برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
داستان Modern Warfare 2

مقایسه داستان Modern Warfare 2 | نسخه 2022 بهتر بود یا 2009؟!

داستانی متفاوت با شخصیت‌هایی مشابه

1%
  • 0/10
مقایسه داستان Modern Warfare 2 | نسخه 2022 بهتر بود یا 2009؟! ۳ ۱۹ آذر ۱۴۰۱ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

با اضافه شدن سرورهای گیم آپGameUp به بازی قدیمی Call of Duty: Modern Warfare 2 حال قصد داریم تا داستان Modern Warfare 2 قبلی را با نسخه جدید مقایسه کنیم.

سال ۲۰۰۹ برای طرفداران سری بازی‌های کالاف دیوتی، یک دوره بسیار ویژه به حساب می‌آمد. عنوان دنباله Call of Duty: Modern Warfare که ۲۰۰۷ منتشر شده بود، در این سال عرضه شد و یکبار دیگر طرفداران شاهد داستانی فوق‌العاده و کم‌نظیر از شخصیت‌های قبلی، مثل سوپ (Soap) و کاپیتان پرایس (Captain Price) بودند؛ داستانی که از حس میهن‌پرستی سربازان به جنگ جهانی سوم کشیده شد و حماسه تلخی از یک انتقام خونین را در ذهن بازیکنان به جای گذاشت.

در واقع کمتر کسی در میان طرفداران سری بازی‌های سبک شوتر دیده می‌شود که با بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 سال ۲۰۰۹ آشنایی نداشته باشد؛ خصوصا بازیکنان قدیمی که از دیرباز مشغول به رگبار بستن دشمنان در عناوین مختلق Call of Duty بوده‌اند و داستان سری‌های مختلف آن را دنبال کرده‌اند. با این وجود، می‌دانیم که پس از سال ۲۰۱۱ و عرضه عنوان Call of Duty: Modern Warfare 3، سری کالاف دیوتی وارد یک دوره عجیب از عرضه عناوینی رفت که همگی مربوط به جنگ با ربات‌ها و تکنولوژی فوق پیشرفته، در آینده دور و نزدیک می‌شدند. این دوران نه‌چندان موفق در کارنامه سری، باعث شده بود تا بسیاری از طرفداران از تجربه این بازی‌ها روی برگردانند و کالاف دیوتی دیگر مثل قبل انتخاب اول آن‌ها، در میان بازی‌های سبک شوتر نباشد.

با این حال، پس از گذشت حدود یک دهه، سال ۲۰۱۹ دیدیم که سازندگان در استودیو اینفینیتی وارد (Infinity Ward) قصد بازگشت به ریشه‌ها در سری Modern Warfare را با یک ریبوت درجه ۱ دارند؛ موردی که عملا انجام شد و شاهد تغییر داستان با شخصیت‌هایی تازه و آشنا، با بازی Call of Duty: Modern Warfare بودیم. این بازی هم از نظر گیم پلی و هم داستانی، یک پله بلند برای پیشرفت کالاف دیوتی بود و جالب‌تر اینکه عرضه عنوان Warzone توانست اهمیت آن را دوچندان کند. این در حالی بود که جدای از بخش چند نفره و بتل رویال وارزون، مدرن وارفر جدید داستانی را ارائه می‌کرد که خیلی با نسخه قبلی فرق داشت.

مقایسه داستان نسخه قدیمی و جدید بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

این تفاوت داستان در نسخه سال ۲۰۱۹ بازی، خیلی با آنچه که با عنوان Modern Warfare در سال ۲۰۰۷ دیده کرده بودیم فرق می‌کرد و اینبار، کاپیتان پرایس درگیر یک دشمن روس به نام بارکوف (Barkov) بود. همچنین در این روایت خبری از بسیاری از کاراکترهای معروف سری نبود و برخی مواقع فقط شنونده اشاره‌هایی به آن‌ها بودیم. با این وجود، بالاخره پس از چند سال انتظار، ۲۰۲۲ رسید و نوبت به ادامه داستان قبلی، یا عنوان Modern Warfare II رسید؛ چیزی که می‌توانست به شدت توجه طرفداران را با بازگشت شخصیت‌های اصلی مانند سوپ (Soap)، گوست (Ghost)، گز (Gas) و پرایس جلب کند.

با این وجود، آیا فکر می‌کنید که داستان Modern Warfare 2 جدید می‌تواند رقیبی برای روایت بازی قبلی مدرن وارفر 2 باشد؟ در ادامه این موضوع را در ابعاد مختلف بررسی خواهیم کرد تا ببینیم که داستان کدامیک از دو عنوان قدیمی و جدید MW روایت بهتری را ارائه کرده است.

مقایسه شخصیت‌های منفی

در داستان بازی قدیمی Modern Warfare 2 می‌بینیم که پس از مرگ ایمران زاکایف (Imran Zakhaev)، افرادی از او قهرمان‌سازی کرده‌اند و در نتیجه، روسیه وارد یک فاز جدید از انجام اقدامات تروریستی، به رهبری فردی به نام ولادمیر ماکاروف (Vladimir Makarov) شده است. ماکاروف قصد دارد تا بر ضد غرب اقداماتی گسترده انجام دهد و در طول بازی، می‌بینیم که او حتی شهرهایی از آمریکا را عملا به میدان جنگ تبدیل کرده است!

حال بیاید این زمینه اصلی را با داستان جدید Modern Warfare 2 مقایسه کنیم؛ در بازی جدید، همه چیز فرق می‌کند و ظاهرا ترور ایمران زاکایف اصلا محوریت اصلی داستان نیست. ما در صحنه‌های سینماتیک وارزون دیده بودیم که پسر او ویکتور (Victor Zakhaev) به دست پرایس کشته می‌شود، اما هیچ تمرکز داستانی در بازی جدید روی آن نیست و به جای این موضوع، یک روایت جزئی‌تر در این بازی بررسی می‌شود. در واقع داستان بازی جدید، طوری انجام شده که حکم یک پیش‌درآمد برای عناوین بعدی را خواهد داشت؛ طوری که در ریبوت Modern Warfare 3 مجددا شاهد ولادمیر ماکاروف خواهیم بود.

در واقع داستان قبلی، خیلی گسترده‌تر، حماسی‌تر و شخصیت‌های منفی مهم‌تر و بزرگ‌تری، نسبت به آنچه که در نسخه ریبوت و تازه مشاهده می‌کنیم داشت. در آنجا جنگ به آمریکا کشیده شد، شاهد خیانت‌ها و صحنه‌های اکشن بیشتری بودیم، و جالب‌تر از همه اینکه یک جنگ واقعی در دوران مدرن در این بازی رخ داد که در مقایسه با آن، در نسخه ۲۰۲۲ تنها شاهد ماموریت‌های مخفیانه پرایس و تیمش بودیم.

با این وجود خوب می‌دانیم که تمرکز اصلی داستان نسخه قبلی Modern Warfare 2 روی ماکاروف نبود و اواسط کار، یک خیانت باعث شد تا همه چیز عوض شود.

خیانت قبلی شپرد به مراتب سنگین‌تر بود!

کاراکتر منفی که تمرکز اصلی داستان دو بازی مدرن وارفر جدید و قدیم روی آن‌ها بود، به ترتیب فرمانده حسن و ماکاروف هستند. با این حال، تهدید حسن اصلا در داستان بازی حس نمی‌شود و حتی چندبار شانس خلاص کردن آن به دست سربازان آمریکایی می‌افتد و در نهایت همین کار را انجام می‌دهند؛ در حالی که در داستان قدیمی بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 می‌بینیم که در بخش بسیار مهمی از داستان، تمرکز از روی ماکاروف برداشته می‌شود و ناگهان خیانت شپرد (Shephard) جای آن را می‌گیرد!

حال بیایید این خیانت را در دو عنوان Modern Warfare 2 مقایسه کنیم؛ تفاوت اصلی آنجاست که در نسخه قدیمی یک داستان انتقام خونین با کشته شدن گوست و روچ را می‌بینیم و در نهایت شپرد با تمام ارتشی که داشت نتوانست جلوی پرایس و سوپ را بگیرد، اما در نسخه ۲۰۲۲، دیگر خبری از درگیری مستقیم با شپرد نیست و به جای آن، نویسندگان یک شخصیت تازه به نام فیلیپ گریوز (Philip Graves) را به عنوان طعمه جلوی بازیکن می‌اندازند تا عقاب طلایی (یا همان شپرد) حفظ شود.

با این حساب، خیانت سوزاندن گوست و روچ در داستان قدیمی، یک سر و گردن از آنچه که در داستان Modern Warfare 2 جدید دیدیم بهتر بود. همچنین به سرانجام رسیدن کار با کشتن شپرد، ضمن اینکه داستان قبلی را با زنده نگه داشتن ماکاروف برای عنوان بعدی آماده می‌کرد، یک پایان‌بندی بهتر برای بازی را انجام می‌داد تا اینکه یک کاراکتر منفی جدید که واقعا چیزی از تهدید او در داستان ندیده بودیم، پایان کار توسط گوست کشته شود.

گوست قدیم یا جدید؟

صحبت از شخصیت گوست هم که باشد، عملا بسیاری از طرفداران صرفا به خاطر همین کاراکتر قدیمی و دوست داشتنی سراغ خرید Modern Warfare II جدید رفتند. درباره این موضوع کاملا باید سلیقه‌ای نظر داد، اما بیاید برخی پارامترها را در مقایسه دو نسخه جدید و قدیمی دخیل کنیم؛ شخصیت‌پردازی، اهمیت کاراکتر در داستان و میزان تعامل و ارتباط او با شخصیت اصلی.

شخصیت‌پردازی

حال می‌توان بهتر درباره مقایسه دو کاراکتر قدیمی و جدید گوست در داستان Modern Warfare 2 نظر داد؛ طوری که از نظر شخصیت‌پردازی، می‌توان گفت که گوست جدید کاملا از نسخه قبلی بهتر است! در نسخه جدید با پیشینه ناشناخته‌ای از یک شخصیت با نام گوست طرف هستیم که برخی اشاره‌ها به آن، طرفداران را برای فهمیدن جزئیات بیشتر نقره‌داغ می‌کند. این در حالی است که برای نسخه قبلی این کاراکتر، پیش‌زمینه خاصی (حداقل در بازی، نه کمیک‌ها) در نظر گرفته نشده بود. ما فقط می‌دیدیم که یک سرباز به نام گوست وجود دارد که از پرایس و کاپیتان مک‌تیویش (MacTavish) فرمان می‌گیرد؛ همین!

اما در همان عنوان سال ۲۰۱۹ مدرن وارفر، با آوردن نام سایمون رایلی (Simon Riley) بین پرونده‌هایی که پرایس برای تشکیل تیم به لزول (Laswell) ارائه می‌کرد، می‌توانستیم بفهمیم که نسخه جدید گوست، قرار است تا یک پیشینه داستانی بهتر داشته باشد. گوست حتی در بازی جدید رتبه بسیار بالاتری نسبت به فرمانده مک‌تیویش دارد و ظاهرا خیلی باتجربه‌تر است. علاوه بر تمامی این موارد نیز اخیرا شایعه شده که حتی قرار است تا شاهد یک اسپین آف داستانی در قالب بسته الحاقی، برای پرداختن به پیشینه شخصیت گوست در سری Modern Warfare باشیم که در دست ساخت قرار داشته و احتمالا برای عرضه در سال ۲۰۲۳ در نظر گرفته شده است.

اهمیت کاراکتر در داستان

در این مورد باید گفت که داستان هر دو بازی Modern Warfare 2 قدیمی و جدید، تا حدی به یک اندازه به گوست بها داده‌اند. شاید گوست در بازی جدید پیشینه بیشتری داشته باشد، اما اهمیت مرگ او در نسخه قدیمی، اصلا مورد قابل انکار نیست! طوری که شاید اگر گوست کشته نمی‌شد، هرگز شاهد داستان انتقام از شپرد و کشتن او نبودیم. با این وجود، در نسخه جدید نیز گوست نقش بسیار مهمی در پیش‌برد داستان دارد و در صورت سطحی بودن شخصیت او، ممکن بود تا شاهد تغییر داستان به شکلی بودیم که سوپ مجددا به کاپیتان مک‌تیویش تبدیل شود.

میزان تعامل کاراکتر با شخصیت اصلی

در این مورد نیز داستان جدید بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 کیلومترها از نسخه قدیمی جلوتر است. این یعنی شما در بازی بیشتر با گوست حرف می‌زنید، خیلی بهتر با کاراکتر او آشنا می‌شوید و برای مخاطب جدید یا قدیمی، صحبت کردن با این گوست جدید و ترسناک تازگی دارد!

حال بیاید نسخه قدیمی را در نظر بگیرید؛ جایی که گوست به عنوان یک NPC، در جریان اتفاقات بازی (به جز صحنه مرگش)، عملا تفاوتی را با یک سرباز پیاده‌نظام عادی دیگر ندارد. او دیالوگ خاصی نمی‌گوید و تعامل جدی با بازیکن برقرار نمی‌کند که به نحوی شاهد دوستی او با پرایس، سوپ یا حتی روچ باشیم. این در حالی است که برای گفتگو بین سوپ و گوست، عملا یک مرحله جداگانه و کامل در نظر گرفته شده است!

مقایسه جمع‌بندی داستان Modern Warfare 2 به سبک قدیم و جدید

در داستان قدیمی، ما ابتدا درگیر جنگ با ماکاروف، به عنوان کسی هستیم که قصد دارد تا به غرب حمله کند و عملا یک جایگزین درجه ۱ برای ایمران زاکایف باشد. سپس ضمن اینکه ماکاروف همچنان به کارش برای ضربه زدن به غرب و تاسیسات آمریکا ادامه می‌دهد، یک تغییر مسیر کاملا احساسی و هیجانی به داستان اضافه می‌شود و با خیانت شپرد، خود بازیکن هم دیگر به فکر درگیری با ماکاروف نیست، چه برسد به اعضای تسک فورس ۱۴۱! سپس در پایان با زخمی شدن سوپ، شاهد یک جمع‌بندی هستیم که هم بازیکن را راضی نگه می‌دارد، هم زمینه را برای دنباله داستان در Modern Warfare 3 فراهم کرده است.

حال سراغ داستان جدید Modern Warfare 2 می‌رویم؛ جایی که شما در ابتدا با یک فرمانده به حسن طرف هستید که قصد انتقام گرفتن از آمریکا را دارد. با این وجود تهدید حسن برای غرب، چیزی به جز سه موشک که هیچکدام هم در خاک غرب منفجر نمی‌شوند (صحنه EMP در نسخه قدیم را به خاطر بیاورید). سپس باز هم شاهد خیانت شپرد هستیم و الخاندرو (Alejandro) زندانی می‌شود. این اصلا با مرگ گوست قابل مقایسه نیست و از طرفی، باعث برداشته شدن تمرکز از روی تهدید اولیه، یعنی حسن نمی‌شود. با این وجود در پایان داستان می‌بینیم که یک شخصیت منفی کشته می‌شود، شپرد فرار می‌کند و هیچ خبری از او و شدو (Shadow Company) نیست. همچنین وقتی که هنوز درباره تهدید روسیه در داستان شنیده می‌شود، اما ما هیچ خبری از ماکاروف نمی‌شنویم و تنها در پایان کار است که از او، برای عنوان بعدی رونمایی می‌شود؛ طوری که انگار کل داستان Modern Warfare 2 یک زمینه‌چینی، برای بازی بعدی بوده است.

اما نظر شما درباره مقایسه داستان Modern Warfare 2 قدیمی و جدید چیست؟ شما هم‌اکنون می‌توانید نسخه قدیمی مدرن وارفر 2 را از طریق لینک زیر، به صورت صد درصد رایگان و با ترافیک نیم‌بها دانلود کنید! این نسخه دارای سرورهای گیم آپ با پینگ پایین برای بخش چند نفره، و همچنین حالت داستانی و Spec Ops با آخرین بسته‌های الحاقی خواهد بود.

جهت دانلود رایگان بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 از طریق پلتفرم گیم آپ روی لینک زیر کلیک کنید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments