سریال سندمن

معرفی سریال سندمن I مرد شنی حاکم رویاها

و حماسه‌ای که آغاز می‌شود

1%
  • 0/10
معرفی سریال سندمن I مرد شنی حاکم رویاها ۰ ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ معرفی سریال (تلویزیون) کپی لینک

سریال سندمن (The SandMan)، یکی از موردانتظارترین پروژه‌های تاریخ پلتفرم نتفلیکس است که به زودی منتشر خواهد شد. سریالی که با اقتباس از مجموعه‌ داستان‌های سندمن که توسط نیل گیمن (Nil Gaiman)، درسال ۱۹۸۹ میلادی به صورت اختصاصی برای انتشارات دی‌سی، خلق و نوشته شده بود، به زودی وارد دنیای هیجان‌انگیز آثار نتفلیکس خواهد شد.
پلتفرم نتفلیکس (Netflix)، همیشه در خلق سریال و فیلم‌های ماندگار، پیش قدم بوده و حال باید دید که چگونه، داستان حماسی سریال سندمن را به مخاطبین، ارائه خواهد داد. داستانی که سالیان سال است از سمت خوانندگان وفادار کمیک‌بوک‌ها و طرفداران ژانر فانتزی، به شدت مورد استقبال قرار گرفته است و با تایید خبر ساخت یک اقتباس اختصاصی از سمت نتفلیکس، بار دیگر به علاقه‌مندان ژانر فانتزی، نوید خلق اثری جذاب و ماندگاری را داد که به نظر می‌رسد، منحصر‌به فرد خواهد بود.
در مقاله پیش‌رو به بررسی این اثر و مواردی خواهیم پرداخت که تا به امروز در رابطه با سریال سندمن می‌دانیم.

مراحل ساخت این اثر چگونه پیش رفت؟

چندین سال بود که خبرهای زیادی از ساخت اقتباس‌های مختلفی بر اساس داستان سندمن به گوش می‌رسید. اخباری که تا سال ۲۰۲۰ نیز ادامه داشت و در اکتبر همان سال، نیل گیمن، نویسنده این اثر فاخر، به طور رسمی خبر فیلمبرداری اولین فصل این سریال را تایید کرد. لازم به ذکر است که اشاره کنیم، کل فصل اول این سریال در کشور بریتانیا ساخته شده است. قبل از منتشر شدن ویروس کرونا ، تیم سازنده‌ی این اثر قصد داشتن تا در مناطق دیگر نیز، فیلمبرداری این اثر را پیش ببرند اما با تبدیل شدن این ویروس به یک پاندمی جهانی، نتفلیکس تصمیم گرفت تا بریتانیا به محل اصلی فیلمبرداری سریال تبدیل شود. در ماه آگوست سال ۲۰۲۱، تصویربرداری فصل اول سریال سندمن به پایان خود رسید و سازندگان این اثر تمرکز اصلی خود را بر اضافه کردن جلوه‌های ویژه و موارد منحصر به فردی دیگری گذاشتند که به زودی تماشا خواهیم کرد.

سندمن، چه حکایتی را روایت خواهد کرد؟

سریال سندمن، داستان موجودی جاودان به نام رویا (Dream) را روایت خواهد کرد. رویا یکی از هفت موجود جاودانی است که حتی قبل از حضور خدایان در جهان‌های مختلف، حضور داشته‌اند. مورفیوس (Morpheus) و مرد شنی (SandMan) از دیگر نام‌های شخصیت دریم هستند. تمرکز اصلی فصل اول این سریال بر دو قسمت مجموعه رمان‌های سندمن به نام‌های «خانه‌‌ عروسک» (The Doll’s House) و «پیش درآمدها و منظره‌های شب» (Preludes & Nocturnes) است؛ آثاری که در آن سندمن، در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی توسط شخصیتی به نام برجس (Burgess) و مریدانش، دستگیر می‌شود. اسارتی که چیزی حدود ۱۰۵ سال طول کشیده و در آخر مورفیوس، موفق می‌شود تا از چنگ برجس و پیروانش فرار کند. مورفیوسی که توانسته است خود را از بند اسارت آزاد کند، بسیار ضعیف است و به همین علت به عالم رویاپردازی برمی‌گردد. بازگشتی که به اون نشان می‌دهد شرایط دیگر مانند ۱۰۵ سال گذشته نیست و همه چیز از نظمی که داشته بود، خارج شده است. او برای به دست آوردن سه مظهر قدرت خود که شامل کیسه شن، سنگ یاقوت سرخ و کلاه‌خود می‌شوند، راهی سفری طولانی و پر ماجرا می‌شود.

رویا در طی سفر خود با زنی به نام رز واکر (Rose Walker) مواجه می‌شود که در جریان جست‌وجو برای پیدا کردن برادر گمشده‌اش، مجبور می‌شود با گروهی از قاتلان زنجیره‌ای، عهد و پیمان ببندد. رز واکر تنها شخصیتی نیست که مورفیوس در طی سفر خود با آنها برخورد می‌کند، لوسیفر، مرگ و دی از دیگر کاراکترهایی هستند این موجود افسانه‌ای با آنها مواجه خواهد شد.
به گفته نیل گیمن، سریال به خط داستانی کمیک‌بوک‌های خود وفادار خواهد بود و تفاوت زمانی، بزرگ‌ترین تغییری است که در سریال سندمن، مشاهده خواهیم کرد. لازم به ذکر است که خط داستانی این اثر در کمیک‌‌ها از سال ۱۹۸۹ میلادی تا زمان حال است و در سریال این وقایع از اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی شروع می‌شود. تغییری که زمان حبس رویا را از ۷۵ سال به ۱۰۵  سال تبدیل کرده تا روند پیش رفتن داستان، موجب خراب شدن طرح اصلی این اثر نشود.

سازندگان و نویسندگان این اثر چه کسانی هستند؟

دیوید اس. گویر (David S. Goyer) و نیل گیمن، نویسندگان فیلم‌نامه این اثر موردانتظار هستند. برادران وارنر (Warner Bros) و شرکت دی سی کامیکس (DC Comics) تهیه‌کنندگان اصلی این سریال هستند و آلن هاینبرگ (Allan Heinberg)، به عنوان مدیر اجرایی، نویسنده و شورانز به این پروژه ملحق شده بود. پلتفرم نتفلیکس نیز به طور اختصاصی حق انتشار این اثر حماسه‌ای را تصاحب کرده است. اثری که انتظار می‌رود با استقبال بالایی از سمت منتقدین و مخاطبین ژانر فانتزی مواجه شود. 

شاهد بازی چه کسانی در سریال سندمن خواهیم بود؟

سریال سندمن، اثری پر بازیگر و مهیج است که در آن شاهد هنرنمایی شمار زیادی از بازیگران توانمند خواهیم بود. نتفلیکس بازیگران این اثر را در دو بخش به مخاطبین، معرفی کرد. در اولین بخش از این معرفی، مشخص شد که تام استاریج (Tom Sturridge) قرار است نقش اصلی‌ترین کاراکتر این سریال، مورفیوس یا همان سندمن را بازی کند. نیل گیمن، نویسنده این اثر به دنبال معرفی استاریج به عنوان نقش اصلی سریال سندمن در ستایش قدرت بازیگری او گفت:« فکر می‌کنم استاریج بعد از به پایان رسیدن فصل اول سندمن، به ستاره تبدیل خواهد شد.» همچنین به دنبال معرفی تام استریج، گوئندولین کریستی (Gwendoline Christie) در نقش لوسیفر (Lucifer)، چارلز دنس (Charles Dance) در نقش رادریک برجس (Roderick Burgress)، عظیم چَؤدری (Asim Chaudhry) در نقش هابیل (Abel)، سانجیو بسکار (Sanjeev Bhaskar) در نقش قابیل (Cain)، ویوین آیکیمپانگ (Vivienne Acheampong) در نقش لوسیِن (Lucienne) و بوید هالبروک (Boyd Holbrook) در نقش کرینتی (The Corinthian) در این سریال حضور پیدا خواهند کرد.

در بخش دوم چه کسانی معرفی شدند؟

در بخش دوم نتفیلکس اعلام کرد که شاهد هنرنمایی کربی هوول باپتست (Kirby Howell-Baptiste) در نقش مرگ (Death)، دانا پرستون (Donna Preston) در نقش یأس (Despair)، میسون الکساندر پارک (Mason Alexander Park) در نقش شهوت (Desire)، دیوید تیولیس (David Thewlis) در نقش جان دی (John Dee)، کیو را (Kyo Ra) در نقش رز واکر (Rose Walker)، ساندرا جیمز یانگ (Sandra James Young) در نقش یونیتی کینکید (Unity Kincaid)، استیون فرای (Stephen Fry) در نقش گیلبرت (Gilbert)، جنا کلمن (Jenna Coleman) در نقش یوهانا کنستانتین (Johanna Constantine)، نیو والش (Niamh Walsh) و جولی ریچاردسون (Joely Richardson) در نقش نسخه‌های جوانی و پیری شخصیت اثل کریپس (Ethel Cripps)، رزان جمال (Razane Jammal) در نقش لیتا هال (Lyta Hall) و پتن اسوالت (Patton Oswalt) با ایفای نقش متیو کلاغه (Matthew the Raven) در این اثر حضور پیدا خواهند کرد.

سریال سندمن چه زمانی پخش خواهد شد؟

بالاخره بعد از مدت زمانی طولانی و انتظارات بالایی که نسبت به این مجموعه وجود دارد، نتفلیکس اعلام کرد که سریال سندمن در تاریخ ۵ آگوست سال۲۰۲۲ مصادف با ۱۴ مرداد ماه سال ۱۴۰۱، منتشر خواهد شد. فصل اول سریال شامل ۱۰ قسمت خواهد بود و طبق گفته نتفلیکس این سریال یک قسمت اضافه نیز خواهد داشت. نیل گیمن در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که هر قسمت از سریال سندمن به طرز عجیب و حیرت انگیزی، متفاوت خواهد بود.
تا پخش فصل اول سریال سندمن تنها چند روز باقی مانده است. حال باید منتظر ماند و صبر کرد که آیا این اثر می‌تواند در ساختن یک اقتباس منحصر به فرد، موفق عمل کند یا مانند بسیاری از آثار دیگری که از کتاب‌ها و داستان‌های محبوبی که حتی قدمتشان به بیش‌تر از صدسال می‌رسند، ناموفق خواهد بود. قطعا گذشت زمان، بهترین پاسخ برای این سوال ما خواهد بود.
به نظر شما سریال سندمن می‌تواند نام خود را به عنوان سریالی جذاب در تاریخ آثار نتفلیکس ثبت کند؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments