پیش نمایش بازی Borderlands 3

پیش نمایش بازی Borderlands 3

خودتان را برای مبارزه با جهش‌یافته‌ها آماده کنید

بازی Borderlands 3 این پتانسیل را دارد تا به یک اثر ماندگار مثل آبا و اجدادش تبدیل شود. اما آیا موفق خواهد شد؟

اعتراف می‌کنم انگار همین دیروز بود بازی Borderlands 2 معرفی شد و همگی از شدت هیجان نزدیک بود کیبوردهای خودمان را خرد و خاکشیر کنیم که قرار است مجدد پای‌مان را درون دنیای این بازی بگذاریم؛ دنیایی که قانون، معنای خاصی ندارد و شما هستید و رفقایتان و ماجراجویی‌های خونینی که قرار است چند نفری بسازید. تقریبا هفت سال طول کشید تا در ۲۰۱۹ میلادی و در مراسم PAX East بالاخره جمالمان به بازی Borderlands 3 روشن شد و این بازی مورد انتظار رسما معرفی شد. بر اساس تریلر منتشر شده، آنقدرها هم که فکر می‌کردیم نسخه سوم، یک دنباله مجزا و غریبه با سری نبود؛ حداقل ظاهرش که اینطور به نظر می‌رسید.

بر اساس شکل و شمایل کنونی بازی Borderlands 3، استودیوی گیرباکس در نظر دارد نسخه دوم را به شیوه‌ای بهتر و پیشرفته‌تر در قالب بازی سوم به ما تحویل دهد که صد البته راهبرد بدی نیست؛ چرا که بازی Borderlands 2 به قدری خوب و خوش ساخت بوده که بعید می‌دانم کسی از این نوع استراتژی گیرباکس بدش بیاید.

انیمیشن و‌ جابه‌جایی‌های کاراکتر اصلی به قدری روان و خوب از آب در آمده که حتی از تماشای تریلرها به وجد می‌آییم، چه برسد به اینکه خودمان سلاح در دست بگیریم و به دنیای پساآخرالزمانی غرب وحشی قدم بگذاریم؛ سلاح‌هایی که به معنای واقعی کلمه «زیاد» هستند و حس واقعی تیراندازی را به راحتی به ما منتقل می‌کنند. اصلا بازی Borderlands بیشتر به همین تعداد و تنوع سلاح‌هایش معروف است. حداقل برای من چندین و چند مرتبه اتفاق افتاده سلاحی را در دست بگیرم که دوستم تا پایان بازی موفق نشد همان را پیدا کند و آرزو به دل ماند. خدا هم نکند یک سلاح جذاب به دستمان برسد، آنقدر گان‌پلی بازی به ما می‌چسبید که دلمان نمی‌خواست هیچوقت از آن جدا شویم. بر اساس تریلرهای Boarderlands 3 بازی به نظر می‌رسد ما همین حس و حال را مجدد در مقیاسی بزرگ‌تر تجربه خواهیم کرد. جذاب نیست؟

البته برخی از رسانه‌ها تنها با انتشار اولین تریلرها از بازی Borderlands 3 یک طرفه قضاوت کرده و با ادبیات تند و تیز، استودیو گیرباکس را به باد انتقاد گرفتند. این گروه از ژورنالیست‌ها معتقد هستند با یک بازی تکراری روبه‌رو می‌شویم که تنها چند سلاح جدید به گیم‌پلی اضافه شده و قرار نیست به این بازی لقب یک «شاهکار» را بدهیم. از طرفی هم تا حدودی حق دارند. گویا گیرباکس در طی این همه سال، تنها چند بسته‌های الحاقی گسترده‌ منتشر کرده است.

اما داستان بازی Borderlands 3 نیز مثل دیگر اجدادش خیلی پیچیدگی خاصی ندارد. در حقیقت آنچه مهم است، باید در معرفی کاراکترهای منفی، یعنی دوقلوهای کالیپسو دانست که در تریلرها عرض اندام کردند. اینکه چرا آنها با انواع و اقسام تجهیزات، هیولاها و جهش‌یافته‌ها به جان والت هانترهای قصه می‌افتند هنوز مشخص نیست. اغلب اوقات میان دو مقوله «دیوانگی» و «عقلانیت» در سری بازی‌های Borderlands  مرز مشخصی وجود ندارد و به همین خاطر نباید در این بازی انتظار ایلیاد و اودیسه هومر را داشته باشید. همین‌قدر که خواهران دوقلوی این قصه جذاب به نظر می‌رسند، جای شکرش باقی است.

کاراکترهای جدیدی در Borderlands 3 معرفی خواهند شد اما رندی پیچفورد مدیر اجرایی استودیو گیرباکس بیان می‌کند تجربه بازی با والت هانترهای گذشته به مراتب بهتر و دلچسب‌تر از شخصیت‌های جدید خواهد بود چون شما با ساز و کار والت هانترهای قبلی تا حدودی آشنا هستید و از اینکه این شخصیت‌‌ها ارتقا یافته‌اند ابراز خوشحالی خواهید کرد.

شخصیت‌‌های جدید چه قابلیت‌هایی دارند؟

آمارا: این کلاس بیشتر بر مبارزات تن به تن تمرکز دارد. این شخصیت مونث می‌تواند با شش دست خود و با استفاده از قابلیت تِلِه‌کینِسیس (Telekinesis: جابه‌جایی اشیا) ضربات مهلکی به دشمنان وارد کند.

FL4K: با انتخاب این کلاس قادر خواهید بود هیولاهای متنوع و مختلفی احضار کنید. از عنکبوت و اسکگ‌ها گرفته تا موجودات عجیب و غریبی که روی دو پا راه می‌روند و سلاح در دست می‌گیرند!

ماوز (Moze): کلاس ماوز تجربه جالب‌تر و اکشن‌تری برای شما به همراه خواهد داشت. ماوز می‌تواند یک رگبار خاص و منحصر به فرد احضار کند که یک بازیکن دیگر از این وسیله بالا برود و با نشستن روی رگبار، از خجالت جهش یافته‌های محیط بر آید. کلاس ماوز این پتانسیل را دارد که به محبوب‌ترین‌ کلاس این سری تبدیل شود.

زِین (Zane): کلاس زین تقریبا به Zer0 در بازی Borderlands 2 شباهت دارد و گیمر در نقش یک اساسین در دنیای وحشی به بازی می‌پردازد. از توانایی‌های خاص زین می‌توان به احضار یک پهپاد در منطقه اشاره کرد تا در آسیب وارده به دشمنان، نقش بسزایی داشته باشد.

جدا از این چهار کلاس جدید، شخصیت‌های دو بازی گذشته نیز قرار است مهمان نسخه سوم باشند. چه چیزی هیجان‌انگیزتر از ملاقات مجدد با لیلیث و بریک؟ متاسفانه تنها کاراکتری که در بازی Borderlands 3 حضور ندارد، هندسام جک خواهد بود که مرگ این کاراکتر، پرونده‌اش را در این سری رسما مختومه کرده است.

درست مثل زمان‌های قدیم، این بار نیز می‌توانیم بازی Borderlands را تنهایی یا با دیگر دوستان خود بازی کنیم. گیرباکس تایید کرده قابلیت تقسیم صفحه (Split Screen) در نسخه‌های کنسولی وجود دارد. شما و دوستان‌تان به صورت Co-op یا آنلاین، هر کدام لوت‌های خاص خودتان را دریافت خواهید کرد. همچنین این بحث نیز وجود دارد قابلیت کراس پلتفرم برای این بازی در نظر گرفته شود.

سنکچوئری ۳ در این بازی قرار است پایگاه امن عملیات‌های شما باشد. در حقیقت این پایگاه شما تنها یک فضاپیمای بسیار بزرگ است که امکان جابه‌جایی میان سیارات مختلف مثل پاندورا، پرومتئا و سایرین را فراهم می‌کند. قطعا همانند گذشته شما در پایگاه تک و تنها نخواهید بود. «سِر همرلاک» همچنان به شما جوایز زیادی بابت کشت و کشتارهای‌تان می‌دهد. مکسسی (Moxxi)  یک پاتوق کوچکی در پایگاه‌تان خواهد داشت و ارل دیوانه نیز فروشگاهش همچنان به راه است تا بتوانید ابزار و ادوات جنگی خودتان را از این فروشنده به اصطلاح منصف (!) خریداری کنید. همچنین سازندگان یک اتاق شخصی نیز برای ما طراحی کرده‌اند تا قابلیت دکوراسیون کامل اتاق بر عهده خودمان باشد. در کنار تمام این ویژگی‌ها، قابلیت کارآمد دیگری نیز وجود دارد.

بارها شده که با سفر در دنیای وحشی پاندورا، درگیری میان شما و جهش‌یافته‌ها به قدری اوج می‌گرفت که چند سلاح در گوشه و کنار نقشه از چشم‌تان دور می‌افتاد. دیگر نیازی نیست نگران از دست دادن این آیتم‌ها باشید. سلاح‌هایی که از دشمنان می‌افتد در سنکچوئری ۳ انبار خواهد شد و در صورت لزوم می‌توانید آنها را برای استفاده‌تان، انتخاب یا حذف کنید.

خوشبختانه در بازی Borderlands 3 قابلیت بازی آفلاین را نیز خواهیم داشت و نیاز به اتصال دائم اینترنت نیست. پیچفورد هنگام معرفی بازی مدعی شد که خبری از پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای نیست اما روز به روز اخبار ضد و نقیض زیادی پیرامون این موضوع در فضای مجازی بیشتر می‌چرخد. آیا واقعا خبری از لوت باکس نخواهد بود؟ اخیرا پیچفورد در مصاحبه‌اش خلاف این موضوع را بیان کرده است و گویا پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای تنها برای ظاهرسازی منحصربه‌فردتر به بازی اضافه می‌شوند.

خوشبختانه در بازی Borderlands 3 قابلیت بازی آفلاین را نیز خواهیم داشت و نیاز به اتصال دائم اینترنت نیست

در هر صورت شخصی‌سازی‌ها چه به مدد خرید درون برنامه‌ای و چه بدون این ویژگی، به مراتب بیشتر و گسترده‌تر از بازی‌های پیشین در Borderlands 3 وجود خواهد داشت. به شما حتی این قدرت داده می‌شود که وسیله نقلیه زیر پایتان را از صفر تا صد شخصی‌سازی کنید و صرفا انتخاب رنگ تایر ماشین، تنها یک درصد از کاری است که می‌توانید برای شخصی‌سازی انجام دهید.

اعضای گیرباکس تمام تلاش‌ خود را به کار گرفته‌اند تا به قدری همه چیز برای گیمرها دلچسب پیش برود که دست از مقایسه قسمت سوم با نسخه‌‌های پیشین بردارند. به عنوان مثال دیگر نگران مرگ خود در میدان نبرد نباشید. اگر هوش مصنوعی یا حتی دوستان‌تان در کنار شما می‌جنگند، قابلیت بازیابی سلامتی‌تان را دارند. این ویژگی دیگر جزئی جدایی‌ناپذیر از بازی‌های چندنفره و Co-op شده و به شدت خوشحال هستیم که در بازی Borderlands 3 نیز این ویژگی به کار گرفته شده است. از طرفی دیگر مهارت‌های بازیکن در هر کلاس با پیدا کردن فناوری‌های مختلف می‌تواند ارتقا یابد. حال این دیگر شانس شماست فناوری که در نقشه پیدا کرده‌اید، قدرت یک مهارت‌تان را تنها بالا می‌برد یا به سپر دفاعی شما کمک می‌کند. خوشبختانه همانند تنوع سلاح، فناوری‌ها نیز به اندازه‌ای هستند که قدرت انتخاب آزاد داشته باشید.

از تمام این موارد گذشته، معلوم نیست چرا بازی Borderlands 3 با این میزان شهرت و محبوبیت قرار نیست برای نینتندو سوییچ منتشر شود. نینتندو همیشه به معامله با شرکت‌هایی مثل یوبی‌سافت و الکترونیک آرتز تمایل نشان داده اما رندی پیچفورد رسما اعلام کرده که نینتندو در حال حاضر اولویت‌های دیگری دارد و این بازی پرطرفدار فعلا برای این پلتفرم منتشر نخواهد شد.

بازی Borderlands 3 در تاریخ ۲۲ شهریور سال جاری برای کنسول‌های خانگی ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ منتشر می‌شود. شش ماه پس از این موعد، نسخه‌ رایانه‌‌های شخصی آن به صورت انحصاری از فروشگاه اپیک گیمز در دسترس بازیکن‌ها قرار خواهد گرفت.

چند نسخه مختلف از بازی Borderlands 3 برای فروش روانه بازار خواهد شد. نسخه معمولی تنها ۶۰ دلار برای شما هزینه دارد و با پیش‌خرید کردن بازی می‌توانید اسکین طلایی سلاح‌ها را دریافت کنید. با خرید نسخه دیلاکس ۸۰ دلاری پک‌های رترو، نئون و گیرباکس به شما تعلق می‌گیرد. این پک‌ها شامل سلاح‌ و مادهای جدید است. با خریداری نسخه سوپر دیلاکس باندل هر چهار پک داستانی و اسکین‌های But Stallion به شما تعلق می‌گیرد. اما آیا با در نظر داشتن  قیمت‌ ۱۰۰ دلاریِ  نسخه سوپر دیلاکس فکر می‌کنید گران‌تر از این هم مگر داریم؟

در جواب به این سوال باید به نسخه گران‌قیمت بازی Borderlands 3 اشاره کنیم. نسخه کالکتور ۲۵۰ دلاری برای هواداران دو آتشه این سری تدارک دیده شده که در کنار هر آنچه در ورژن سوپر دیلاکس وجود دارد، ۱۰ فیگور کاراکتر، لیتوگراف‌‌های مختلف، نقشه پارچه‌ای، یک مدل فلزی، جا سوییچی و همچنین یک استیل بوک نیز به شما داده می‌شود. آیا بازی Borderlands 3  به قدری قدرتمند ظاهر می‌شود که به خرید نسخه‌های مختلف فکر کنیم؟ تا ۲۲ شهریور امسال باید به اجبار صبر کنیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا