#مهسا_امینی
8 کمیک بوک که باید پیش از دیدن فیلم The Batman خوانده باشیم

8 کمیک بوک که باید پیش از دیدن فیلم The Batman خوانده باشیم

برای پتینسون آماده شوید

فیلم The Batman را می‌توانیم یکی از مورد انتظارترین تولیدات تاریخ Warner Bros و DC Comics بدانیم، فیلمی که پس از حاشیه‌های فراوان، قرار است سال آینده به کارگردانی مت ریوز (Matt Reeves) و با بازی رابرت پتینسون (Robert Pattinson) اکران شود. چند هفته پیش بود که در جریان رویداد DC FanDome، شاهد اولین تریلر این فیلم نیز بودیم که با استقبال فوق‌العاده زیادی همراه شد و به خوبی توانست طرفداران را هیجان‌زده کند. به همین مناسبت، قصد دارم در این مقاله 8 کمیک بوک DC از شخصیت بتمن را که باید پیش از دیدن فیلم The Batman خوانده باشیم را به شما معرفی کنم تا با دستی پر به استقبال جدیدترین فیلم بتمن برویم.

یک سال تا اکران فیلم The Batman که قرار است در ۴ مارس سال ۲۰۲۲ (۱۳ اسفند ۱۴۰۰) اکران شود، فاصله داریم و شاید بهترین فرصت باشد تا کم کم آماده‌ی کمپین تبلیغاتی این فیلم شویم و خود را در کمیک بوک‌های بتمن غرق کنیم تا با شناختی کامل‌ به سراغ این فیلم برویم و لذت بیشتری از آن ببریم. همانطور که در رویداد DC FanDome نیز گفته شد، این فیلم قرار است به سال‌های ابتدایی و اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم، سال دوم بتمن شدن بروس وین بپردازد و از همین رو، باید منتظر بتمنی متفاوت نسبت به آن‌چه تا کنون در سینما دیدیم، باشیم. به همین دلیل اگر بخواهیم خود را آماده‌ی دیدن این فیلم کنیم، باید به سال‌های ابتدایی ظهور شوالیه‌ی تاریکی در گاتهام سفر کنیم و سری به کمیک بوک‌های قدیمی این شخصیت بزنیم، کمیک بوک‌هایی که مت ریوز، کارگردان فیلم، به طرفداران پیشنهاد داده است و آنان را منبع الهام خود برای ساخت فیلم The Batman معرفی کرده است. ما نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم این 8 کمیک بوک را از دست ندهید و برای درک بیشتر فیلم The Batman که قرار است سال آینده اکران شود، آنان را مطالعه کنید. پس این شما و این 8 کمیک بوک DC Comics که باید پیش از دیدن فیلم The Batman بخوانیم.

Batman
برای ساخت فیلم The Batman که قرار است در سال 2021 اکران شود، از برخی از کمیک بوک‌های بتمن الهام گرفته شده است

Batman: The Golden Age (1939)

شخصیت بتمن در دنیای DC، قدمت بسیار بسیار زیادی دارد و نزدیک به 80 سال از خلق او توسط باب کین (Bob Kane) می‌گذرد، پس اگر سال انتشار این کمیک بوک را دیدید، تعجب نکنید، چرا که خیلی وقت است این شخصیت جای خود را در قلب کمیک بوک‌دوستان پیدا کرده است. کمیک بوک Batman: The Golden Age که توسط خالق بتمن، باب کین، نوشته شده است، به سال‌های ابتدایی بروس وین به عنوان بتمن می‌پردازد، اما بتمنی که در این کمیک بوک شاهد هستیم، به مراتب بتمنی بسیار بسیار تاریک‌تر از آن است که تا کنون با آن آشنایی داشتید. همین کافی است که بگویم که در این کمیک بوک، بتمن داستان ما دست به قتل نیز می‌زند و خبری از آن بتمن شسته و رفته‌ی با تجربه نخواهد بود. شخصیت بروس وین در The Golden Age که از اولین کمیک بوک‌های بتمن در دنیای DC محسوب می‌شود، بیشتر جنبه‌ی کارآگاهی دارد، درست مانند بتمنی که رابرت پتینسون ایفا کرده است و قرار است سال آینده بر پرده‌ی سینما (صفحه‌ی لپتاپ!) تماشا کنیم.

Batman: Year Two (1987)

همانطور که گفته شد، فیلم The Batman قرار است به سال‌های ابتدایی ظهور بتمن در گاتهام بپردازد و با بروس وینی طرف هستیم که تنها دو سال از بتمن شدنش گذشته است و خبری از آن امکانات پر زرق و برق بتمن‌هایی که پیش‌تر در DCEU (DC Extended Universe) و … دیده بودیم، نخواهد بود. کمیک بوک Batman: Year Two که دنباله‌ای بر کمیک بوک Batman: Year One، نوشته‌ی فرانک میلر (Frank Miller)، محسوب می‌شود، ما را دقیقا به دومین سال بتمن در گاتهام می‌برد، زمانی که جیم گوردون تازه به مقام ریاست GCPD رسیده است و بروس وین نیز به دنبال شورشیان گاتهام است. آشناست، نه!؟ فضا و داستان تریلری که رویداد DC FanDome از فیلم The Batman دیدیم نیز ما را دقیقا به یاد این داستان انداخت و درست مانند Batman: Year One، کمیک بوک Batman: Year Two را نیز می‌توانیم یکی از واضح‌ترین الهامات مت ریوز برای کارگردانی این فیلم بدانیم. همچنین یکی از تئوری‌های طرفداران از نماد خفاش لباس بتمن در The Batman، به این کمیک بوک برمی‌گردد، جایی که طرفداران به آن استناد می‌کنند و می‌گویند که این نماد با استفاده از قطعات سلاحی ساخته شده است که پدر و مادر بروس وین، توماس وین و مارتا وین، با آن کشته شدند و بروس وین در این فیلم با استفاده از آن در لباس خود، به نحوی می‌خواهد آتش انتقام خانواده‌اش را در قلب خود زنده نگه دارد.

Batman: The Long Halloween (1996)

درست است که کمیک بوک Batman: Year Two یک دنباله‌ی رسمی از Batman: Year One محسوب می‌شود، اما Batman: The Long Halloween نیز داستانی موازی آن روایت می‌کند و به سال دوم زندگی شخصیت بتمن در گاتهام می‌پردازد. کمیک بوک The Long Halloween یکی از شاهکارترین داستان‌های بتمن و DC به شمار می‌رود و پس از انتشار آن، نامش تا مدت‌های زیادی در صدر پرفروش‌ترین کمیک بوک‌های زمان خود دیده می‌شد. در این کمیک بوک که مت ریوز، کارگردان The Batman، نیز خواندن آن را پیشنهاد داده است، با بتمنی روبرو خواهیم شد که به دنبال قاتلی سریالی در گاتهام می‌گردد و در آخر داستان به ما ثابت می‌کند که چرا به او بهترین کارآگاه دنیا لقب داده شده است. کمیک بوک Batman: The Long Halloween ارتباطی مستقیم با فیلم The Batman دارد و کافی است پس از خواندن آن، دوباره تریلر فیلم را تماشا کنید تا متوجه شباهت داستانی این دو اثر شوید. همچنین با خواندن این کمیک بوک، آشنایی کافی و خوبی با ویلن‌های بتمن مانند پنگوئن، ریدلر و … پیدا خواهید کرد و قرار است بزودی با آنان در فیلم The Batman روبرو شوید.

Batman: Scottish Connection (1998)

مت ریوز اولین کارگردانی است که جایی خارج از آمریکا را برای فیلمبرداری شهر گاتهام در فیلم بتمن خود انتخاب کرده است و او به این منظور، تیم فیلم‌سازی را به انگلستان و شهر لیورپول برده است تا از معماری قدیمی و تاریک آن‌جا برای به تصویر کشیدن گاتهام استفاده کند. شاید بتوانیم بگوییم که کارگردان فیلم The Batman، ایده‌ی همچین کاری را از کمیک بوک Batman: Scottish Connection گرفته است، کمیک بوکی که داستان سفر بروس وین به بریتانیا را برای کشف و حل یک پرونده‌ی معمایی که به خاندان وین مربوط است را روایت می‌کند. هرچند بعید است که در فیلم The Batman شاهد سفر بتمن به جایی غیر از گاتهام باشیم، اما این کمیک بوک، ما را با گاتهامی که قرار است در این فیلم ببینیم به خوبی آشنا و ما را برای روبرو شدن با آن آماده می‌کند.

Batman: Ego and Other Tails (2000)

یکی از کمیک بوک‌هایی که مت ریوز به شخصه از آن نام برد، کمیک بوک Batman: Ego and Other Tails بود که چندی پیش در رویداد DC FanDome، آن را یکی از کمیک بوک‌هایی که تاثیر زیادی در داستان The Batman داشت، عنوان کرد. اگر این کمیک بوک را خوانده باشید، به راحتی متوجه شباهت داستانی بسیار زیاد این کمیک بوک و چیزی که از فیلم می‌دانیم، خواهید شد. Batman: Ego داستان بروس وین آشفته‌ و درونگرایی را روایت می‌کند که از یک درگیری درونی رنج می‌برد و همزمان با نجات شهر گاتهام، باید به فکر تمرکز ذهنی خود نیز باشد. این کمیک بوک، یکی از آن داستان‌های بتمن را به تصویر می‌کشد که در آن شاهد دو شخصیت خیلی متفاوت بین بروس وین و بتمن هستیم و دقیقا همین مسئله است که بروس وین از آن رنج می‌برد و با اقداماتی که انجام می‌دهد، به فکر به آرامش رسیدن است. اگر می‌خواهید یک کمیک بوک از بین این پیشنهادات ما انتخاب کنید و بخوانید، پیشنهاد ما Batman: Ego است، چرا که شباهت مفهومی و داستانی بسیار زیادی به فیلم The Batman خواهد داشت.

Batman: Heart of Hush (2009)

یکی از شخصیت‌های مهم و کلیدی فیلم The Batman که قرار است با او در گاتهام آشنا شویم، سلینا کایل یا همان کت‌وومن معروف است که کم و بیش در تمام فیلم، بازی و کمیک بوک‌های بتمن رد پایی از او دیده‌ایم و حتی اگر از دنبال کنندگان دنیای کمیک بوک نباشید نیز شناخت کوچکی از او دارید. اهمیت کمیک بوک Batman: Heart of Hush به رابطه‌ی عمیق بتمن و کت‌وومن بازمی‌گردد و بهتر از قبل از تماشای The Batman، با خواندن این کمیک بوک، خود را کمی بیشتر با ارتباط بین دو شخصیت بروس وین و سلینا کایل آشنا کنید. این داستان، یکی از تاریک‌ترین داستان‌های بتمن محسوب می‌شود.

Batman: The Court of Owls Saga (2011)

شاید بتوان یکی از بهترین کمیک بوک‌های تاریخ بتمن را Batman: The Court of Owls بنامیم، کمیک بوکی که ما را با محفل جغدان گاتهام آشنا می‌کند و به چالش‌هایی که بتمن در راه جلوگیری از آنان مواجه می‌شود، می‌پردازد. همانطور که مت ریوز، کارگردان و نویسنده‌ی فیلم The Batman، در یکی از مصاحبه‌های خود اذعان کرد، در جهانی که قرار است رابرت پتینسون بتمن آن باشد، خاندان‌های تیره و تاریک قدرتمندی وجود دارند که قرار است در قسمت اول فیلم و دنباله‌های آن به آنان پرداخته شود. اگر با محفل جغدان آشنایی داشته باشید نیز می‌دانید که هر زمان نامی از خاندان‌های قدرتمند به گوش می‌رسد، یاد محفل جغدان خواهید افتاد. این کمیک بوک الهاماتی از Batman: Ego نیز دارد که شما را با بتمنی آشفته روبرو می‌کند که قبل از مواجه شدن با دشمنان خود، باید از دشمن درونی خودش پیروز شود. کمیک بوک Batman: The Court of Owls Saga، پیشنهاد ویژه‌ی من به شماییست که قصد دارید برای اولین بار پا به دنیای کمیک بوک بگذارید و در گاتهام ماجراجویی کنید.

Batman (2014)

اگر شما به عنوان یک بازیگر در فیلمی کمیک بوکی قرار است باز کنید، جناب کارگردان قطعا به شما پیشنهاداتی دارد که بخوانید. فیلم The Batman نیز از این قضیه مستثنا نبوده است و مدتی پیش بود که عکسی از کالین فرل (Colin Farrell)، بازیگر نقش پنگوئن در فیلم The Batman، پس از خروج از یک کتاب‌فروشی گرفته شده بود و در دستان او شاهد کالکشن کمیک بوک‌های Batman بودیم که همین مسئله باعث شد تا طرفداران به سرعت تئوری‌هایی منطبق بر این کمیک بوک بسازند و منتشر کنند. این سری کالکشن که در سال 2014 منتشر شد، به بهترین شکل به فسادهای شهر گاتهام می‌پردازد و شما را به خوبی با ویلن‌های فیلم The Batman آشنا می‌کند، پس اگر مت ریوز این کمیک بوک را به بازیگران فیلم خود پیشنهاد داده است، چرا ما نباید این سری کمیک بوک را به شما پیشنهاد دهیم!؟

چه فیلم The Batman که قرار است سال آینده اکران شود، بصورت مستقیم از این کمیک‌ بوک‌هایی که به شما پیشنهاد کردیم، اقتباس شود و الهام بگیرد یا نه، خواندن این چند کمیک بوک می‌تواند از بهترین تجربه‌های شما در دنیای DC باشد و پس از خواندن آنان دید دیگری به صنعت کمیک بوک و دنیای DC و شخصیت بتمن پیدا خواهید کرد و چه بسا شاید عطشتان را بیشتر کند و خواندن کمیک بوک به بخش غیر قابل انکار زندگی شما تبدیل شود. پس اگر قصد دارید آماده‌ی فیلم The Batman شوید یا خیر، این 8 کمیک بوک شما را به اعماق زندگی بروس وین، بتمن، می‌برد و شناخت کاملی نسبت به این شخصیت که دومین شخصیت محبوب تاریخ DC است، به شما خواهد داد. فیلم The Batman که قرار است اولین فیلم از مجموعه‌ی جدایی باشد که به مرور گسترش خواهد یافت، قرار است به کارگردانی مت ریوز و با بازی رابرت پتینسون در تاریخ 10 اکتبر 2021 مصادف با 10 مهر 1400 بصورت جهانی بر روی پرده‌ی سینما رود و در سراسر دنیا اکران شود.

(پس از دانلود کمیک‌ بوک‌های پیشنهادی، می‌توانید برای خواندن‌ آنان از برنامه‌ی رایگان CDisplay در ویندوز استفاده کنید)


نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا