سریال The Wheel of Time

معرفی سریال The Wheel of Time – چرخ زمان

هر آنچه باید از جهان وسیع و پر جزئیات چرخ زمان بدانید

سریال The Wheel of Time اقتباسی از مجموعه رمان‌های چرخ زمان به قلم رابرت جردن است که با همکاری سونی پیکچرز و شبکه‌ی آمازون پرایم ساخته شده است. با توجه به تعدد شخصیت‌ها و جزئیات بالای جهان این سری، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به معرفی سریال The Wheel of Time بپردازیم و هر آنچه قبل از دیدن سریال چرخ زمان لازم است بدانید را مرور می‌کنیم.

آشنایی مختصر با خالق سری رابرت جردن

جیمز الیور ریگنی جونیور متولد سال ۱۹۴۸ میلادی و نویسنده‌ای آمریکایی است که برای خلق داستان‌های فانتزی شناخته می‌شود. این نویسنده کارهای خود را با نام مستعار رابرت جردن به چاپ رسانده است که در واقع از نام شخصیت اصلی کتاب «زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند» (با نام «این ناقوس مرگ کیست» نیز شناخته می‌شود) اثر ارنست همینگوی برگرفته شده است. او سابقه‌ی حضور در جنگ ویتنام را داشته و پس از جنگ به عنوان مهندس هسته‌ای در ارتش آمریکا مشغول بود.

جردن در کنار شغل اصلی خود به نوشتن داستان‌های فانتزی مشغول بود. مهم‌ترین اثر او مجموعه‌ی چرخ زمان است که طی چهارده جلد و بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ منتشر شد. این نویسنده کمی بعد از انتشار جلد یازدهم اعلام کرد که به بیماری قلبی مبتلا شده و خودش قادر به اتمام مجموعه نیست اما یادداشت‌های او راهنمای نویسنده‌ی بعدی برای اتمام این حماسه‌ی عظیم خواهد بود. چند ماه بعد از مرگ جردن، همسرش برندون سندرسون را برای اتمام داستان چرخ زمان انتخاب و این نویسنده سه جلد آخر مجموعه را نوشت.

چه چیزهایی را باید قبل از تماشای سریال The Wheel of Time بدانیم؟

پیش از پرداختن به داستان، باید نگاهی به جهان و خصوصیات آن بیندازیم. وقایع داستان در عصر سوم جریان دارد. هزاران سال از پدیده‌ی شکاندن جهان که در مقدمه‌ی جلد اول یعنی چشم جهان قرار دارد، گذشته و همه چیز از یادها پاک شده است. داستان اینگونه آغاز می‌شود:

چرخ زمان گشت و اعصار از پی هم آمدند و رفتند. خاطرات به افسانه و افسانه‌ها به اسطوره تبدیل شدند. حتی اسطوره‌ها در زمانی که عصر آفریننده‌ی آنها دوباره آغاز شد، مدت‌ها فراموش شده بودند. در عصری که برخی آن را دوره‌ی سوم نامیدند، عصری که هنوز نیامده بود، عصری که مدت‌ها پیش سپری شده بود، بادی در کوه‌های مه‌آلود وزیدن گرفت. باد، آغاز نبود. در گردش چرخ زمان هیچ آغاز و پایانی وجود ندارد. ولی باد، شروع چیزی بود.

چرخ زمان در واقع یک چرخ هفت پره‌ی چرخان است که با نیروی یگانه «One Power» حرکت می‌کند و رشته‌ی زندگی انسان‌ها را می‌بافد. با هر دور گردش چرخ، عصری سپری شده و عصر بعدی از راه می‌رسد. با این حال نگاه خالق آن به زمان، خطی نیست و جردن زمان و عصرها را به صورت نوعی چرخش و تقدیر در داستان پیاده سازی کرده است. جادو در این جهان نقش مهمی دارد و جنس و فرقه‌های مختلف هر کدام توان استفاده از عناصر خاصی از پنج عنصر آب، خاک، باد، آتش و روح را دارند.

مجموع این نیروها به عنوان نیروی یگانه یا همان One Power شناخته می‌شوند و اساس سیستم جادوی این جهان را تشکیل می‌دهند. نیروی یگانه به دلیل لمس شدن آن توسط اهریمن برای مردان جنون آفرین است و تقریبا در همه‌ی موارد توسط زنان استفاده می‌شود. اژدها لقب مردی‌ست که طی ادوار مختلف متولد شده و طبق پیشگویی‌ها تنها شخصی است که در نقطه‌ی سرنوشت‌ساز هر عصر به مبارزه با اهریمن رفته و می‌تواند او را شکست دهد اما از سوی دیگر به واسطه‌ی قدرت زیاد و جنون نیروی یگانه برای مردان، قابلیت نابودی جهان را نیز دارد.

در این بین فرقه و قوم‌های زیادی در این سرزمین بزرگ سکونت دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به آیز سدای‌ها «Aes Sedai» اشاره کرد که هفت گروه (و یک گروه در سمت تاریکی) از زنان با قابلیت استفاده از نیروی یگانه هستند که هر کدام هدف خاصی را دنبال کرده و در مکانی به نام برج سفید در تار والون سکونت دارند. از دیگر گروه‌های مهم می‌توان به شنل سفیدها اشاره کرد که دشمن آیز سدای‌ها محسوب می‌شوند.

داستان سریال The Wheel of Time در مورد چیست؟

داستان سریال The Wheel of Time همزمان با وقایع کتاب اول یعنی چشم جهان جریان دارد. یکی از آیز سدای‌ها به نام موارِین (با بازی رزمند پایک) به همراه محافظش به مکان کوچکی در سرزمین دورود رفته‌اند تا طبق پیشگویی اژدها را پیدا کرده و برای جلوگیری از نابودی جهان، او را به برج سفید ببرند. موارین با پنج نفر به نام رند ال‌ثور، اگوین، مت، پرین و ناینیو آشنا می‌شود و باور دارد که یکی از آنها اژدها‌ست. آنها خیلی زود راهی سفری طولانی به سوی برج سفید می‌شوند که در این بین با خطرات مختلفی روبه رو شده که برای جلوگیری از لو رفتن داستان از گفتنشان صرف نظر می‌کنیم.

سریال The Wheel of Time
رزمند پایک در نقش موارین

آیا خواندن کتاب‌های چرخ زمان قبل از سریال لازم است؟

خیر؛ سریال The Wheel of Time با وجود اقتباس از روی کتاب، تفاوت‌هایی در زمان و جزئیات وقایع نسبت به کتاب دارد اما حوادث مهم آن مطابق کتاب پیاده سازی شده است. با این حال خواندن کتاب‌ها به هیچ عنوان خالی از لطف نیست و به واسطه‌ی تبحر بالای جردن در فضاسازی و بها دادن او به جزئیات، بدون شک تجربه‌ای خاص را برای خوانندگان به ارمغان خواهد آورد و لذت تماشای سریال را برای آنها بیشتر می‌کند. مجموعه‌ی چرخ زمان با ترجمه‌ی آقای بهرنگ مافی و توسط انتشارات پریان در ایران به چاپ رسیده است. در حال حاضر سه جلد از این مجموعه در شش بخش به چاپ رسیده و جلد چهارم آن نیز بزودی از راه می‌رسد.

تاریخ پخش فصل اول سریال The Wheel of Time

فصل اول سریال The Wheel of Time اخیرا آغاز شده و سه قسمت اول آن روز جمعه ۲۸ آبان از شبکه‌ی Amazon Prime پخش شده است. پنج قسمت دیگر آن نیز هر جمعه از این شبکه پخش خواهد شد. وظیفه‌ی ساخت این سریال روی دوش راف جودکینز است و برندون سندرسون و هریت مک دوگال (همسر رابرت جردن) نیز در این راه به او کمک می‌کنند. فصل اول سریال The Wheel of Time وقایع دو کتاب اول یعنی چشم جهان و شکار بزرگ را روایت می‌کند.

آیا فصل دوم سریال The Wheel of Time نیز ساخته خواهد شد؟

بله؛ شبکه‌ی Amazon Prime قبل از شروع فصل اول، ساخت فصل دوم سریال چرخ زمان را تایید کرده و انتظار می‌رود که در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ میلادی شاهد پخش آن باشیم.

با توجه به این اطلاعات نظر شما در مورد چرخ زمان چیست؟ به نظر شما این سریال می‌تواند به موفقیت بالایی برسد؟ نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در وب‌سایت سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا