سریال Peaky Blinders

حقایقی از پشت صحنه سریال Peaky Blinders

با حقایق نهفته در خیابان‌های بیرمنگام آشنا شوید!

یکی از آثار محبوب سال‌های اخیر دنیای تلویزیون که با استقبال اکثریت مخاطبین و طرفداران این مدیوم همراه بوده، بدون شک سریال Peaky Blinders است. پروسه تولید این سریال فراز و نشیب‌های متعددی را به همراه داشته و با گذشت سال‌ها حقایق مختلفی را درون خود جای داده که نمی‌توان از برخی‌شان چشم پوشی کرد.

تا به امروز پنج فصل از سریال Peaky Blinders به صورت کامل منتشر شده و پخش فصل ششم یا پایانی آن نیز از هفته‌های گذشته آغاز شده است. استیون نایت (Steven Knight) خالق اصلی این سریال است و ایده ابتدایی خلق این سریال را مدیون گفته‌ها و خاطرات پدرش است. کیلین مورفی (Cillian Murphy) ایفاگر نقش توماس شلبی، رهبر و مطرح‌ترین شخص در گروه پیکی بلایندز است که به عنوان یکی از دلایل اصلی محبوبیت این اثر در سرتاسر دنیا شناخته می‌شود. داستان کلی این سریال در فاصله خاتمه یافتن جنگ جهانی اول و شروع جنگ جهانی دوم روایت می‌شود و به مسیر متفاوت، هیجان انگیز و تاریک خانواده شلبی برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین چهره‌ها و گروه‌های جنایت‌کار تاریخ بریتانیا به خصوص منطقه بیرمنگام می‌پردازد. همانطور که ذکر شد، پروسه تولید این سریال از حقایق جالب و بعضا شوکه کننده‌ای برخوردار است که احتمالا برخی از آن‌ها نظیر استفاده بیش از ۳۰۰۰ سیگار تا پیش از شروع مراحل فیلمبرداری فصل چهارم توسط کیلین مورفی را شنیده‌اید. از این رو تصمیم گرفتیم تا شما را با سایر حقایقی جالبی که در پشت صحنه سریال Peaky Blinders مخفی مانده‌اند، آشنا کنیم.

پیکی بلایندرزها یک گروه واقعی در بیرمنگام بوده‌اند

پیکی بلایندرزهای واقعی با فاصله زمانی نسبتا کمی در قیاس با آن‌چه که در جریان سریال Peaky Blinders به تصویر کشیده شده است، در خیابان‌های بیرمنگام فعالیت داشته‌اند. براساس اطلاعات مطرح شده توسط مجله Smithsonian، اعضای اصلی این گروه از اواخر دهه ۱۸۹۰ تا فرا رسیدن جنگ جهانی اول از جمله گروه‌های خلافکار برجسته منطقه نام برده به شمار می‌رفتند. در سریال اما آن‌ها در دهه ۱۹۲۰ و پس از خاتمه یابی اولین جنگ جهانی به عنوان قهرمانان جنگی معرفی می‌شوند. پیکی بلایندرزها همچنین در دنیای واقعی در عوض انجام اموری نظیر شرط بندی روی مسابقات سوارکاری یا ورود به جوانب مختلف جهان جرم و جنایت،‌ بیشتر به سرقت از کامیون‌ها یا درگیری‌های جزئی با سایر خلافکاران می‌پرداخته‌اند. در اواخر دهه ۱۹۲۰ نیز آن‌ها توسط بیلی کیمبر (دشمن اصلی خانواده شلبی در فصل نخست سریال) کاملا شکست خورده و تخت سلطنت خیابان‌های بیرمنگام را به کیمبر و گروهش معروف به بیرمنگام بویز واگذار می‌کنند.

مدل مو اعضای پیکی بلایندرز برای جلوگیری از بیماری‌‌های پوستی انتخاب شده است

بنابر اعلام گریمور سریال Peaky Blinders علت اصلی انتخاب مدل مو تمام اعضای گروه پیکی بلایندرز به شکلی که شاهد آن هستیم، جلوگیری از ابتدا به برخی معضلات پوستی نظیر شپش بوده است. لورا اسکیاوو (Laura Schiavo) مدعی است از آن‌جا که این گروه متعلق به طبقه کارگر جامعه بریتانیا در آن در زمان بوده و اثرات منفی قابل توجهی نیز با شروع جنگ جهانی اول دامن‌گیر جامعه آن‌ها شده است، پیکی بلایندرزها تصمیم می‌گیرند تا از ابتلا به شپش جلوگیری کنند. اسکیاوو تمام تلاشش را طی پروسه تولید سریال به کار گرفته تا در زمانی که اعضای این گروه در حال قدم زدن هستند و کلاه‌های مخصوص‌شان را بر سر دارند، همانند سربازانی که ظاهر ویژه‌ای را دارا هستند، دیده شوند. این موضوع در مورد مدل موهای آن‌ها نیز صدق می‌کند و طراحی این مورد به هریک از اعضای این گروه هویت مجزایی بخشیده است. مدل موهای اعضای اصلی گروه پیکی بلایندرز به ویژه رهبر اصلی آن‌ها یعنی توماس شلبی هم‌اکنون یک مدل رایج و عادی شناخته می‌شود، اما در آن زمان کاملا مخالف با سایر انتخاب‌های جامعه بوده و به عنوان یک مشخصه اصلی برای آن‌ها عمل می‌کرده است.

استیون نایت فرزند یک آهنگر اهل بیرمنگام است

استیون نایت (Steven Knight) سازنده اصلی این سریال، درواقع تمام زندگی‌اش را صرف تحقیق پیرامون گروه پیکی بلایندرز کرده است. در دوران کودکی‌اش، پدرش جورج نایت (George Knight) به عنوان آهنگر نعل‌های اسب در بیرمنگام مشغول به کار بوده است. طبق گفته‌های استیون، جورج همواره داستان‌های مختلفی را از نامه‌ای که پدرش برای رساندن آن به دایی‌هایش داده، تعریف می‌کرده است. خانواده مادری جورج نایت با نام شلدون‌ها شناخته می‌شدند. با گذشت زمان آن‌ها نام خانوادگی‌شان را تغییر می‌دهند و در خیابان‌های بیرمنگام به عنوان شلبی‌ها بر سر زبان‌ها می‌افتند.

تام هاردی سابقه مشارکت‌های متعددی را با بازیگران و عوامل سریال دارد

هنگامی‌که حضور تام هاردی (Tom Hardy) در فصل دوم سریال Peaky Blinders تایید شد، مخاطبین و طرفداران این اثر اشتیاق کاملا مورد انتظاری را نسبت به این موضوع نشان دادند. شخصیت آلفی سالمنز خیلی زود تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های سریال شد و تاثیر زیادی را روی روند داستان و اتفاقات مختلفی که در مسیر خانواده شلبی قرار می‌گرفتند، داشت. نکته قابل توجه حضور تام هاردی در این سریال، سابقه هم‌کاری‌های متعدد او با عوامل و دیگر بازیگران این مجموعه بوده است. او پیش از این در پروژه تولید فیلم Locke و سریال Taboo با استیون نایت هم‌کای داشته است. او همچنین در فیلم سوم سه‌گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان (Christopher Nolan) یعنی فیلم The Dark Knight Rises با کیلین مورفی هم‌بازی شد. از سایر هم‌کاری‌های این دو بازیگر می‌توان به فیلم‌های Dunkirk و Inception دیگر ساخته‌های نولان اشاره کرد. تام هاردی با پل اندرسون (Paul Anderson) ایفاگر نقش آرتور شلبی نیز در فیلم The Revenant هم‌بازی بوده است!

سم نیل از لیام نیسون برای درست کردن لهجه‌اش کمک می‌گیرد

سم نیل (Sam Neill) ایفاگر شخصیت کارآگاه چستر چمپبل در منطقه ایرلند شمالی متولد شده اما پس از فرا رسیدن هفت سالگی‌اش به همراه خانواده‌اش به نیوزلند نقل مکان می‌کند. مطابق اطلاعات موجود،‌ تیم سازنده روی ارائه یک لهجه کاملا باورپذیر از اهالی ایرلند شمالی پافشاری چندان زیادی را نداشته، اما سم نیل شخصا خواهان پیش‌روی هرچه بهتر پروژه و تصویر سازی شخصیت چستر بوده است. او برای خلق لهجه ایرلندی به صورت کاملا طبیعی از برخی دوستان ایرلندی تبارش نظیر لیام نیسون (Liam Neeson) و جیمز نسبیت (James Nesbitt) کمک می‌گیرد.

هیچ یک از صحنه‌های سریال Peaky Blinders در منطقه بیرمنگام تصویربرداری نشده‌اند

سریال Peaky Blinders یک داستان بزرگ در مورد شهر بیرمنگام و فرزندان زاده خیابان‌های آن است. با این حال اگرچه که تیم سازنده تمام تلاشش را در زمینه طراحی صحنه و القای حس واقع گرایانه به کار گرفته، هیچ یک از صحنه‌های این سریال در شهر بیرمنگام فیلمبرداری نشده است. برای مثال، اکثر تصاویری که به عنوان خیابان‌های بیرمنگام در جریان دو فصل ابتدایی نمایش داده‌ می‌شوند، متعلق به شهر منچستر هستند. علاوه‌بر این، اکثریت سایر سکانس‌های این سریال نیز در مناطقی نظیر بندر لیورپول یا یورکشایر فیلم‌برداری شده‌اند؛ ناگفته نماند که در منطقه یورکشایر سکسانس‌های مربوط به دیگر سریال محبوب شبکه BBC تحت عنوان Downton Abbey نیز فیلم‌برداری شده است.

اسوالد موزلی یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های سریال Peaky Blinders است

مطمئنا بارها در طول داستان سریال Peaky Blinders متوجه اشارات یا به تصویر کشیدن برخی از شخصیت‌های برجسته و تاثیرگذار دنیای واقعی شده‌اید. برای مثال،‌ در اوایل فصل نخست وینستون چرچیل (Winston Churchill) یک حضور کوتاه مدت را در سریال دارد و پس از آن رویدادها و وقایع تاریخی مختلفی در طول داستان به تصویر کشیده می‌شود؛ ظهور کمونیسم همواره در پس زمینه سریال قابل رویت است و طی فصل پنجم سقوط عجیب ارزش بازار سهام ایالات متحده سر و صدای زیادی را در کل دنیا ایجاد کرده است. با این وجود،‌ یکی از شخصیت‌های حاضر در سریال پیکی بلایندرز به شیوه کاملا قابل توجهی سبب تغییر دنیا در آن زمان شده، اسوالد موزلی (Oswald Mosley) است. اسوالد موزلی در جریان فصل پنجم سریال Peaky Blinders به عنوان عضو پارلمان بریتانیا و چهره برجسته فاشیست‌های حاضر در این کشور به مخاطبین معرفی می‌شود. دشمنی او با یهودیان، هدایت حزب فاشیست در بریتانیا و کمک‌های قابل توجهش به نازی‌ها در نهایت او را به یکی از اشخاص مهم در تاریخ و شکل گیری جنگ جهانی دوم بدل می‌کند!

جیسون استاتهام یکی از گزینه‌های اصلی برای بازی در نقش توماس شلبی بود

انتخاب کیلین مورفی برای بازی در قالب شخصیت توماس شلبی بدون شک انتخابی کاملا صحیح و شایسته بوده است؛ کیفیت نقش آفرینی مورفی به حدی است که شاید نتوان بازیگر دیگری را برای بازی در این نقش متصور شد. با این وجود، پیش از شروع مراحل تولید سریال Peaky Blinders، جیسون استاتهام (Jason Statham) به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای ایفای نقش رهبر خانواده شلبی انتخاب شده بود. استوین نایت در مورد چگونگی انتخاب از میان مورفی و استتهام توضیحات مختصر قرار گرفته در بخش زیر را ارائه کرده است:

من با هردوی آن‌ها در لس آنجلس دیدار داشتم. درون اتاق جیسون دقیقا همان چیزی است که از لحاظ فیزیکی از او انتظار می‌رود. اما کیلین چنین نیست و در نگاه اول جوانب ظاهری لازم برای به تصویر کشیدن شخصیت توماس شلبی را دارا نیست. با این حال، خوشبختانه آن‌قدر احمق نبودم که متوجه سایر ويژگی‌های او نشوم. او می‌تواند خودش را به هرچیزی تغییر دهد و کاملا برای نقش آفرینی منعطف است. این یک ویژگی منحصر برای هر بازیگری محسوب می‌شود.

سریال Peaky Blinders طرفداران شناخته شده و محبوبی دارد

شکی وجود ندارد که سریال Peaky Blinders یکی از محبوب‌ترین آثار جهان تلویزیون طی سالیان اخیر بوده است. محبوبیت این سریال صرفا به مخاطبین و اشخاص عادی محدود نمی‌شود، بلکه در میان سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده نیز طرفداران به خصوصی را دارا است. یکی از طرفداران برجسته این سریال، برد پیت (Brad Pitt) محسوب می‌شود. بنابر اعلام استیون نایت،‌ اشخاصی نظیر اسنوپ داگ (Snoop Dog) یا ASAP Rocky علاقه بسیار زیادی را نسبت به پیکی بلایندرزها دارند. همچنین می‌دانیم که دیوید بویی (David Bowie) فقید نیز از جمله طرفداران بزرگ سریال بوده و ارتباط نسبتا محدودش با کیلین مورفی سبب می‌شود تا ایفاگر نقش توماس شلبی کلاه مخصوص این گروه را برای بویی ارسال کند؛ دیوید بویی نیز بلافاصله عکسی از خودش را با این کلاه به اشتراک می‌گذارد. درنهایت، میزان علاقه دیوید بویی به این سریال به مشارکت میان او و تیم سازنده ختم می‌شود. همانطور که احتمالا اطلاع دارید، آهنگ Lazarus از آلبوم نهایی دیوید بویی به موسیقی متن فصل سوم این سریال اضافه شده است!

بازیگران دو نقش مایکل گری و جان شلبی با یک‌دیگر برادر هستند

فین کول (Finn Cole) ایفاگر نقش مایکل به لطف برادرش جو کول (Joe Cole) بازیگر نقش جان شلبی به فیلمنامه ابتدایی سریال Peaky Blinders دسترسی پیدا‌ کرده است. او در این‌باره می‌گوید:

هنگامی‌که جو نسخه ابتدایی فیلمنامه را دریافت کرد، ما صحبت‌های مختلفی را حول آن انجام دادیم. من هیچ‌گاه علاقه‌ای برای شرکت در تست‌های بازیگری این پروژه نداشتم. در آن زمان من در حال سپری کردن دانشگاه بودم و تمرکز اصلی‌ام روی این زمینه قرار داشت اما حسابی از شرایطم خسته شده بودم و تصمیم گرفتم تا با جو تماس بگیرم و نظرش را در این‌باره بپرسم. سپس ما به لطف مدیر برنامه های جو امور لازم را انجام دادیم و پس از آن، چندین ملاقات مختلف را با عوامل تولید سریال داشتیم. طولی نکشید که من خودم را در کنار برادرم روی صحنه این سریال می‌دیدم و همه چیز فراتر از آن‌چه که انتظار داشتیم، پیش رفت!

تیم سازنده سریال Peaky Blinders از استخدام مشاورین زبان شناسی خودداری کرده‌اند

تهیه کنندگان سریال پیکی بلایندرز از روزهای ابتدایی شروع پروسه تولید این اثر تصمیم گرفتند تا از استخدام مشاورین یا متخصصین زبان شناسی امتناع کنند. درواقع این تصمیم آن‌ها یک اقدام بحث برانگیز محسوب می‌شود، ‌چراکه بدون هیچ‌گونه متخصص در پشت صحنه چگونگی صحبت‌ برخی از شخصیت‌ها با آن‌چه که در واقعیت وجود داشته،‌ کاملا متفاوت است. از جمله معضلات ناشی از این تصمیم می‌توان به صحبت کردن جیپسی‌ها به صورت زبان رومانیایی دست و پا شکسته اشاره کرد. البته برخلاف سایر عوامل یا بازیگران سریال، کیلین مورفی تصمیم متفاوتی را در طول مسیر تولید سریال اتخاذ کرد و زمان زیادی را به مطالعه روی زبان و گویش واقعی جیپسی‌های منطقه بیرمنگام پرداخت.

سریال پیکی بلایندرز با الهام از آثار وسترن تولید شده است

هنگامی‌که از استیون نایت در مورد آثار تاثیرگذار و الهام بخش در پروسه توسعه سریال Peaky Blinders توسط عوامل وبسایت Historyextra سوال پرسیده شد، او فیلم‌های سینمایی وسترن را معرفی می‌کند. به عقیده سازنده این سریال، اعضای خانواده شلبی درواقع نسخه بریتانیایی شخصیت‌هایی هستند که مخاطبین می‌توانند در فیلم‌های مختلف ژانر وسترن سینمای آمریکا مشاهده کنند. طی این مصاحبه، نایت برای تصدیق صحبت‌هایش به چگونگی شروع قسمت نخست سریال اشاره دارد؛ درصورتی‌که به خاطر داشته باشید، این قسمت با حضور شخصیت توماس شلبی سوار بر اسب در خیابان‌های بیرمنگام آغاز می‌شود.

پیکی بلایندرزهای واقعی امکان استفاده از تیغ‌های برنده در کلاه‌هایشان را نداشتند

علت انتخاب نام Peaky Blinders برای عنوان اصلی سریال، درواقع از ایده قرارگیری تیغ‌های برنده درون کلاه‌های مخصوص اعضای این گروه نشات می‌گیرد؛ هدف اصلی دوخته شدن تیغ‌ها به لبه‌های بیرونی کلاه‌ها کور کردن دشمنان و طرفین مقابل مبارزات بوده است. با این حال از آن‌جا که اعضای واقعی این گروه در طبقه پایین جامعه قرار می‌گرفتند و در آن زمان تیغ‌های اصلاح صورت به عنوان یک وسیله لاکچری تلقی می‌شد، آن‌ها درحقیقت امکان استفاده یا تهیه تیغ‌ها را نداشتند. این تصور غلط که آن‌ها تیغ‌های برنده متعددی را درون کلاه‌هایشان قرار می‌دهند، از یک کتاب به نام A Walk Down Summer Lane نوشته جان داگلاس (John Douglas) می‌آید.

استفاده از آتش یک ارجاع عمدی به سرنوشت نهایی توماس شلبی است

آتش و به آتش کشیده شدن وسایل یا چیزهای مختلف در طول سریال Peaky Blinders برای بارها قابل مشاهده است. آتش می‌تواند به عنوان نمادی برای مسائل مختلف به کار گرفته شود و در این سریال نیز عملکرد مشابهی دارد. با شروع مراحل فیلمبرداری فصل اول سریال، سازندگان تصمیم گرفتند تا با به تصویر کشیدن آتش به ارتباطی که میان فعالیت‌های مجرمانه توماس شلبی و سرنوشت نهایی‌اش یعنی راه‌یابی به جهنم وجود دارد، اشاراتی را داشته باشند. بهترین نمونه برای این موضوع، مشاهده شدن شعله‌های آتش در هنگام عبور او از خیابان‌ها یا مناطق صنعتی است که همواره یک شعله نسبتا بزرگ قدم‌های او را دنبال می‌کند.

استیون نایت از تماشای سریال‌های تلویزیونی اجتناب می‌کرده

استوین نایت،‌ خالق و نویسنده تمامی قسمت‌های سریال Peaky Blinders در مصاحبه با وبسایت Den of Geek به عدم تماشای سایر سریال‌های تلویزیونی برای جلوگیری از اثر گذاری‌شان روی ساخته شخصی‌اش صحبت کرده است.

من هیچ‌گاه سریال The Wire یا سریال Boardwalk Empire را تماشا نکرده‌ام. من واقعا نمی‌خواهم نتیجه کار سایر اشخاص را تماشا کنم. علت اصلی تصمیم من این است که تماشای هر یک از آن‌ها به ناچار روی پروژه شخصی‌تان اثر می‌گذارد. من تمام تلاشم را به کار گرفتم تا از تماشای سایر آثار اجتناب کنم و می‌دانم که این مسئله کمی عجیب است. من نمی‌خواستم که اشخاص با تماشای سریال من به این موضوع فکر کنند که چقدر با فلان اثر شباهت دارد یا مشابه آن را در گذشته دیده‌ایم. چراکه در نهایت تمامی این دسته از صحبت‌ها به تظاهر کردن و انکار دروغین عدم تماشای آثار نام برده توسط من ختم می‌شد. بنابراین احساس می‌کنم که باوجود عجیب بودن، تصمیم درستی را در این‌باره گرفته‌ام!

سریال Peaky Blinders حدود دو هفته دیگر به پایان راه خود می‌رسد. مطابق اعلام استیون نایت، احتمالا در آینده یک فیلم سینمایی مستقل با محوریت شخصیت توماس شلبی ساخته خواهد شد، اما هنوز اطلاعات به خصوصی حول این پروژه در دسترس نیست. نظر شما در مورد این سریال چیست؟

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا