اسکار بهترین فیلم سال 2022 به ساخته یک شبکه استریم رسید

داستان جذاب CODA در نهایت موفق شد!

اسکار بهترین فیلم سال 2022 به ساخته یک شبکه استریم رسید نرگس کریمی پور ۰ ۰۹ فروردین ۱۴۰۱ سینمای جهان
اسکار بهترین فلیم سال 2022

اسکار بهترین فلیم سال 2022 به یک اثر متفاوت تعلق گرفت. می‌توان ادعا کرد که مراسم اسکار سال 2022 یکی از جنجالی‌ترین مراسم‌های این جشنواره تا به امروز بوده است. علاوه بر هنرمندان بسیار جوانی که موفق به دریافت این جایزه شدند و ماجرای سیلی ویل اسمیت به کریس راک در جریان شوخی او با همسر اسمیت برندگان این رقابت چهل و نه ساله نیز تاریخ ساز بودند. 

جایزه بهترین فیلم سال 2021 در چهل و نهمین جشنواره آکادمی اسکار به فیلمی تعلق گرفت که هرگز در سینما‌ها اکران نشده بود. اگرچه از سال‌هایی دور سرویس استریم آنلاین نتفلیکس راه‌اندازی شده و بین مخاطبین محبوب گشته بود با این حال با شرایط پیش آمده به سبب همه‌گیری ویروس خطرناک کرونا در سراسر جهان بسیاری از کمپانی‌های فلیم‌سازی و استودیو های متفاوت تصمیم گرفتند تا سرویس استریم مخصوص به خود را راه‌اندازی کنند. یکی از سرویس‌های استریم نوپا شبکه +Apple TV است که به تازگی دست به ساخت و انتشار آثار بسیار جالبی زده است. 

CODA محصول شبکه +Apple TV اسکار بهترین فیلم سال را با خود به خانه برد

مراسم اسکار سال 2022 که به تازگی برگزار شد جایزه اسکار بهترین فیلم سال 2021 را به فیلم CODA محصول شبکه استریم +Apple TV اهدا کرد. این اولین بار در تاریخ آکادمی اسکار است که جایزه بهترین فیلم سال به اثری تعلق می‌‍گیرد که در سینماها اکران نشده و ناشر آن یک شبکه استریم آنلاین است. اگرچه دیگر رقیبان این فیلم و نامزدهای دریافت جایزه بهترین فلیم سال همگی آثاری بسیار قوی بودند و در سینماهای سراسر جهان اکران شده‌اند اما اعضای اکادمی اسکار کودا را برترین فیلم سال 2021 خطاب کردند. 

خلاصه داستان فیلم CODA – کودا

درام خانوادگی کودا که ساخته سیان هدر است در تاریخ  ۱۳ اوت ۲۰۲۱ میلادی از سرویس +Apple TV منتشر شد. داستان کودا که اقتباسی از فیلم فرانسوی La Famille Bélier است داستان دختر جوانی را روایت می‌کند که تنها عضو شنوای خانواده ناشنوای خود است. این دختر به همراه خانواده ماهی‌گیر خود که از پدر او فرانک (تروی کوتسور)، مادر او جکی (مارلی متلین) و برادرش لئو (دانیل دورانت) تشکیل شده است زندگی می‌کند.

با این حال این دختر شنوا علی‌رغم خانواده خود به شغل ماهی‌گیری علاقه نداشته و استعداد زیبایی در موسیقی دارد. یکی از جالب‌ترین نکاتی که ممکن است توجه اعضای آکادمی اسکار را به این اثر جلب کرده باشد این است که اعضای خانواده روبی ( شخصیت اصلی داستان فیلم) در حقیقت توسط بازیگرانی خلق شده است که ناشنوا هستند. اکنون فرزند این خانواده ناشنوا با توجه به استعداد و علاقه خود به موسیقی باید تصمیم بگیرد که آرزوهای خود را دنبال کند یا خط و مشی خانواده‌اش را!

تاثیر مثبت موفقیت کودا در اسکار بر شناخته شدن شبکه‌های استریم

اکنون اگرچه با بهبودی وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا در جهان شرایط برای سینماها بهتر شده است اما با این حال نمی‌توان منکر این قضیه شد که شبکه‌های استریم آنلاین روز به روز در حال پیشرفت هستند و اکنون بسیاری از فیلم‌ سازان ترجیح می‌دهند آثار خود را در این سرویس‌ها استریم کنند و از اکران سینمایی دوری می‌کنند. اکنون با موفقیت فیلم کودا که ساخته یک شبکه استریم آنلاین است توجه مخاطبین صنعت سینما به این شبکه‌ها بیشتر خواهد شد و بدون شک این موضوع در رشد صنعت استریم بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بدون شک در آینده شاهد سهم بیشتری از ساخته‌های شبکه‌های استریم در جوایز مهم فیلم و سریال از جمله جوایز اسکار خواهیم بود. 

نظر شما در رابطه با فیلم کودا و صنعت شبکه‌های استریم آنلاین چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

 

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا