بهترین شخصیت های Mortal Kombat 1

بهترین شخصیت های Mortal Kombat 1 را بشناسید

خط زمانی لیو کانگ؛ از بهترین اتفاقات برای شخصیت‌های قدیمی دوست داشتنی!

صحبت کردن از دنیای مورتال کامبت به خصوص با تبدیل لیو کانگ به خدای جدید آن، بحثی شیرین و بی پایان است. حال ما در این مطلب قصد داریم نگاهی به بهترین شخصیت های Mortal Kombat 1 پس از تغییرات گسترده در این دنیای جذاب داشته باشیم.

جدیدترین نسخه از سری بازی مورتال کامبت که چندی پیش با نام Mortal Kombat 1 به انتشار رسید، هیچ شخصیت جدیدی را وارد دنیای خود نکرد، با این حال با اعمال تغییرات اساسی در تک تک شخصیت‌های خود به لطف خط زمانی لیو کانگ (Liu Kang)، تجربه‌ای کاملا متفاوت از این سری بازی را در اختیار کاربران قرار داد.

به دنبال تلاش برای برقراری صلح در خط زمانی جدید دنیای مورتال کامبت با رهبری لیو کانگ که در پایان بازی Mortal Kombat 11 شکل گرفت، بسیاری از شخصیت‌های این بازی که خلق و خوی شیطانی داشته و ما آن‌ها را مانند هیولا می‌دیدیم، خلق و خوی به مراتب آرام‌تری به خود گرفته که سبب حس نزدیکی بیشتر کاربران به آن‌ها شده است.

البته باید اشاره داشت که این اتفاق تنها شخصیت‌های شرور بازی را تحت تاثیر قرار نداده و بسیاری از شخصیت‌های سیاره زمین نیز که برای سال‌های سال شخصیتی واحد داشتند با تغییراتی روبرو شده که باعث می‌شود ما گمان کنیم با شخصیت‌هایی کاملا جدید روبرو هستیم.

البته نباید غافل شد که تغییرات ایجاد شده در برخی شخصیت‌های دنیای مورتال کامبت به مذاق همه کاربران خوش نیامده و بالعکس سبب دوری کاربران از این شخصیت‌ها شده است. اما به طور کلی عموم کاربران و منتقدین تغییرات ایجاد شده در شخصیت‌های دنیای مورتال کامبت را امری مثبت می‌دانند. حال در این مطلب قصد داریم نگاهی به بهترین شخصیت های Mortal Kombat 1 و چرایی تبدیل شدن آن‌ها به بهترین شخصیت‌ها پس از اعمال تغییرات داشته باشیم.

ژنرال شائو

شائو کان (Shao Khan) از بدو تولد سری بازی محبوب و جذاب مورتال کامبت، شخصیت منفی اصلی آن بوده که همیشه مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این شخصیت مانند بسیاری دیگر روحیه‌ای آرام‌تر در بازی Mortal Kombat 1 به خود گرفته و به وضوح می‌توان متوجه شد که شائو کان آن دیوانه‌ای که همیشه می‌شناختیم نیست. با این حال شائو کان هنوز خوی وحشیانه خود را داشته که مثل همیشه سبب پیچیدگی این شخصیت منفی جذاب شده است.

شائو کان در خط داستانی جدید نه یک حاکم ظالم و لج باز، بلکه ژنرال نیروهای نظامی آوت ورد (Outworld) است که به دلیل تلاش‌های بی چون و چرای خود برای محافظت از مردم دنیای خود، مانند شخصیتی افسانه‌ای پرستیده می‌شود. علاوه بر آن، شائو کان در خط زمانی جدید هم پیمان ملکه سیندل (Sindel) بوده و این در حالی است که در خط زمانی پیشین سیندل همسر شائو کان بود.

در این میان نباید فراموش کرد که شائو کان به هیچ عنوان یک شخصیت مثبت در بازی Mortal Kombat 1 نبوده و ما این موضوع را به وضوح در بخش داستانی این بازی متوجه می‌شویم. در حقیقت در خط زمانی جدید، شائو کان در ابتدا برای سرکوب خوی وحشیانه خود تلاش می‌کند، اما در نهایت ما رنگ‌های واقعی او را می‌بینیم.

به باور منتقدین تبدیل شائو کان به یک ژنرال باعث شده که او به شخصیتی به مراتب قابل باورتر بدل شده و این در حالی است که مثل همیشه یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای ما محسوب می‌شود!

ساب زیرو

داستان اصلی شخصیت محبوب ساب زیرو (Sub Zero) در خط داستانی پیشین حول محور تنفر متقابل میان او و اسکورپیون (Scorpion) می‌گشت. تقابل این دو به سال‌ها پیش بازگشته و ما از اولین نسخه از سری بازی مورتال کامبت تا بازی Mortal Kombat 11 شاهد این جنگ بی پایان بودیم.

ساب زیرو تغییری غیر قابل انکار و البته تعجب بر انگیز در شخصیت خود در بازی Mortal Kombat 1 داشته است. ساب زیرو در خط زمانی جدید استاد بزرگ گروه لین کووی (Lin Kuei) بوده که اسکورپیون و اسموک (Smoke) از جمله اعضای ارشد آن هستند. ساب زیرو در این خط زمانی شخصیتی به مراتب شیطانی‌تر و فاسد دارد!

ما طی داستان بازی Mortal Kombat 1 به شکل مداوم شاهد صحبت کردن او با اسموک درباره مسائل مختلف هستیم. مهم‌ترین موضوعی که او به طور مداوم یادآور می‌شود، این موضوع بوده که خون او با تمام اعضای لین کووی تفاوت داشته و به عبارتی او خود را بالاتر از دیگر اعضای این گروه می‌داند.

در سوی دیگر، ما شاهد عدم علاقه مندی او به لیو کانگ هستیم. ساب زیرو باور داشته که لیو کانگ به طور کاملا عامدانه قصد دارد جلوی پتانسیل و قدرت او را بگیرد! در نتیجه تمام این اتفاقات، به باور عموم تماشای مسیری تازه و منفی برای شخصیت ساب زیرو، هیجانی تازه به این شخصیت بخشیده و باعث شده نام او بیش از همیشه در میان طرفداران شنیده شده و به عبارتی از زیر سایه شخصیت اسکورپیون خارج شود.

باراکا

بر خلاف عموم شخصیت‌های بازی Mortal Kombat 1، شخصیت باراکا (Baraka) از لحاظ فیزیکی تغییر چندانی نسبت به نسخه‌های پیشین خود نداشته است. ما مثل همیشه شاهد دندان‌های تیز و دست‌های نیزه‌ای او هستیم، با این حال او شخصیتی کاملا متفاوت با گذشته و به مراتب غم انگیزتر برای خود دارد.

باراکا در گذشته تارکاتانی (Tarkatan) خون خوار بود که از بدو تولد هیچ چیز به غیر از کشتن و تکه و پاره کردن نمی‌دانست. باراکا در خط زمانی جدید اما یک تاجر ثروتمند بوده که به بیماری تارکاتان مبتلا شده و در نتیجه بیماری مردم آوت ورد او را بیگانه دانسته و او را طرد می‌کنند.

باراکا پس از این اتفاقات تلخ، در صدد جمع آوری تمام افرادی که به تارکاتان مبتلا شده بر آمده تا کلونی تارکاتان‌ها را شکل دهد. او به طور همزمان با برخی دیگر از شخصیت‌های دنیای مورتال کامبت یعنی جانی کیج (Johnny Cage) و کنشی (Kenshi) هم دست شده و برای از بین بردن شانگ سونگ (Shang Tsung)، جادوگر معروف دنیای مورتال کامبت تلاش می‌کند.

به باور عموم در خط زمانی جدید منفی شمردن شخصیت باراکا اشتباه است و در حالی که باراکا مثل همیشه حرکاتی فوق العاده خشن داشته و از خشونت ظاهری او نیز کاسته نشده است، ما می‌توانیم آرامش و ذهنیت مثبتی از او طی مکالمات در بخش‌های مختلف بازی باشیم. به باور ما شخصیت باراکا در دسته شخصیت‌هایی بوده که بیشترین تغییرات را به خود دیده و باعث شده این شخصیت منفی مانند شخصیتی کاملا جدید، حتی شخصیتی جدیدتر از ژنرال شائو در نظر کاربران ظاهر شود.

هویک

شخصیت هویک (Havik) آخرین مرتبه در بازی Mortal Kombat Armageddon به عنوان یک شخصیت قابل بازی حضور داشته و پس از آن، اولین مرتبه است که ما فرصت مبارزه در قالب او را به دست می‌آوریم. هویک همیشه شخصیتی تشنه به خون و کشت و کشتار شناخته شده و در خط زمانی جدید، این ویژگی او حتی نسبت به گذشته بیشتر به چشم می‌آید.

در بازی Mortal Kombat 1، رفتار هویک به نحوی طراحی شده که برای ما بیش از پیش قابل باور است و همین موضوع باعث شده ما دیگر شاهد شخصیتی کم رنگ نباشیم و هویک در خط زمانی جدید شخصیتی مهم در برابر دیدگان ما جلوه کند. به عبارت دیگر توسعه دهندگان تلاش داشته‌اند که او را کمتر در دنیای جدید مورتال کامبت انکار کرده و به باور ما به خوبی از پس این کار برآمده‌اند.

در خط زمانی پیشین، ما هویک را فردی مهم در دنیای کیئاس رلم (Chaosrealm) می‌شناختیم که از همان ابتدا به دنبال جنگ و خون خواری بود، اما در خط زمانی جدید، هویک از ساکنین اردر رلم (Orderrealm) بوده و عضوی از سیدو (Seido) است. اما هویک رفته رفته از قوانین دنیای اردر رلم به تنگنا آمده و احساس می‌کند که او و دیگر اعضای دنیای اردر رلم به طور مداوم در حال سرکوب شدن و عقب رانده شدن هستند.

تمام این اتفاقات باعث شده ما شخصیتی واقع گرایانه داشته باشیم. به عبارت دیگر، در خط زمانی جدید هویک برای خشونت و خشم خود دلایلی داشته که باعث شده ما او را بهتر درک کنیم و از این پس رفتارهای تند او را بی پایه و اساس و غیر منطقی ندانیم.

ریدن

شخصیت محبوب ریدن (Raiden) در بازی Mortal Kombat 11 به دلیل تمام اتفاقاتی که در نسخه‌های پیشین رخ داده بود، تبدیل به شخصیتی بیش از حد قدرتمند و شکست نا پذیر شده بود. علاوه بر آن، او در دوره‌ای کوتاه تبدیل به شخصیتی شیطانی شده بود که به گذشته خود پیام می‌فرستاد و در اثر این اتفاقات در خط زمانی اصلی، شانگ سونگ و کوان چی (Quan Chi) را تنها با یک ضربه به طور کامل از بین برده بود. در کنار این‌ها، نباید فراموش کرد که این تنها بخشی از کارهای مهم ریدن بوده و او طی خط زمانی اصلی کارهای مثبت و منفی بیشتری کرده است.

به باور منتقدین، ریدن نه تنها به سقف حدود خود رسیده بود، بلکه از آن عبور کرده و غیر قابل کنترل شده و به عبارتی شخصیتی به دور از منطق شده بود. در حقیقت توسعه دهندگان به هر روش ممکن از او استفاده کرده و داستانی تازه برای چنین شخصیتی را نمی‌توانستند تعریف کنند و این حقیقت که لیو کانگ جایگاه او را گرفته بود، هیچ راه جدیدی برای استفاده از این شخصیت دوست داشتنی باقی نگذاشته بود.

حال ریدن در خط زمانی جدید، در عوض شخصی تمام و کمال از لحاظ تفکر و شخصی قدرتمند که هر کسی را از مسیر بر می‌داشت، تبدیل به شخصیتی جوان و ساده لوح شده که تازه در صدد استفاده از قدرت خود برآمده و راه‌های زیادی برای پیشرفت و دست و پا کردن نام برای خود دارد.

در اصل، جایگاه او و لیو کانگ نسبت به خط زمانی اصلی جابجا شده و در قالب قهرمان زمینیان بوده که تشنه تعلیم دیدن توسط خدای خود است. این شخصیت از ریدن شخصیتی حتی دوست داشتنی‌تر از ساخته که به خوبی با شخصیت پیشین ریدن هم سو است و باعث شده ما احساس نزدیکی بیشتری با ریدن جوان، نسبت به ریدن مهار نشدنی گذشته داشته باشیم که از همه جهت اتفاقی مثبت تلقی می‌شود.

ملینا

شخصیت ملینا (Mileena) بر خلاف چیزی که توسعه دهندگان تصور می‌کردند، طی سال‌های اخیر در میان محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای مورتال کامبت قرار گرفته است. اما نکته مهم درباره ملینا این بوده که گذشته او و نحوه خلق شدن توسط شانگ سونگ به عنوان نسخه‌ای مهم‌تر و قوی‌تر از کیتانا (Kitana) سبب شده بود که توسعه دهندگان توان داستان سرایی بیشتر برای او نداشته باشند. ملینا در خط زمانی اصلی هیولایی بی شاخ و دم بود که تنها آرزویش جدا کردن بخشی از صورت رقیبانش بود!

ابتدا باید اشاره داشت که روحیه و آرزوهای ملینا با خوبی با جهان خونین و خشن مورتال کامبت همسو بود و طرفداران با تماشای صحنه‌های خشن مبارزات ملینا هر ثانیه به وجد می‌آمدند، با این حال این تمام چیزی نبود که طرفداران از شخصیت ملینا می‌خواستند و نیازمند شخصیتی عمیق‌تر از او بودند و توسعه دهندگان به خوبی از این موضوع آگاه بودند.

در بازی Mortal Kombat 1، ملینا به نحوی طراحی شده که حالا می‌توانیم نه تنها از مبارزات خشن او لذت ببریم، بلکه به دلیل داستان تعریف شده برای او، برای او دلسوزی کرده و بیش از گذشته حرکات و رفتار او را درک کنیم. ملینا در خط زمانی لیو کانگ به عنوان خواهر حقیقی کیتانا جلوه داده شده که بر اثر ابتلا به بیماری یکسان با باراکا یعنی تارکاتان، ظاهرش به طور کلی تغییر کرده است.

در خط زمانی جدید، در عین حال که ملینا همیشه در حال حملات وحشیانه به حریفان خود است، تلاش داشته جلوی مریضی خود را گرفته و به جایگاه حقیقی خود برسد. جایگاه حقیقی ملینا مانند خواهر تنی خود جایگاه ملکه بوده که به دلیل ابتلا به تارکاتان نمی‌تواند به آن برسد.

رپتایل

در ابتدا باید گفت که حضور کم رپتایل (Reptile) در نسخه‌های پیشین مورتال کامبت برای هر کسی آزار دهنده بود و زمانی که به داستان غم انگیز و گذشته تلخ او فکر می‌کنیم، این موضوع حتی آزار دهنده‌تر از پیش نیز می‌شود. اما بالاخره رپتایل در بازی Mortal Kombat 1 به توجه و جایگاهی که حقش بود رسید.

در خط زمانی اصلی، رپتایل آخرین بازمانده زاترانس (Zaterrans) پس از حمله آوت ورد بود که این موضوع سبب دیوانگی او شده و تمام خشونتی که از او می‌دیدیم سر چشمه از این اتفاق تلخ داشت. در نتیجه این اتفاقات او هر کاری می‌کرد تا با کمک رهبری بزرگ بتواند سیاره خود را به شکوه پیشین برساند.

اما در خط زمانی جدید، حمله آوت ورد هرگز رخ نداد و تنها رپتایل انسانی است که به اختیار خود می‌تواند تغییر شکل دهد. او در خط زمانی جدید جنگجویی مستقل بوده که ابتدا به دنبال شانگ سونگی رفته که خانواده او را به اسارت گرفته است و در نهایت به نیروهای لیو کانگ می‌پیوندد.

داستان جدید رپتایل او را تبدیل به شخصیتی مهم کرده که سبب جلب بیشتر نظر کاربران به او شده و از این پس طرفداران او را غولی بی شاخ و دم نمی‌دانند.

به طور کلی تمام شخصیت‌های خط زمانی جدید مورتال کامبت به شدت هیجان انگیز و قوی هستند که سال‌های سال می‌توان از آن‌ها صحبت کرد، با این حال ما تلاش کردیم نگاهی به بهترین شخصیت های Mortal Kombat 1 پس از این تغییرات عظیم داشته باشیم. نظر شما چیست؟ به نظر شما کدام شخصیت بهترین تغییرات را نسبت به خط زمانی اصلی داشته است؟ در انتظار نظرات شما هستیم.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا