فیلم honest thief

نقد فیلم Honest Thief – دزد صادق

حتی دزدها هم عاشق می‌شوند!

فیلم Honest Thief در این وانفسای سینمای هالیوود می‌توانست با هنرنمایی لیام نیسون، یک اکشن نفس‌گیر و جذاب باشد اما فیلم آنقدر در زمینه‌های مختلف اشکالات عجیب و غریب دارد که نمی‌توان به این راحتی نکات مثبتی از این اثر پیدا کرد.

لیام نیسون، بازیگری است نام‌آشنا که علاقه‌مندان به ژانر اکشن احتمالا حداقل یک مرتبه نامش را شنیده‌اند و حداقل یک فیلم از او را تماشا کرده‌اند. نیسون چند سالی است که در یک تیپ شخصیتی فرو رفته و در فیلم‌هایی بازی می‌کند که یک، محدود به ژانر اکشن است و دو، مضمون فیلم حول محور «انتقام» و «خون‌خواهی» می‌چرخد. البته لیام نیسون را قدیمی‌ها با فیلم لیست شیندلر (Schindler’s List) می‌شناسند؛ اثری دیدنی که لیام نیسون، ایفای شخصیت اصلی فیلم را برعهده گرفته و او چقدر زیبا توانست از شخصیت اسکار شیندلر، یک چهره‌ی دوست‌داشتنی در دنیای سینما خلق کند. این موارد را گفتیم تا به این مقوله برسیم که لیام نیسون بازیگر بدی نیست و حتی توانمندی‌اش را در گذشته ثابت کرده است. به همین علت ما همچنان وقتی نام این بازیگر را در یک فیلم می‌بینیم، ترغیب می‌شویم که به سراغ فیلم برویم؛ چراکه شاید لیام نیسون این مرتبه جلوی دوربین بهتر ظاهر شده. فیلم «دزد صادق» نیز اکثر بیننده‌ها با همین دید تماشا می‌کنند اما آیا این ستاره‌ی قدیمی هالیوود، در این اثر متفاوت ظاهر شده؟

در پاسخ باید قاطعانه «خیر» گفت؛ به این دلیل که مجدد همان شخصیتی را می‌بینیم که در فیلم‌های اکشنِ قبلی نیسون دیده‌ایم. داستان فیلم دزد صادق درباره‌ی تام دولان، یک سارق حرفه‌ای بانک است که پس از چندین و چند فقره سرقت در طول سال‌های متمادی، عاشق زنی به اسم انی ویلکینز می‌شود. این دزد به علت این‌که می‌خواهد زندگی آرامی را با نامزدش آغاز کند، تصمیم می‌گیرد خودش را تحویل مقامات دهد. ظاهرا عذاب وجدان نیز در این تصمیم تام دخیل بوده و این مورد را از دیالوگ‌ها می‌فهمیم. نکته عجیب اینجاست انی ویلکینز، زنی است روان‌شناس. با این اوصاف انی در طول یک سال نتوانسته به این موضوع پی‌ ببرد که تام، کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه‌اش وجود دارد.

فیلم honest thief
کارگردان در برخی از برداشت‌ها حوصله‌ی چندانی برای نورپردازی نداشته!

جدا از نکات عجیب (بخوانید حفرات فیلم‌نامه)، انگیزه‌ی تام در همان وهله‌ی اول می‌لنگد. یک دزد حرفه‌ای که میلیون‌ها دلار پول به جیب زده، چرا باید به همین راحتی پول را تسلیم مقامات کند تا عذاب وجدانش آرام بگیرد؟ آیا او نمی‌توانست با خرج کردن پول در مجاری دیگری مثل کمک به بچه‌های بی‌سرپرست، از حس شرمندگی‌اش بکاهد؟ فیلم تنها از این جنبه ضعف ندارد. در فیلم دزد صادق همگی احمق هستند و پلیس‌های آمریکایی از دیگر شخصیت‌ها احمق‌تر! ضمن این‌که می‌توان داستان فیلم را در دو خط خلاصه کرد، شخصیت‌‌پردازی‌ها به شدت سطحی است و حتی در برخی از صحنه‌ها از این‌که کاراکترها یک کار اشتباهی را انجام می‌دهند، تماشاگر کفرش در می‌آید؛ چراکه رفتار تام و سایر شخصیت‌ها به خصوص دو پلیس اصلی داستان در برخی از برداشت‌های این فیلم نه عقلانی است و نه با منطق جور در می‌آید.

جدیدترین هنرنمایی لیام نیسون تا حدودی شبیه به دیگر آثارش مثل Taken است؛ یعنی همان حس و حالِ قهرمان اصلی، تلفن صحبت کردن‌های نیسون با شخصیت‌های منفی و همان تهدید کردن‌های همیشگی قهرمان داستان را در فیلم دزد صادق نیز می‌بینیم

جدیدترین هنرنمایی لیام نیسون تا حدودی شبیه به دیگر آثارش مثل Taken است؛ یعنی همان حس و حالِ قهرمان اصلی، تلفن صحبت کردن‌های نیسون با شخصیت‌های منفی و همان تهدید کردن‌های همیشگی قهرمان داستان را در فیلم دزد صادق نیز می‌بینیم. تفاوت عمده‌ی دزد صادق با آثار قبلی لیام نیسون در اینجاست که برای تماشا کردن یک سکانس اکشن تمام عیار باید مدت زیادی، دست به سینه صبر کنیم تا بلکه بالاخره یک درگیری ایجاد شود. این‌که چرا شخصیت‌ منفی فیلم انقدر دست و پا چلفتی است، خودش یک علامت سوال بزرگ محسوب می‌شود اما چرا تام معطل می‌کند؟ تام در همان درجه‌ی اول می‌توانست کلک کار را یک سره کند اما او خیلی دیر به فکر مقابله با دو شخصیت منفی قصه می‌افتد.

فیلم honest thief
تهدید کردن‌های همیشگی لیام نیسون در این فیلم نیز دیده می‌شود اما خیلی دیر!

فیلم دزد صادق زیر پوسته‌ی به ظاهر اکشن و جنایی‌اش، هیچ چیزی برای عرضه ندارد. به عبارتی ساده‌تر، اگر می‌خواهید فیلم را تماشا کنید، این اثر مفهومِ خاصی را به شما منتقل نمی‌کند. صرفا ساخته شده تا شما برای ۹۰ دقیقه سرگرم شوید. البته مقوله‌ی سرگرمی نیز به گونه‌ای است که شما در نیمه‌ی ابتدایی فیلم احتمالا حوصله‌تان سر می‌رود؛ به این خاطر که شما در مقام بیننده، همراه با لیام نیسون مدام از یک صحنه به صحنه‌ی دیگر می‌روید؛ بدون آنکه اتفاق چندان مهمی بیفتد. تا قصه جان بگیرد، شما می‌توانید حتی یک چرت نیز بزنید!

فیلم دزد صادق زیر پوسته‌ی به ظاهر اکشن و جنایی‌اش، هیچ چیزی برای عرضه ندارد

با تمام ایراداتی که فیلم دزد صادق دارد، ایفای نقش جای کورتنی آن هم در مقابل لیام نیسون که دستی بر آثار اکشن دارد، بسیار دیدنی از آب در آمده است. جان نیوِنز شاید شخصیت‌پردازی درست و درمانی نداشته باشد، اما جای کورتنی تلاشش را کرد. این‌که کارگردان نتوانست صحنه‌‌های هیجان‌انگیزی را خلق کند، به صورت تمام و کمال تقصیر بازیگرها نیست.

فیلم دزد صادق نه قدرت تاثیرگذاری روی شما دارد و نه از فرم منسجمی بهره می‌برد که بتوان این فیلم را یک اثر ارزشمند بدانیم. نوآوری و بدعت خاصی نیز در این اثر سینمایی شاهد نیستیم که بتوان حداقل از لحاظ تکنیک‌های سینمایی، این فیلم را یک اثر قابل قبول تلقی کنیم. فیلم از طرفی دیگر می‌خواهد به ما مثلا درس اخلاق دهد اما به چه قیمتی؟ کاراکترهای فیلم در درجه‌ی اول باورپذیر نیستند چون انگیزه‌هایشان به شدت می‌لنگد. درس اخلاقِ فیلم، صرفا یک درسِ اخلاقِ کودکانه است که شاید تاثیرگذاری خاصی روی کودکان داشته باشد؛ در غیر این صورت این فیلم روی بزرگسالان اصلا و ابدا اثر خاصی ندارد.

فیلم Honest Thief به عنوان جدیدترین فیلم اکشنی که لیام نیسون در آن حضور دارد، فیلم خوبی نیست و برای خوب نبودنش می‌توان هزار و یک دلیلِ منطقی سر هم کرد. اگر می‌خواهید فقط به خاطر لیام نیسون به تماشای فیلم «دزد صادق» بنشینید، بهتر است صرف نظر کنید؛ چراکه گزینه‌های بهتری وجود دارد.   

0 0 آراء
امتیاز مطلب

3 ناامیدکننده
فیلم Honest Thief به عنوان جدیدترین فیلم اکشنی که لیام نیسون در آن حضور دارد، فیلم خوبی نیست و برای خوب نبودنش می‌توان هزار و یک دلیلِ منطقی سر هم کرد. اگر می‌خواهید فقط به خاطر لیام نیسون به تماشای فیلم «دزد صادق» بنشینید، بهتر است صرف نظر کنید؛ چراکه گزینه‌های بهتری وجود دارد.
  • ایفای نقش لیام نیسون و جای کورتنی
  • حفرات داستانی
  • فیلم‌نامه‌ی به شدت ضعیف به انضمام پرداخت‌های سطحی کاراکترها
  • فقدان یک فرم منسجم و بدیع
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا