#مهسا_امینی

فروش بازی Cyberpunk 2077 به بیش از ۱۳ میلیون نسخه رسید

با وجود تمامی مشکلات، بازی عملکرد موفقی داشته است!

فروش بازی Cyberpunk 2077

شرکت لهستانی سی‌دی پروجکت (CD Projekt) چندی پیش طی پیامی رسما اعلام کرد که با وجود تمامی مشکلات و بازپرداخت‌ها، فروش بازی Cyberpunk 2077 از مرز ۱۳ میلیون نسخه در سراسر جهان عبور کرده است.

چیزی در حدود دو هفته از انتشار بازی پرسر و صدای Cyberpunk 2077 می‌گذرد. اثر جهان بازی که پروسه‌ی ساخت آن بیش از هشت سال به طول انجامید و در حالی که در زمان عرضه با استقبال عالی منتقدان روبه‌رو شده بود، لیکن بازخورد بازیکنان تا حدودی متفاوت از نظر منتقدان بود و متاسفانه ساختار و کلیات بازی به خصوص نسخه‌ی کنسولی آن با مشکلات فنی بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و چه بسا فروانی باگ‌های آزاردهنده تجربه‌ی این عنوان را برای گیمرهای سخت‌گیر غیرممکن کرده است. از این رو، تاکنون اعتراض‌ها و نقدهای منفی بسیار زیادی به سازندگان وارد شده و برخی‌ها نیز با ثبت بازپرداخت، بازی را به طور کامل استرداد کردند.

این اتفاق‌ها باعث شد تا شرکت سونی فروش بازی در فروشگاه پلی‌استیشن را موقتا متوقف کند و ردموندی‌ها نیز با اضافه کردن برچسب «هشدار عملکرد» در فروشگاه ایکس‌باکس، به نوعی وجود باگ و مشکلات فنی بازی را به خریداران بازی اطلاع می‌دهند. در پی این دردسرها، ارزش سهام شرکت سی‌دی پروجکت به یک‌باره نزدیک به ۲۹ درصد سقوط کرد و ضرر یک میلیارد دلاری نیز به این کمپانی لهستانی تحمیل شد. علاوه بر این، اخیرا گزارش شده که گروهی از اعضای استودیوی سی‌دی پروجکت رد نیز به خاطر اعمال شرایط سخت‌کاری دست به اعتراض زده‌اند و در طرف دیگر نیز، تعدادی از سهام‌داران بزرگ این شرکت به خاطر نقض قوانین تجارت و ارائه‌ی اطلاعات نادرست توسط مدیران، از سی‌دی پروجکت شکایت کردند.

در خلال این همه دردسر و معضلات بی‌پایان، به نظر می‌رسد که عملکرد و فروش بازی Cyberpunk 2077 با وجود بازپرداخت‌ها و مشکلات فنی بسیار، چندان هم ضعیف نبوده و این عنوان عرضه‌ی موفقی را تجربه کرده است. به بیان دقیق‌تر، شرکت سی‌دی پروجکت چندی پیش در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که پس از کسر آمار استرداد و بازپرداخت‌های گسترده، تاکنون بیش از ۱۳ میلیون نسخه از بازی در سراسر جهان فروخته شده که بی‌شک رقم قابل توجهی است. در واقع آن دسته از افرادی که به خاطر مشکلات فنی بازی را چه به صورت فیزیکی و چه به صورت دیجیتالی پس داده‌اند، در این آمار حساب نشده‌اند. همچنین، گفته شده که این آمار و ارقام مختص یک پلتفرم خاص نیست و فروش دیجیتالی و فیزیکی بازی برای تمامی پلتفرم‌ها را دربر می‌گیرد.

سی‌دی پروجکت در این خصوص می‌گوید:

با استناد بر گزارش‌های دریافتی از پلتفرم‌ها و فروش فیزیکی و دیجیتالی بازی‌ها، میزان فروش Cyberpunk 2077 تا روز بیستم ماه دسامبر سال جاری میلادی (مصادف با ۳۰ آذر ماه) چیزی بیش از ۱۳ میلیون نسخه تخمین زده می‌شود. این گزارش فروش بازی روی تمامی پلتفرم‌ها را شامل شده و ضمنا تمامی نسخه‌های فیزیکی و دیجتالی بازی که تاکنون پس داده شده‌اند، در این گزارش شمارش نشده‌اند. شمار نسخه‌هایی که تا به امروز توسط شرکت سی‌دی پروجکت به طور رسمی پس گرفته شده، از طریق ایمیل‌هایی که توسط کمپین Help Me Refund به شرکت ارسال شده، محاسبه می‌شوند.

فروش بازی Cyberpunk 2077

در پایان این خبر، بد نیست اشاره کنم که اگر همچنان در خرید سایبرپانک 2077 مردد هستید و یا اطلاعات چندانی در خصوص این عنوان ندارید، پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌ی «نقد و بررسی بازی Cyberpunk 2077» در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. خلاصه‌ی این بررسی به شرح زیر است:

بازی Cyberpunk 2077 تجربه‌ای بشدت چشم‌نواز، وسیع و حیرت‌انگیز است که با داستانی درگیرکننده و مراحل فرعی فوق‌العاده همراه شده. اما دنیای نئونی زیبای بازی، همچون اقیانوسی به عمق چند متر است که نمی‌توان داخلش غرق شد. عدم پختگی سی‌دی پراجکت در ساخت یک بازی جهان باز مدرن و فراموش کردن جزئیات بدیهی به وضوح به چشم می‌آید. افراط این استودیو در بلندپروازی باعث شده سایبرپانک هرگز آن چیزی که وعده‌اش داده می‌شد نباشد. اما این بازی همچنان یک تجربه‌ی منحصر بفرد و فوق‌العاده است که نباید از خیرش گذشت…

بازی پرطرفدار Cyberpunk 2077 پس از چندین بار تاخیر، در حال حاضر روی پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن 4، گوگل استادیا و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد و دارندگان کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، سری اس و پلی‌استیشن 5 صرفا به لطف قابلیت پشتیبانی از نسل قبل قادر به تجربه‌ی این عنوان هستند. گفتنی است که هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار نسخه‌ی نسل نهم بازی تعیین نشده و کاربران این پلتفرم‌ها در آینده‌ به‌روزرسان ارتقا به نسل بعدی را به طور رایگان دریافت خواهند کرد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا