بررسی تریلر بازی GTA 6 | تمامی اشارات به اتفاقات دنیای واقعی
1%
  • 0/10

بررسی تریلر بازی GTA 6 | تمامی اشارات به اتفاقات دنیای واقعی

راکستار و تلاش برای نمایش فرهنگ آمریکا

بررسی تریلر بازی GTA 6 | تمامی اشارات به اتفاقات دنیای واقعی ۱ ۲۰ آذر ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

در مقاله بررسی تریلر بازی GTA 6 قرار است به مواردی بپردازیم که در واقع اشاره‌ای به اتفاقات واقعی هستند.

تریلر بازی GTA 6 چند روز پیش به شکلی غیرمنتظره در فضای مجازی منتشر شد و عملاً تمام توجهات را به سمت خود جلب کرد. در نگاه اول، با یک ویدیوی ۹۱ ثانیه‌ای مواجه هستیم که سعی دارد مخاطب را با حال و هوای بازی آشنا کرده و اطلاعاتی را درباره شخصیت‌های اصلی داستان، یعنی لوسیا و جیسون (نام شخصیت مذکر هنوز رسمی نشده است) ارائه دهد. در نگاه دقیقتر، مخاطب با جزئیاتی مواجه می‌شود که تعدادشان بسیار بالا بوده و همین جزئیات بسیار زیاد هایپ را چندین برابر کرده است. بخصوص اینکه تریلر مزبور جلوه‌های کامپیوتری نبوده و بازتاب دهنده گرافیک واقعی بازی است.

نکاتی که در تریلر جدیدترین نسخه سری Grand Theft Auto گنجانده شده را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: نکات دسته اول به خود بازی مربوط شده و همان‌طور که در پاراگراف پیشین گفتیم، اطلاعاتی را درباره جنبه‌های مختلف در اختیار مخاطب قرار می‌دهد؛ دسته دوم، نکاتی را شامل می‌شود که برگرفته از اتفاقات واقعی هستند. در یک مقاله به نکات دسته اول پرداختیم و حالا نوبت به نکات دسته دوم رسیده است.

قبل از اینکه به مرور نکات بپردازیم، بد نیست یک موضوع را یادآوری کنیم. راکستار گیمز همیشه سعی کرده بواسطه سری بازی‌های GTA تصویری واقع گرایانه از جامعه آمریکا را به نمایش بگذارد؛ بازتابی که با کسی رودروایستی نداشته و تمامی جنبه‌های تاریک و تلخ را در خود جای داده است. با در نظر گرفتن این نکته و صد البته جریان داشتن داستان در نقشه‌ای که بر اساس فلوریدا ساخته شده، منطقی است که تیم نویسندگی از اتفاقاتی ایده بگیرند که واقعاً در این ایالت رخ دادند.

جوکر فلوریدا

 لارنس سالیوان یک مدل تتو است. دستگیری او در سال ۲۰۱۷ میلادی و انتشار عکس بازداشتش در فضای مجازی، شهرت بسیار زیادی را برای او بهمراه داشت. دلیل این اتفاق را هم باید در شباهت چهره و رنگ مویش به شخصیت مشهور جوکر جستوجو کرد. در انتهای تریلر، شخصیتی را می‌بینیم بازداشت شده و از همه مهمتر، چهره‌اش بسیار به جوکر فلوریدا شبیه است.

با گذشت مدت کوتاهی از انتشار تریلر، لارنس سالیوان ویدیوی کوتاهی را در اکانت تیک تاک خود منتشر کرد و خواهان صحبت با راکستار گیمز شد. او معتقد است شرکت آمریکایی به دلیل خلق یک شخصیت بر اساس چهره او باید مبلغی بین ۱ الی ۲ میلیون دلار بپردازد:

من همان شخصی هستم که آن‌ها از او الهام گرفتند. [سازندگان] GTA، ما باید صحبت کنیم. نه، شما باید مبلغی بین ۱ الی ۲ میلیون دلار بپردازید. شما از چهره من استفاده کردید. شما زندگی مرا گرفتید.

نخستین باری نیست که شباهت یک شخصیت GTA به فردی واقعی حاشیه ساز می‌شود. سال‌ها قبل، وقتی مدت زیادی از انتشار GTA V نمی‌گذشت، لیندزی لوهان بازیگر و خواننده آمریکایی مدعی شد راکستار گیمز از چهره او برای ساخت یک شخصیت مونث الهام گرفته و حتی شکایتی را به دادگاه برد. دادگاه نهایتاً رای را به نفع راکستار صادر کرد.

کارن‌ها

تریلر بازی GTA V در یک صحنه پیرزنی سفید پوست را به تصویر کشیده که چکش به دست داشته و فردی که مشغول فیلمبرداری است را تهدید می‌کند. این بخش از تریلر به مفهومی به نام «کارن» اشاره دارد که چند سال قبل در جامعه آمریکایی شکل گرفت. کارن، به پیرزنی سفید پوست اشاره دارد که بواسطه رنگ پوستش دچار خود برتربینی شده و گمان می‌کند همه باید مطابق میل او باشند. در ضمن، کارن بدلیل نگاه تحقیرآمیز به زنان مورد انتقاد قرار گرفته است.

تصویری که راکستار گیمز ظاهراً از آن الهام گرفته، برای زنی سفیدپوست است که از شهروندان لس آنجلس محسوب می‌شود. در نتیجه، نباید گمان کرد مفهوم کارن تنها به فلوریدا تعلق داشته و در دیگر ایالت‌ها وجود ندارد.

تمساح اینجا، تمساح آنجا، تمساح همه جا

تمساح‌ها در نقاط مختلف ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند اما فلوریدا بیشتر از بقیه مناطق بابت تمساح‌ها به شهرت رسیده است. دلیل چنین شهرتی را باید در اورگلیدز (یک محدوده جغرافیایی در ایالت فلوریدا است که حیات وحش بسیار متنوعی دارد) و مرداب‌های متعدد جستوجو کرد. همین موضوع هم باعث شده تمساح‌ها اغلب به مناطقی بیایند که اصلاً انتظارش را نداریم.

تمساح‌های فلوریدا طی سال‌های گذشته در مکان‌های متعددی مشاهده شده‌اند که برخی شدیداً مورد توجه قرار گرفتند. راکستار گیمز هم دو مورد از آن‌ها را در تریلر خود گنجانده است: در یک صحنه، فردی را می‌بینیم که سعی دارد تمساحی را از استخر خارج کند؛ در صحنه‌ای دیگر هم تمساحی را حین ورود به یک فروشگاه بزرگ مشاهده می‌کنیم.

تصویری عریان از فرهنگ فلوریدا

همان‌طور که گفتیم، راکستار گیمز همیشه سعی کرده تصویری پی برده از فرهنگ آمریکا ترسیم کند. از آنجایی که اتفاقات نسخه جدید در منطقه‌ای جریان دارد که بر اساس فلوریدا ساخته شده، اینبار جامعه ایالت مزبور را هدف گرفته است. در بخشی از تریلر، مردی را می‌بینیم که تنها لباس زیر به تن داشته و مشغول آبیاری حیات خانه‌اش است. این صحنه بدون شک اشاره به مردی اهل فلوریدا است که چند سال پیش بدون لباس درختان خانه‌اش را آبیاری می‌کرد و همین اقدام باعث شده بود مورد توجه رسانه‌ها قرار بگیرد.

مورد بعدی که اشاره‌ای به واقعیت است، مردی است که باز هم تنها لباس زیر به تن داشته و در پمپ بنزین از یک افسر پلیس فرار می‌کند. این بخش از رویدادی الهام گرفته شده که در آن مردی بدون لباس به سمت خودرویی پارک شده حرکت می‌کرد. مورد آخر هم به صحنه‌ای از تریلر مربوط می‌شود که فردی را حین انجام حرکات موزون بالای سقف خودرو نشان می‌دهد. این اتفاق هم برگرفته از رویدادی است که در واقعیت رخ داده و مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود.

در انتها، بازی GTA 6 در تاریخ نامشخصی از سال ۲۰۲۵ میلادی عرضه خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments