#مهسا_امینی
داستان سریال The Wheel of Time

همه‌چیز درباه‌ی داستان سریال The Wheel of Time

چرخ زمان می‌چرخد و عصرها می‌آیند و می‌روند

بالاخره بعد از مدت‌ها انتطار، پخش سریال The Wheel Of Time(چرخ زمان) شروع شده است. داستان سریال The Wheel Of Time، اقتباسی از رمانی به همین نام است. رمان چرخ زمان، نوشته‌ی رابرت جردن، یکی از برترین و محبوب‌ترین آثار نوشته شده در سبک فانتزی و تخیلی است. رابرت جردن با انتشار اولین نسخه از کتاب خود، توانست به خوبی دنیایی هیجان‌انگیز و فانتزی را که با جادو و سحر، محاصره شده است را به تصویر بکشد.

 حال بعد از گذشت 30 سال، با اقتباسی تلویزیونی از این اثر مواجه هستیم، اقتباسی که تا اکنون با نقد و نظرات، مثبت و منفی زیادی مواجه شده است. از بازیگران این سریال می‌توان به رزمند پایک (Rosamund Pike) در نقش  مویرِین (Moiraine)، دنیل هنی (Daniel Henney) در نقش لَن (Lan)و همچنین شاهد هنرنمایی آلوارو مورته (Álvaro Morte) ستاره‌ی اسپانیایی سریال سرقت پول (Money Heist) خواهیم بود که به نقش لوگین آبلار (Logain Ablar) جان بخشیده است.در مقاله پیش رو، درباره‌ی معنا و مفهوم اصلی «چرخ زمان» و اینکه داستان سریال The Wheel Of Time در چه عصری رخ می‌دهد، سخن خواهیم گفت.

داستان سریال The Wheel Of Time چیست؟

داستان سریال چرخ زمان، درباره‌ی جاودگری به نام مویرین (Moriaine) است که عضوی از گروه زنان جاودگر به نام «آیز سدای» است. گروه آیز سدای تشکیل شده از زنان قدرتمندی است که در پی کنترل نیروی «شر» هستند و برای این کار به دنبال فردی هستند که از او با نام تجلی اژدها (The Dragon Reborn) یاد می‌شود، از نظر آیز سدای ها، تجلی اژدها این قدرت را دارد یا به نیروی شر پایان دهد و یا کاری خواهد کرد که دنیا به پایان خواهد رسید. مویرین به همراه لَن (Lan)راهی منطقه‌ای به نام «دورود» می‌شوند و با رسیدن به دهکده‌ای کوچک، با چهار جوانی رو‌به‌رو می‌شود که طبق پیشگویی ها و شواهد موجود یکی از آن‌ها شخص موعود یا همان تجلی اژدها است. رَند (Rand)، مَتریم (Matrim)،پِرین (Perrin) و اِگوین (Egwene) بعد از مورد حمله قرار گرفتن دهکده‌ی کوچکشان توسط نیروهای ارباب تاریکی، به همراه مویرین به سمت برج سفید که محفل اصلی آیز سدای‌ها می‌باشد، فرار می‌کنند. ناینیو (Nynaeve)هم که از دست نیروهای ارباب تاریکی توانسته است جان سالم به در ببرد، بعد از مدتی به همراه مویرین و لن، راهی برج سفید می‌شود.

مفهوم اصلی “چرخ زمان” در سریال The wheel of Time

در رمان و سریال، مویرین دیالوگی دارد که می گوید: «آغاز و پایانی برای چرخ زمان وجود ندارد، روزگار آن‌گونه که چرخ زمان بخواهد می‌چرخد. در قسمت پایانی اپیزود اول هم این شخصیت به گذر عصرها و خاطراتی که به افسانه‌ تبدیل می‌شوند، اشاره می‌کند. افسانه‌هایی که در اسطوره محو می‌شوند و اینکه حتی اسطوره‌ها نیز روزی فراموش می‌شوند تا زمانی که این اسطوره‌ها بار دیگر به دنیا بازگردند، عصری نوین، عصری که در آن زمان و جهان به تعادلی نسبی رسیده‌اند. اگر بخواهیم نگاهی کامل تر به مفهوم چرخ زمان داشته باشیم، می‌توان گفت که با گردش این چرخ؛ دو نیروی خیر و شر مبارزه‌ای طولانی را آغاز خواهند کرد، مبارزه‌ای که تجلی اژدها با قدرت خود یا دنیا را از شر نیروی تاریکی نجات خواهد یا کاری خواهد کرد که جهان به پایان خود نزدیک شود و زندگی انسان و تمامی موجودات زنده‌، نابود شوند.

داستان سریال The Wheel of Time در «عصر سوم» روایت می‌شود

چرخ زمان در عصر سوم اتفاق می‌افتد، زمانی که تجلی اژدها به دنیا آمده و حال به سن بلوغ رسیده است. به دنیا آمدن تجلی اژدها، بخشی از چرخه‌ای است که همیشه تکرار می‌شود، چرخه‌ای که توسط چرخ زمان سالیان درازی است که ادامه دارد. چرخ توسط خالق ساخته شده است و انرژی آن از «منبع حقیقی» می‌آید که قدرت آن به طور مساوی از سِیدار (Saidar) و سِیدین (Saidin)، نیمه‌های موُنث و مذکر، نشأت می‌گیرد. با چرخشِ چرخ، عصرها می‌آیند و می‌روند اما همیشه حضور دو چیز ثابت است؛ ارباب تاریکی و تجلی اژدهای پیش بینی نشده برای مقابله با نیروی شر. اژدهایی که تنها امید جهان و عصرهای مختلف است و تنها او می‌تواند از چرخ زمان و جهان محافظت کند.

نحوه چرخش زمان در سریال The Wheel of Time متفاوت‌تر از دیگر آثار فانتزی است

نحوه چرخش و گذر زمان در سریال The Wheel of Time، متفاوت‌تر از دیگر آثار فانتزی است که تا به امروز مشاهده کرده‌ایم. به دلیل اینکه وقایع سریال در گذشته‌ و آینده‌های دور اتفاق می‌افتد، بدون هیچ وجه تمایز مشخصی از مدت زمان چرخش «چرخ زمان» و اینکه این چرخش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. چرخشی که با یک الگوی مشخص، سالیان سال است که تکرار می‌شود. در رمان چرخ زمان، گروهی به نام تاورِن‌ها وجود دارند که توانایی تاثیرگذاری بر الگوی چرخش چرخ زمان را دارند، تاثیرگذاری که می‌تواند نتایج متفاوتی داشته باشد. با وجود داستان‌ها و بازی‌های مختلفی که با مفهوم زمان در رمان و سریال چرخ زمان صورت گرفته است، داستان سریال قاطعانه در یک دنیای فانتزی روایت می‌شود و افرادی که شیفته‌ی ژانر فانتزی هستند، از تماشای این سریال لذت خواهند برد. با این‌حال، روش منحصر‌به‌فرد چرخ زمان، این مجموعه‌ی فانتزی را از همتایان خود متمایز می‌کند. با وجود افسانه و اسطوره‌های بیشماری که رمان چرخ زمان به آن‌ها پرداخته است، مشخص نیست که سریال The Wheel of Time تا چه اندازه، به جزئیات خواهد پرداخت. آیا تا یک مدت طولانی فقط به مبحث تجلی اژدها خواهد پرداخت یا روایت‌های بیشمار و هیجان‌انگیز دیگری را هم از مجموعه رمان‌های چرخ زمان، اقتباس خواهد کرد یا نه.

بدون شک سریال The Wheel of Time، نفسی تازه برای ژانر فانتزی است؛ سریالی که ساخت فصل دوم آن هم تایید شده است و حال باید دید که این اثر تا چه اندازه می‌تواند المان‌های یک دنیای فانتزی را به تصویر بکشد، آیا باز می‌توانیم شاهد سریالی مانند بازی تاج و تخت (Game of Thrones) باشیم که ما را مجذوب دنیا و داستان جذاب و هیجان‌انگیز خود کند. بدون شک سازندگان سریال چرخ زمان اگر به خوبی بتوانند از عناصر فانتزی و تخیلی رمان رابرت جردن استفاده کنند، شاید پس از سال‌ها باز هم بتوان شاهد مجموعه‌ای غافلگیرکننده باشیم.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا