داستان فیلم The Conjuring 3

توضیح داستان فیلم The Conjuring 3 و تفاوت‌هایش با واقعیت

داستانی بر اساس واقعیت، اما با اندکی تغییر!

در آخرین تریلر درباره داستان فیلم The Conjuring 3 اطلاعات بسیاری منتشر شده که به یکی از پرونده‌های جن‌گیری واقعی خانواده وارن اشاره دارد، اما نکته اینجاست که چقدر از این ماجرای واقعی در فیلم به نمایش گذاشته شده و چه بخش‌هایی از آن تغییر کرده‌اند؟

سری فیلم‌های The Conjuring و جهان آن از سال ۲۰۱۳ شروع شده و تا به امروز با ۷ فیلم مختلف مانند سری آنابل (Annabelle) و The Nun ادامه داشته است. با این وجود جالب است بدانید که ابتدای تمامی این فیلم‌ها نوشته می‌شود که داستان آن‌ها درباره یک اتفاق واقعی بوده که در تاریخی مشخص رخ داده‌اند، در حالی که سازندگان سعی دارند تا این رویداد را در قالب فیلم به تصویر بکشند. حال اگر متوجه منظور جمله نشدید، یعنی روایت داستان تمامی این فیلم‌ها بر اساس جن‌گیری‌ها و حضور روح و شیطان در جهان واقعی است!

در داستان اولین فیلم از سری احضار (The Conjuring) دیدیم که اد (Ed) و لورین (Lorraine) به عنوان دو جن‌گیر سعی می‌کنند تا با یک شیطان ارتباط گرفته و او را از بدن فردی بیرون بکشند. این شیطان در واقع سعی می‌کند با ورود به بدن انسان‌ها و تسخیر آن‌ها مرتکب به قتل شود و سایر افراد را از میان بردارد. اما این داستان وقتی ترسناک‌تر می‌شود که در فیلم The Conjuring 3 پرونده جن‌گیری به دادگاه برده می‌شود تا ثابت شود مردی که مرتکب به قتل شده بی‌گناه است!

خانواده وارن (Warren) در این فیلم به سراغ پسری به نام دیوید گلاتزل (David Glatzel) می‌روند که ظاهرا توسط موجودی شیطانی تسخیر شده و دست به اعمال وحشتناکی می‌زند. در واقع دیوید پسری ۱۱ ساله است که رفتار عجیب او مورد توجه پدر و مادرش قرار می‌گیرد، در نتیجه آن‌ها مجبور می‌شوند تا با خانواده وارن ارتباط گرفته و به روحانیون کلیسا پناه ببرند. با این وجود، بخش اعظمی از داستان فیلم The Conjuring 3 درباره جوانی ۱۹ ساله به نام آرن جانسون (Arne Johnson) خواهد بود، کسی که در جلسه جن‌گیری دیوید حضور داشته و دوست خواهر او است.

در واقع آرن در سال ۱۹۸۱ برای ارتکاب به قتل دستگیر شده و به دادگاه برده شد، اما در آنجا برای دفاع از خود بیان کرد که او این کار را با خواست خود انجام نداده و همانطور که عنوان فیلم می‌گوید، «شیطان او را مجبور کرده است» تا این قتل را انجام بدهد. طبق اظهارات شاهدان او در دادگاه، ظاهرا آرن به صاحب خانه خود حمله کرده و چندین بار با چاقو به او ضربه زده و سپس فرار کرده است. پس از آن نیز او حدود ۲ مایل پایین‌تر از محل حادثه پیدا شده که حتی اگر هم می‌دوید نمی‌توانست با این سرعت به آن مکان برسد. این در حالی است که به گفته خانواده وارن، ظاهرا هنگام انجام جلسه جن‌گیری دیوید، آرن جانسون نیز در آن اتاق حضور داشته و سپس شیطان وارد بدن او شده است.

اتفاق‌های ذکر شده، همگی در داستان فیلم The Conjuring 3 آورده شده، اما با اندکی دخل و تصرف که باعث ترسناک‌تر شدن اثر می‌شود. به همین منظور، در ادامه به تغییرات مهمی که در فیلم به جریان اصلی داستان داده شده است، اشاره می‌کنیم.

توضیح اد درباره موجودیت شیطان

در دادگاه واقعی این پرونده، هنگامی که قاضی از وکیل آرن برای دفاع از می‌پرسد، او پاسخ می‌دهد که «دادگاه حضور خداوند را هنگامی که یک شاهد قسم می‌خورد قبول دارد، اما حال وقت آن رسیده تا حضور شیطان را هم قبول کنیم». این جمله چالش‌برانگیز توسط مارتین مینلا (Martin Minela)، وکیل آرن جانسون اظهار شده بود، اما در داستان فیلم The Conjuring 3 از دهن اد وارن شنیده می‌شود. شخصیتی که بین طرفداران سری بسیار محبوب بوده و ظاهرا جای وکیل جانسون را در دادگاه گرفته است.

به هر حال شنیدن این جمله از زبان کسی که خود کار جن‌گیری را انجام داده بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد، تا اینکه یک وکیل ساده دادگستری حرفی درباره حضور شیطان زده باشد!

علامت ساحره‌ها

در داستان اصلی این واقعه، آرن جانسون در واقع نامزد دبی گلاتزل (Debbie Glatzel) بوده که هنگام جلسه جن‌گیری دیوید، در اتاق و در کنار وارن‌ها حضور داشته است. اما ظاهرا او یک جوان ابله بوده که در این جلسه و هنگام داد زدن آن موجود شیطانی، او را مسخره کرده است! او با جمله‌هایی مانند «بیا به جای دیوید من را بگیر» کار خانواده وارن و همچنین شیطان را مورد تمسخر انجام داده و ظاهرا همین مورد باعث شده تا خودش هم تسخیر شود.

این در حالی است که در داستان اصلی، خانواده وارن اصرار دارند که کلا گلاتزل‌ها توسط یک گروه جادوگر نفرین شده‌اند. وجود یک علامت خاص از این ساحره‌ها در خانه خانواده گلاتزل در تریلر داستان فیلم The Conjuring 3 این مورد را تایید می‌کند، اما چنین چیزی در واقعیت وجود نداشته و جانسون حتی هنوز عضو خانواده گلاتزل نشده بود. به هر حال این مورد خود می‌تواند یک لایه داستانی جدید را به فیلم و در مجموع جریان سری اضافه کند که در آن یک گروه ساحره وجود دارند. همچنین قرار گرفتن این علامت در موزه خانواده وارن، احتمالا یک صحنه همیشگی دیگر خواهد بود که در پایان فیلم‌های The Conjuring تکرار می‌شود.

تسخیر دیوید

در تریلر داستان فیلم The Conjuring 3 می‌بینیم که دیوید به مکانی نگاه می‌کند و بلافاصله یک موجود شیطانی در قالب یک پیرمرد نیز به چشمان او زل زده است. چنین چیزی هرگز در جهان واقعی دیده نشده و توسط خانواده گلاتزل نیز تایید نشده است، بلکه این کار انجام شده تا یکی دیگر از صحنه‌های پریدن جن روی صفحه را که پیش‌تر نیز در اکثر فیلم‌های ترسناک دیده بودیم خلق کند.

در داستان واقعی این اتفاق، دیوید دچار سر درد و همچنین خواب‌های ترسناک و خیال‌های عجیب شده که کم کم روی رفتار او تاثیر گذاشته است. در آخر نیز داد زدن‌های بی‌وقفه و بیدار شدن‌های نیمه شب باعث شده تا آن‌ها از خانواده وارن و روحانیون درخواست کمک کنند.

نام فرد مقتول

یکی دیگر از مواردی که به کلی در داستان فیلم The Conjuring 3 عوض شده، نام فردی است که در تریلر آن دیده می‌شود. چنان که در تیزر اخیر فیلم گفته شده، برونو سالس (Bruno Sauls) نام کسی است که جانسون به قتل رسانده بود. در حالی که داستان واقعی درباره صاحب خانه و رئیس نامزد او بوده است. تا آنجا که معلوم شده، در این فیلم نامی از صاحب‌خانه برده نمی‌شود، اما اسم واقعی رئیس دبی گلاتزل، الان بونو (Alan Bono) بوده است.

لازم به ذکر است که رابطه آرن، دبی و رئیس او تا قبل از ارتکاب به قتل کاملا خوب بوده و حتی با همدیگر بیرون رفته‌اند. اما به یکباره آرن شروع به انجام کارهای عجیب کرده و سپس در یک چشم بهم زدن فرد را به قتل رسانده است. حال اینکه صحنه قتل چگونه در فیلم مورد تغییر قرار گرفته، هنوز مشخص نیست.

شیطان‌پرستی!

علاوه بر ساحره‌ها، ظاهرا شیطان‌پرستی نیز یک بُعد تازه برای داستان فیلم The Conjuring 3 خواهد بود که می‌تواند باعث به وجود آمدن یک دنباله یا اسپین آف از آن شود. چنان که در تریلر دیده می‌شود، نشانه‌های بسیاری از شیطان‌پرستی در این فیلم وجود دارد که همگی باعث می‌شوند تا وارن‌ها با گروهی دیگر از افرادی که قصد احضار شیطان را دارند رو به رو شوند. این در حالی است که در جریان واقعی، هرگز چنین موردی وجود نداشته و خانواده وارن تنها سعی کرده‌اند تا یک موجود شیطانی را از بدن آرن جانسون خارج کنند.

با این حساب ظاهرا نویسندگان و کارگردان فیلم The Conjuring 3 قصد دارند تا یک خط داستانی کلی را با این فیلم دنبال کنند که جای خالی بسیاری را برای ساخت پروژه‌های دیگر خالی می‌گذارد.

اما آیا به نظر شما این کار اقتباس از داستان واقعی را خراب می‌کند؟ یا اینکه آخرین پرونده جن‌گیری خانواده وارن ارزش اضافه کردن بخش‌های جدید برای گسترش داستان را خواهد داشت؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا