برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 10/10

نقد فیلم Godzilla x Kong: The New Empire – گودزیلا و کونگ: امپراتوری جدید

مسخره و احمقانه اما میخکوب کننده

نقد فیلم Godzilla x Kong: The New Empire – گودزیلا و کونگ: امپراتوری جدید ۱۵ ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ بررسی فیلم‌های خارجی کپی لینک

در نقد فیلم Godzilla x Kong: The New Empire به سراغ جدیدترین اثر مانسترورس رفته و می‌خواهیم ببینیم ارزش تماشا کردن را دارد یا خیر.

فرنچایز مانستروس (MonsterVerse) که حاصل همکاری وارنر و لجندری پیکچرز به شمار می‌رود، روی نبرد تایتان‌های عظیم الجثه مانند گودزیلا، کینگ کونگ و گیدورا تمرکز دارد. این فرنچایز شروع نسبتاً خوبی داشت اما در ادامه دچار افت شدیدی شد و در آستانه لغو شدن قرار گرفت. هر چند، اکران Godzilla vs. Kong در سال ۲۰۲۱ میلادی، ارائه یک تجربه هیجان انگیز و ثبت رقمی قابل قبول در باکس آفیس جهانی امید را به تیم مدیریت وارنر و لجندری برگرداند. همچنین باعث بوجود آمدن هایپ پیرامون اثر بعدی مانسترورس شد؛ هایپی که دوام چندانی نداشت.

فیلم‌های کایجومحور ژاپنی‌ها معمولاً مورد استقبال مخاطبان غیرژاپنی قرار نمی‌گیرند اما سامورایی‌ها سال گذشته فیلم Godzilla Minus One را روی پرده نقره‌ای آوردند که در کمال ناباوری توانست توجه‌ها را به خود جلب کرده و با بودجه‌ای ناچیز، جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود کند. عوامل مختلفی در موفقیت فیلم دخیل بودند اما مهمترین‌ها فیلمنامه قوی، شخصیت‌های پرداخت شده و نگاهی درست به گودزیلا (Godzilla) بودند. در ضمن، بسیاری از مخاطبان آن را با فیلم‌های مانسترورس مقایسه کرده و بابت دور شدن از ریشه‌ها به انتقاد از آن‌ها پرداختند.

نقد فیلم Godzilla x Kong: The New Empire

علی‌رغم انتقادات، فیلم Godzilla x Kong: The New Empire توانست بیش از ۵۵۰ میلیون دلار فروخته و شرایط را برای ساخت قسمت بعدی مهیا کند. The New Empire چند سال بعد از فیلم پیشین، یعنی Godzilla vs. Kong جریان دارد. کونگ به زمین توخالی نقل مکان کرده و در آنجا دنبال ایجاد امپراتوری خود و از همه مهمتر، یافتن همنوعانش است. در همین حین، گودزیلا روی سطح زمین مانده و امپراتوری خود را بر پا کرده، در شهر رم ساکن شده و هر از گاهی هم با تایتان‌هایی که به قلمروش وارد می‌شوند، مبارزه می‌کند. هر چند، ظهور تهدیدهای جدید و هولناک باعث می‌شود کونگ و گودزیلا بار دیگر متحد شوند.

اگرچه گودزیلا در ابتدای عنوان Godzilla x Kong: The New Empire دیده می‌شود، تا حدود زیادی به حاشیه رانده شده تا تمرکز روی کونگ و تلاشش برای ایجاد امپراتوری، یافتن همنوعان و پرداخت بیشتر به سرگذشت زمین قرار بگیرد. اتفاق مشابهی برای شخصیت‌های انسانی رخ داده و عملاً نقش خاصی در فیلم ایفا نمی‌کنند. در حالی که دست اندرکاران فیلم‌های پیشین سعی کرده بودند دو خط داستانی اصلی، یکی با محوریت تایتان‌ها و یکی با محوریت شخصیت‌های انسانی، را به صورت موازی پیش ببرند.

تلاش‌های دست اندرکاران مانسترورس هر بار به در بسته خورد، بطوری که صحنه‌های شخصیت‌های انسانی عملاً حس فیلر (Filler) را داشتند تا مدت زمان اثر بیشتر شود. به همین دلیل، اینبار ترجیح دادند انسان‌ها را کنار بزنند؛ باید بگویم هیچ داستان خاصی در فیلم Godzilla x Kong: The New Empire وجود نداشته و اگر بخواهیم خلاصه‌اش کنیم، به راحتی در یک پاراگراف چند خطی و بدون فراز و نشیب خاصی خلاصه می‌شود. تنها نکته مثبت پیرامون داستان، تلاش برای جهان سازی (Worldbuliding) و ارائه اطلاعاتی از سرگذشت انسان‌ها، تایتان‌ها و رابطه بینشان در طول تاریخ است.

نقد فیلم Godzilla x Kong: The New Empire

مورد دیگری که وجود دارد، فاصله گرفتن از ریشه‌های گودزیلا و کونگ بوده که در فیلم جدید مانسترورس شدت بیشتری پیدا می‌کند. گودزیلا در واقع نماد انرژی هسته‌ای و طبعات ترسناکش برای جامعه بشری بوده و کونگ هم نماد خطراتی است که زیاده خواهی‌های انسان از طبیعت می‌تواند به بار بیاورد. عملاً چنین مواردی پیرامون گودزیلا و کونگ در فرنچایز مانسترورس صدق نمی‌کند. به شخصه با این موضوع مشکلی ندارم اما با تزریق لودگی، مسخرگی و ایده‌های احمقانه مشکل دارم؛ موارد گفته شده آنقدر زیاد هستند که بدون شک تصمیم عامدانه تیم نویسندگی بوده است: از دندان درد کونگ گرفته تا سوار شدنش بر دوش گودزیلا، درخواست کمک کونگ از گودزیلا، تمایل عجیب گودزیلا به خوابیدن مانند یک خرس گریزلی و حتی اجرای فن کشتی کج در مبارزه تایتان‌ها!

با در نظر گرفتن موارد مسخره و احمقانه‌ای که وجود دارد، می‌توان گفت فرنچایز مانسترورس از لحاظ لحن و تُن به تدریج در حال شبیه شدن به یکی از بدنام ترین فیلم‌های گودزیلایی تاریخ، یعنی Godzilla vs Megadon است. با وجود این نقاط ضعف واضح و روشن، چه چیزی باعث می‌شود Godzilla x Kong: The New Empire اثر قابل تماشا باشد؟ بدون شک جلوه‌های ویژه خیره کننده و صحنه‌های اکشنش. درگیری موجودات عظیم الجثه در میان ساختمان‌های کوتاه و مرتفع و خُرد شدن بخش‌های مختلف ساختمان‌ها به راحتی قادر است مخاطب خود را میخکوب کرده و او را تا انتها نگه دارد. البته باید به یک نکته مهم توجه داشت: فیلم  The New Empire در ۳۰ دقیقه ابتدایی جذابیت چندانی نداشته اما تحمل آن ارزشش را دارد.

نقد فیلم Godzilla x Kong: The New Empire

قبل از اینکه نظر نهاییم را بگویم، بهتر است روی عدم مقایسه Godzilla Minus One و Godzilla x Kong: The New Empire تاکید داشته باشم. این دو فیلم اهداف کاملاً متفاوتی داشته و تجربه‌های مختلفی را برای مخاطبان رقم می‌زنند. Minus One می‌خواهد دلهره را در دل مخاطبان خود بوجود آورده و مفاهیمی مهم را منتقل کند اما The New Empire می‌خواهد یک بلاک باستر پاپکورنی باشد که سرگرم‌تان می‌کند. راستش را بخواهید، هر دو هم موفق می‌شوند و به هدفشان برسند. بنابراین، وجود آن یکی باعث نمی‌شود ساخت دیگری غیرمنطقی باشد.

اینکه بدون داستان خاصی هیولاها را به جان هم بیاندازیم، فعلاً جواب داده و ممکن است در دو یا سه فیلم بعدی هم جواب دهد اما بدون شک جذابیت خود را از دست می‌دهد. اگر اینطور نبود، قسمت‌های سوم و چهارم حاشیه اقیانوس آرام (Pacific Rim) تاکنون ساخته شده بودند. Godzilla x Kong: The New Empire هم توانسته بفروشد چون گودزیلا و کونگ محبوب هستند اما دیر یا زود حنای این دو هم رنگ باخته و آن وقت است که فیلم‌های مانسترورس جذابیت کافی نداشته و نمی‌توانند بفروشند. به  هر حال، وقتی می‌توانید صحنه‌های اکشن فیلمی که داستان خاصی ندارد را بصورت پشت سر هم در یوتیوب ببینیید، چرا وقتتان را برای رفت و آمد و نشستن در سالن سینما تلف کرده و مقدار قابل توجهی پول هم بپردازید؟


6 قابل قبول
وقتی به پایان می‌رسد، احتمالاً چیز زیادی را به یاد نمی‌آورید اما قطعاً رضایت را بابت تماشایش حس خواهید کرد.
  • جلوه‌های بصری خیره کننده
  • صحنه‌های اکشنی که قادر هستند مخاطب را میخکوب کنند
  • به حاشیه رانده شدن شخصیت‌های انسانی
  • روند آهسته فیلم در ۴۰ دقیقه ابتدایی
  • مسخره و احمقانه بودن برخی از اتفاقات
  • عدم وجود یک داستان قابل قبول و استاندارد

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

15 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments