برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
گندالف و موریا
1%
  • 0/10

گندالف و موریا | آیا گندالف خاکستری از سقوط معادن موریا با خبر بود؟

گندالف، استاد دانای یاران حلقه هرگز به آن‌ها پشت نکرد!

گندالف و موریا | آیا گندالف خاکستری از سقوط معادن موریا با خبر بود؟ ۰ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

معادن موریا در ارباب حلقه‌ها خاطرات تلخی را برای ما زنده می‌کنند. اما پرسش اصلی این است که چرا گندالف از ورود به این معادن امتناع می‌کرد؟ راز گندالف و موریا چه بوده که یاران حلقه از آن بی خبر هستند؟

معادن موریا (Mines of Moria) میزبان برخی از بهترین و مشهورترین صحنه‌ها در سه گانه سینمایی ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) هستند. اتفاقات زیادی در این معادن تنگ و تاریک رخ داده و نتیجه همه آن‌ها مبارزه خیره کننده و شگفت انگیز ریش سفید یاران حلقه، گندالف خاکستری (Gandalf the Grey) با بالروگ (Balrog) به منظور زمان خریدن برای فرار یاران است. اما به نظر گندالف دوست داشتنی رازهای زیادی از معادن موریا در سینه خود داشته که رو نکرده است!

پیش از رسیدن به معادن موریا و پیش از آنکه یاران حلقه به گذر کارادهراس (Pass of Caradhras) برسند، گیملی (Gimli)، دوارف دوست داشتنی داستان پیشنهاد کرده که آن‌ها در حال پیشگیری مسیر طولانی به موردور (Mordor) هستند و آن‌ها باید برای کوتاه کردن مسیر، از سوی معادن موریا که از قضا خانه هم نژادهای گیملی است عبور کنند. گیملی طی این نظر خود اعلام کرده که عمو زاده‌اش بالین (Balin) که در فیلم‌های هابیت‌ها او را ملاقات می‌کنیم با آغوش باز از آن‌ها در معادن موریا استقبال کرده و مسیر آن‌ها را آسان می‌کند.

با وجود پیشنهاد عالی گیملی، گندالف به صراحت نظر او را نفی کرده و اعلام می‌کند که یاران حلقه تنها در صورتی که هیچ انتخاب دیگری نداشته باشند از سوی معادن موریا سفر خود را پیش می‌گیرند و هیچ دلیل قانع کننده دیگری برای این تصمیم سخت خود ارائه نمی‌دهد. این تصمیم بسیار سخت گیرانه گندالف، همه را به این باور رساند که او از رازی خبر داشته که دیگران نباید با خبر شوند! آیا گندالف از سقوط معادن موریا و کشته شدن هم نژادهای گیملی با خبر بود؟

آیا گندالف از سقوط معادن موریا پیش از رسیدن به این مکان خبر داشت؟

در داستان ارباب حلقه‌ها، گیملی از سقوط معادن موریا خبر نداشت و به همین دلیل پیشنهاد داد تا یاران حلقه برای کوتاه شدن مسیر و البته استراحت، به سوی این مکان بروند. اما واکنش تند گندالف و مخالفت با این موضوع به ما تفهیم کرده که گندالف از رازی تلخ و تاریک با خبر است!

گندالف از سقوط معادن موریا بی خبر بود! او اعلام کرده که در گذشته از موریا عبور کرده است. آخرین گذر گندالف از این معادن زمانی بوده که هنوز پادشاهی جدید در آن‌ها شکل نگرفته بوده است. در نتیجه، او نمی‌توانسته از سقوط معادن موریا با خبر باشد. اما او هرگز از اتفاقات بی اطلاع نمی‌ماند. گندالف از این موضوع آگاه بوده که دوارف‌های موریا مدتی است که بی سر و صدا و خاموش هستند!

در سه گانه سینمایی، دقیقا مانند درون کتاب‌ها، گندالف سقوط موریا را انکار می‌کند. او در گذشته به موریا سفر کرده و هدفش یافتن ثرین (Thrain)، پدر ثورین اوکنشیلد (Thorin Oakenshield) از هابیت‌ها بوده، اما هرگز با نشانه‌ای از سقوط پادشاهی دوارف‌ها به دست ارک‌ها روبرو نشده است!

موریا چه زمانی سقوط کرده است؟

سقوط موریا که در داستان ارباب حلقه‌ها به آن پرداخته شده، اولین سقوط پادشاهی دوارف‌ها نبوده است. پادشاهی آن‌ها در طول تاریخ فراز و نشیب زیادی تجربه کرده و یکی از به یادماندنی‌ترین اتفاقات تاریخ آن‌ها پیش از داستان‌ها هابیت‌ها رخ می‌دهد. این اتفاق مربوط به برخاستن بالروگ برای اولین مرتبه و به قتل رساندن شاه دورین ششم (King Durin VI) و تمام همراهان اوست.

اما داستان سقوط موریا در داستان ارباب حلقه‌ها نیز به اندازه مرگ شاه دورین ششم حائز اهمیت بوده و دلیل اصلی اهمیت آن، رخ دادن در زمانی نسبتا نزدیک به جنگ حلقه است. قتل شاه دورین به دست بالروگ، لقب عذاب دورین (Durin’s Bane) را به بالروگ می‌دهد.

پس از داستان هابیت‌ها، بالین، عمو زاده گیملی رهبری گروهی را به منظور باز پس گیری معادن موریا بر عهده می‌گیرد. پادشاهی بالین برقرار شده و معادن به سلامت بازیابی و بازسازی می‌شوند. دوارف‌های موریا گرچه از حضور عذاب دورین در این معادن با خبر هستند، به او اعتنا نمی‌کنند. آن‌ها در این میان موفق به شکست دادن ارک‌های درون معادن شده و حتی برخی غنایم مانند تبر دورین را نیز بازیابی می‌کنند.

بر خلاف شاه دورین ششم، پادشاهی جدید دوارف‌ها با بیداری بالروگ از بین نرفته و این حمله ناگهانی ارک‌ها است که سبب سقوط این پادشاهی می‌شود. این جنگ نابرابر و سقوط دوباره پادشاهی دوارف‌ها تقریبا ۲۵ سال پیش از آغاز داستان یاران حلقه رخ می‌دهد!

چرا گندالف از ورود به موریا امتناع می‌کرد؟

در نتیجه گفته‌های پیشین، اگر گندالف از سقوط موریا و حمله ناگهانی و پر تعداد ارک‌ها به آنجا اطلاعی نداشت، دلیل برای امتناع از ورود به این منطقه وجود ندارد. با این وجود، او با صراحت تمام از ورود به این منطقه امتناع می‌کرد. دلیل این تصمیم گندالف چه بود؟

در فیلم سینمایی یاران حلقه، به وضوح توسط سارومان (Saruman) اشاره شده که گندالف از وجود خطری عظیم در معادن موریا با خبر است. این موضوع و دانایی سارومان به ما دلیل امتناع گندالف از ورود به موریا را تفهیم می‌کند. گندالف دوست ندارد برای کسی از یاران حلقه مشکلی پیش بیاید!

بدون شک سارومان به حضور بالروگ در معادن اشاره دارد. ما می‌دانیم که گندالف پیش از بازسازی پادشاهی به دست بالین به معادن سفر کرده، اما هیچ اطلاعی از اتفاقات این سفر در دست نیست! اما گمان می‌رود که او طی این سفر از حضور بالروگ در این معادن مطلع شده است!

با توجه به اطلاعات گندالف و سقوط پادشاهی دورین به دست بالروگ، تعجبی نیست که گندالف از ورود به معادن موریا امتناع می‌کند. حال تصور کنید که بیش از ۲۵ سال از آخرین اخبار درباره بالین و یارانش گذشته است! زمانی که به عمق خواسته گندالف نگاه می‌کنیم، متوجه معادله‌ای ساده با پاسخی قاطع می‌شویم!

با تمام این گفته‌ها، سارومان انتخابی دیگر در دستان گندالف و یاران حلقه قرار نداد و با حمله بردن به آن‌ها، یاران حلقه مجبور به ورود به معادن موریا، رویارویی با حقایق دوارف‌ها و البته عذاب دورین شدند! آیا شما از راز گندالف و موریا با خبر بودید؟ آیا از خواسته مثبت و خیرخواهانه گندالف پیر خبر داشتید؟ در انتظار نظرات و تجربیات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments