نگاهی به فعالیت‌های اسپانسری شرکت‌های تکنولوژی

شرکت داریا همراه پایتخت فیلم قهرمان

قهرمان، جدیدترین فیلم‌ اصغر فرهادی در حالی در سینماهای ایران اکران می‌شود که نام یکی از شرکت‌های حوزه فناوری به عنوان حامی مالی در پوسترهای این فیلم به چشم می‌خورد.

شرکت داریا همراه پایتخت که از سال ۹۷ کار خود را به عنوان نمایندگی رسمی شرکت سامسونگ آغاز کرد و در حال حاضر بزرگترین واردکننده گوشی موبایل و تبلت‌های سامسونگ در ایران است.

این شرکت علاوه بر واردات محصولات، در زمینه ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان گوشی‌ها و تبلت‌های سامسونگ هم فعالیت دارد.
حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و… از اتفاقات معمولی است که شرکت‌های تجاری با هدف ایفای نقش شهروند شرکتی خود انجام می‌دهند.

شرکت‌های تکنولوژی هم به جز حوزه فناوری در سایر بخش‌ها هم وارد می‌شوند تا بتوانند گام‌های موثری برای توسعه و رشد جوامع محل فعالیت‌شان بردارند.

در میان شرکت‌های بزرگ و صاحب‌نام تکنولوژی جهان هم این موضوع در شکل‌های مختلفی رخ می‌دهد. در ادامه برخی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که شرکت‌های تکنولوژی در قالب اسپانسرینگ انجام داده‌اند را مرور کرده‌ایم.

حمایت از رویدادهای هنری

رویدادهای فرهنگی و هنری مثل جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و… فرصت مناسبی است تا شرکت‌های تکنولوژی بتوانند با حمایت مالی خود ضمن ارتباط با مخاطبان خود، به ادامه برگزاری و شکل‌گیری این رویدادها کمک کند.

یکی از این رویدادها، جشنواره فیلم ترایبکا است که از سال ۲۰۰۲ با ابتکار رابرت دنیرو و جین رزنتال (تهیه‌کننده فیلم‌های مشهوری مثل تحلیلش کن) برگزار می‌شود. این جشنواره از سال ۲۰۱۴ شرکت مخابراتی AT&T را به عنوان حامی مالی در کنار خود می‌بیند. AT&T به عنوان یکی از بزرگترین اپراتورهای مخابراتی و تلفن همراه در جهان، جشنواره ترابیکا را برای انجام وظایف شهروند شرکتی و فعالیت‌های اسپانسری انتخاب کرده است. جشنواره ترابیکا هر ساله ده‌ها فیلم از کشورهای مختلف را به نمایش می‌گذارد و مخاطبان بین‌المللی زیادی دارد.

در میان شرکت‌های ایرانی حوزه فناوری هم داریا همراه با رویکردی حمایتی نسبت به هنرمندان و آثار هنری داخلی، با حمایت از جدیدترین ساخته اصغر فرهادی، به این فیلم برای اکران در سینماهای کشور کمک کرد.

«قهرمان» که پیش از جایزه بزرگ جشنواره بین المللی فیلم کن را دریافت کرده بود، به تازگی دو جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال و بهترین فیلم خارجی هیئت ملی نقد آمریکا را به فهرست جوایز بین‌المللی خود اضافه کرد.

حمایت از مسابقات ورزشی

فناوری و حوزه‌های مرتبط با آن مثل هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و… به کمک ورزش آمده تا عملکرد بازیکنان و همینطور هیجان تماشای بازی‌ها ارتقا پیدا کند. شرکت‌‌های تکنولوژی به کمک توانمندی‌های اقتصادی و فنی خود می‌توانند علاوه‌ بر حمایت مالی، تغییرات بزرگی را در ورزش رقم بزنند.

شرکت‌های تکنولوژی مشهوری از دهه‌های پیش به عنوان حامی مالی لیگ‌ها و رقابت‌های ورزشی در این حوزه‌ فعالیت می‌کنند. از جمله این شرکت‌ها، سامسونگ است که از المپیک ۱۹۸۸ سئول به عنوان یکی از حامیان اصلی المپیک شناخته می‌شود. این شرکت حمایت از مسابقاتی همچون رقابت‌های گلف PGA، لیگ فوتبال اسپانیا (لالیگا)، مسابقات اتومبیلرانی NASCAR و لیگ بیسبال آمریکا را در کارنامه خود دارد. سامسونگ همچنین در دور‌ه‌ای اسپانسری باشگاه چلسی را برعهده داشت.

در ایران هم «داریا همراه پایتخت» به عنوان یکی از شرکت‌های فعال حوزه فناوری به عنوان حامی مالی فدراسیون بسکتبال و تیم‌های ملی این رشته معرفی شده است. داریا همراه در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود از تیم‌های ملی بسکتبال بانوان و آقایان ایران حمایت می‌کند.

شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی با حمایت‌های فنی و مالی خود از رویدادهای هنری و ورزشی، علاوه بر کمک به اقتصاد این حوزه‌ها، باعث افزایش کیفیت این رویدادها می‌شوند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا