تریلر فیلم Deadpool 3
1%
  • 7.5/10

بررسی و موشکافی اولین تریلر فیلم Deadpool 3

ناجی مارول بازگشته!!

بررسی و موشکافی اولین تریلر فیلم Deadpool 3 ۷۸ ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

اولین تریلر فیلم Deadpool 3 دارای ایستراگ و نکات پنهان بی‌شماری است که در ادامه مطلب به بررسی تک تک آنها خواهیم پرداخت.

فیلم پرحاشیه Deadpool & Wolverine تنها پروژه سینمایی استودیو مارول در سال جاری است که قراره به معنای واقعی کلمه فرانچایز پانزده ساله دنیای سینمایی مارول را از خطری جدی نجات بدهد. از روایت داستانی مولتی‌ورسی با درجه سنی بزرگسال و بازگرداندن دوباره هیو جکمن (Hugh Jackman) به نقش ولورین گرفته تا فراهم کردن شرایط لازم برای بازگشت مردان ایکس و راه اندازی رویداد‌های کراس اوری Avengers 5 و Avengers: Secret wars، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول رسما به مورد انتظارترین اثر سینمایی ۲۰۲۴ تبدیل شده است.

به‌لطف سخت‌گیری‌های استودیو مارول، از زمان معرفیش تا حالا، اطلاعات چندان زیادی با طرفداران به اشتراک گذاشته نشده بود، تا اینکه اولین تیزر تریلر رسمی فیلم طبق وعده افشاگران، در جریان مسابقه Super Bowl LVIII پخش شد و اینترنت را به‌معنای واقعی کلمه منفجر کرد. شاید ولورین در این تریلر حضور پررنگی نداشته باشد، اما ایستراگ، رفرنس و نکات ریز بی‌شماری وجود دارند که در ادامه مطلب به‌صورت موشکافانه بررسی خواهند شد.

بررسی و موشکافی اولین تریلر فیلم Deadpool 3

داستان از همان جایی شروع می‌شود که Deadpool 2 تمام شد

تریلر فیلم Deadpool & Wolverine با تولد وید ویلسون آغاز می‌شود و بازگشت چهره‌های آشنایی را تایید می‌کند که به‌لحاظ فنی نباید زنده باشند. در واقع حضور ونسا و اعضای تیم ایکس فورس به‌خوبی ثابت می‌کند که وقایع داستان قسمت پایانی سه‌گانه درست بعد از فیلم Deadpool 2 جریان دارد.

دستکاری زمان توجه سازمان TVA را جلب کرده است!!

درست زمانی که جهش‌یافته نامیرای پرچونه داستان شمع‌ تولد خود را فوت می‌کند، ماموران سازمان تناقضات زمانی (TVA) سر می‌رسند تا او را به جرم دستکاری زمان و خط زمانی مقدس بازداشت کنند. اینجاست که ددپول با شوخی‌های منحصربه‌فردش اولین طعنه را به دیزنی و رده سنی پایین آثارش می‌زند. سپس شاهد درگیری خنده‌داری هستیم که شباهت زیادی به اولین ملاقات خدای شرارت با ماموران TVA در فصل اول سریال لوکی دارد.

با مامور پارادوکس آشنا شوید!!

بعد از دلبری کردن لوگوی استودیو مارول، با چهره‌ای جدید در سازمان تناقضات زمانی آشنا می‌شویم که کسی نیست جز مامور پارادوکس. وظیفه جان بخشیدن به این نقش برعهده آقای متیو مک‌فادین (Matthew Macfadyen) است که بیشتر به‌خاطر بازی در سریال محبوب و پرمخاطب Succession شناخته می‌شود. مامور پارادوکس ابتدا با ایفای نقشی کوچک در مجموعه کمیک‌های شی هالک به دنیای مارول معرفی و سپس به‌دنبال استقبال خوانندگان، به یکی از مهمترین اعضای سازمان TVA تبدیل شد. اینکه او چه نقشی در داستان فیلم Deadpool & Wolverine دارد، یک معماست اما طبق گزارش‌های غیررسی منتشر شده، پارادوکس قراره جای خالی موبیوس را پر کند و در طول غیبتش به امور سازمان رسیدگی کند.

مرور وقایع پیشین دنیای سینمایی مارول!!

در ادامه پارادوکس به ددپول می‌گوید: “تو خاص هستی و این فرصت را داری تا به قهرمانی میان قهرمان‌ها تبدیل شوی”. سپس در مانیتورهای سازمان TVA تصاویری از وقایع پیشین دنیای سینمایی مارول مثل نبرد انتقام جویان در سوکوویا (Avengers: Age of Ultron)، مبارزه ثور با ارتش هلا (Thor: Ragnarok) و برخی از مهمترین لحظات دنباله Captain America: The Winter Soldier به نمایش درمی‌آیند.

اولین نگاه به کاساندرا نوا، ابرشرور اصلی داستان

ظاهرا شایعات حقیقت داشتند، چراکه اواسط تریلر برای یک ثانیه شاهد شخصیت مرموزی هستیم که مشغول تماشای میدان جنگ است. این شخصیت کسی نیست جز کاساندرا نوا، جهش‌یافته‌ای خطرناک و خواهر پروفسور چارلز اگزاویر که طبق شایعات مطرح شده توسط اما کورین (Emma Corrin) بازی می‌شود. او نخستین بار در کمیک New X-Men #114 به دنیای مارول معرفی شده و از آن زمان تاکنون نقش پررنگی در بزرگترین رویدادهای کمیکی داشته است.

سال گذشته اما کورین در گفتگو با نشریه امپایر فاش کرد که فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool 3 نه‌تنها اولین حضور او در دنیای سینمایی مارول است، بلکه اولین تجربه‌اش در زمینه جان بخشیدن به یک آنتاگونیست محسوب می‌شود.

من واقعا برای این نقش هیجان‌زده هستم، چون تا به حال تجربه جان بخشیدن به یک ابرشرور یا شخصیت منفی را نداشتم. نمی‌دانم چرا ولی مارول هیچ چیزی درباره این نقش به من نگفته است. بااینکه چندین ملاقات و جلسه با شان لوی، کارگردان فیلم داشتم ولی اطلاعات زیادی درباره شخصیتم ندارم.

کورین نسبت به گسترش دنیای سینمایی مارول حس خوبی دارد و از کار کردن با مارول خوشحال است، چون در ادامه مصاحبه‌اش اعتراف کرد که به‌عنوان یک بازیگر از اهمیت فرانچایز برای دوست‌داران آثار کمیک بوکی آگاه است و به‌همین منظور تمام تلاش خود را بکار خواهد گرفت تا بتواند انتظارات طرفداران را برآورده کند.

به‌عنوان یک بازیگر که مدت زیادی در صنعت سینما فعالیت داشته، من از اهمیت دنیای سینمایی مارول برای دوست‌داران آثار کمیک بوکی آگاهم و به‌شخصه خیلی خوشحالم که فرصت همکاری با مارول را بدست آوردم. حضور داشتن در چنین فیلم بزرگی باعث افتخاره، بنابراین مطمئن باشید که در برآورده کردن انتظارات طرفداران کم نخواهم گذاشت.

دنیای سینمایی مارول قراره برای همیشه تغییر کند!!

بدون شک بزرگترین بمب تریلر فیلم Deadpool 3، جمله‌ای بود که جهش‌یافته نامیرای پرچونه داستان گفت؛ “دنیای سینمایی کوچولوی شما قراره برای همیشه تغییر کند”. این جمله از آنچه که فکرش را می‌کنید مهمتر است، زیرا به‌طرز عجیبی با خلاصه داستانی که هفته پیش توسط وب‌سایت رسمی مارول در ژاپن منتشر شده بود مطابقت دارد. اینطور که پیداست، ددپول از وضعیت حاد دنیای سینمایی مارول و اتفاقاتی که طی چند سال اخیر افتاده، خبر دارد و به‌همین خاطر تصمیم دارد با عوض کردن تاریخ و دستکاری گذشته، این فرانچایز پانزده ساله را از مرگ تدریجی نجات بدهد. او حتی خود را ناجی و مسیح مارول خطاب می‌کند که دلیلی دیگر برای اثبات صحت تئوری ریبوت شدن دنیای سینمایی مارول به دست ددپول است.

شایعه حضور نسخه‌های مولتی‌ورسی ولورین حقیقت داشت!!

متاسفانه تریلر فیلم Deadpool 3 نگاه دقیقی به ولورین نداشت، اما درعوض صحت داشتن شایعه‌ای بزرگ را تایید کرد. در یکی از سکانس‌ها ددپول به گروهی نزدیک می‌شود که یکی از اعضایش نسخه مولتی‌ورسی ولورین با نام مستعار پچ (Patch) است. در حال حاضر نمی‌دانیم آیا این شخصیت هم توسط هیو جکمن بازی می‌شود یا نه ولی همین که قراره شاهد معرفی نسخه‌های مختلفی از ولورین باشیم، به‌تنهایی برای هیجان‌زده شدن کافیست. همچنین به‌نظر می‌رسد این سکانس در شهر خیالی مادریپور، لوکیشنی محبوب از کمیک‌های مردان ایکس جریان داشته باشد.

حفظ کردن درجه سنی و لحن فیلم‌های قبلی

از وقتی دیزنی کمپانی فاکس قرن بیستم را خریداری کرد، می‌دانستیم که ددپول و اعضای گروه مردان ایکس روزی به دنیای سینمایی مارول معرفی خواهند شد ولی چیزی که هرگز به ذهنمان خطور نکرده بود مذاکرات انجام شده با هیو جکمن برای ایفای دوباره نقش ولورین بعد از گذشت هشت سال طولانی بود. اگرچه دیدن ددپول در کنار انتقام جویان اتفاقی رویایی و هیجان انگیز بود، اما از طرفی هم نگرانی‌های زیادی برای طرفداران به‌همراه داشت، چراکه به‌خاطر سیاست‌های مسخره دیزنی تمامی آثار استودیو مارول باید با درجه سنی PG-13 و محدودیت‌های غیرقابل تحملی تولید شوند. خوشبختانه به‌لطف رایان رینولدز (Ryan Reynolds) و تیم توسعه شان لوی (Shawn Levi)، فیلم Deadpool & Wolverine توانست درجه سنی و لحن فیلم‌های قبلی را حفظ کند و این موضوع به‌خوبی در تریلر منتشر شده قابل مشاهده است.

سفر به ووید و ملاقات با الیوث!!

سال گذشته شایعات زیادی در فضای مجازی منتشر شده که یکی از آنها به حضور سازمان تناقضات زمانی اشاره داشت. طبق این شایعه، داستان قسمت پایانی سه‌گانه ددپول زمانی آغاز می‌شود که سازمان TVA از شکل‌گیری جنگ مولتی‌ورسی جدیدی باخبر می‌شوند. آنها به‌منظور مقابله با شورای کانگ، به دنیاهای در حال نابودی سفر می‌کنند و ارتشی از قدرتمندترین قهرمانان را گردهم می‌آورند. جالب اینجاست که این جزئیات داستانی با گزارش افشاگری دیگر نیز مطابقت داشت. به‌گفته او، موبیوس و سایر ماموران سازمان پیرو دستگیری ددپول به جرم دستکاری زمان به دنیاهای نابود شده یا در معرض نابودی سفر می‌کنند تا با شکل دادن به گروهی متشکل از قدرتمندترین قهرمانان، از فروپاشی مولتی‌ورس و خط زمانی مقدس دفاع کنند.

ظاهرا این شایعات نیز حقیقت داشتند، زیرا در یکی از سکانس‌ها رسما سفر ددپول به ووید (تایم لاینی در انتهای زمان که در فصل اول سریال لوکی دیدیم) تایید شد. شاید بپرسید از کجا معلوم بعدی که ددپول سفر کرده همان ووید باشد؟ یکی از بزرگترین نکاتی که به این سوال پاسخ می‌دهد، لوگوی فاکس قرن بیستم است که به نابودی خط زمانی مردان ایکس فاکس اشاره دارد. چطور؟ ممکن است استفاده ددپول از دستگاه سفر در زمان کیبل به رخ دادن فاجعه تلاقی دنیاها (Incursions) منجر شده باشد و درنتیجه‌اش خط زمانی مردان ایکس فاکس به‌کلی نابود شده باشد. اینگونه می‌توان لوگوی فاکس قرن بیستم را توضیح داد، چراکه تنها در این صورت باقیمانده خط زمانی توسط سازمان TVA به ووید منتقل می‌شود.

از دیگر نکات ریز این سکانس نیز می‌توان به بازگشت الیوث (موجود ابر مانندی که در فصل اول سریال لوکی دیدیم)، سفینه هلیکریر شیلد، هیولای چیتاری ارتش تانوس و ماشین دیده شده در قسمت اول سریال Moon Knight اشاره کرد.

اولین نگاه به دکتر دووم؟!

اواخر تریلر به‌مدت یک ثانیه شخصیتی مرموز با ماسک فلزی را می‌بینیم که شباهت بسیار زیادی به دکتر دووم دارد. البته در نظر داشته باشید که این موضوع تنها در حد یک گمانه‌زنی است و حضور بزرگترین ابرشرور اولین خانواده مارول در فیلم Deadpool & Wolverine هنوز تایید نشده است.

حضور افتخاری لیدی‌پول؟!

میان تمامی شخصیت‌های دنیای مارول، ددپول همیشه بهترین نسخه‌های مولتی‌ورسی را داشته که یکی از محبوب‌ترین آنها واندا ویلسون با نام مستعار لیدی‌پول از زمین ۳۰۱۰ است. او نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی به صفحات کمیک بوک آمد و توانست در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت ددپول برسد. برخلاف وید ویلسون، لیدی‌پول شخصیتی است که بیشتر به‌خاطر یوزی‌هایش شناخته می‌شود، به‌همین خاطر تصویر بالا باعث شده تا گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حضور داشتن لیدی‌پول در این فیلم مولتی‌ورسی مطرح شود.

اما این همه ماجرا نیست، زیرا سال گذشته افشاگری قابل اعتماد به‌نام Cryptic4KQual که قضیه انتشار تریلر در مسابقه سوپربول را مطرح کرده بود، در گزارشی غیررسمی مدعی شد که خانم بلیک لایولی‌ (Blake Lively)، همسر رایان رینولدز قراره ایفاگر نقش لیدی‌پول باشد. جالب اینجاست که رایان رینولدز دقایقی بعد از انتشار تریلر، عکسی را استوری کرد و زیرش نوشت: “تریلر را تماشا کردید؟ آیا کسی همسر من را دیده است؟” فعلا هیچ اطلاعات موثقی در دست نیست، اما این اقدام رایان نمی‌تواند تصادفی باشد.

بازگشت چهره‌ای آشنا از فیلم‌های X-2 و X-Men: The Last Stand

شاید حین تماشای تریلر از خود پرسیده باشید این شخصیت عجیب کیست و چه ارتباطی با ددپول دارد. اگر به‌خاطر داشته باشید در دنباله فیلم X-2 جهش‌یافته‌ای با قدرت‌های آتش معرفی شده بود که خود را پایرو (Pyro) صدا می‌زد. این همان شخصیت است که بعد از گذشت هجده سال دوباره به دنیای مارول بازگشته است. آرون سانفورد (Aaron Stanford)، بازیگر این نقش درست چند هفته قبل از انتشار تریلر، در مصاحبه با وب‌سایت The Direct درباره بازگشت احتمالی خود صحبت کرده بود.

باید در موردش فکر کنم. می‌دانید این شخصیتی است که هجده سال پیش بهش جان بخشیدم. از آن زمان اتفاقات زیادی رخ داده و من خیلی تغییر کردم. نمی‌دانم آیا هنوز مناسب این نقش هستم یا نه. به‌همین خاطر باید درباره‌اش فکر کنم.

بازسازی اولین سکانس اکشن فیلم Deadpool (2016)

اواخر تریلر، وقتی ددپول توسط ماموران TVA محاصره می‌شود، دست خود را بالا می‌برد و به همه می‌گوید منتظر بمانند. این منعکس کننده اولین سکانس اکشن فیلم Deadpool است، همان سکانس مشهوری که ددپول با دوازده گلوله آدم‌های فرانسیس را به قتل رساند.

اشاره مستقیم به کمیک جنگ‌های مخفی سال ۲۰۱۵

قبل از اینکه تریلر با سایه ولورین به پایان برسد، ددپول را می‌بینیم که روی زمین افتاده و بغل دستش جلد پاره شده کمیک جنگ‌های مخفی سال ۲۰۱۵ قرار دارد. این ایستراگ جالب و در عین حال مهمی است، زیرا حماسه مولتی‌ورس دنیای سینمایی مارول قراره در سال ۲۰۲۷ با اکران فیلم به‌شدت مورد انتظار Avengers: Secret Wars که اقتباسی لایو اکشن از همین مجموعه کمیک است، به‌پایان برسد. صحبت از جنگ‌های مخفی شد، باید اشاره کنیم که افشاگران مدت‌هاست مدعی شدند که دنیای سینمایی مارول قراره با این فیلم ریبوت شود. بنابراین Avengers: Secret War به معنای واقعی کلمه مهمترین پروژه استودیو مارول محسوب می‌شود.

فیلم Deadpool & Wolverine چه تاثیری بر دنیای سینمایی مارول خواهد گذاشت؟

چند سالی می‌شود که ایده مولتی‌ورس به سوژه فیلم‌های ابرقهرمانی و کمیک بوکی تبدیل شده است، اما جای هیچ نگرانی نیست چون طبق برخی شواهد این احتمال وجود دارد  که داستان فیلم Deadpool & Wolverine آن را از زاویه متفاوتی به‌تصویر بکشد. فازهای چهارم تا ششم دنیای سینمایی مارول حماسه مولتی‌ورس نام دارد، بنابراین قراره نقش کلیدی در فیلم‌ و سریال‌های آینده داشته باشد. از طرف دیگر فیلم The Flash نیز به‌تازگی از این فرضیه علمی برای ریبوت دنیای توسعه‌یافته دی سی استفاده کرده که اصلا عملکرد خوبی در باکس آفیس نداشته است. حالا شاید بپرسید بعد از داستان نه‌چندان جالب Doctor Strange 2 و Ant-Man and The Wasp: Quantumania، مارول چگونه می‌خواهد داستان مولتی‌ورسی خود را پیش ببرد؟ خب همانطور که پیش‌تر اشاره شد، جواب سوال در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول نهفته است.

فیلم‌های ددپول همیشه بین آثار کمیک بوکی خاص بودند چراکه از ایده‌های داستانی مختلف به شیوه درست استفاده می‌کند. اولین قسمت یک اثر کمدی است که داستانی عاشقانه را با اکشنی مهیج و خونین ترکیب کرده و به‌بهترین شکل ممکن معنای یک ضدقهرمان بودن را به طرفداران نشان می‌دهد. قسمت دوم ایده سفر در زمان را معرفی و به‌شکلی هوشمندانه از آن در روایت داستان خود استفاده می‌کند. از نجات جان عشقش گرفته تا متقاعد کردن هیو جکمن برای بازگشت به نقش ولورین و حتی کشتن رایان رینولدز به‌جهت جلوگیری از ساخته شدن فیلم Green Lantern، ددپول کاری کرد که هیچ فیلمی در تاریخ هالیوود تا به‌حال نتوانسته موفق به انجامش بشود. حالا با قسمت پایانی سه‌گانه، ددپول تصمیم گرفته تا به سراغ ایده مولتی‌ورس برود و نقشی کلیدی در گسترش داستان کلی دنیای سینمایی مارول ایفا کند.

با توجه به تصاویر پشت صحنه منتشر شده قبل از توقف مراحل تولید، به‌نظر می‌رسد که داستان Deadpool & Wolverine قصد دارد علاوه‌بر معرفی جهش‌یافته‌ها به MCU، خط زمانی آشفته مردان ایکس فاکس را به‌کلی از بین ببرد و صفحه جدیدی برای مردان ایکس در دنیای لایو اکشن باز کند. مولتی‌ورس ذاتا یک عنصر داستانی با مفهوم بالاست که در عین محبوب بودنش، می‌تواند به راحتی نتایج فاجعه‌باری داشته باشد، مانند حذف سهام، بی‌اهمیت جلوه دادن فیلم‌های قبلی و طعمه نوستالژی.

فیلم Spider-Man: No Way Home علیرغم داشتن برخی حفره‌های داستانی، از افتادن در این دام‌ها اجتناب کرد، مخاطرات را تا پایان بازی در مقیاس کوچک نگه داشت، شخصیت‌های نوستالژی را به‌طور هدفمند وارد داستان کرد و بازگشت اسپایدرمن‌های قدیمی‌تر را معنادارتر کرد. اما از طرف دیگر، فیلم‌هایی مانند Doctor Strange 2 و The Flash، علیرغم نیت خوبشان، درگیر فن سرویس و موارد بی‌اهمیت شدند و به داستانی که قصد روایتش را داشتند لطمه زدند. مانند No Way Home، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول احتمالا از مولتی‌ورس برای توسعه شخصیت، داستان و همچنین جنبه کمدی فیلم استفاده خواهد کرد تا در دام‌های پیش‌تر اشاره شده نیوفتد.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool 3 یا بهتر است بگوییم Deadpool & Wolverine در تاریخ ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (۵ مرداد سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

78 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments