معرفی سریال Devs

معرفی مینی سریال Devs – توسعه‌دهندگان

دستپخت تازه‌ی الکس گارلند

سریال Devs یا «توسعه دهندگان» تازه‌ترین ساخته‌ی یکی از کارگردانان خوشنام آثار علمی–تخیلی در چندسال اخیر یعنی «الکس گارلند» است. این اثر حاصل همکاری شبکه‌های FX و Hulu بوده و فصل اول آن به تازگی و در هشت قسمت منتشر شده.

سریال «توسعه دهندگان» داستان یک مهندس نرم‌افزار به نام «لیلی چان» را روایت می‌کند که در شرکتی به نام «آمایا» کار می‌کند؛ شرکتی که در حوزه‌ی محاسبات و پردازش کوآنتومی فعال است. وقتی یکی از نزدیکان «لیلی» در اولین روز کاری خود به طرز عجیبی کشته می‌شود، پای «لیلی» هم خواسته یا ناخواسته به مسائل ناشی از این اتفاق عجیب باز می‌شود. سریال «توسعه دهندگان» در یک فضای علمی–تخیلی به موضوعات مختلفی مثل جبر و اختیار و قوانین نانوشته‌ای می‌پردازد که بر شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگ و غول‌های فناوری حاکم است.

کار ساخت سریال «توسعه دهندگان» در سال ۲۰۱۸ و به وسیله‌ی شبکه‌ی FX – از زیرمجموعه‌های شرکت والت دیزنی – آغاز و از همان ابتدا، «الکس گارلند» به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر معرفی شد. فیلمبرداری این اثر در همان سال شروع شد و با امضای قرارداد همکاری مشترک FX و Hulu، وظیفه‌ی پخش این مجموعه در سال ۲۰۲۰ میلادی برعهده‌ی شبکه‌ی اینترنتی Hulu گذاشته شد. از بازیگران اصلی این مجموعه می‌توان به«سونیا میزونو» اشاره کرد که نقش «لیلی» را ایفا می‌کند. «میزونو» در آثار سینمایی و تلویزیونی مختلفی مثل «دیو و دلبر» (Beauty and the Beast) و «لالا لند» (La La Land) ایفای نقش کرده است. همکاری «میزونو» با خالق سریال «توسعه دهندگان» یعنی «الکس گارلند» سابقه‌ای طولانی دارد. «میزونو» پیش از این هم در دو اثر موفق این نویسنده و کارگردان بریتانیایی – فیلم‌های اکس ماکینا (Ex Machina) و نابودی (Annihilation) – حضور داشته و می‌توان او را از مهره‌های اصلی آثار «گارلند» دانست.

حضور نام «گارلند» در کنار سازندگان سریال «توسعه دهندگان»، اعتبار خاصی به این اثر می‌بخشد. نام گارلند در عرصه‌ی سینما با نوشتن فیلمنامه‌ی «۲۸ روز بعد» (28 Days Later) بر سر زبان‌ها افتاد. او به عنوان نویسنده با تیم سازنده‌ی بازی‌های بزرگی مثل DMC: Devil May Cry و Enslaved: Odyssey to the West هم همکاری داشته و در نهایت با ساخت «اکس ماکینا» و «نابودی» پا به عرصه‌ی کارگردانی گذاشته است. این دو فیلم به خوبی نظر منتقدان و بیننده‌ها را به خود جلب کردند و به همین دلیل، ذوق و توانایی «گارلند» به عنوان کارگردان آثار علمی–تخیلی را به نمایش گذاشتند. «گارلند» وظیفه‌ی نویسندگی و کارگردانی تمامی قسمت‌های سریال «توسعه دهندگان» را برعهده گرفته و به همین دلیل می‌توان انتظار داشت تا موفقیت این هنرمند در عرصه‌ی سینما، حالا در حوزه‌ی تلویزیون هم تکرار شود.

سریال Devs در حال حاضر توانسته امتیاز ۸۱ درصد را در سایت Rotten Tomatoes و امتیاز ۷.۸ از ۱۰ در IMDB به خود اختصاص دهد و در وبسایت Metacritic هم با امتیار ۷۰ از ۱۰۰ براساس ۳۱ نقد، به یکی دیگر از تجربه‌های موفق «الکس گارلند» تبدیل شود. بسیاری از منتقدان تجربه‌ی این مجموعه را «فراموش نشدنی و ارزشمند» خوانده‌اند و به همین دلیل می‌توان تماشای آن را به طرفداران آثار علمی-تخیلی توصیه کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا