نقد انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania

نقد انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania – هتل ترنسیلوانیا ۴

یک محصول همچنان شاد و مفرح

1%
  • 0/10
نقد انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania – هتل ترنسیلوانیا ۴ ۲۵ ۲۵ دی ۱۴۰۰ بررسی انیمیشن (سینمایی) کپی لینک

انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania یا به اختصار هتل ترنسیلوانیا ۴ هم بالاخره بختش باز شد و به مرحله‌ی اکران رسید اما آیا همچنان قصه‌ای جذاب برای بیننده روایت خواهد شد؟ پس از این همه پس و پیش کردنِ تاریخ انتشار انیمیشن، آیا هتل ترنسیلوانیا ۴ ارزش این همه صبر و انتظار را داشته؟

انیمیشن هتل ترنسیلوانیا از همان ابتدای مسیر تولیدِ خود، بازار هدفش را مشخص کرده؛ دست‌اندرکاران چنین انیمیشنی صرفا می‌خواهند قصه‌ای تا حد امکان بامزه را تعریف کنند و چه چیزی بهتر از کنت دراکولا و هیولاهای بامزه‌اش برای خلق یک انیمیشن شاد، مفرح و طنز؟ قسمت چهارم هتل ترنسیلوانیا هم آمد تا ثابت کند برای سرگرم کردن، خنداندن و ارائه‌ی یک پیام اخلاقی نیازی به یک قصه‌ی عجیب و غریب نیست. با این حال مهمترین ایرادی که می‌توان به هتل ترنسیلوانیا ۴ گرفت در فرم کلیِ کار است. دوباره کنت دراکولا با جانی، کاراکتری که دیگر شوهر میویس است مشکل پیدا کرده و چون جانی یک انسان است و در میان جامعه‌ی هیولاها متفاوت به نظر می‌رسد، دراکولا نمی‌خواهد کلید قصرش را به او و دخترش بدهد. یعنی چهار قسمت از سری انیمیشن‌های هتل ترنسیلوانیا گذشته و ما همچنان متعجب هستیم که چرا کنت دراکولا همچنان با جانی سرِ موضوع انسان بودنش مشکل دارد! اگر از تنبلیِ فیلم‌نامه‌نویس‌های انیمیشن قسمت چهارم در ایده‌پردازی و خلق یک ایده‌ی کاملا نو بگذریم، روایتی که در انیمیشن هتل ترنسیلوانیا ۴ می‌بینیم شسته و رفته محسوب می‌شود.

نقد انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania
موقعیت‌های طنز در هتل ترنسیلوانیا ۴ واقعا شما را به خنده وا می‌دارند!

داستان انیمیشن هتل ترنسیلوانیا ۴، هم شروع به شدت گیرا و جذابی دارد و هم پایانی در خور احترام،‌ احساسی و درگیرکننده. این وسط، حوادثی نیز رقم می‌خورد که هم برای طرفداران هتل ترنسیلوانیا قابل قبول به نظر می‌رسد و هم افرادی که تازه به جمعِ هواداران این انیمیشن اضافه شده‌اند. شخصیت‌ها همچنان همان حسِ بامزه بودن‌شان را حفظ کرده و بیننده که ما باشیم با تک تکِ آنها، حتی آن ژله‌ی بی‌مغز و عظیم الجثه نیز ارتباط برقرار می‌کنیم. یک مقدار طنز کار نسبت به سه قسمت قبلی افت کرده اما در حد و اندازه‌ای کاهش نیافته که به هتل ترنسیلوانیا ۴ بگوییم «بی‌مزه» و «خنک»! از لحاظ داستانی همه چیز را می‌توان به اندازه و در حد قابل قبول دانست.

مسئله‌ی نگران‌کننده در اینجا بود که فکر می‌کردیم هتل ترنسیلوانیا ۴ شاید مثل گذشته حاوی پیام و مفاهیم اخلاقی نیست. خوش‌بختانه پس از سه قسمت، همچنان می‌توان روی پیام‌های زیر متنی انیمیشن حساب باز کرد؛ مفاهیمی که نه آن‌چنان پیش‌پاافتاده و بچه‌گانه است که صرفا برای کودکان مناسب باشد و نه آنچنان سنگین و پیچیده که فقط بزرگسال‌ها بتوانند به تجزیه و تحلیلش بپردازند. همچنان حسِ نوع‌دوستی و انسان‌دوستی در سرتاسر قصه‌ی انیمیشن حکم‌فرماست و همچنان هیولاها و انسان‌ها با یکدیگر برای یک هدف مشترک و واحد می‌جنگند. هتل ترنسیلوانیا ۴ همچنان روحِ این مجموعه را در خود دارد و باید خوشحال بود که پس از این همه سال، همچنان انیمیشنی به رگ و ریشه‌های خود پایبند و وفادار باقی مانده است.

 

نقد انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania
حیف که از این دو تا کاراکتر بانمک در بستر داستانی قسمت چهارم به آن صورت استفاده نشد

و اما یک سری تغییر و تحولاتی در صداگذارانِ انیمیشن هتل ترنسیلوانیا ۴ رخ داده. برای مثال دیگر خبری از آدام سندلر نیست و صداگذار نقش دراکولا، فردی به اسم برایان هال است؛ هنرمندی که بی‌نهایت تلاش می‌کند ادای آدام سندلر را در بیاورد اما با تمام این داستان‌ّها، صدایِ این هنرمند نمی‌تواند تُن، گرمی و صد البته لحنِ بامزه‌ی آدام سندلر برای نقش دراکولا را در ذهن‌مان تداعی کند. صداگذار نقش فرانکشتاین نیز تغییر کرده و به جای کوین جیمز، اینبار فردی به اسم برد ابرِل این صدا را برعهده گرفته. ابرِل تا حدی توانسته کم‌کاریِ برایان هال در نقش دراکولا را جبران کرده و صدای فرانکشتاین تا حدودی شبیه به قبل درآمده. خوش‌بختانه همچنان سلنا گومز مسئول نقشِ میویس در داستان است و همچنان مثل گذشته به خوبی از پسِ این کار بر می‌آید.

بر اساس پایان‌بندی و خاتمه‌ی داستان، معلوم نیست آیا هتل ترنسیلوانیا ۵ در دست ساخت قرار می‌گیرد یا خیر. از یک طرف، واقعا دیگر کِش دادن داستان و مجدد تکرار کردنِ همین فرم و قالب به نظر می‌رسد که دیگر جوابگو نیست. بالاخره از لحاظ منطقی باید قبول کنیم که بعد از چهار قسمت، کنت دراکولای بامزه‌ و عصبیِ قصه با شخصیت جانی روابط حسنه پیدا کرده و به خاطر انسان بودنش قرار نیست با او مجدد بجنگد! به نظر می‌رسد هتل ترنسیلوانیا ۴ آخر خط است. در آینده یا یک سریال هتل ترنسیلوانیا ساخته خواهد شد یا بالاخره فیلم‌نامه‌نویس‌های این انیمیشن باید روی یک ایده‌ی جدید در دنیایی که انبوهی کاراکتر دارد کار کنند. در مجموع اگر هتل ترنسیلوانیا به آخر خط خود رسیده، می‌توان این پایان را یک خاتمه‌ی شایسته دانست. باز هم می‌گوییم که شاید انیمیشن چهارم مثل قصه‌ی انیمیشن اول طراوت نداشته باشد اما به تک تکِ اهدافش در جلب رضایت عموم مخاطبین می‌رسد.

انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania قدرت سرگرم کردن بیننده‌ها را در تمامی رده‌های سنی دارد. هتل ترنسیلوانیا ۴ همچنان مثل سه انیمیشن قبلی، شاد و مفرح است و با این‌که دیگر خبری از صدای آدام سندلر نیست، می‌توان همچنان از تماشای قصه‌ی دراکولا و خانواده‌ی هیولاییِ بامزه‌اش لذت برد!


9 شاهکار
انیمیشن Hotel Transylvania: Transformania قدرت سرگرم کردن بیننده‌ها را در تمامی رده‌های سنی دارد. هتل ترنسیلوانیا ۴ همچنان مثل سه انیمیشن قبلی، شاد و مفرح است و با این‌که دیگر خبری از صدای آدام سندلر نیست، می‌توان همچنان از تماشای قصه‌ی دراکولا و خانواده‌ی هیولاییِ بامزه‌اش لذت برد!
  • قصه‌ای همچنان بامزه، شاد و مفرح
  • مفاهیم اخلاقی زیر متنی
  • مدت زمان مناسب برای روایت داستان
  • فرم و قالب تکراری قسمت چهارم
  • فقدان صدای آدام سندلر

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

25 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments