث ویسریس توسط بردار ناتنی‌اش، اگان (Aegon) متزلزل شده است، به‌همراه داشتن قدرت خاندان ولاریون می‌تواند مهم‌ترین برگ برنده رینیرا برای ادعای جانشینی خود باشد.

آیا دیمون دوباره تبعید شد؟ چه اتفاقی برای او می‌افتد؟

پس از این‌که اتو به ویسریس اطلاع می‌دهد که جاسوسش دیمون و رینیرا را در روسپی‌خانه مشاهده کرده است، ویسریس دوباره از برادر خود ناامید شد. ویسریس در ابتدا از این‌که دیمون دخترش را اغوا کرده، عصبانی می‌شود و به او در حالی که هشیاری کاملی ندارد ضرباتی وارد می‌کند. دیمون در حقیقت اصلا به‌دنبال تخت پادشاهی وستروس نیست، بلکه چیزی که دیمون به‌دنبال آن است ثابت کردن لیاقت خود به برادرش و داشتن جایگاهی در کنار او است، ولی دیمون برای دستیابی به هدف خود همیشه بدترین روش را انتخاب می‌کند و موجب خشم برادرش می‌شود.

در پایان قسمت چهارم سریال House of the Dragon، ویسریس دوباره دیمون را از سرزمین کینگز لندیگ تبعید می‌کند. ویسریس با لحن تهدیدآمیزی به برادرش پیشنهاد می‌کند که به‌همراه همسر خود به ویل (Vale) سفر کنند و اضافه می‌کند که تا زمانی‌که دیمون از او فاصله دارد، برایش اهمیتی ندارد که دیمون چیکار می‌کند یا چه اتفاقی برایش می‌افتد. دوباره رابطه خوب بین دو برادر از بین رفت. با این حال، در داستان کتاب آتش و خون (Fire & Blood) اثر جرج آر آر مارتین (George R. R. Martin)، دیمون پس از تبعید برای مدت کوتاهی به استپ استونز برمی‌گردد، اما به‌سرعت آن‌جا را به مقصد ویل ترک کرد. دیمون در ویل تلاش می‌کند که ریا رویس (Rhea Royce) از خاندان رانستون (Runestone)، همسرش را به قتل برساند. سپس دیمون ویل را ترک می‌کند و به دریفتمارک (Driftmark) سفر می‌کند؛ جایی که قصد دارد کورلیس ولاریون (Corlys Velaryon) را متقاعد کند تا با دخترش، لانا ازدواج کند.

جانشین اتو هایتاور چه کسی خواهد بود؟

در جریان قسمت چهارم سریال House of the Dragon، ویسریس با قدردانی از تمام کارهایی که اتو های‌تاور، مشاورش برای پایداری حکومت تارگرین تاکنون انجام داده، او را از مقام خود برکنار کرد و به سرزمینش، اولدتاون (Oldtown) فرستاد. به همین دلیل ویسریس تارگرین، پادشاه هفت قلمره پس از پخش این اپیزود به مشاوری مورد اعتماد جدیدی نیاز دارد. در کتاب آتش و خون لورد لیونل استرانگ (Lord Lyonel Strong)، جانشین اتو های‌تاور منسوب می‌شود. لیونل استرانگ تنها فردی است که به ویسریس راه‌حل‌های عاقلانه و درستی را پیشنهاد می‌داد و وی می‌تواند مشاور مورد اطمینانی برای پادشاه خود باشد. به‌علاوه او پیشنهاد ازدواج رینیرا با لینور را مطرح کرد که به نظر ویسریس تصمیم هوشمندانه‌ای بود.

معنی پیشگویی جدید اگان فاتح و ریشه خنجر افسانه‌ای چه بوده است؟

جالب‌ترین اتفاقی که در نخستین تریلرهای سریال House of the Dragon به‌تصویر کشیده شد، وجود خنجر فولادی والریایی مشهور در این سریال بود. خنجر فولادی در فصل اول بازی تاج و تخت برای کشتن برن استارک (Bran Stark) به‌دست مزدوری استخدام شده از خاندان لنستر مورد استفاده قرار گرفت، سپس در فصل هفتم زمانی‌که برن به خانه خود، وینترفل (Winterfell) برمی‌گشت این خنجر افسانه‌ای را به آریا، خواهرش داد. این خنجر باستانی در فصل هشتم سریال Game of Thrones نقش برجسته‌ای داشت و آریا استارک از طریق قدرت آن نایت کینگ (Night King) و ارتش وایت واکرها را نابود کرد. اسپین آف سریال بازی تاج و تخت رازهای بیشتری درباره منشا خنجر فولادی و ارتباط جدانشدنی آن با پیشگویی اگان و نایت کینگ برملا می‌کند.

ویسریس تارگرین به‌شکل واضحی هر جایی که می‌رود این خنجر ارزشمند را با خود حمل می‌کند، سرانجام ویسرسی در پایان قسمت چهارم سریال House of the Dragon پیشگویی اگان را که روی این خنجر نوشته شده به رینیرا نشان می‌دهد. ویسریس از منشا دقیق و واقعی خنجر مطمئن نیست اما فاش می‌کند که این تیغه زمانی به انار تارگرین (Aenar Targaryen) که خاندان تارگرین را قبل از ویران شدن سرزمین والریا به دراگون استون آورد، تعلق داشت و بعد از آن به اگان فاتح (Aegon the Conqueror) داده شد. اگان پیشگویی و رویای نغمه یخ و آتش خود را که توسط قدرت پیرومنسر مشاهده کرده بود، به زبان والریایی روی فولاد خنجر حک کرد. آینده بینی از طریق آتش را پیرومنسر می‌گویند که اگر به‌یاد بیاورید لیدی ملیساندر (Melisandre) یا همان بانوی سرخ در سریال بازی تاج و تخت از این قدرت بهره‌مند بود. اگان متن پیشگویی خود را به این گونه می‌نویسد:

از خون من شاهزاده‌ای وعده داده شده متولد می‌شود و او اراده نغمه یخ و آتش خواهد بود.

کلمات گفته شده در خنجر باستانی به پیشگویی لیدی ملیساندر درباره این‌که شاهزاده‌ای ناجی ظهور پیدا می‌کند، شباهت زیادی دارد. ملیساندر پیشگویی کرد که شاهزده‌ای وعده داده شده در دین روشنایی متولد خواهد شد و به تاریکی پایان می‌دهد. به عبارت دیگر شاهزاده پیشگویی شده ملیساندر بشریت را از نابودی کامل ارتش وایت واکر و نایت کینگ نجات می‌دهد، که دقیقا همان آینده‌نگری است که اگان در پیشگویی خود گفته است. با این حال شاهزاده وعده داده شده حتما از نوادگان اگان تارگرین خواهد بود که روی تخت آهنین می‌نشیند و از نفوذ سرما و تاریکی به وستروس مقابله می‌کند. پیشگویی‌های گفته شده به‌طور کلی شبیه هم‌دیگر هستند و به دنریس تارگرین (Daenerys Targaryen) و جان اسنو (Jon Snow) اشاره می‌کند.

نظر شما درباره قسمت چهارم سریال House of the Dragon چیست؟ آیا از این اپیزود راضی بودید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments