#مهسا_امینی
بازی Fire Emblem: Three Houses

پیش نمایش بازی Fire Emblem: Three Houses

افسانه سه خاندان

استودیوی Intelligent Sysytems قصد دارد اولین عنوان انحصاری Fire Emblem روی سوییچ یک حضور به یاد ماندنی باشد؛ این بار بازی Fire Emblem: Three Houses یکی از مهمترین انحصاری‌های امسال سوییچ است.

با انتشار Fire Emblem: Awakening و Fire Emblem: Fate برای کنسول 3DS، استودیوی Intelligent Systems و کمپانی Koei Tecmo قصد دارند اولین نسخه انحصاری سری Fire Emblem برای کنسول نینتندو سوییچ را روانه بازار کنند. قسمت جدید که با نام Fire Emblem: Three Houses شناخته می­‌شود، با وجود وفاداری به استانداردهای سری از جمله گیم پلی داستان محور و مبارزات نوبتی، تغییرات زیادی نسبت به قسمت­‌های قبلی به خود دیده و قرار است نقطه عطفی برای این سری باشد. با اینکه عنوان FE: Warriors پس از 3DS برای سوییچ هم منتشر شد، با این حال بازی Fire Emblem: Three Houses به صورت انحصاری برای سوییچ ساخته شده و تا حدودی اولین حضور واقعی این سری روی کنسول جدید نینتندو محسوب می‌­شود؛ حضوری که قرار است تا سال‌­ها در خاطر طرفداران باقی بماند. سوال اصلی این است که باید انتظار چه بازی­‌ای را داشته باشیم.

بررسی بازی Fire Emblem: Three Houses
سه خاندان سرنوشت یک قاره را تعیین می‌کنند

داستان بازی در قاره فودلن (Fodlan) روایت می­‌شود؛ قاره‌­ای که سه امپراطوری بر آن حکم فرمایی می­‌کنند. در جنوب امپراطوری آدرستیان (Adrestian)، در غرب امپراطوری مقدس فارگس (Faerghus) و در شرق اتحادیه لیسستر (Leicester). هرکدام از این سه امپراطوری ایدئولوژی و سیستم سیاسی منحصر به خود را داشته و پس از سال­‌ها جنگ و خونریزی موفق به تثبیت صلح میان خود شده­‌اند. داستان بازی در صومعه گرگ ماک (Garreg Mach) آغاز می­‌شود، صومعه­‌ای که در مرکز قاره و در همسایگی سه امپراطوری بنا شده اما جزء قلمروی هیچکدام محسوب نمی‌شود. گیمرها کنترل یک مزدور را برعهده می­‌گیرند که طراحی چهره و نامش برعهده آن‌هاست. این مزدور که در کنار پدرش فعالیت می­‌کند، پس از دفاع از دانش آموزان صومعه در برابر راهزنان، پیشنهاد اموزش در آکادمی افسران را که از قضا در این صومعه واقع شده را دریافت کرده و گیمرها بازی را به عنوان استاد آکادمی آغاز می­‌کنند. هر کدام از سه امپراطوری صاحب یک گروه دانشجو است (چیزی شبیه گروه­های مختلف دانش آموزان در کتاب­‌های هری پاتر.) به عنوان مثال گروه متعلق به امپراطوری فارگس، عقاب­‌های سیاه نام داشته و توسط امپراطور آینده این کشور، ایدلگارد رهبری می­‌شوند. در این میان کاراکتر اصلی باید از میان سه گروه که هرکدام نماینده یکی از امپراطوری­‌ها هستند، یک گروه را برای رهبری و آموزش انتخاب کند.

گیمرها کنترل یک مزدور را برعهده می‌گیرند که طراحی چهره و نامش برعهده خودشان است

گیم پلی بازی تا حد زیادی یادآور Persona 5 است. در این بازی هم باید در کنار تمرینات نظامی و جنگیدن، بخشی از وقت خود را در کلاس‌­های آکادمی و به سروکله زدن با دانشجویان اختصاص دهید. سروکله زدن­‌هایی که انتظار می‌­رود مملو از دیالوگ‌­های جذاب و بامزه باشند. گیمرها به عنوان استاد باید دانشجویان خود را آموزش داده و وظایف مختلفی را به آنها محول کنند. حتی در روزهای تعطیل هم می­‌توان به دانشجوها تکلیف داد و با گرفتن آزمون، رده بندی آن‌ها را جابجا کرد. با این حال بازیکنان باید خاندان خود را انتخاب کرده و تنها آموزش اعضای یک خاندان را برعهده بگیرند. هرکدام از دانشجویان خاندان، یک شخصیت و کاراکتر مجزا داشته و دارای خصوصیات منحصر به فرد هستند. تمامی دانشجویان براساس اخلاقیات و روحیاتشان با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و روابط دوستانه باهم شکل می­‌دهند. با گسترش روابط دوستانه میان دانشجویان، برخی توانایی­‌های مخفی آنان هم آزاد می­‌شود. تمامی زمان بازی در کلاس­های آکادمی سپری نشده و دانشجویان برای انجام تمرین به مناطق مختلف سفر می­‌کنند. گاهی اوقات هم به همراه شوالیه‌­ها راهی نبرد می­‌شوند تا در سرکوب راهزنان و شورشیان به آن‌ها کمک کرده و تجربه کسب نمایند.

نبردها به صورت نوبتی و با حرکت نیروها در خانه­‌هایی مانند شطرنج انجام می­‌گیرد. بازیکنان باید با دقت به نحوه حرکت و جای گیری نیروهای خود توجه کنند تا به بهترین شکل دشمنان را شکست دهند. با این حال تمامی نبرد به نمای شطرنج مانند ختم نشده و سکانس­‌های مبارزات به سری Final Fantasy و Valkyria Chronicles شباهت دارد. هر سلاح عمر مشخصی داشته و به صورت نامحدود نمی­‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برهمین اساس باید به سلامت تسلیحات دانشجویان هم دقت کنید. مبارزات تنها به خارج آکادمی محدود نشده و دانشجویان در محیط آکادمی هم برای آشنایی بیشتر با سلاح­‌ها با یکدیگر مبارزه خواهند کرد. با مبارزات بیشتر، مرتبه هر دانشجو بالاتر رفته و قابلیت انتخاب کلاس برای آن‌­ها آزاد می­شود.

کیفیت بافت‌های محیط چندان جالب نیست

دانشجویان در آغاز بازی قابلیت انتخاب چهار کلاس شمشیرزن، سرباز، مبارز و راهب را دارند. با این حال با پیشروی به مرتبه 10، کلاس­‌های جدیدی باز شده و گیمرها می‌­توانند کلاس‌های فرعی مزدور، جادوگر، جادوگر سیاه، گلادیاتور، تبرزن و سوارکار را انتخاب کنند. در همین حال علاوه بر ارتقای توانایی­‌های هر دانشجو در به کارگیری تسلیحات مختلف مانند شمشیر یا تبر، می­‌توان آن‌ها را به سلاح جادو نیز مجهز کرد. جادوهای مختلفی در بازی قابل انتخاب و استفاده هستند و بازیکنان می‌­توانند برای دانشجویان جادوگر تحت امر خود، کلاس­‌های متفاوتی از جمله هجومی یا مداواگر انتخاب کنند.

با توجه به نمایش‌های بازی می‌توان انتظار یک عنوان نقش آفرینی عمیق داستان محور جذاب را برای سوییچ داشت

گرافیک بازی Fire Emblem: Three Houses و طراحی کاراکترها هم بیش از هر چیز یادآور Persona 5 است. با وجود طراحی زیبا و جذاب کاراکترها، طراحی محیط‌­های بازی مانند دریاها و درون ساختمان­‌ها به هیچ عنوان جالب نبوده و نقطه ضعف بزرگی برای بازی محسوب می­‌شود. البته نباید از این نکته مهم هم غافل شویم که سوییچ اصولا کنسول قدرتمندی از لحاظ توانایی‌­های گرافیکی نیست، پس بیش از آن که بخواهیم گرافیک نسبتا بد محیط­‌های بازی را نتیجه کم کاری سازندگان بدانیم، باید یقه نینتندو را بگیریم.

می‌توانید برای هر کدام از نیروهایتان یک هنگ مخصوص استخدام کنید

با تمام این اوصاف، سازندگان در استودیوی Intelligent Systems، سرمایه گذاری اصلی را روی گیم پلی بازی متمرکز کرده‌­اند و با توجه به نمایش­‌های بازی می­‌توان انتظار یک عنوان نقش آفرینی عمیق داستان محور جذاب را برای سوییچ داشت.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا