#مهسا_امینی

بررسی بازی Blood & Truth

مظنونین همیشگی

استودیوی London کمپانی سونی با ساخت بازی Blood & Truth ثابت کرده که می‌توان برای هدست‌های واقعیت مجازی، یک عنوان هاردکور خوش ساخت را توسعه داد.

سه سال قبل بود که همزمان با عرضه VR روی کنسول پلی استیشن ۴، عنوان نه چندان در خور توجه Playstation VR Worlds منتشر شد که صرفا جهت معرفی قابلیت‌های هدست واقعیت مجازی سونی ساخته شده بود. این بازی مجموعه‌ای از مینی گیم‌ها را شامل می‌شد که هرکدامشان ویژگی منحصر به فردی داشتند. در میان این عناوین، قطعا London Heist بیشتر از بقیه مورد توجه گیمرها قرار گرفت به شکلی که کمپانی سونی در جریان رویداد Paris Game Week سال ۲۰۱۷، نسخه‌ای مستقل از آن را با نام Blood & Truth معرفی کرد. حالا بازیکنان به جای تجربه یک ساعته از دموی نیمه کاره London Heist می‌توانستند ساعت‌ها از این بازی لذت ببرند.

داستان بازی حول و حوش اعضای خانواده مارکس رخ می‌دهد که به خاطر درگیری‌هایی که با مافیای لندن پیدا می‌کنند، دچار مشکلات گسترده‌ای می‌شوند. گیمر در نقش یکی از اعضای این خانواده به نام رایان وارد جریان بازی می‌شود؛ کسی که با برادرش رابطه بسیار خوبی دارد و در کنار یکدیگر، کارهای مهم خانواده را انجام می‌دهند. همه چیز در ظاهر خوب پیش می‌رود تا جایی که حمله به شرکت مارکس توسط فردی به نام تونی، شرایط را به هم می‌ریزد و اولین خون ریخته می‌شود.

داستان بازی حول و حوش اعضای خانواده مارکس رخ می‌دهد که به خاطر درگیری‌هایی که با مافیای لندن پیدا می‌کنند، دچار مشکلات گسترده‌ای می‌شوند.

بحث انتقام مهمترین دغدغه نویسنده بازی Blood & Truth بوده است به طوری که حتی از نام این عنوان هم می‌توان فهمید که انتقام، اساس آن را تشکیل می‌دهد. متاسفانه از بعد روایت نمی‌توان روی اثر حاضر حساب ویژه‌ای باز کرد زیرا خط اصلی داستان آنقدر آشفته است که پس از گذشت یک ساعت، دیگر پیگیرش نخواهید بود. متاسفانه شخصیت‌ها هم عمق زیادی ندارند و حتی استفاده از چهره‌های مطرح هالیوودی همچون کالین سلمن (Colin Salmon) هم نتوانسته تا کمی نقاط ضعف این بخش را بپوشاند. در واقع Blood & Truth ضربه اصلی را از جایی می‌خورد که انتظار داشتیم در آن موفق عمل کند.

کات‌سین‌ها کارگردانی قبل قبولی دارند اما متاسفانه داستان نمی‌تواند به نقطه مثبت بازی بدل شود

برعکس داستان، در بخش گرافیک و جلوه‌های بصری با یکی از بهترین‌های VR تا به امروز مواجهیم که به خاطر استفاده درست از قابلیت‌های این محصول، ارزش‌هایش را بیش از پیش نشان می‌دهد. سازندگان با کسب تجربه از اثری همچون London Heist حالا با گرافیکی به مراتب واقع گرایانه‌تر و صد البته رنگ آمیزی بهتر، بازی Blood & Truth را روانه بازار کرده‌اند؛ عنوانی که حالا می‌تواند به عنوان بنچمارک پلی استیشن VR شناخته شود. یکی از پیشرفت‌های سازندگان در بخش گرافیک به طراحی واقع‌گرایانه چهره‌ها برمی‌گردد. در واقع تیم توسعه دهنده تمام سعی خود را کرده تا از تکنولوژی موشن اسکن نهایت بهره را ببرد که نتیجه، فوق العاده از آب درآمده است. برعکس شخصیت‌ها، محیط طراحی نسبتا ساده‌ای دارد و تعجب برانگیز است که چرا در انتهای نسل هشتم باید همچنان شاهد پارگی تصاویر (Screen Tearing) باشیم.

بخش صدای بازی با حضور جمعی از بازیگران هالیوودی بدون ایراد است و حیف که دیالوگ‌ها آنقدر محکم و خوب نوشته نشده‌اند که عملکرد صداپیشگان بیش از پیش به چشم بیاید. بدون شک کارسون که نقش او را کالین سلمن (Colin Salmon) ایفا می‌کند، در بین شخصیت‌های داخل بازی بیشتر می‌درخشد. سلمن با لحن گیرا و صدای فوق‌العاده‌اش بار دیگر ثابت می‌کند که توانایی‌هایش بیش از حضور کوتاه در فیلم‌های هالیوودی است. موسیقی هم به لطف همکاری جیم فاولر و جو توایتز ریتم بالا و هیجان انگیزی دارد که با جو اکشن بازی همخوانی پیدا می‌کند. البته قرار نیست که همیشه ضرباهنگ‌ها بالا باشد زیرا مراحلی هم وجود دارند که به خاطر لزوم بخش مخفی‌کاری، دارای ریتم کندتری هستند.

در بین بازیگران هالیوودی که در بازی ایفای نقش کرده‌اند، کالین سلمن بیش از بقیه می‌درخشد

از تمام این موارد که بگذریم، می‌رسیم به مهمترین بخش بازی Blood & Truth یعنی گیم‌پلی که باید بیشتر از بقیه موارد تحلیل شود. می‌توان به جرات گفت که آنچه به عنوان یک شوتر اول شخص از یک بازی VR انتظار دارید، تا حدود زیادی برآورده می‌شود هرچند که اشکالاتی در نحوه کنترل سلاح‌ها اجازه لذت بردن کامل را از این بخش گرفته‌اند. شما قدرت در اختیار گرفتن سه سلاح را به صورت همزمان دارید و می‌توانید در هرلحظه که اراده کردید، بین آنها سوییچ کنید. این قابلیت با استفاده از کنترلر Move امکان‌پذیر است؛ مثلا فرض کنید که بخواهید کلت خود را کنار گذاشته و سپس شاتگان را بردارید. پس مانند آنچه در واقعیت رخ می‌دهد، کلت را کنار می‌گذارید و شاتگان را از پشت سرتان برمی‌دارید و حمام خون راه می‌اندازید.

شما قدرت در اختیار گرفتن سه سلاح را به صورت همزمان دارید و می‌توانید در هرلحظه که اراده کردید، بین آنها سوییچ کنید.

توصیه می‌کنم که از بازی کردن Blood & Truth بدون کنترلر Move پرهیز کنید زیرا به هیچ‌وجه لذت کافی از تجربه پیش رویتان نخواهید داشت. اگرچه همین حالا Move هم بعضی موارد شوخی‌اش می‌گیرد و به هنگام مبارزات نفس‌گیر، شما را با خودتان درگیر می‌کند ولی بازهم می‌توان آن را به کنترلرهای عادی ترجیح داد.

این عنوان را می‌توان به دو صورت سینماتیک و عادی تجربه کرد که در حالت سینماتیک، بازی به سبک ریل شوتر (Rail Shooter) درمی‌آید. در این حالت گیمر نیاز نیست تا شخصا کاراکتر را حرکت دهد و پس از کشتن دشمنان، شخصیت اصلی اتوماتیک تکان می‌خورد. در مود نرمال هم تفاوت چندانی وجود ندارد و فقط با فشردن یک کلید مشخص، شخصیت به سمتی که می‌خواهید، حرکت می‌کند.

بخش شوتر، به خوبی حس یک قهرمان فیلم‌های اکشن را به شما منتقل می‌کند

یکی از بزرگترین مشکلات بازی به هنگام تعویض سلاح و یا خشاب‌گذاری نمایان می‌شود. هنگامی که دشمنان از همه طرف شما را احاطه کرده‌اند و قصد دارید به سرعت واکنش نشان دهید، ناگهان کنترلر اذیت می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا کاری را که می‌خواهید، با خیال راحت انجام دهید. خشاب به درستی سرجایش نمی‌رود و یا سلاح مورد نظر را نمی‌توانید تعویض کنید. از طرف دیگر کارکردن با بعضی از سلاح‌ها مثل اسنایپ، دردسرهای خاص خودش را دارد و به خاطر مشکلاتی که هنگام هدف‌گیری ایجاد می‌شود، نمی‌توان از آن استفاده کرد.

سلاح‌ها تنوع قابل قبولی دارند و سلیقه‌های مختلف طرفداران شوتر را شامل می‌شوند اما حیف که به مخاطر مشکلات اجتناب ناپذیر VR از تمام قابلیت‌هایشان نمی‌توان به خوبی استفاده کرد. با این حال، بازی Blood & Truth یکی از بهترین تجربه‌ها روی VR است که می‌تواند تقریبا ۸ ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص دهد و برای یک عنوان ۴۰ دلاری، ارزشمند به نظر می‌رسد.


8 عالی
بازی Blood & Truth یکی از بهترین تجربه‌ها روی VR است که می‌تواند تقریبا ۸ ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص دهد و برای یک عنوان ۴۰ دلاری، ارزشمند به نظر می‌رسد.
  • موشن اسکن بسیار خوب و طراحی واقع‌گرایانه قابل قبول
  • صداپیشگان عالی هستند و کالین سلمن عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد
  • گیم‌پلی درگیرکننده با ریتم اکشن بسیار بالا
  • داستان فراموش شدنی
  • پارگی تصاویر
  • مشکل استفاده از بعضی سلاح‌ها، تعویض کردن و ریلود کردن هنگام مبارزات نفس‌گیر کار را سخت می‌کند
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا