#مهسا_امینی
بازی Far Cry 6

۶ تغییر و پیشرفت بازی Far Cry 6 نسبت به سایر عناوین سری در نسل قبل

نوآوری‌های نسخه جدید فار کرای

طبق اطلاعاتی که از بازی Far Cry 6 به تازگی منتشر شده، به نظر می‌رسد که در این عنوان باید شاهد تغییرات بسیاری در گیم پلی کلی و همچنین جزئیاتی مانند تنوع سلاح، گجت‌های قابل استفاده و … باشیم.

سری Far Cry امروزه برای طرفداران باز‌ی‌های سبک شوتر اول شخص یک نام شناخته شده است‌. اولین عنوان از این مجموعه محبوب نیز در سال ۲۰۰۴ عرضه شده بود و پس از یک وقفه چهار ساله، در سال ۲۰۰۸ شاهد انتشار دومین نسخه از آن بودیم. اما شاید یکی از بزرگ‌ترین عناوین این سری که به موفقیت آن هم منجر شد و طرفداران را بیشتر به سمت ماجراجویی در جنگل‌های جزیره‌ای ناشناخته دعوت می‌کرد، بازی Far Cry 3 بود. با این وجود، بعد از این اثر نیز چند بازی دیگر با ادامه همین راه منتشر شدند تا نهایتا امسال شاهد Far Cry 6 باشیم.

این بازی جدید سال گذشته و هنگام معرفی بازی‌های کنسول‌های نسل نهمی معرفی شده بود و چنان که پیداست، گرافیک فوق‌العاده خیره‌کننده‌ای دارد. اما جدای از این گرافیک حرفه‌ای، چیزی که بیشتر توسط کاربر هنگام بازی کردن تجربه می‌شود، گیم پلی خواهد بود؛ موردی که در Far Cry 6 شباهت‌هایی را در پایه با عناوین قدیمی سری دارد و از طرفی شامل برخی نوآوری‌ها می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

شخصیت اصلی بازی

معمولا در عناوین مختلف سری Far Cry شما در کل در حالت اول شخص بازی می‌کنید و شخصیت اصلی را مشاهده نخواهید کرد. همچنین این کاراکتر در بعضی از بازی‌ها لال به دنیا آمده و حتی یک کلمه حرف هم نمی‌زند. با این وجود، در Far Cry 6 عملا همه چیز متفاوت و کاملا برعکس خواهد بود!

در این عنوان شما در نقش شخصیتی به نام دنی روهاس (Dani Rojas) خواهید بود؛ یک مرد/زن پناهنده که بعدها به یک قاتل حرفه‌ای و در نهایت سرباز انقلابی تبدیل می‌شود. حال شما در کنار قابلیت انتخاب بین مرد یا زن بودن این شخصیت، می‌توانید صدای حرف زدن او را هم در دیالوگ‌های مختلف یا وسط بازی بشنوید. در واقع بازی در هنگامی که در کمپ انقلابی‌ها هستید و در مکان امن قرار دارید، به حالت سوم شخص می‌رود و در این صورت حتی لباس و شخصی‌سازی‌هایی که انجام داده‌اید نیز قابل دیدن خواهد بود! لازم به ذکر است که جزئیات به کار رفته در این بازی درباره شخصیت اصلی بسیار بیشتر از عناوین قبل خواهد بود و حتی وقتی که شما در حال رانندگی در ماشین هستید، یا اینکه در خانه در حال گوش کردن به آهنگ باشید، دنی نیز با موسیقی پخش شده همخوانی می‌کند و از لحظات خود لذت می‌برد!

شخصی‌سازی

دنی در بازی Far Cry 6 کاملا قابل شخصی‌سازی است و شما می‌توانید از تار مو تا کفش او را همانطور که دوست دارید تغییر دهید. با این حال، یک نکته بسیار بزرگ درباره این مورد آنجاست که وقتی شما دستکش نظامی به دستان کاراکتر خود بپوشانید، لگد اسلحه مقداری کمتر خواهد شد تا اینکه یک پارچه مشکی و طرح اسکلتی که به نظر جذاب می‌رسد را انتخاب کنید! همچنین بین لباس‌های مختلف و جلیقه ضدگلوله و چندین و چند مورد دیگر شما حق انتخاب خواهید داشت تا دنی را به یک سرباز واقعی تبدیل کنید، یا اینکه او را برای مراسم پارتی آخر شب تزئین کرده باشید!

با این وجود، باید در نظر داشته باشید که هر مورد نظامی که در لیست می‌بینید قرار نیست دارای الویت باشد و شاید انتخاب یک گزینه دیگر، بیشتر به سبک بازی شما بخورد. برای مثال انتخاب جلیقه ضدگلوله برای خوردن آسیب کمتر و پوشیدن شلوارک مخصوص پارکور می‌تواند دنی را سبک و در عین حال مقاوم کند! این شلوارک در مقایسه با شلوار نظامی به شما کمک می‌کند تا هنگام لیز خوردن روی زمین، کمی سریع‌تر باشید و در نتیجه راحت‌تر دشمنان را دور بزنید یا از تیر فرار کنید. همچنین کفش‌هایی وجود دارند که اگر آن‌ها را برای دنی انتخاب کنید، دیگر حملات نزدیک نمی‌تواند شما را به زانو درآورد و همچنان به مبارزه ادامه خواهید داد.

یک نکته بسیار مهم نیز سبک بازی مخفیانه است که اگر به آن علاقه داشته باشید، حتما باید لباس‌ها و کفش مخصوصی را بپوشید که صدای پای شخصیت اصلی را گرفته و در نهایت شما را به یک شبح تبدیل خواهند کرد! همچنین اگر به سوزاندن سربازان نظامی علاقه دارید و پودر کردن آن‌ها به شدت برای شما لذت‌بخش است، باید بدانید که اگر از سلاح Flamethrower استفاده کنید، احتمال دارد که دست دنی را هم هنگام آتش زدن محیط بسوزانید! در نتیجه پوشیدن دستکش مخصوص و ضد آتش برای چنین شرایطی کاملا ضروری خواهد بود.

جالب است بدانید که اگر علاقه به پوشیدن چیزی دارید و قابلیت‌های یک لباس یا گجت دیگر مد نظر شماست، شما همیشه می‌توانید بین دو گزینه، ظاهر یکی و قابلیت‌های دیگری را برای خود نگه دارید تا پیراهن طرح گل گلی نقش ضدگلوله را برای دنی بازی کند.

انواع سلاح

سلاح گرم (یا حتی سرد) در بازی Far Cry 6 به سه روش مختلف به دست خواهد آمد؛ اول اینکه یک NPC مهربان در روال داستان ظاهر شود و به شما یک کلت بی‌مصرف یا سلاح در حد AK-47 بدهد تا صرفا مرحله را رد کنید. دوم اینکه به فروشگاه‌های مخصوص بروید و به نام آزادی یک اسلحه بسیار حرفه‌ای را با قیمتی حرفه‌ای‌تر خریداری کنید. در آخر نیز یکی از بهترین روش‌ها برای گرفتن سلاح، لوت کردن دشمنان و برداشتن تفنگ آن‌ها است که البته شاید با درد و خونریزی طرف مقابل همراه باشد. سپس بعد از پیدا کردن سلاح مورد نظر، شما تنها به مقداری مواد لازم مانند فلز، قطعاتی خاص و در نهایت یک میز چوبی با ابزار کافی نیاز خواهید داشت تا بتوانید هرچیزی را ارتقا دهید.

حال یکی از ارتقاها یا بهتر است بگوییم شخصی‌سازی‌هایی که برای اسلحه در بازی Far Cry 6 وجود دارد، انواع تیر خواهد بود. برای مثال شما می‌توانید از میان تیرهای ساده، زره شکن، انفجاری و حتی سمی یکی را متناسب با شرایطی که در آن قرار خواهید گرفت انتخاب کنید. برای مثال تیرهای ساده برای رد شدن از بدن افراد بدون جلیقه هستند و تیرهای زره‌شکن کمی بهتر از کلاه‌های سربازان دشمن رد می‌شوند. همچنین تیر سمی همانطور که از اسمش هم پیداست دشمنان را مسموم کرده و بعد از چند ثانیه می‌کشد، در حالی که تیر انفجاری بعد از برخورد به دشمن به جای نفوظ کامل به بدن، منفجر می‌شود!

لازم به ذکر است که درست به مانند شما، دشمنان نیز دقیقا از انواع و اقسام گلوله‌های مختلف در مقابل شما استفاده می‌کنند که البته اگر بخواهید می‌توانید پیش از درگیری از آن مطلع شوید. تنها کافیست تا با دوربین خود دشمنان را بررسی کنید و سپس متوجه خواهید شد که هر سرباز چه مدل تیری را از داخل اسلحه خود شلیک می‌کند. با این وجود، هرکدام از اسلحه حاضر در بازی Far Cry 6 قابل ارتقا خواهد بود و شما می‌توانید در حالتی مشابه با Gunsmith در سری جدید Call of Duty، لوله سلاح، دوربین، قنداق و بسیاری از ویژگی‌های مختلف هرکدام را تغییر دهید. همچنین در نظر داشته باشید که دنی می‌تواند در هر شرایطی سه اسلحه مختلف را با خود حمل کند که یکی از آن‌ها می‌تواند سلاح مخصوص باشد! سلاح‌های مخصوص شامل آتش‌انداز، بمب‌انداز یا حتی تفنگی باشد که با استفاده از آن می‌توانید تا شعاع چند متری EMP فعال کرده و تمامی ابزار الکترونیکی را از کار بیندازید.

کوله پشتی Supremo

یکی از تغییرات بزرگی که در بازی Far Cry 6 شاهد آن هستیم، اضافه شدن یک کوله پشتی به بازیکن است که شاید در ابتدا فکر کنید برای حمل کردن لوازم مخصوص و حتی شخصی دنی است، در حالی که این کوله، عملا یک تهدید بزرگ برای دشمنان محسوب می‌شود! این سلاح پنهان که توسط انقلابی‌ها ساخته شده، به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید از آن موشک شلیک کنید، سیستم الکترونیکی دشمن را از کار بیندازید، یا اگر محاصره شدید، از آن به عنوان جت پک استفاده کرده و زمین زیر خود را همراه با دشمنان به زیبایی هرچه تمام‌تر آتش بزنید!

با این حال طبق قانون حقیقت شما وقتی که یکبار از موشک‌های داخل کیف استفاده کنید، قاعدتا دیگر تا وقتی به کمپ نرفته و آن را پر نکرده باشید، قادر به استفاده مجدد نخواهید بود، در حالی که اینجا چندان هم منطق مد نظر نیست و شما بعد از پر شدن شارژ این کیف می‌توانید دوباره از آن برای بیشتر ترکاندن دشمنان بهره ببرید.

اسب!

در بازی‌های سری Far Cry جا به جایی در نقشه بازی و رفتن از یک سر مپ به بخش دیگر عملا همان کاری است که برای انجام دادن ماموریت‌ها یا پیدا کردن جوایز ارزنده باید انجام دهید. حال این کار در Far Cry 6 با انواع ماشین و موتورهای مختلف انجام می‌شود، اما در میان تمامی وسایل نقلیه مختلف، این اسب‌ها هستند که می‌توانید از آن‌ها برای رفتن به هرجایی استفاده کنید! برای مثال شما نمی‌توانید داخل جنگل‌های پر از درخت از ماشین یا حتی موتور استفاده کنید. همچنین اگر یک دوست خوب در بازی بخواهید، تکه‌ای آهن را نمی‌توان نوازش کرد اما اسب خود را می‌توانید تا آنجا که دوست دارید نوازش کنید!

یک نکته بسیار مهم درباره اسب‌ها در بازی Far Cry 6 نیز این است که آن‌ها همه جا هستند! شما عملا در هر نقطه از نقشه بازی می‌توانید یک اسب سرگردان یا حتی اسب خود را از منطقه‌های خاص پیدا کنید. حتی اگر اسبی که بتوانید به رایگان آن را اختیار کنید وجود نداشت، بد نیست نگاهی به افسرهای داخل شهر بیندازید که سوار بر اسب خود از خیابان‌ها رد می‌شوند. به هر حال قرار نیست که یک افسر هنگامی که شما نیاز شدید به اسب دارید در این شهر راحت باشد و کشتن او یک مورد بسیار قطعی خواهد بود.

دشمنان

پیش‌تر اشاره کردیم که اگر به سبک بازی مخفیانه برای رد کردن اکثر مراحل علاقه دارید و منفجر کردن زمین و زمان چیزی نیست که به آن توجه دارید، قاعدتا باید لباس‌ها و مخصوص کفشی بی سر و صدا خریداری کنید تا دنی بتواند کمی راحت‌تر کار خود را در خفه کردن دشمنان از پشت انجام دهد. با این وجود، لازم است بدانید که بسیاری از دشمنان حاضر در بازی Far Cry 6 عملا به حدی هوش ندارند که شما را از میان مردم عادی تشخیص بدهند. این یعنی تنها کافیست که سلاح را در کیف خود بگذارید و سپس از کنار سربازان ضد انقلاب به راحتی هرچه تمام‌تر رد شوید. حتی برخی از این سربازها با شما همکاری کرده و به نحوی نفوظی هستند!

با این حال هرقدر که دشمنان عادی در این بازی خنگ هستند، اگر گیر سربازان حرفه‌ای آنتون کاستیلو افتاده باشید دیگر خبری از آرام رد شدن از کنار آن‌ها و نادیده گرفتن رفتارهای عجیب و غریب نیست! بلکه حتی این افراد در تیراندازی نیز ماهرتر هستند و سعی می‌کنند تا میزان سلامتی شما را خیلی سریع‌تر به پایان برسانند.

بازی Far Cry 6 برای عرضه در تاریخ ۱۵ مهر (۷ اکتبر) در نظر گرفته شده و برای کاربران کنسول‌های ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس – اس، پلی استیشن 5، پلی استیشن 4 و پلتفرم رایانه شخصی در دسترس قرار خواهد گرفت.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا