هالک

معرفی نسخه‌ های مختلف هالک

بروس بنر تنها هیولای سبز کمیک‌های مارول نیست

معرفی نسخه‌ های مختلف هالک پارسا خلیلی ۰ ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ مارول

آیا می‌دانستید که می‌توان یک لیست بلند بالا از نسخه های مختلف هالک تهیه کرد؟ در طول تاریخچه هشتاد ساله Marvel Comics، شخصیت هالک به‌طرز شگفت انگیزی متحول شده، و به یکی از مهم‌ترین کاراکتر‌های دنیای مارول تبدیل شده است؛ در ادامه به معرفی نسخه‌های مختلفی که از ابرقهرمان عصبانی مارول وجود دارد خواهیم پرداخت. 

دکتر بروس بنر یک فیزیکدان نظری آمریکایی است که به‌دلیل کار خود در زمینه فیزیک هسته‌ای و اشعه گاما مشهور است. وی برای توسعه اولین بمب گاما توسط ژنرال تاندربولت راس و ارتش ایالات متحده استخدام شد. او حین آزمایش ابتدایی، جان کودکی با نام ریک جونز را نجات داد اما تحت تاثیر اشعه گاما قرار گرفت و در نتیجه به یک هیولای سبز خشمگین تبدیل شد. موفقیت بی‌سابقه این شخصیت باعث شد استن لی (Stan Lee) در دهه‌های مختلف نسخه‌های منحصر به فرد و جدیدی از هالک را خلق کند و دنیای مارول را بیش از پیش گسترش بدهد. 

Gray Hulk/Joe Fixit

شاید شنیدن آن عجیب باشد اما اولین موردی که باید در لیست نسخه‌ های مختلف هالک به آن اشاره کنیم، هالک خاکستری رنگ است نه سبز! وقتی استن لی، جک کربی (Jack Kirby) و پاول راینمن (Paul Reinman) ۵۵ سال پیش در مجموعه کمیک شش قسمتی The Incredible Hulk، به این کاراکتر جان بخشیدند، او پوستی خاکستری رنگ داشت. در واقع هیولای خشمگین دنیای مارول در ابتدا از همه لحاظ متفاوت بود و بعدها دستخوش تحولی چشمگیر شد.

هالک خاکستری نتیجه انفجار بمب گاما ژنرال تاندربولت راس بود، اما زمانی که بروس خود را بیشتر در معرض اشعه گاما قرار داد، به همان هیولای سبزی تبدیل شد که امروزه در پروژه‌های لایو اکشن و کارتونی مختلف می‌بینیم. برای مدت زیادی هالک خاکستری در ضمیر ناخودآگاه بروس حضور داشت تا اینکه پیتر دیوید (Peter David) در اواسط دهه ۸۰ میلادی تصمیم گرفت با مجموعه کمیکی جدید، هویتی مستقل به هالک خاکستری بدهد و او را Joe Fixit بنامد. این نسخه جدید هالک نه‌تنها ظاهر، بلکه خلق و خوی متفاوتی داشت که برای بسیاری از کمیک‌بازها جذاب بود. جو فیکسیت درست مثل هالک اصلی هر چه بیشتر خشمگین می‌شد، قدرتش نیز افزایش پیدا می‌کرد و همچنین قادر بود از هوش بروس استفاده کند و به‌عنوان یک کاراگاه خصوصی در لاس وگاس مشغول به کار شود.

Classic Hulk

پس از پشت سر گذاشتن فرم خاکستری و محدودیت تبدیل شدن در شب، نسخه کلاسیک هالک معرفی شد. این نسخه سبز رنگ هالک اولین نسخه‌ای بود که ادعا کرد قوی‌ترین موجود روی زمین است. با توجه به این موضوع که هر چه بیشتر عصبانی شود، قوی‌تر می‌شود، قدرت‌ و توانایی‌های هالک کلاسیک تقریبا هیچ محدودیتی ندارد. با این حال، مشکل اینجاست که هالک کلاسیک، بسیار ساده‌اندیش و حواس پرت است و نمی‌شود به راحتی او را چنان عصبانی کرد که قدرت‌هایش به سطوح بالا برسد.

 

A-Bomb

جان بایرن (John Byrne) در مجموعه کمیک جدید The Incredible Hulk، بروس بنر را از فرم هالک جدا کرد. بعد از ازدواج با بتی راس، بروس متوجه شد که نمی‌تواند بدون هالک زندگی کند و به‌همین خاطر تصمیم گرفت دوباره با هیولای درونش متحد شود. اما حین انجام آزمایش ریک جونز به‌طور تصادفی تحت تاثیر اشعه گاما قرار گرفت و با هالک ادغام شد. ظاهر و توانایی‌های او در ابتدا شباهت بسیار زیادی به نسخه اصلی هالک داشت، ولی بعدا به‌منظور شکست دادن امیل بلانسکی در خط داستانی World War Hulk، خود را در معرض گونه جدیدی از اشعه گاما قرار داد و درست مثل آبامینیشن به موجودی وحشی و خطرناک تبدیل شد. ریک جونز فرم هیولایی ارتقا یافته خود را A-Bomb نامید و در کنار انتقام جویان، چهار شگفت انگیز، شی هالک و دیگر ابرقهرمانان برای محافظت از زمین جنگید.

 

Mindless Hulk

از آنجایی که افزایش قدرت هالک به میزان عصبانیتش بستگی دارد، منطقی است که او برای رسیدن به بالاترین سطح قدرت باید مغزی کاملا کارآمد داشته باشد. اما ظاهرا این موضوع همیشه درباره هالک صدق نمی‌کند زیرا در دوره‌ای که بنر و هالک از هم جدا شده بودند، هیولای سبز دنیای مارول کاملا بی‌فکر بود. با این حال همانطور که مشخص شد، به جای اینکه تاثیری در کاهش خشم هالک داشته باشد، فقدان ذهن، او را از کنترل خشم خود بازداشت و به یک هیولای خشمگین تبدیل کرد که قادر به درک هیچ چیزی نیست. خوشبختانه این یک موقعیت موقتی بود، زیرا هالک و بنر با کمک دکتر استرنج توانستند دوباره با هم ادغام شوند.

 

Skaar

در خط داستانی محبوب Planet Hulk، گروهی از ابرقهرمانان معروف به ایلومیناتی تصمیم گرفتند هالک را به یک سیاره خالی از سکنه منتقل کنند اما متاسفانه با رخ دادن ارور در سیستم سفینه، هالک به سیاره ساکار منتقل شد و بلافاصله توسط گرندمستر اسیر شد. هالک به آرامی سیاره را فتح کرد و با ملکه اولداسترانگ ازدواج کرد. همه چیز داشت به خوبی پیش می‌رفت تا اینکه یک روز همسرش هنگام به‌دنیا آوردن Skaar، بر اثر انفجار سفینه ایلومیناتی جان خود را از دست داد. 

سکار تقریبا تمامی قدرت‌های هالک را به ارث برده بود و می‌توانست درست مثل مادرش از عناصر مختلف به نفع خود استفاده کند. با این حال، وقتی صحبت از قدرت به میان می‌آید، ظاهرا سکار ضعیف‌تر از پدرش است، زیرا یکبار آیرون فیست توانست به راحتی او را از پای دربیاورد.

 

The Merged/Professor Hulk

پس از مدتی زندگی به‌عنوان هالک خاکستری، بروس بنر با کمک دکتر لئونارد سامسون و رینگ‌مستر توانست با هالک‌های دیگر ادغام شود و به فرمی ایده‌آل دست پیدا کند. این نسخه با دارا بودن قدرت هالک سبز، رفتار هالک خاکستری و هوش بنر از همه لحاظ نسبت به نسخه‌های دیگر برتری دارد. با این حال چون بنر روی دیگر هویت‌های هالک تسلط کامل داشت، از آزاد گذاشتن آنها خودداری کرد و همین موضوع باعث شد تا نتواند از تمام قدرتی که در دسترس دارد استفاده کند. او همچنین دستگاهی اختراع کرد تا درصورت از دست دادن کنترل خشم خود، به فرم انسانی تبدیل شود و قدرت‌هایش برای مدتی کوتاه محدود شود.

 

War Hulk

در خط داستانی Onslaught، بروس باری دیگر به‌صورت فیزیکی از هالک جدا شد و برای انجام ماموریتی ویژه به زمینی دیگر سفر کرد. از طرفی هالک در خط زمانی اصلی ۶۱۶ باقی ماند و توسط آپوکالیپس اسیر شد. این ابرشرور قدرتمند با استفاده از اشعه گاما قدرت‌های هالک را افزایش داد و درست مثل گرندمستر او را به یکی از جنگجوهای مطیع خود تبدیل کرد.

 

Red Hulk

در بین نسخه‌ های مختلف هالک، علاوه بر نسخه خاکستری یک هالک قرمز رنگ هم وجود دارد! زمانی که هالک قرمز در اولین رویارویی با برخی از قدرتمندترین موجودات دنیای مارول سروصدای زیادی به پا کرد. قدرت منحصر به‌ فرد ژنرال تاندربولت راس در فرم هالک به‌ قدری زیاد بود که می‌توانست برخلاف سایر نسخه‌ های مختلف هالک، انرژی حریف‌های خود را جذب کند. برای مثال هنگام مبارزه با سیلور سرفر، ژنرال راس با جذب کردن نیروی کیهانی او، قدرت خود را افزایش داد و به راحتی سیلور سرفر را شکست داد. البته ناگفته نماند که هالک قرمز در جذب انرژی بروس بنر به مراتب شکست خورده، زیرا قدرت بروس در فرم هالک خیلی زیاد است و ژنرال راس نمی‌تواند این همه انرژی را درون خود نگه دارد.

Doc Green

در یک خط داستانی دیگر سازمانی مرموز معروف به Ancient Order of Shield سعی کرد بروس بنر را به قتل برساند، اما پس از شلیک گلوله به سر او، قابلیت ترمیم زودهنگام هالک باعث شد بروس از مرگ حتمی نجات پیدا کند ولی آسیب به قدری شدید بود که بخشی از مغزش ترمیم نشد. او در ادامه با کمک تونی استارک ویروس اکستریمس را به خود تزریق کرد. این ویروس ضمن ترمیم آسیب وارد شده، هویت جدیدی به بروس داد که Doc Green نام داشت. این نسخه بسیار شبیه هالک ادغام شده بود، در حالی که هیچ کدام از محدودیت‌های آن را نداشت و بسیار قدرتمندتر از هالک ادغام شده بود. دکتر گرین درنهایت متوجه شد که فقدان محدودیت می‌تواند او را به یک ابرشرور تبدیل کند، به‌همین خاطر به‌سرعت ویروس اکستریمس را از بدن خود خارج کرد و به فرم قبلی خود بازگشت.

 

Maestro

یکی دیگر از نسخه های مختلف هالک که داک گرین از تبدیل شدن بهش می‌ترسید مایسترو بود. در مجموعه کمیک معروف Future Imperfect پیتر دیوید و جورج پرز (George Perez)، هالک به آینده‌ای منتقل شد که نسخه‌ای پیرتر از خودش جهان را تسخیر کرده بود و تمام ابرقهرمانان سیاره را به قتل رسانده است. وقتی هالک متوجه شد که نمی‌تواند مایسترو را در یک مبارزه تن به تن شکست دهد، با سفر در زمان او را به وقایع زمین صفر فرستاد، درست زمانی که لیدر بمب‌های گاما را در مرکز شهر منفجر کرد. نقشه هالک جواب داد و کاشف به عمل آمد که انفجار بمب‌های گاما در زمین صفر تنها راه از بین بردن اوست. پس از کشته شدن مایسترو، هالک به زمان حال فرستاده شد و باقی عمرش را با ترس از دست دادن کنترل و تبدیل شدن به مایسترو سپری کرد.

به‌دلیل سال‌ها قرار گرفتن در معرض تشعشعات گاما، دیوانگی و عصبانیت او به سطح جدیدی رسیده و نسبت به هالک از قدرتی غیرقابل تصور برخوردار است. در واقع مایسترو به‌قدری قدرتمنده که تنها راه از بین بردنش، انفجار بمب گاما است.

 

Green Scar

همانطور که قبلا اشاره شد، گروه ایلومیناتی قصد داشتند هالک را به سیاره‌ای خالی از سکنه تبعید کنند اما یک نقص فنی در سیستم سفینه باعث شد او روی سیاره ساکار فرود بیاید و توسط گرندمستر اسیر شود. شرکت در مسابقات گلادیاتوری راهی بود تا هالک کنترل سیاره را به‌دست بگیرد و گرندمستر را از سر راه بردارد. درست زمانی که هالک داشت همراه با ملکه اولداسترانگ طعم آرامش را می‌چشید، انفجار سفینه ایلومیناتی زندگی او را تیره و تار کرد. این اتفاق تلخ به قدری برای هالک گران تمام شده بود که به‌منظور گرفتن انتقام همسرش، با ارتشی بزرگ عازم زمین شد. خشم بی‌حد و حصر هالک قدرت او را به‌طرز شگفت انگیزی افزایش داد که شکست دادن ابرقهرمانانی مثل هرکول، نامورا، انجل، ژنرال راس و سنتری را به امری سهل و آسان تبدیل کرده بود.

 

Zombie Hulk

زامبی هالک برداشت مجموعه کمیک بزرگ و مشهور Marvel Zombies از هیولای سبز خشمگین دنیای مارول است. وقتی بروس به ویروسی ناشناخته مبتلا می‌شود، علاوه بر خودش، هالک را نیز درگیر می‌کند و موجودی خشن، بی‌رحم و خطرناک را به‌وجود می‌آورد. انتقام جویان برای تحقیق سر می‌رسند اما بلافاصله توسط هالک آلوده می‌شوند. پس از تکمیل تحول، زامبی هالک با بلعیدن سیلور سورفر و گالاکتوس، آنها را به قتل می‌رساند و درنهایت با استفاده از قدرت کیهانی گالاکتوس، کل دنیا را با خاک یکسان می‌کند.

 

Hulk 2099

بعد از محبوبیت Spider-Man 2099، مارول تصمیم گرفت نسخه‌ آینده شخصیت‌های دیگری را نیز به تصویر بکشد. به‌همین دلیل جان آیزنهارت در قامت هالک نیمه دایناسوری از آینده‌ای دور به‌عنوان یگی دیگر از نسخه های مختلف هالک به دنیای مارول معرفی شد تا به یکی از عجیب‌ترین نسخه‌ های هالک تبدیل شود. پیرو روبه‌رو شدن با فرقه Knights of Banner، جان آیزنهارت در یک آزمایش خطرناک شرکت می‌کند و طبق معمول به هیولایی جهش یافته تبدیل می‌شود که از نظر ظاهر و قدرت تفاوت چشمگیری با هالک اصلی دارد. این هالک دایناسورنما روی کنترل خشم خود تسلط کامل دارد، به این معنی که قدرت او مثل نسخه‌های دیگر هالک به‌طور نامحدود رشد نمی‌کند.

Old Man Hulk

در خط داستانی Old Man Logan، ابرشرورهای جهان با هم متحد می‌شوند و به‌طور سیستماتیک تمامی ابرقهرمانان را در یک شب به‌قتل می‌رسانند، اما برخی از آنها مثل ولورین، هاکای، هالک و چند نفر دیگر موفق می‌شوند جان خود را نجات بدهند.

ظاهرا سال‌ها قرار گرفتن در معرض اشعه گاما تاثیرات مخربی بر روان او گذاشته و باعث شده شرایطش به تدریج بدتر شود. پس از مرگ بیشتر ابرقهرمانان جهان، بروس تصمیم می‌گیرد با کمک جنیفر والترز، گروهی تشکیل بدهد و از دیگران اخاذی کند. وقتی این گروه خانواده ولورین را بدون هیچ دلیلی به قتل رساندند، لوگان پیر با خشمی بی‌حد و حصر شی هالک و کل گروه را تکه تکه کرد. این خون و خونریزی باعث شد نبردی مهلک بین لوگان و هالک پیر شکل بگیرد. بروس در نهایت با تبدیل شدن به هیولایی صد متری ولورین را به‌طور کامل بلعید اما ناگهان چنگال‌های فلزی ولورین شکم هالک را پاره کرد و او را کشت.

 

Infernal Hulk

نسخه‌های ترسناک زیادی از هالک وجود دارد، اما یکی از وحشتناک‌ترین آنها، هالک جهنمی است. مارول در جلد اول کمیک Incredible Hulks Annual دنیایی متفاوت را به تصویر می‌کشد که در آن بروس بنر به جادوگر اعظم تبدیل شده است. او با استفاده از جادو، هالک را به جهنم تبعید کرد. برخلاف تصور عمومی، فرستادن یک هیولای خشمگین فوق العاده قدرتمند به جهنم ایده خوبی نیست. هالک توسط شیاطین جهنم فاسد می‌شود و به هالک جهنمی پوست نارنجی تبدیل می‌شود که علاوه بر قدرت‌های اصلی هالک، به توانایی‌های شیطانی نیز دست پیدا کرده است. بعد از پیدا کردن راه فرار، دوباره به زمین بازمی‌گردد تا از بروس انتقام بگیرد. او درنهایت شکست خورده و باری دیگر به گودال جهنم بازگردانده می‌شود. این خط داستانی یک یادآوری شگفت انگیز است که چرا بروس بنر و هالک چاره‌ای جز کنار هم بودن ندارند.

 

Captain Universe Hulk

کاپیتان یونیورس شخصیتی است که شباهت بسیار زیادی به فانوس سبز دیسی دارد. او نمایانگر فیزیکی قدرتی به نام Uni-Power و همچنین نگهبان و محافظ اترنیتی است. موردی که او را به یکی از قویترین موجودات دنیای مارول تبدیل می‌کند این است که با فرا رسیدن مرگش، کاپیتان یونیورس تمام قدرت‌هایش را به بدنی جدید منتقل می‌کند. در اصل Uni-Power منبع قدرت‌های کاپیتان یونیورس است که از بینشان می‌توان به دید تلسکوپی، اشعه کیهانی، دستکاری ماده و ایجاد میدان انرژی اشاره کرد.

 

Skulk

برخلاف تصور عمومی، دهه ۹۰ دوره بدی برای کمیک نبود. داستان‌های شگفت انگیزی وجود در این دهه روایت شد که بسیاری از آنها حاصل همکاری مارول و دیسی بود. از بین شخصیت‌های بیشماری که وجود داشت، ترکیب دو هیولای خشمگین مارول و دیسی به خلق شدن موجودی عجیب با نام Skulk منجر شد. او ترکیبی از دو شخصیت سولومون گراندی و هالک بود. این نسخه از بروس بنر به فکر کسب و کار خود بود و آزمایش‌های بمب گاما را در صحرا انجام می‌داد. اما زمانی که سولومون گراندی در معرض اشعه گاما قرار گرفت، با هالک ادغام شد و Skulk را تشکیل داد.

 

Kluh

یکی از ویژگی‌های هالک که او را به شخصیتی جذاب تبدیل کرده، رابطه‌اش با احساسات است. در رویداد AXIS، طلسم وارونگی اسکارلت ویچ باعث می‌شود چندین ابرقهرمان و ابرشرور به نسخه‌های وارونه خودشان تبدیل شوند. این طلسم به طور ناخواسته روی هالک تاثیر می‌گذارد و Kluh به‌وجود می‌آید. موجودی که به‌واسطه غم و اندوه شکل گرفته، نه خشم. همچنین جالب اینجاست که Kluh یکی از جنبه‌های شخصیتی هالک است. یعنی هرگاه هالک غمگین است، به‌طور ناخودآگاه به Kluh تبدیل می‌شود و قدرتش به‌طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا می‌کند.

 

Weapon H

دنیای مارول دارای شخصیت‌های بسیار زیادی است که به‌واسطه قرار گرفتن در معرض اشعه گاما قدرت‌های فوق العاده‌ای به دست آورده‌اند. یکی از جدیدترین آنها Weapon H نام دارد که بر اثر ترکیب DNA هالک و ولورین به‌وجود آمده است، شاید ترسناک‌ترین مورد بین نسخه های مختلف هالک.  این شخصیت که توسط گرگ پک (Greg Pak) و مایک دئوداتو (Mike Deodato) ساخته شده، قبل از اینکه سری کمیک خودش را دریافت کند برای اولین بار در کمیک Totally Awesome Hulk #21 (محصول سال ۲۰۱۷) معرفی شد. قبل از تغییر شکل، Weapon H کلایتون کورتز بود، سربازی که تبدیل به یک مزدور شد و برای یک شرکت امنیتی خصوصی به نام ایگلستار کار می‌کرد. کلایتون که وظیفه داشت روستاییان بومی در منطقه دورافتاده اوجانکا را از بین ببرد، در عوض پس از زیر سوال بردن ماموریت، سایر مزدوران را به قتل رساند.

کلایتون به‌دلیل خیانت دستگیر شد و به برنامه بدنام Weapon X فرستاده شد. سرپرست برنامه به‌طور تصادفی با تزریق DNA هالک آمادئوس چو و ولورین، کلایتون را به هالکی وحشی با چنگال‌های آدامانتیومی تبدیل کرد. در ادامه آنها به‌منظور کنترل کردن این هیولای خوفناک، مغزش را شست و شو دادند تا قادر به دریافت و اجرای دستورات باشد.

Lizard Hulk

در اسپین آف جنگ‌های مخفی که جزیره عنکبوتی نام دارد، منهتن توسط ملکه عنکبوتی اداره می‌شود که از یک ویروس مرموز برای تبدیل ساکنان نیویورک به موجودات عنکبوتی وحشتناک استفاده می‌کند. در همین حین گروه کوچکی از ابرقهرمانان به رهبری مرد عنکبوتی و مامور ونوم موفق می‌شوند DNA آلوده ملکه را با DNA حیوانات مختلف جایگزین کنند. بدین ترتیب هالک مارمولکی خلق می‌شود، موجودی جهش یافته که مجموعه قدرت هالک و لیزارد را داراست. این خزنده خشمگین یکی از عجیب‌ترین نسخه های مختلف هالک است که در کمیک‌های مارول دیده شده است.

Immortal Hulk

وقتی بروس به‌دست هاکای به‌قتل رسید، هالک جاودانه که گاهی اوقات با نام هالک شیطانی نیز شناخته می‌شود، به‌وجود آمد. این نسخه تمام نفرت و ترس درونش را بر اساس نحوه برخورد جهان با هالک و بروس بنر افزایش می‌دهد و مثل هالک خاکستری، فقط در شب ظاهر می‌شود. او به‌قدری قدرتمند است که هیچ نیرویی توان از بین بردنش را ندارد، به‌طوری که حتی اگر بروس در روز کشته شود، هالک بازهم زنده می‌ماند.

نظر شما در رابطه با نسخه های مختلف هالک چیست؟ جای کدام نسخه‌های دیگر هالک در این لیست خالی است؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا