برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
فیلم Friends: The Reunion

نقد فیلم Friends: The Reunion – دوستان: تجدید دیدار

به پاس تمامی این سال‌ها

1%
  • 0/10
نقد فیلم Friends: The Reunion – دوستان: تجدید دیدار ۶ ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ بررسی فیلم‌های خارجی کپی لینک

فیلم Friends: The Reunion بالاخره پس از مدت‌ها صبر و انتظار از شبکه‌ی HBO Max منتشر شد. انتظاری که برای هوادارانِ میلیونی سریال فرندز به اندازه‌ی چند صد سال طول کشید و حتی در آخرین لحظاتِ پیش از تماشا کردن فیلم، حس بدی داشتیم از این بابت که نکند دنیا همین الان به پایان برسد و آخرین گردهمایی «دوستان» را نتوانیم تماشا کنیم؛ یک گردهمایی بی‌نظیر که اجازه دهید بگویم دیگر تکرار شدنی نیست.

تماشای فیلم Friends: The Reunion بر تمامی افرادی که سریال فرندز را روزی روزگاری تماشا می‌کرده‌اند، واجب است و در حقیقت چنین فیلم سینمایی خوبی را برای ما هواداران سریال ساخته‌اند و بس. البته که بحث سودآوری برای شبکه‌ی HBO Max نیز به میان می‌آید، اما سوا از ماجراهای مالی و اقتصادی که دخلی به من و شما ندارد، سریال فرندز حالا یک فیلم سینمایی بی‌نظیری نیز دارد که رسما گرامی‌داشتی است بی‌نظیر و احساسی که بعید می‌دانم به این راحتی بتوان آن را فراموش کرد.

تماشای فیلم فرندز: تجدید دیدار آن هم جلوی جمع به شدت دل و جرات می‌خواهد. از این بابت که در همان لحظه‌ی اول وقتی بازیگرهای اصلی سریال را بعد از این همه سال جلوی دوربین می‌بینیم، بغض کرده و گریه امان‌مان نمی‌دهد. انگار این بازیگرها در واقع دوستانِ حقیقی و بسیار خوبمان هستند که مدت‌های مدیدی از آنها خبر نداشتیم. با این حال از این‌که سن‌شان بالاتر رفته و خم و چروکِ چهره‌شان را می‌بینیم، گره می‌خوریم از شدتِ ناراحتی و آرزو می‌کنیم کاش آنها برمی‌گشتند به همان شخصیت‌های قبلی خودشان در آن سال‌های طلاییِ تلویزیون.

فیلم Friends: The Reunion
اینکه یک نقش را برای بازی جلوی دوربین بپذیری یک بحث است، عاشقِ شخصیت شدن یک بحث دیگر

فیلم فرندز: تجدید دیدار نه مثلِ یک فیلم سینمایی معمولی در دنیای فیلم و سریال‌های آمریکایی، بلکه به سانِ یک شعر زیبا تلاش می‌کند ما مخاطبینِ همیشه وفادار به سریال فرندز، به شدت احساساتی شویم. تدوین‌گرِ خوش‌ذوقِ فیلم با کاشتنِ لحظات بی‌نظیر از سریال اصلی با همان کیفیت ابعاد تصویر، یک هوا و بدونِ پیش‌زمینه، ما را با خود می‌برد به آن سال‌ها که می‌خواستیم ببینیم تکلیف ریچل و راس و روابط دیگر شخصیت‌ها چه می‌شود. دکور و استیج را مجدد از نو طراحی کرده بودند تا بازیگرها پس از ورود به لوکیشین از بودن در همان محیطِ قدیمی شوکه شوند، اما ما تماشاگرها بیشتر از این اتفاق شوکه شدیم و فراتر از همه‌ی این موارد، کارهایی بود که دوستانمان پس از این همه سال به بهانه‌ی فیلم فرندز: تجدید دیدار و برای دلِ بیننده تن به انجام آن دادند. شاید بهترین بازی‌ای که در این فیلم تقریبا ۲ ساعته دیدیم، سوالاتِ معلومات عمومی‌ای بود که راس از بقیه بازیگرها می‌پرسید.

فیلم فرندز: تجدید دیدار نه مثلِ یک فیلم سینمایی معمولی در دنیای فیلم و سریال‌های آمریکایی، بلکه به سانِ یک شعر زیبا تلاش می‌کند ما مخاطبینِ همیشه وفادار به سریال فرندز، به شدت احساساتی شویم

بهترین نقطه‌ی این فیلم از نظر این‌که مخاطب که ما باشیم را تکان دهد، دقیقا همان جایی است که نظر برخی از بیننده‌ها با ملیت‌های مختلف درباره‌ی سریال فرندز پرسیده می‌شود. یک بیننده دقیقا همان نظری را به پرسش‌گر اعلام کرد که احتمالا اگر از ما می‌پرسیدند نیز همان پاسخ را می‌دادیم. سریال Friends همان کاری را می‌کند که یک دوستِ خوب و صمیمی باید برای رفیقش انجام دهد؛ سر حال و سرِ کیف آوردن. این حسِ خوب را تمامی مخاطبین سریال فرندز قطع به یقین حس کرده‌اند و خیلی خوشحال هستیم که عاملی بوده تا روزهای تلخ و تاریکِ زندگی‌مان را برای لحظاتی هر چند کوتاه بشورد و با خود ببرد. فیلم فرندز: تجدید دیدار به ما یادآور می‌شود که روزی روزگاری چنین بازیگرهایی با کمک خالقین سریال یعنی دیوید کرین و مارتا کافمن برای آوردنِ لبخند روی لب‌هایمان عرق ریخته و خون و دل خوردند. آنها به نتیجه‌ی مطلوبی که می‌خواستند رسیدند؛ کما این‌که فیلم فرندز: تجدید دیدار نیز در رسیدن به هدفش کاملا موفق بوده است؛ یادآوریِ یک خاطره‌ی به شدت دلچسب و دل‌انگیز.

فیلم Friends: The Reunion
لیدی گاگا با حضورش در فرندز و اجرای قطعه‌ی Smelly Cat غافلگیرمان می‌کند

این وسط گفت‌وگوهایی دیوید کرین و مارتا کافمن نیز نه تنها حوصله‌سربر نیست، بلکه بعد از این همه مدت بد نبود با برخی از اطلاعاتِ پشت صحنه نیز آشنا شویم. این‌که چطور فرندز به یک سریال به‌یادماندنی و اسطوره‌ای تبدیل شد. این‌که آنها چطور بازیگرها را جذب کرده‌اند و چه اتفاقاتی افتاد تا نقش‌ِ مشخصی به آنها محول شود. البته برخی از نکاتِ این گفت‌وگو برای خوره‌های سریال تکراری بوده، اما آنقدر دیوید کرین و مارتا کافمن با ذوق و شوق و عاشقانه درباره‌ی سریال صحبت می‌کنند که نه تنها دوباره فهمیدن اخبار و حواشیِ سریال تکراری به نظر نمی‌رسد، بلکه حس می‌کنیم این دو تن گویا در حال صحبت درباره‌ی فرزندشان هستند، نه یک سریال تلویزیونی.

همان‌گونه که سریال فرندز با اپیزودِ پایانی‌اش در عین کمدی بودن اشک‌مان را در می‌آورد، فیلم فرندز: تجدید دیدار نیز با قدرت بیشتری دقیقا همین راه را در پیش می‌گیرد. راستش را بخواهید نمی‌دانم از این‌که نمی‌توان مجدد آنها را در یک قاب ببینم در انتهای فیلم بغض کرده‌ام یا این‌که آنها پا به سن گذاشته‌اند. حسِ بسیار بدی اما به شدت شیرین در پایانِ فیلم تجدید دیدار به آدم دست می‌دهد. از آن دست حس‌هایی که هم عاشقش هستی و هم در لحظه از آن متنفر. درست مثلِ این‌که دوستِ صمیمی‌ات را مدت‌های بسیار زیادی است که از نزدیک ندیدی و التماسش را می‌کنی تا برای چند دقیقه هم که شده برای دیدنت وقتی مهیا کند اما وقتی بالاخره به مراد دلت می‌رسی، قصد نداری با او خداحافظی کنی و دلت می‌خواهد زمان متوقف شود و تا ابد در یک لحظه‌ی و مکانِ به خصوص با او خلوت کنی و گپ بزنی. این حسِ خوب را مدیون لحظه به لحظه‌ی سریال فرندز هستیم و صد البته فیلم فرندز: تجدید دیدار که مجدد این خاطره‌ی دل‌نشین را به ما یادآور شد.

فیلم Friends: The Reunion را ساخته‌اند برای دلِ تک تکِ افرادی که طی این همه سال با لحظه به لحظه‌ی سریال زندگی و لحظات شادی را کسب کرده‌اند. با این‌که قرار نیست قصه‌ای جدید روایت شود، اما پیش از تماشای فیلم باید یک جعبه دستمال کاغذی کنار دست‌تان باشد؛ چراکه قرار است مثل ابر بهاری اشک بریزید.


10 بی‌نظیر
فیلم Friends: The Reunion را ساخته‌اند برای دلِ تک تکِ افرادی که طی این همه سال با لحظه به لحظه‌ی سریال زندگی و لحظات شادی را کسب کرده‌اند. با این‌که قرار نیست قصه‌ای جدید روایت شود، اما پیش از تماشای فیلم باید یک جعبه دستمال کاغذی کنار دست‌تان باشد؛ چراکه قرار است مثل ابر بهاری اشک بریزید.
  • یادآوری بسیار عالی یک خاطره‌‌ی دل‌نشین با تدوینی بی‌نظیر

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments